Salvarea uterului fibromatos prin embolizare | Forumul Medical ROmedic

Salvarea uterului fibromatos prin embolizare

533 comentarii 1 2 ..... 789 ..... 17 18 ÃŽnainte ›
0
08-01-2012, ora 17:01
bagolyeni
Nu este medic/terapeut
bagolyeni
Multumesc mult pt. sfaturile voastre, documentezi incontinuu, si astept raspunsului domnului doctor. Am scris la un email hotmail, sper sa o citeasca, dar daca ziceti ca office ul e mai rapid, o scriu si acolo.
ita 7454 am documentat despre terapia bowen, dar nu mi-a convis, pare putin( dupa mine ) hipnotica, sper sa nu fie asa. Eu traiesc in lumea reala, si trebuie sa fiu convisa despre modul in care vindeca, din perspectiva stiintei.
Oricum iti multumesc de sfat.
Sanatate si astept raspuns.
0
08-01-2012, ora 19:15
ita7454
Nu este medic/terapeut
ita7454
Felicitari fetelor care isi gasesc timp sa impartaseasca din experienta lor sau sa dea unele sfaturi, asa cum inteleg si nerabdarea fetelor care au aceasta problema de sanatate si doresc sa o rezolve cat mai repede. Daca nu este o urgenta, trebuie sa aveti putina rabdare, sa va informati cat mai mult, sa concluzionati si sa reusiti sa luati decizia cea mai buna pentru fiecare dintre voi. Din toate informatiile culese, am inteles ca se poate trai cu fibrom daca nu creaza probleme, se poate emboliza sau opera daca creaza probleme sau daca se doreste o sarcina. NIMENI insa nu poate garanta reusita interventiei (embolizare sau operatie) si faptul ca nu vor mai aparea alte fibroame. De ce? Pentru ca prin aceste metode nu se rezolva cauza, care este in principal dezechilibrul hormonal, la baza acestuia stand mai multi factori, pe primul loc aflandu-se stresul, cauza a 90-95% din boli si un sistem imunitar foarte scazut, datorat alimentatiei nesanatoase si hidratarii insuficiente a organismului cu apa deteriorata.
Nu vreau sa credeti ca am ajuns la cealalta extrema, dar consider ca trebuie sa constientizam ca suntem responsabili fiecare de sanatatea sa, intrucat ne hranim cu chimicale, ne hidratam cu apa poluata, ne tratam cu chimicale...
Tot cautand pe net, am gasit informatii despre terapiile alternative si naturiste, in unele incepand sa am incredere si am dorit sa le incerc in ideea de a ma convinge de realitate.
Am facut o evaluare bioenergetica, dar am cautat pana am gasit o persoana ce mi-a creat incredere si am descoperit ca este profesionista, mi-a dat foarte multe informatii despre alimentatia sanatoasa, de firme de unde pot cumpara produse de incredere, am urmat tratament cu produse naturiste ce mi-a rezolvat o anemie pe care o am de peste 20 de ani, perioada in care am ajus sa fac transfuzii de doua ori pe an intrucat imi scadea hemoglobina la 6.
Acum 6 ani aveam dureri la picioare, am incercat fizioterapie care nu a rezolvat nimic, am facut de doua ori pe an unele injectii din alge care mi-au ameliorat suferinta, dar a trebuit sa renunt intrucat nu avea cine sa-mi faca injectiile intramuscular. Asa ca ma ungeam cu antiinflamator naturist 'puterea ursului' ce rezolva pe moment durerile. In ultima perioada incepusem sa schiopatez daca mergeam mai mult pe jos.
La inceput si eu nu am fost foarte convinsa de cele citite despre terapia bowen, dar am vrut sa incerc, mai ales ca exista o terapeuta in orasul meu si imi gasesc timp sa merg o data pe saptamana pentru o ora ce costa 30 de lei.
Dupa doua luni de terapie, in care am avut dureri mari, intrucat procedura obliga organismul sa se autoregleze, pot spune ca ma simt de la bine in sus, tinand cont si de vremea rece. Fac si exercitiile de gimnastica prescrise.
De asemeni, am facut procedura pentru bila lenesa, pentru detoxifiere colon, iar acum voi face pentru urechi.
