Sangerare vaginala la fetita de 2 ani

08-08-2009
cerica2007
Nu este medic/terapeut
cerica2007
Am o fetita de 2 ani.La 1 an si 2 luni a avut o sangerare vaginala sub forma de chegulete.De atunci pana acum la 2 ani se repeta o data la 2 sau 3 luni.In total pana acum a vut de 5 ori aceasta sangerare.A fost vazuta de medicii din Campina de unde suntem, dar nu au stiut despre ce este vorba.Am ajuns la sp.Grigire Alex, la pediatrie 3, s-au facut ecografii la rinichi, abdomen, dar au spus ca este posibil sa fie infectie urinara, ca poate sangerarea nu a fost genitala.Oricum aceasta nu a fost rectala 100%.Am facut analiza la urina si urocultura o data la 2 sapt, dar aceasta este normala.Oricum fetita nu are alte simptome.Am ajuns la Parhon gandindu-ma ca se poate sa fie o dereglare hormonala.A fost vazuta si acolo, dar au spus ca nu este.Am ajuns la policlinica Dorobanti la endocrinologie dorind sa aflu si o alta parere.In urma analizelor a iesit un estrogen mai mare decat normal.Dupa care am facut si o testare hormonala dar rezultatul nefiind concludent urmeaza sa refac aceasta testare in septembrie.Medicul care o tine sub observatie spune ca este posibil ca in procent de 50% sa fie vorba de pubertate precoce.Am citit si eu si am vazut ca la o pubertate precoce exista si alte simptome.Iar fetita mea nu are pilozitate pubiana, nici sani mariti.Doar sangerare.Ce ma ingrijoreaza pe mine este ca in mai mult de 10 luni nu s-a pus nici un diagnostic iar timpul trecut nu-l mai pot da inapoi.Eu am mai incercat sa aflu si o clinica, ceva, unde sa-i pot face un 3D sau 4D, poate se vad mai multe.Si am mai cautat si un medic ginecolog pt copii asa mici.Dar nici un rezultat.
S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?
Multumesc
3 comentarii
0
08-08-2009, ora 16:53
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
eu am o verisoara despre care zice mama ei ca a avut un fel de ciclu la nastere, o sangerare de aceasta, dupa care nu a mai avut nimic pana la pubertate. Acum e femeie maritata cu copil mic.
Este bine tot cu medicii sa va lamuriti, numai bine.
0
09-08-2009, ora 00:29
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Va amintiti daca ati luat medicamente, in special hormoni, in timpul sarcinii ?
0
09-08-2009, ora 08:39
cerica2007
Nu este medic/terapeut
cerica2007
Raspuns pt dl dr.M.D.

In afara de vitaminele care se prescriu in luna a 8-a de sarcina am facut 4 injectii cu gravibinon.Aceasta informatie am spus-o tuturor medicilor care mi-au vazut fetita, inclusiv endocrinologului si au spus ca nu este nici o legatura intre acele injectii si problema fetitei.Dar ceea ce conteaza acum este sa vad cum pot rezolva situatia, eventual o alta parere de la un medic.

Multumesc pt timpul acordat,

Cerica 2007
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Spotting - sangerarile intermenstruale
  • Sangerarea in timpul actului sexual
  •