Sangerare la defecatie

12-11-2012
silviaaktas
Nu este medic/terapeut
silviaaktas
Sunt mama unui bebe de 4 saptamani, alaptat in marea majoritate cu lapte praf, pentru ca eu am foarte putin lapte. In primele 8 zile de viata, a fost tinut in spital pe motiv de infectie respiratorie, si hranit cateva zile prin perfuzie. Noi locuim in Turcia si inca nu stapanesc bine limba, nu am inteles exact cu ce a fost hranit. Cam din a 5-a zi au inceput sa ii dea laptele meu, cat si lapte praf. Dupa ce l-am luat acasa, la cateva zile a inceput sa faca caca cu sange. Intai era in cantitati mici, si nu la fiecare scaun. Aparea sub forma unor firisoare subtiri si un fel de mucus. L-am dus la pediatru, care ne-a aratat ca are niste mici crapaturi in jurul anusului, care probabil cauzeaza sangerarea. Pentru asta ne-a dat o crema Anestol, cu lidokaina. Bebelusul are scaun de fiecare data cand e hranit, dar se forteaza si plange mult de fiecare data. Folosind crema aceasta, nu s-a imbunatatit nimic. In zona anusului i-a aparut o formatiune asemanatoare unui hemoroid, dura la atingere. Am mers cu el la alt pediatru, care ne-a trimis sa facem eco abdominal si analize complete de sange. Eco a iesit normal, iar la analize apar valori mai scazute ale globulelor rosii si hemoglobinei, dar ni s-a spus ca e in regula. Am fost trimisi la chirurgie pentru consultatie. Medicul chirurg a spus ca acea formatiune dura nu e hemoroid, si ca deocamdata nu e mare, iar daca va creste, va trebui sa il opereze pe bebe. In acest timp, copilul face caca tot cu dificultate, iar sangele din scaun a crescut cantitativ. Formatiunea de la anus a disparut, dar, in cateva zile, au aparut alte 2. Ne-am intors la medicul chirurg, cerandu-i ceva macar pentru constipatie, si ne-a dat supozitoare cu glicerina. Bebe a impins imediat afara supozitorul, si a sangerat dupa aceea. Am taiat supozitoarele mai mici, dar cu acelasi rezultat: l-a impins afara si a sangerat. Nu am mai avut curajul sa ii pun altul. Acum, cand se forteaza sa faca caca, sangereaza cam jumatate de lingurita si se zvarcoleste de durere, plange de nu il poate calma nimeni. Eu sunt disperata ca atatia medici nu ne-au dat o solutie potrivita, nici macar nu ne explica nimeni exact ce are, iar copilul meu se chinuie zilnic. Ce este de facut?
6 comentarii
0
13-11-2012, ora 11:25
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Silvia..ai mare grija, sangele in scaun poate avea multe cauze...infectie digestiva(dizenterie), probleme ale intestinului gros, apoi in functie de culoare pot fi inca multe...asa ca gaseste un pediatru bun, risti ca lucrurile sa se complice, avand in vedere varsta bebelusului si problemele de sanatate (pneumonie in antecedente).
Multa sanatate si astept vesti bune.
0
14-11-2012, ora 17:04
silviaaktas
Nu este medic/terapeut
silviaaktas
multumesc foarte mult!
cand am dus la medic rezultatele analizelor complete, am intrebat daca este vorba de vreo infectie, si ni s-a spus ca nu. sangele este rosu, deci provine din partea inferioara a tubului digestiv. nu stiu ce investigatii sa mai cerem pentru bebe, oare e nevoie de colonoscopie? se face la varsta asta?
problema e ca am fost cu el la 3 spitale pana acum, 2 publice si unul particular, si toti medicii ne-au dat asigurari ca nu e nimic grav, insa mie nu mi se pare deloc normal ce se intampla.
0
14-11-2012, ora 20:52
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Ok..este vorba de o fisura sau ce-au zis???e prea mic..daca sangele este rosu, inseamna ca este sange nedigerat, deci provine din partea inferioara a intestinului gros...
Au dat asigurarai, dar tratament ce faci???asa cum este bebelusul, evoluiaza bine, creste in greutate???
Va doresc tot binele din lume si ai grija de voi.
0
15-11-2012, ora 08:07
silviaaktas
Nu este medic/terapeut
silviaaktas
da, au zis ca e vorba de fisura. dar nici un tratament... am scris mai sus, mi-au dat niste supozitoare cu glicerina pentru constipatie, si bebele le da afara imediat, sangerand dupa. nu sunt medic, dar cred ca nu a fost cea mai fericita solutie. o sa mergem cu el iar luni la medicul de familie, sa insist in recomandarea unui alt tratament. cred ca e imposibil sa se vindece o fisura daca persista constipatia. intre timp i-am schimbat formula de lapte praf, poate nu se mai constipa cu cea noua. totusi, eu nu sunt convinsa nici de partea cu fisura, pentru ca are acele umflaturi tari in jurul anusului, care se maresc atunci cand se forteaza sa faca caca, si nu ni s-a explicat ce e cu ele.
multumesc mult pentru urari! multa sanatate!
0
15-11-2012, ora 23:17
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna Silvia, ce formula de lapte ii dai??Incearca cu Lactana de la TOPHER, este un lapte care nu constipa...trebuie neaparat sa se gaseasca solutia pentru tratarea constipatiei.
Alte simptome are ?ca de exp..varsaturi, agitatie??/
Va doresc sanatate multa.
0
16-11-2012, ora 08:18
silviaaktas
Nu este medic/terapeut
silviaaktas
Buna! Multumesc pt sfaturi!
Noi locuim in Turcia si nu se gasesc aceleasi marci de lapte praf :(
I-am dat pana acum Bebelac, acum am trecut pe Hero Baby de la Ulker. Acum nu se mai constipa ca inainte, dar tot are scaun cu sange. In afara de asta, noul lapte praf ii produce gaze mai mult ca inainte. Deci nu am rezolvat mare lucru. Probabil ca voi incerca Humana apoi. Am cautat pe net Lactana, nu gasesc rezultate pentru Turcia, din pacate. Dar o sa ma interesez in oras.
Multumim mult!
Toate urarile de bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evaluarea sugarului de unsprezece luni
  •