Sangerare dupa contact sexual

02-03-2009
innocent
Nu este medic/terapeut
innocent
Buna. Mi s-a intamplat sa sangerez in timpul si dupa contactul sexual. Nu a fost o picatura sau doua, a fost o sangerarea usoara. Am fost la medic. M-a consultat si am facut Papanicolau. Rezultatul il iau sapt viitoare. Nu am rana pe col, nu am polip, nu am fibrom. Am cateva chistulete pe un ovar.
Are cineva idee daca sangerarea poate fi o tulburare hormonala sau poate fi de la chistulete ovariane? Am si uterul retrovers.
Va multumesc :)
11 comentarii
0
03-03-2009, ora 21:38
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu, sangerarea nu poate fi de la o dereglare hormonala sau de la chisturi ovariene.O sangerare in timpul/dupa contact sexual apare cel mai frecvent in cazul existentei unei displazii cervicale [se va vedea Papanicolau], daca exista o infectie genitala cu Chlamydia, Trichomonas, Neisseria, Candida ; endometrioza sau polipii uterini pot da sangerari, fibromul uterin.Ai facut si o ecografie pelvina? Si un frotiu al secretiei vaginale? Nu ai mancarimi, usturimi, dureri la contact, scurgeri cu aspect si miros divers?
0
04-03-2009, ora 13:58
innocent
Nu este medic/terapeut
innocent
Am facut ecografie cu intravaginala. Mi-a spus ca nu am polipi uterini, nici fibrom, nici rani pe col. Astept raspunsul Papanicolau. Am avut o secretie ciudata acum vreo 2 luni, am tratat-o cu Clotrimazol si a disparut. Eu mai am scurgeri maronii intre menstruatii cateodata, dar de data asta a fost chiar o sangerare. Ce teste sa mai fac? Exista teste speciale pentru infectiile genitale? Se va vedea la Papanicolau daca am infectie genitala?
Va multumesc
0
04-03-2009, ora 17:03
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Dupa ce ai tratat infectia acum doua luni te-ai reintors sa faci din nou analiza secretiei vaginale? Aceasta analiza iti poate spune ce microbi ai jos, daca mai ai.Trebuie asteptat si Papanicolau deoarece aduce informatii importante.
0
06-06-2009, ora 17:25
girl_s_19
Nu este medic/terapeut
girl_s_19
buna! mi s-a intamplat sa sangerez dupa si in timpul contactului sexual! primul contact sexual dupa vreo 2 luni! are vreo legatura timpul? sau e ceva mai grav? nu am avut dureri nici in timpul contactului nici dupa! va multumesc!
0
21-06-2009, ora 16:06
alesssia
Nu este medic/terapeut
alesssia
am si eu o intrebare. nu am avut niciodata aceasta problema pana acum, insa de o saptamana incoace sangerez dupa contactul sexual si am dureri in timpu actului sexual.mi s a intamplat de doua ori, nu sangerez mult decat cateva picaturi. cred ca am si o candidoza deoarece am o senzatie de usurime si o scurgere usoara.am facut testul papanicolau in urma cu doua luni si un control genital. nu am avut nicio problema si testul a iesit bine. sunt foarte speriata si as dori un raspuns inainte de un control medical.
va multumesc!
0
05-11-2009, ora 15:41
nyku88
Nu este medic/terapeut
nyku88
buna ziua! dupa ce am facut sex cu prietena mea cam dupa o ora a sangerat putin. care este cauza? Multumesc frumos
0
20-03-2012, ora 19:19
sandra33dfb
Nu este medic/terapeut
sandra33dfb
buna, ma numesc sandra si in urma cu 2 ani am inceput sa singerez dupa actul sexual.Am facut papanicolau, analiza de secretie si totul imi iese bine.In urma ecografiei vaginale mi s-a spus ca am febron uterin dar care in cei 2 ani nu a crescut si mi s-a descoperit un varice vaginal.Am continuat cu teste papanicolau si consultatii la medicul ginecolog dar nimeni nu poate sa-mi spuna de ce in tot acest timp continui cu aceleasi probleme.Mi-au spus ce dureri pot sa am pentru ca fibronul este situat foarte jos dar de ce singerez nimeni nu-mi spune.As dori un sfat daca se poate sau cineva sa-mi spuna ce ar trebui sa fac VA MULTUMESC
0
05-06-2012, ora 15:34
niky94
Nu este medic/terapeut
niky94
buna! si eu am probleme cu sangerarille dupa actul sexual de ceva vreme, dar nu se intampla tot timpul. se mai intampla sa am si dureri in timpul acestuia. am citit ca multe din cazurile de sangerare se datoreaza infectarii cu HIV si nu numai.mentionez ca am facut un control ginecologic, plus testul papanicolau si totul a fost in regula. Ginecologul te poate informa daca esti infectat cu boli serioase cum ar fi HIV in urma acestor controale? sunt cam ingrijorata.
0
17-09-2013, ora 10:41
pisicel
Nu este medic/terapeut
pisicel
buna ziua. as avea si eu rugamintea de a ma lamuri intr0o problema. am avut menstra iar dupa 2 zile dupa ce mi-a trecut am avut contact sexual cu sotul meu si am avut sangerari dupa contactul sexual. mentonez ca timp de 2 luni nu am mai avut nici un contact sxual. va rog sa ma ajutati cu un sfat
0
11-11-2013, ora 09:35
mihaela 1988
Nu este medic/terapeut
mihaela 1988
buna dimineata sunt foatre speriata in timpu contactului sexual sangerez am fost la nedic am facut papanicolau da nu am primitu un raspuns concret doar ca am trihomonas nu mai stiu ce sa fac va rog sa imi raspundeti
0
26-11-2013, ora 19:36
gheorghita40
Nu este medic/terapeut
gheorghita40
astazi am facut testul papanicolau si cand am ajuns acasa am vazut ca singerez, dar eu am mai facut si an portugalia si nu am singerat!cu 2 saptamani anainte am facut si un control ginecologic si mia zis ca am anceput de fibrom, vreau sa aflu daca are legatura singerarea cu fibromul?dar mentionez ca dupa controlul ginecologic am facut tratament injectabil, ketamol si mastroprofen.si mai vreau o informatie, de multe ori ami vine ciclul de 2 ori pe luna si ami curge maro cum este zatul de cafea !oare sa fie din cauza ca nu am o viata sexulaa normala?am contact sexual la 3 luni cand vine sotul acasa.Oare de ce sa fie?astept raspuns !Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Spotting - sangerarile intermenstruale
  • Sangerarea in timpul actului sexual
  •