Sange in scaun!

06-03-2012
StefanCT
Nu este medic/terapeut
StefanCT
Buna ziua,
Ieri am observat ceva in neregula, mai exact sange in scaun. Nu era absolut deloc amestecat cu materiile fecale si doar pe hartie, Am mai observat acest lucru la munca acum vreo 3 luni o singura data dar nu i-am dat importanta, acum este a doua oara, nu este ceva regulat. Poate fi o iritatie de la tutun (Am lasat tutunul de ieri oricum) sau pot fi cauze mai grave? Alimentatia mea nu este tocmai sanatoasa, datorita programului de la munca mananc mai mult sandwitchuri, acasa destul de multa prajeala. Din ce motive credeti ca poate fi? Pot exista probleme grave, gen tumori sau altceva la nici 20 de ani (Fara 3 luni)?
7 comentarii
0
06-03-2012, ora 11:36
StefanCT
Nu este medic/terapeut
StefanCT
Am uitat sa specific, sange rosu aprins!
0
06-03-2012, ora 12:07
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
draga stefan ct, nu trebuie sa mai astepti, mergi la medic si iti va face o colonoscopie, nu e de gluma cu asta!
Nu trebuie nici sa te sperii, insa trebuie luat din pripa, ca orice ar fi, se vindeca mai usor la inceput.
Sanatate si mergi la medicul de familie!
0
06-03-2012, ora 13:04
StefanCT
Nu este medic/terapeut
StefanCT
Multumesc mult pentru raspuns. Voi merge la medic cel mai probabil luni fiindca pana atunci nu imi pot lua liber de la munca. Alte pareri are cineva? Macar sa stiu la ce ma astept?
0
06-03-2012, ora 17:17
alexandran
Nu este medic/terapeut
alexandran
Acum 7 ani am avut o scurgere sanguina puternica; dupa colonoscopie si biopsie = cancer colon. M-am operat la un medic f.bun si nu mai am nimic! Dar s-ar putea sa ai doar o scurgere de la hemoroizi. Dar eu aveam 66 de ani!
0
06-03-2012, ora 18:02
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Poate fi si ceva trecator, hemoroizii pot da aceste sangerari, mai ales daca ai o alimentatie cat de cat picanta, ori daca petreci foarte mult timp stand pe scaun, de exemplu la birou. Sangerarile acestea nu inseamna neaparat ceva grav ( bineinteles nu sunt nici de neglijat ). Nu mai bea alcool si nu mai manca nimic picant pentru vreo doua saptamani. De asemenea mananca multe fibre si ia vitamina C, vezi cum te simti dupa.
Eu cred ca nu-i nimic grav.
0
06-03-2012, ora 20:43
StefanCT
Nu este medic/terapeut
StefanCT
Multumesc mult!
0
07-03-2012, ora 16:05
StefanCT
Nu este medic/terapeut
StefanCT
Unde as putea gasii in Bucuresti un gastroenterolog bun pentru o colonoscopie, dar la stat fiindca la privat sunt preturile cam mari?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânge în scaun
  •