Cezariana. Sangerari de o luna si ceva

22-09-2008
Dinake Alina
Nu este medic/terapeut
Dinake Alina
Am nascut de 4 luni jumatate prin cezariana. Nu am avut nici o problema dupa sarcina dar am inceput cam de o luna si ceva sa sangerez odata la o spatamana sau la cateva zile. Inainte sa nasc mi s-a spus ca am o rana pe col si ma gandesc ca din cauza asta sangerez mereu.Sau poate e o dereglare dupa sarcina(insarcinata nu sunt am facut mai multe teste de sarcina), nu stiu ce sa mai zic.N-am putut sa ma duc la doctor momentan pt ca doctorul meu ginecolog e in concediu si deabia peste o saptamana o gasesc la cabinet si nici n-am vrut sa ma duc la alt doctor. Va rog frumos sa ma ajutati. De cand sangerez sunt foarte speriata, am si citit pe net ca ranile de col netratate sunt foarte periculaose si pot duce la cancer de col uterin. Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns pana saptamana viitoare cand ajung la control.
Va multumesc mult si astept un raspuns.
7 comentarii
0
22-09-2008, ora 00:00
Dinake Alina
Nu este medic/terapeut
Dinake Alina
Am reusit sa dau de doctora mea la telefon si mi-a spus sa iau supozitoare cu diclofenac sau cu indometacin. Are vreo legatura cu faptul ca sangerez?? Sau pt ce sunt bune mai exact aceste supozitoare??? Va rog frumos sa ma sfatuiti, nu stiu dc sa le iau sa nu.
0
22-09-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
indometacin folosesc si eu la recomandarea ginecologului si sunt bune pt dureri menstruale, de mijloc.nu dauneaza in nici un fel din cate am inteles si sunt de folos mai tot timpul.la cea mai mica durere de burta si nu numai, folositi supozitoarele.si eu am nascut prin cezariana si acele sangerari dupa operatie sunt normale si dureaza o perioada pana se vor opri, la mine asa a fost!multa sanatate
0
23-09-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
diclofenacul si indometacinul sant antiinflamatoare.Probabil medicul tau suspecteaza pe undeva o inflamatie...Si sant bune si de durere
0
23-09-2008, ora 00:00
Dinake Alina
Nu este medic/terapeut
Dinake Alina
Da multumesc mult, o sa folosesc supozitoarele. Dar ma gandesc sa nu sangerez si de la rana de pe col pe care o am dinainte sa nasc. Asta ma sperie cel mai mult. Si pana saptamana viitoare cand se intoarce doctora mea din concediu nu pot sa stau deloc linistita, mai ales ca sangerarile au inceput cam la 3 luni dupa ce am nascut. Ma sperie sa nu am cancer de col uterin(si deabia sapt asta fac 21 de ani). Din cauza asta sunt foarte speriata.
0
23-09-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
stai linistita ca esti prea tanara pt asa ceva!!!!!alta este cauza sangerarilor tale, ai sa vezi!!!foloseste acele supozitoare deocamdata si daca vrei consulta un alt medic pana vine dr.ta!!oricum nu cred ca este ceva foarte grav!!numai bine
0
23-09-2008, ora 00:00
Dinake Alina
Nu este medic/terapeut
Dinake Alina
Multumesc mult! O sa ma duc si la alta doctora sa vad ce-mi zice.
0
24-09-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
ok.atunci mergi sa te vada si alt medic si da-ne si noua de veste!!numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Alăptarea după cezariană
  • Cezariana a fost asociată cu o creștere a cazurilor de avort și sarcină ectopică
  • Copiii născuți prin cezariană pot prezenta un risc mai ridicat de obezitate
  • Numărul tot mai ridicat de cezariene ar putea avea impact asupra evoluției
  • Interpretarea unei coagulograme
  • Cezariana nu afectează calitatea vieții sexuale
  •