Sper ca nu v-am plictisit, v-am povestit despre problemele mele ca sa va amintesc ca exista si alte suferinte, fiecare considera ca sunt foarte grave pentru el, dar trebuie sa ne acordam in primul rand importanta noua si sa avem grija de sanatatea noastra, pe care nu ne-o poate da nimeni, doar ne poate ajuta Domnul sa alegem ce este cel mai bine pentru noi.
Cea care are probleme ca si voi este fiica mea, pe care incerc sa a ajut prin culegere de informatii, intrucat este foarte ocupata si isi neglijeaza sanatatea, pana ajunge la limita inferioara.
Avea doua fibroame, de 3 si 4 cm, facute pe fond de stres si epuizare fizica din cauza a 10-12 ore de munca, zile in sir, fara pauze la sfarsit de saptamana. Nu avea si nu are nici un fel de simptom, un ciclu regulat dar destul de abundent, pana a ajuns spre hemoragie.
A fost la dl doctor Nechifor, ramasese sa se programeze la embolizare, dar in acea perioada nu putea lipsi de la serviciu si a tot amanat.
Am inceput sa caut alternative si asa am aflat despre evaluarea bioenergetica, pe care a facut-o, rezultatul fiind un dezechilibru hormonal mare si o anemie severa. A urmat tratament naturist, in urma caruia s-a resorbit fibromul de aproape 3 cm, ramanand cel de 4 cm. Ciclul a revenit in limite mai normale.
Problema este ca isi doreste un copil, dar nici pentru acesta nu are timp, asa ca trebuie rezolvata problema acestui fibrom. In cadrul terapiei bowen a facut procedura de constipatie, de echilibrare hormonala, de tiroida, de eliminare infectii si mai are cateva sedinte pentru fibrom, dupa care va face o ecografie transvaginala, sa vedem rezultatul. In cazul echilibrarii hormonale si pentru fibrom se fac cam 10-12 sedinte pentru fiecare. Problema este ca fiica mea raspunde mai greu la aceasta terapie si banuiesc ca nu reuseste sa-si echilibreze stresul.
Eu am raspuns foarte bine la ambele terapii, sunt mai calma si mai echilibrata, dar cu tinerii este mai greu.
Am discutat cu paciente care au facut proceduri de reglare ciclu, de anorexie, de probleme de vedere, de dureri de cap, multe de dureri de coloana, cu rezultate bune, dar trebuie rabdare ca organismul sa se autoregleze singur si fiecare organism raspunde in felul sau.
Pentru amenie si intarirea sistemului imunitar bem suc din sfecla rosie, struguri negri, radacinoase, morcovi, mere...iar fiica mea ia si un complex de fier natural.
Daca nu se rezolva cu fibromul prin aceasta terapie, fiica mea va alege embolizarea, intrucat isi doreste o sarcina, iar operatia este totusi o taietura si are mai multe efecte secundare decat embolizarea.
Sper ca nu v-am plictisit si nici nu v-am speriat, am dorit poate sa va fac sa dati mai multa importanta sanatatii voastre si a celor dragi.
Nu prea am timp sa intru pe forumuri, daca cineva are placerea sa discute despre alte probleme decat cele de pe acest forum, imi poate scrie asa cum am numele pe acest forum si apoi gmail.com. Promit sa raspund cat de repede pot si sa trimit si unele materiale informative despre sanatate, cea mai importanta pentru toti.
Va multumesc pentru rabdarea avuta de a citi mesajul meu si va doresc sanatate si multe bucurii!
0
09-01-2012, ora 08:42
adriana67
Nu este medic/terapeut
adriana67
Doresc tuturor celor care scriu sau citesc acest forum ~ La multi ani ! ~ sanatate ~ si doresc sa le linistesc pe cele care asteapta raspuns de la dl. dr. Nechifor. Este plecat din tara. revine la clinica din data de 16 ianuarie, am aflat de la asistenta dansului, doamna sau domnisoara Iulia, care este o draguta si raspunde la solicitarile noastre ( la telefonul de la clinica ). Am sa va relatez pe scurt problemele cu care eu ma confrunt : am 44 de ani, un copil de 10 ani, nu mai doresc alt copil ; in urma unui control in decembrie, la o ecografie mi s-a confirmat diagnosticul de litiaza biliara, chiar piatra a mai crescut in dimensiune pana la 3.5 cm si stupoare un fibrom uterin MARE.
