Sangerari din nara stanga

11-04-2013
Renonn
Nu este medic/terapeut
Renonn
Buna ziua. Recent am fost racit, iar acum doar imi curge nasul. Dar mereu cand il suflu imi sangereaza nara stanga. De la ce ar putea fi ? (este doar stanga, si doar cand il suflu ). Ma gandesc ca poate m-am fortat prea mult sa-l suflu si de aceea. Ce ar trebui sa fac ?
3 comentarii
0
11-04-2013, ora 15:01
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua. Epistaxisul anterior unilateral stang poate fi favorizat de viroza recenta care a condus la fragilizarea capilarelor de la nivelul petei vasculare. "Suflatul nasului" repetat si viguros traumatizeaza mecanic micile vase de sange si survine epistaxisul. Va sfatuiesc sa apelati la un consult ORL de specialitate. Pana atunci, evitati suflatul nasului sau efectuati manevra cu blandete. Consumati fructe si legume proaspete pentru aportul de vitamina C. Multa sanatate!
0
12-04-2013, ora 11:32
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Asta am patit si eu. In urma recelilor din iarna ramasesem cu secretii nazale si sangerari la suflatul nasului, tot asa, doar dintr-o nara. Dupa spray-uri de la farmacie si tratamente babesti am decis sa merg la medic. Mi-a dat un tratament ce l-am urmat 7 zile si acum sunt OK, fara secretii nazale, fara nas infundat si fara sangerari.
Concluzia e ca trebuie sa mergi la medic, este cea mai buna solutie.
0
14-04-2013, ora 09:09
gigi97
Nu este medic/terapeut
gigi97
Deci sangerarea din nas poate fi cauzata din mai multe scopuri ori teai fortat ori mucusul uscat din nas iti crapa venele siti provoaca sangerare ori raceala pe partea stanga la cap intelegi depinde de ce simti
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: