Sangerare abundenta

24-05-2009
nikky2009
Nu este medic/terapeut
nikky2009
Am fost la control ginecologic in urma cu 2 ani si de atunci am inceput un tratament pentru fibron (mentionez ca am 2 chisturi de 4.5 respectiv 3.5 cm si pe ovare) la care nu am raspuns (durerile erau mari sangerari foarte puternice insotite de cheaguri mari) si in luna august a anului trecut (2008) mi s-a pus un sterilet Mirena, s-a optat pentru varianta steriletului deoarece am 3 operatii (cezariana, extrauterina, eventratie). In primele 3-4 luni ciclul a continuat sa fie foarte puternic, apoi dupa luna a 5-a de la montarea am crezut ca totul a intrat pe fagasul normal nu am mai avut dureri si ciclul s-a mai diminuat, in schimb de o luna am inceput sa am iar dureri, iar luna aceasta (pot sa spun ca din data de 9 mai nu mi s-a oprit sangerarea) de vreo trei zile am dureri foarte mari si cheaguri aproape incontinuu. Sunt foarte slabita si nu pot sa stau foart mult in picioare. Mai precizez ca am 42 de ani iar probleme ginecologice am avut din totdeauna, ciclul foarte abundent si dureros iar uter fibromatos. As dori sa imi spuneti ce as putea sa fac in cazul de fata, deoarece constat ca acest sterilet nu ma prea ajuta. Va multumesc.
1 comentarii
0
08-09-2009, ora 15:23
Dumitru Mioara
Nu este medic/terapeut
Dumitru Mioara
Buna Nikky.si eu am problema asta cu sangerarea abundenta dar la mine s-a rezolvat cu steriletul Mirena, numai ca dereglarea hormonala a atacat in alta parte, de data aceasta, tiroida.Eu am sangerari abundente de la excesul de estrogen.Nu am gasit rezolvare la aceasta dereglare hormonala, sa scap de sangerarile abundente dar in acelasi timp sa nu dereglez alte glande care sunt in stransa legatura cu uterul si ovarele.Daca stie cineva rezolvarea, le multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.