Am fost la control ginecologic de unde am iesit bulversata, dezorientata, socata ( as putea sa continui... ). Medicul a zis ca nici nu poate intra in discutie nimic in afara de histerectomie totala, ca doar organele respective si-au facut treaba, sa ma operez de colecist iar dupa aceea ma programeaza pentru operatie.
M-am apucat sa studiez problema dupa doua zile in care umblam in transa si plangeam pe ascuns sa nu ma vada copilul. Asa am aflat de embolizare si de dl. dr. Nechifor, am trimis ecografia facuta in care dimensiunile fibromului era de 14/ 9 CM !!!! ( vreau sa va spun ca nu l-am simtit niciodata la palpare, probabil si din cauza faptului ca nu sunt prea slabuta, dimpotriva, si mi se pare ca a stat bine mersi intr-un loc ascuns.. ca si intr-un incubator. In mai putin de 24 de ore am primit raspuns, imi trebuia un RMN pentru ca dl. dr. sa evalueze mai bine situatia. In 28 decembrie am facut doua examene RMN, unul dimineata pt. pelvis, unul dupa-amiaza pentru zona abdominal[ ( pt colecist ). In data de 29 decembrie am primit rezultatele : doua fibroame subseroase, unul de 7/8/7 cm si unul de 1 cm. Piatra la fiere este de 2.2 cm.
Cu aceste rezultate, astept ca dl. dr. sa evalueze situatia si sa ma programeze pentru embolizare, am foarte mare incredere in aceasta procedura. Mai doresc sa va spun ca fac si fitoterapie, beau numai ceaiuri indicate pt aceasta problema, in plus sotul imi pregateste in fiecare seara o baie in ceai, fierband intr-o oala de 50 l un ceai concentrat de coada soricelului, cretisoara, coada calului etc in jur de 12 ceaiuri, pe care o pune in cada de baie si ma pune ~ la fiert ~ cum zice el. Nu vreau sa va plictisesc mai mult, as putea sa va mai scriu despre foarte multi care insista sa imi fac histerectomie, de la colegi la doctori, nu va lasati influentate, aveti incredere in embolizare, eu abia astept sa o fac. Va mai scriu !
0
10-01-2012, ora 17:40
bagolyeni
Nu este medic/terapeut
bagolyeni
ita 7454. Multumesc mult pt. timpul acordat, ca mi-ai scris toate povestea, si mai intersezi despre lucruri. Asa cum ai scri, fiecare decide de procedura pe care-l alege, ca acum sunt mai multe. Mi-am primit raspuns aseara de la dr. E plecat, chiar el a scris ca ma sune la 16 ian. dupa ce revine in tara, si mi-a scris sa trimit ecoul prin email, dar fac ecoul numai la 17. Pe care-l am, e facut in martie 2011.
Am primit raspuns si de la asistenta, care mi-a recomandat Delta Hospital, interventia contra cost. Ce-mi ziceti, cum pot sa rezolv ca sa-mi faca interventia la spital, ca momentani n-am atitia bani, si cred ca niciodata nu o sa am la un loc, . Nu este drept ca platim atatia ani cotizatia, si acum la o interventie de 30 de minute iar sa platest la particular, ca statul nu recupereaza nimic din banii primiti, astfel poti sa suferi pana la moarte. Nu va suparati dar i-mi sare nervii cind vad astfel de situatii in tara asta.
Sanatate
0
11-01-2012, ora 09:03
bulina-n
Nu este medic/terapeut
bulina-n
bagolyeni, la Spitalul Universitar eu am procedat asa: am mers mai intai la dl dr Bogdan Dorobat (la sectia radiologie interventionala, parca la etajul 1), am vorbit cu testele si analizele in fata, iar dansul m-a trimis la dl prof dr Horhoianu (medic ginecolog la acelasi spital, cateva etaje mai sus).
Mergi si vorbeste cu dr Horhoianu (sau daca nu-l gasesti, cu fiica dansului), ii spui cine te-a trimis, te va consulta si apoi te va programa la embolizare (posibil chiar foarte repede, daca au particulele pentru embolizare in stocul spitalului), iar tu atunci va trebui sa aduci cu tine adeverinta de salariat si buletinul (ia si copie dupa buletin).
