Sange in secretii cauzate de tuse

04-04-2010
glp
Nu este medic/terapeut
glp
Buna ziua!
De ieri am observat ca in expectoratiile care apar in general in urma tusei gasesc uneori urme de sange mai inchis la culoare. Nu sunt cantitati mari si nu apare nici cand suflu nasul, nici in saliva.
Nu toate aceste secretii sunt generate de tuse. Uneori pur si simplu simt ca am ceva in gat si pot scoate respectiva secretie fara sa tusesc. Unele secretii ies verzi iar cele cu sange contin si secretie verde.

Intrebarea mea e: ar trebui sa ma prezint la urgenta sau mai pot astepta 2-3 zile pana trece Pastele?



Iata cateva detalii suplimentare:
Am facut acum 2 zile o radiografie la plamani si un consult la un medic internist din care a reiesit ca nu am nimic la plamani. In urma cu o luna am facut si un consult ORL din care a reiesit ca am o sinuzita maxilara. Cele 2 controale le-am facut intrucat de aproximativ 2 luni am o raceala insotite de tuse puternica ce a oscilat(de 2 ori am crezut pana acum ca mi-a trecut si apoi iar s-a agravat). Ca tratament pentru sinuzita am primit Ciprinol 750 mg 1/12h si s-a incercat o punctie la unul din sinusuri, dar in timpul acestei punctii mi s-a facut rau si a fost amanata.


Multumesc anticipat pentru raspuns!
2 comentarii
0
04-04-2010, ora 18:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca sinuzita este confirmata radiologic si necesita punctii atunci e clar ca si secretiile puruente, sangvinolente sunt din sinus.
pana ajungi la ORL.. pentru continuarea tratamentului.. e suficient sa faci inhalatii si spalaturi nazale pentru a elimina secretiile din nas.
0
04-04-2010, ora 22:33
glp
Nu este medic/terapeut
glp
Va multumesc mult pentru raspuns!
Intr-adevar, diagnosticul e confirmat radiologic. E vorba doar de sinusul maxilar stang, iar punctia a fost facuta partial, in sensul ca osul a fost perforat de acel ac, insa in momentul in care trebuia facuta spalatura am avut o stare de lesin si medicul ORL a decis sa intrerupa punctia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.