Sange in gura dimineata

24-03-2012
qwertyx
Nu este medic/terapeut
qwertyx
De aproape o saptamana, cand ma trezesc dimineata scuip sange. Nu este tip 'zat de cafea' si nu imi vine sa vomit.
M-am panicat si am fost la medic, am facut niste analize de sange si o radiografie toracica, acolo am banuit eu ca e problema fiindca sunt fumator. Nu mi-a gasit nimic in afara de colesterol marit.

Mai ramane endoscopia, care e cam scumpa... sa vad cum ma invart sa o rezolv si pe asta.

Daca stau intins, dupa cateva minute simt o saliva 'lipicioasa' in gat, nu pot sa o descriu altfel, si cand ma duc la chiuveta sa scuip are firisoare de sange. Nu ma doare nimic, nu mi-e rau, nu vomit, am pofta de mancare. Scaunul si urina sunt normale. In timpul zilei nici picatura de sange, cand sunt activ. Cantitativ e putin, cat sa dea culoare salivei.

Mai aveam in trecut arsuri pe esofag si cam atat... m-a terminat psihic, pe langa faptul ca sunt foarte stramtorat momentan si efectiv nu imi permit sa dau banii pe toate analizele posibile.

Ce ar putea fi ca sa incerc sa mai reduc din numarul de analize. Am inteles ca poate fi si ceva ORL?
2 comentarii
0
26-03-2012, ora 11:30
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua. Sangerarea in gura poate fi de la o problema de stomatologie (parodontopatie), de ORL (sinuzite, rinite etc.), de gastroenterologie (hemoragie din stomac sau esofag, care se vad la endoscopie), sau din plamani. Toate pot avea legatura cu fumatul. Hemoragia din plamani este de obicei impreuna cu tuse, hemoragia din stomac impreuna cu greata (nu chiar obligatoriu). Dar daca acestea doua lipsesc, pare cel mai probabil sa fie de stoma sau de ORL. Un consult ORL este foarte recomandat. Restul examinarilor, in functie de ce factori de risc mai exista. Daca ati facut analize de sange si nu aveti anemie, este un semn bun, inseamna ca hemoragia este doar de putin timp.
Multa sanatate!!
0
01-04-2012, ora 05:43
qwertyx
Nu este medic/terapeut
qwertyx
Multumesc de raspuns. Cel mai probabil aveti dreptate si este vorba de ceva ORL, mi-am facut o programare pentru luni. Cred ca am o infectie la nivelul gatului, am rasfoit putin forumul si am gasit o postare mai veche unde se prezentau aceleasi simptome. De ieri mi-a aparut si o 'flegma' de care nu mai scap, dar nu la nivelul coardelor ci mai sus, zona aceea pe care o fortezi cand iti tragi nasul si parca simt ca se scurge ceva acolo constant. Daca nu-mi gaseste nimic la ORL o sa fac tot posibilul sa fac si o endoscopie.
A inceput sa ma si doara acum, nu as putea spune daca e din cauza ca m-am tot fortat sa scot ce e acolo sau in asta a evoluat. De anemie nu este vorba, iar la coagulare este 1. (cred ca e bine, nu?)

Oricum, multumesc pentru clarificari. Sanatate multa va doresc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.