Sa ai si bani la tine, pentru ca medicamentele si perfuziile din ziua embolizarii vor trebui platite (am dat parca in jur de 80 de lei).

Update despre fibromul meu inca nu am, am sarit peste monitorizarea de 3 luni, din lipsa de timp, dar pot sa va spun ca ciclul mi s-a reglat, dureaza mai putin (iupiiiiiiii), sangerarile au disparut inca din prima luna de la embolizare, durerile sunt mai suportabile. La sfarsitul lui februarie fac 6 luni de la interventie si voi merge sa fac o ecografie, sa vedem cat a mai dat inapoi fibromul, fiindca am citit despre fetele carora li s-au revascularizat fibroamele si m-am panicat putin. Sper totusi ca acestea sunt cazuri rare.

Sanatate tuturor, sper sa va fie mai bine si sa scapati de probleme :)
0
11-01-2012, ora 13:58
ita7454
Nu este medic/terapeut
ita7454
Draga bagolyeni, inteleg ca esti hotarata sa faci embolizare si te felicit pentru decizie. Fiica mea a discutat cu dl doctor Nechifor la Hemodinamic si in acea perioada domnia sa lucra si la SUUB, unde in acel moment nu faceau embolizari din cauza lipsei celor necesare acestei interventii. Acesta este motivul pentru care a amanat embolizarea si am cautat apoi tratamente alternative. Insa, domnul doctor Nechifor i-a dat cartea de vizita si I-a spus ca la SUUB trebuie sa fie internata la sectia de ginecologie, pentru care i-a dat nr de telefon al profesorului Petrache Vartej, acesta era plecat in strainatate, dar a vorbit cu domnia sa si i-a spus cand sa-l sune ca sa-i faca internarea. Din informatiile culese, am inteles ca dr Horhoianu nu prea da viza pentru embolizare decat la cazurile mai grave, ceea ce nu era in situatia fiicei mele. Poate acum s-a mai schimbat situatia. Insa, am aflat ca toata sectia de angiografie de la SUUB a plecat la Delta Hospital si nu mai stiu ce doctori au ramas pentru embolizare, intrucat este foarte important pentru reusita interventiei. Pe site-ul SUUB nu mai apare personalul medical, insa citisem ca dr Luminita Tomescu ar avea experienta si cred ca mai este la SUUB. Nu vreau sa te sperii, dar cred ca inainte de embolizare trebuie sa fii cat mai informata, intrucat acest fapt iti va da putere si incredere in tine ca sa poti trece mai usor peste momentele de post interventie, care pentru unele fete au fost mai grele. Din spusele unor fete ce au facut embolizarea, am inteles ca cel mai indicat este sa o faci in primele 10 zile dupa ciclu si sa nu mananci prea mult in ziua premergatoare, doar sa bei apa. Imi permit sa-ti recomand sa te informezi si pe alte forumuri. Sper sa rezolvi cat mai repede si mai usor si sa ne dai vesti bune!
0
11-01-2012, ora 14:15
Alexandra84
Nu este medic/terapeut
Alexandra84
Va multumesc pentru informatii, imi este de folos sa citesc ce scrieti! Imi permit insa, sa impartasesc si eu cate ceva din ceea ce stiu. Embolizarea se poate face oricand, mai putin in primele 2-3 zile ale ciclului pentru ca durerea de la ciclu sa nu se suprapuna cu cea de la interventie, e bine sa mancati inainte pentru ca dupa, cu toate medicamentele alea, o sa intre mai greu:D
Am auzit ca prof. Horhoianu acela iti taie tot avantul, te consulta cu tigara in gura si te refuza cu usurinta.
L-a cunoscut cineva, sau e doar un mit ca ar fi capcaun?
0
11-01-2012, ora 14:33
bulina-n
Nu este medic/terapeut
bulina-n
ita7454 - woooow, inseamna ca am avut noroc ca am mai prins embolizarea in august anul trecut la SUUB...
Pe mine dr Horhoianu m-a programat la embolizare imediat dupa consultatie, desi nu eram cu caz foarte grav. M-am si mirat cat de repede a decurs totul.

Alexandra84 - da, l-am cunoscut, a trebuit sa merg la el de 2 ori. Nu e chiar lapte si miere, dar nici de speriat, mergi fara frica. Totul e cum pui problema, sa-ti prezinti situatia in fraze cat mai clare si sintetizat, ca acolo nu au timp de vorba lunga, sunt la foc continuu. Sa fii calma, ca n-ai de ce sa mergi cu inima stransa. Sper totusi sa mai fie cineva la SUUB la sectia de radiologie interventionala (angiografie), desi pe site-ul lor vad ca nu mai apare trecuta sectia asta. Mai bine dai un telefon.
0
12-01-2012, ora 13:20
Alexandra84
Nu este medic/terapeut
Alexandra84
Bulinuto, multumesc esti foarte draguta. eu acum strang informatii. la final trebuie sa ma prezint in fata mea cu o decizie :)
Deocamdata incepe sa se cristalizeze in mintea mea cate ceva...cred ca o sa aleg privat. parca mai mult intr-acolo inclin...adriana, ce frumos suna ce face sotul tau pentru tine.vreau si eu!!
0
12-01-2012, ora 13:58
adriana67
Nu este medic/terapeut
adriana67
EMBOLIZARE!!!!!!!
In data de 25 ianuarie sunt în Bucureşti la embolizare!!!! Sunt din Satu Mare, merg dimineaţa cu avionul. din Baia Mare, cursa de la noi fiind suspendată, iar în data de 26 ianuarie vin tot cu avionul acasa, direct. Am pus în cântar toate variantele, aşa mi se pare cel mai bine pentru mine. Merg cu soţul meu, rămane lângă mine noaptea, plătesc o taxa de 350 lei pentru el, dar măcar ştiu că va avea grijă de mine cineva care...mă cunoaşte şi după respiraţie. Nu sunt foarte bogată, nu vă scriu ca să mă laud că merg cu avionul, dar pentru două persoane dus întors cu avionul, plătesc în plus 250 lei şi în loc de 14-15 ore, într-o oră jumătate sunt în Bucureşti. Fetelor trebuie să facem orice sacrificiu pentru sănătatea noastră, implicit a familiei, iar pentru faptul că nu mi se face histerectomie totală, sunt FERICITĂ, chiar cu riscul ca fibromul să mi refacă după câţiva ani.
Alexandra84 îţi doresc din tot sufletul un soţ care să se ocupe de tine aşa cum se ocupă al meu de mine. Sănătate multă vă doresc, vă mai scriu!
0
12-01-2012, ora 14:39
mariane1
Nu este medic/terapeut
mariane1
Vreau sa va impartasesc si eu experienta mea in embolizare.
Se poate face embolizarea si fara pic de durere la spitalul Agripa Ionescu de la Balotesti. (Chiar daca e la balotesti va asigur ca e modern si cu medici alesi). Inainte de embolizare se face o epidurala si dupa stai la terapie intensiva unde ti se administreaza calmante tot prin linia epidurala pana a 2-a zi dimineata - deci dureri ioc.,
Medicul care face interventia este d-na dr. Tomescu Luminita care este medic radiolog si la Universitar deci lucreaza cu angiograful si acolo. Are multa experienta (la fel cu ceilalti 2 medici)numai ca nu si-a facut multa reclama.
Interventia nu costa nimic decat ca se plateste substanta de contrast care este de 220 lei.
Eu interventia am facut-o in august si m-am simtit mult mai bine incepand cu a 2-a zi. La 2, 5 luni fibroamele scazusera aproape 2 cm cel mai mare. In februarie o sa mai fac o ecografie la 6 luni. Acuma ma simt destul de bine, a disparut presiunea mare din abdomen, si nu fug toata ziua la toaleta. CM ar mai fi oproblema ca este cam abundent 2 zile.
Ca sa poti ajunge la spitalul dela Balotesti iti trebuie o recomandare de la un medic ginecolog, poze de la ecografie, adeverinta de la medicul de fam. si de la casa de sanatate si bineinteles sa vorbiti cu dna dr. care este un bun profesionist si un om deosebit.
0
12-01-2012, ora 17:31
roxyko
Nu este medic/terapeut
roxyko
buna fetelor eu am facut embolizarea acum un an si o luna nu am ramas inca insarcinata am fost la diversi ginecologi care spuneau ca totul e ok si ca voi ramane nu asteptati mult daca nu se intampla ca nu ramaneti eu acum am aflat ca am tropele infundate asa ca eu va recomand dupa un an daca nu ramaneti sa vedeti si de trope va doresc insanatosire grabnica si nu va panicati embolizarea nu e de speriat va recomand sa faceti...
0
13-01-2012, ora 15:25
Maripossa
Nu este medic/terapeut
Maripossa
bunaaaa!! parerea mea este ca in cazul embolizarii - procedura atat de fina- este esentiala experienta. auzisem atatea despre dr. Nechifor, incat m-am gandit ca vreau neaparat sa ajung la el, chiar daca pretul nu este unul mic. vreau sa ma duc acolo pe deplin linistita, si pot sa fac asta doar daca ma las pe mana dansului. mi-a facut bine ca am fost la consult, mi-a adus aceasta liniste de care aveam nevoie.
parerea mea este ca nu ar fi ok un compromis, e ca si cum m-as duce sa imi pun implanturi in sani la spitalul de stat, sau la un doctor de care n-am auzit si nu stiu cum lucreaza.
e megafrustrant ca platim atatia bani din salariu pentru asigurarile de sanatate, si cand avem nevoie de ceva primim...nu mai conteaza ce primim, ca stim cu toate. sistemul nostru e de..., dar sunt altele si mai de..., deci sa privim partea buna a lucrurilor. plus preturile pt serviciile medicale din Romania sunt foarte mici iar in privat calitatea este de multe ori ireprosabila - strainii ne cauta din ce in ce mai mult. am o ruda care si-a facut coronarografie in viena, l-a costat 10.000 de euro, si cand a vazut ca trebuie sa repete si ca in Romania costa nici 1000 de euro...plus s-a dus la pomul laudat si a ramas cu un gust amar dupa purtarea personalului de acolo.
Dar nah...noi romanii castigam bani putini si ne este greu sa dam chiar si cei 1000 de euro, cu toate ca sunt pentru noi. am observat ca mai usor cheltuim banii pe alte lucruri - strict materiale - decat pentru binele nostru.eu am hotarat sa schimb asta pentru mine, o sa investesc in embolizare si in... nu va spun ca mi-e rusine:)
0
13-01-2012, ora 18:55
bagolyeni
Nu este medic/terapeut
bagolyeni
Buna fetelor!
Va multumesc tare mult informatiile, datele, experientele personale ca mi-au fost folositoare. N-am avut timp sa stau in fata calculatorului pt. ca au intervenit ceva urgent.
ASTEPT telefonul dr. Nechifor (NU AM SCRI EU NR. NU STIU DE UNDE O SA GASEASCA), dar mi-a promis ca o sa ma sune. Orcum marti, 17 ma duc la ginecolog la consult si la eco, si dupa aceea trimit rezultatele.
Acum am alte probleme: examen intre 20-30 ian, inca nu stiu data exacta, si sustinerea lucrarIi de gr. did. I la 2. febr. asa ca acum n-am timp pentru mine nici 10 minute, si sa-mi tineti pumnii ca-mi sunt tare importante acest examene. Sunt intr-o perioada "fara stresuri" nu?
Sa mai scriet si eu o sa scriu dupa rezultate.
Sanatate !!!!!
0
14-01-2012, ora 16:43
Alexandra84
Nu este medic/terapeut
Alexandra84
bagolyeni draga mea, trebuie sa ii trimiti si numarul pentru ca doctorul sa te poata suna! mai bine primesti raspuns la telefon decat pe e-mail cred eu.
0
16-01-2012, ora 18:20
claudie
Nu este medic/terapeut
claudie
A mai avut cineva sangerari abundente la prima menstruatie dupa embolizare? Care e cauza? Eu una am facut si un tratament cu Diphereline, 3 luni inainte de embolizare... Sunt cam speriata.
0
17-01-2012, ora 08:49
bulina-n
Nu este medic/terapeut
bulina-n
Da - si eu eram dupa n-spe tratamente hormonale (care mai mult mi-au marit fibromul, culmea) si in prima luna dupa embolizare mi-a venit de doua ori. Dupa care s-a reglat, inclusiv cantitatea CM (la mine de regula era foarte abundent, acum nu mai e atat de mult). Mi s-a spus ca sunt manifestari 'normale' dupa interventie, incearca sa nu intrii in panica. Dar pentru linistea ta, cel mai bine e sa dai un telefon la clinica unde ai facut embolizarea si ii intrebi si pe ei.
0
19-01-2012, ora 16:25
bagolyeni
Nu este medic/terapeut
bagolyeni
Buna fetelor!
LA 17 am fost la eco. Rezultatele: au crescut cu 3mm fibromii de la mart. anul trecut. Am mai multi, asa scrie in eco 1, 1*1, 33cm. D-na dr. mi-a dat Orgametril sa iau de a 15. zi a ciclului 10 buc. in fiecare seara. Contine progesteron si ajuta la stabilirea sangerarii, ca cateodata am abundente. Dupa 3 luni trebuie sa merg la control. a ZIS CA FIBROMII SUNT INCA MICI SI SE POATE TINE SUB CONTROL. La intrebarea mea despre embolizare mi-a zis ca numai la Bucuresti se face, il cunoaste pe dr. dar nu m-ia recomandat ca se tine pina 2, 3 ani si dupa aceea iar reapare. M-ia zis ca se stafileste, dar ramine tot acolo si cu timpul iar revine si incepe sa traiasca. Asta era parerea unei ginecolog. Asa ca un timp mai gandesc, si folosesc tableta, si aman putin embolizarea, dar o mai scri, si astept parerile voastre.
In comentarii am citit ca sunt fete care iar trebuie sa faca a doua embo, si n-am inteles de ce. Acum vad care treaba.
Sanatate pentru voi, si tinem legatura.
0
23-01-2012, ora 18:54
Alexandra84
Nu este medic/terapeut
Alexandra84
@ Bagolyieni: Doctorul care ti-a spus asa nu stie prea bine, un fibrom necrozat nu mai are de unde sa traiasca, oricat ar vrea el saracul.
Problema intervine atunci cand, din cauza structurii anatomice a fibromului si a vascularizatiei sale, nu se embolizeaza bine din prima. asta se poate vedea dupa o luna, si nu poti fii sigura pana nu faci ecografie buna, la doctor bun, cu substanta de contrast. se intampla mai rar, dar se intampla. eu cred ca oricum doua embolizari sunt mai bune decat operatie la 30 de ani, mai ales ca m-am interesat si eu si am pus o mie de intrebari, daca mai trebuie una nu mai platesti din nou.
0
26-01-2012, ora 19:18
Elenamonica1
Nu este medic/terapeut
Elenamonica1
Buna-seara!
Sunt un membru nou pe forum.
Ma confrunt si eu cu o problema de cativa ani ( uter fibromatos ).Mi s-a indicat operatie acum 6-7 ani, dar am refuzat. Am urmat ceva tratament medicamentos ( dophaston ), apoi ceaiuri, iar fibromul a scazut putin ( vreo 2 cm), desi hemoragii tot faceam.
De un an ma doare mai tare, fac hemoragii, iar cand am fost la control ( acum o saptamana) s-a constatat ca fibromul a crescut din nou ( de 2 ani nu am mai luat nimic, am refuzat sa mai merg la doctor etc.) si este de 13/9 cm.
Daca acum 2 ani doctorul mi-a recomandat sa fac biopsie, acum mi-a spus clar ca trebuie sa fac operatie. Mi-e foarte teama de operatie si nu stiu ce sa fac. Daca as stii ca se rezolva problema cu embolizare, as face-o.
