Sangerare dupa menstruatie

25-02-2013
damil
Nu este medic/terapeut
damil
Buna ziua,
Am o intrebare: acum o saptamana am avut menstruatia si am avut raport sexual neprotejat pe toata durata menstruatiei, am observat ca ma tinut mai putin ca de obicei, dar stiam ca in timpul menstruatiei se opreste daca ai contact, problema este ca la o saptamna dupa ultimul contact sexual si menstruatie, am sangerat din nou...Intrebarea mea este : pot fi insarcinata (desi stiam ca in timpul menstruatiei riscurile sunt mai mici de a ramane) sau poate fi vre-o raceala?
1 comentarii
0
25-02-2013, ora 15:29
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Contactul sexual nu este recomandat in perioada menstruatiei pentru ca faciliteaza infectiile genitale care urca mai usor in cavitatea uterina si in trompe. Sunt persoane care afirma ca au ramas insarcinate in ziua a sasea dupa menstruatie (sau ziua a sasea dupa intrerupere de sarcina), menstruatia nu este un indicator care va arata cu siguranta ca nu puteti ramane insarcinata, cel mai indicat ar fi sa folositi metode contraceptive recomandate de un medic de specialitate.
Dupa doua saptamani de la contactul sexual e bine sa va faceti un test de sarcina iar daca este negativ probabil nu sunteti insarcinata. In cazul in care scurgerile de sange sunt intermitente se recomanda totusi consultul unui medic ginecolog.

Echipa Marie stopes
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.