Sangerari dupa actul sexual

05-01-2010
creatza86
Nu este medic/terapeut
creatza86
Buna ziua, eram in ultima zi de menstruatie si am avut un contact sexual neprotejat, totul a fost ok, pana cand am vazut ca sangerez destul de rau, precizez ca secretia era destul de rosie, chiar diferita de menstruatia mea normala... precizez ca nu folosesc nici un fel de anticonceptionale si nu am folosit nici pastila de a2 zi. A doua zi am avut iar un contact sexual dar nu am mai avut nici un fel de secretie.
Ce sa fac sa consult un medic sau sa las asa?

Multumesc !!!!
5 comentarii
0
06-01-2010, ora 17:47
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cred ca scurgerea de sange e ca urmare a ultimei zile de menstra. Daca ai mai avut asemenea sangerari si inainte, la distanta de menstruatie sau vei mai avea cu ocazia altor contacte sexuale trebuie sa te prezinti la ginecolog Daca numai acum s-a intamplat, nu. Oricum, anul acesta sa-ti faci un control la ginecologie si un test Papanicolau.Numai bine!
0
26-01-2010, ora 17:21
creatza86
Nu este medic/terapeut
creatza86
Multumesc mult pentru raspuns! Imi voi face cu siguranta si un control ginecologic, tinand cont de faptul ca nu am mers niciodata la un ginecolog.!
0
29-01-2010, ora 19:09
Myka_ela
Nu este medic/terapeut
Myka_ela
Buna ziua, asi dori si eu o informatie va rog.Am 23 ani si intotdeauna am avut menstruatiile neregulate (nu am dureri, decat un discomfort).In general sangerarea este putina, uneori tine 5-7 zile, dar alte ori 3 zile dar de 2 ori in luna respectiva.Se mai intampla sa am pauze si de 2-3 luni, insa ce ma sperie mai tare este ca uneori am putina sangerare in timpul actului sexual chiar daca in luna respectiva am avut acea menstruatie cu sangerare foarte putina care de multe ori nici nu stiu daca s-o iau in calcul...ca si mentruatie (mentionez ca este de o culoare maronie).Alte ori cand am sangerare in timpul actuului sexual ma face sac red ca sunt semen cum ca urmeaza menstruatia., insa zilele urmatoare nu se intampla nimic.Asi dori sa-mi spuneti daca este ceva grav sau doar menstruatie neregulata (mai mentionez ca n-am fost niciodata la medic ginecolog si ca nu iau anticonceptionale).Va multumesc! Astept cu interes raspunsul dvs!
0
01-12-2010, ora 09:11
Ala27
Nu este medic/terapeut
Ala27
Buna, va rog mult sa imi explicati, daca puteti, ce se intampla:

am 32 de ani si mi s-a spus acum vreo 3 ani ca am o rana pe colul uterin. Mentionesc ca sunt casatorita de 11 ani, am un copil si am facut doua intreruperi. In general nu am avut niciodata dureri in perioada ciclului, nici intarzieri, niciun fel de probleme. Mi-am facut doua teste papanicolau mai demult si a fost cat de cat bine. primul a iesit III, al doilea II. Am, luat tratamentele pe care mi le-a dat si cam atata. Acum mi-e teama ca sunt din nou insarcinata in 4 sapt. si dupa ce am contact sexual, am gasit sangerari foarte usoare. "Foarte usoare" in sensul ca doar cand ma duc sa ma spal gasesc putin sange. Ma spal si gata, totul e uscat. Dar ma ingrijorez. Sa aiba oare legatura cu rana cea veche? Stiu ca trebuie sa ma duc urgent la medic, dar eu, sa zic, ma duc, dar va rog sa-mi dati o idee, macar asa, pentru alte femei care intra si poate au o probkema similara, iar doctorul e greu de gasit... :(
0
01-12-2010, ora 12:03
Ala27
Nu este medic/terapeut
Ala27
tot eu sunt...observ ca se mentine sangerarea :((((( si e 1 decmebrtie...as fugi la doctor..dar maine... ce o fi?!! un raspuns, va rog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreții (scurgeri) vaginale albicioase - normale sau nu?
  •