0
27-01-2012, ora 18:14
alicam
Nu este medic/terapeut
alicam
Buna fetelor sunt o proaspata embolizata si doresc sa impartasesc din experienta mea tuturor celor care doresc deoarece am intrat deseori pe acest forum dorind sa stiu cit mai multe despre aceasta procedura si mi_a prins bine tot ce ati scris la randul vostru.In 2008 in urma unui control medical de rutina am descoperit ca am un nodul fibromatos de 8/9cm.M-am speriat enorm deoarece aveam 28ani, eram casatorita de 2ani si nu aveam copii.Am mers bineinteles la mai multi medici pt a-mi confirma si ei existenta nodulului si toti mi-au indicat sa fac miomectomie adica oeratie clasica de indepartare a nodulului.Insa aceasta miomectomie prezenta riscuri si anume sa ramin fara uter in cazul in care s-ar fi produs o hemoragie puternica sau in cel mai fericit caz sa raman cu vreo 2-3cm de uter ceea ce nu m-ar fi ajutat sa duc o sarcina.In toti acesti 4ani am urmat o gramada de tratamente naturiste printre care tincturi de tot felul, bai de sezut cu ceaiuri, ovule si supozitoare pe baza de propolis si miere, ceaiuri multe multe, comprese cu bitter suedez etc.Toate aceste tratamente mi-au facut mult bine in sensul ca nu am mai avut dureri menstruale, dureri la contact sexual, nu am mai avut ciclu cu cheaguri ci chiar mi-a scazut cam 2cm.Insa aici s-a opri si nu a mai vrut sa dea inapoi.Vreau sa precizez ca mergeam din 3 in 3 luni la echograf pt a-i vedea involutia.In ultimele 8 luni nu am mai mers si nu am mai nici facut vreun tratament satula fiind de toate acele tratamente si vazind ca nu mai scade.In luna octombrie m-am dus din nou la echograf si mis-a confirmat ca nodulul era bine mersi de 8cm.Am intrebat-o pe d-na doctor despre embolizare si mi-a spus ca in cazul meu nu se poate face deoarece este imens.Am iesit din cabinet deznadajduita, cu lacrimi in ochi si simteam ca totusi trebuie sa existe o solutie in afara de operarie.Am ajuns acasa si am intrat pe net sa caut tot ce se poate despre embolizare.Am ramas uimita cind am vazut ca au fost paciente cu noduli muuuult mai mari decit al meu.M-am hotarit chiar in acea seara sa fac embolizare.Am sunat la Bucuresti la Hemodinamic si mi-am facut programare pe luna ianuarie 2012.Am complectat acel formular de evaluare care se afla pe site-ul dr.Nechifor, am trimis poze de la echo. si mi s-a dat aprobarea pt embolizare.Pe data de 23 ian. am ajuns la clinica (eu sunt din Oradea), mi s-a facut o echografie iar nodulul avea 6cm nicidecu 8 asa cum imi zisese ultimul medic la care am fost.Despre embolizare vreau sa spun ca nu este dureroasa deloc, pt ca sunteti anesteziete local si simtiti doar cind se face anestezia.La mine a durat vreo 20 minute.Insa dupa am avut dureri foarte mari de burta si de spate mai intense cam o ora insa asistentele au grija si va da calmante.Cu calmantele treceti peste dureri.Am mai avut dureri suportabile inca vreo 4-5 ore iar seara la ora 8 am putut sa ma duc la toaleta si chiar sa mananc.A doua zi am iesit din spital fara dureri doar cu o usoara sangerare.Despre d-nul doctor Rares Nechifor vreau sa va spun ca este un om Painea lui Dumnezeu.Si asistentele sunt foarte dragute.D-nul doctor mi-a spus la ce pot sa ma astept cind ajung acasa si anume dureri in butra, usoare singerari, scurgeri urat mirositoare si chira febra 37-38.Mi-a scris oreteta cu antiinflamator si antibiotic pe care neaparat trebuie sa le iau dar si calmante la nevoie.Sunt in a-5-a zi de la embolizare si ma simt destul de bine.Am avut dureri usoare de burta si spate care au trecut cu calmante usoare, aseara ma avut putina febra 37/2 dar am luat antibioticul si mi-a trecut iar singerari de azi dimineata nu am mai avut.Stau in pat la caldura, maninc fructe mai multe si nu depun efort.Peste o luna voi face o echografie mai amanuntita si trebuie sa o trimt prin e-mail d-nului doctor.Chiar acum primesc vizitatori revin mai tarziu.Va pup
0
01-02-2012, ora 13:09
elena14
Nu este medic/terapeut
elena14
BUNA ! am gasit acest articol pe un site ----------* sper sa va ajute

Embolizarea fibromului uterin este o recenta descoperire in ceea ce priveste tratamentul fibromului. Este o alternativa nechirurgicala a miomectomiei sau histerectomiei. Embolizarea fibromului uterin nu a fost cercetata in mod extensiv si este considerata inca experimentala de unii medici specialisti. Amelioreaza simptomatologia multor paciente, dar in rare ocazii poate duce la infectii severe, menopauza instalata timpuriu si infertilitate.
Embolizarea fibromului uterin poate fi un tratament rezonabil atunci cand:
- nu exista planuri pentru o sarcina (sarcina este posibila dar nu probabila dupa embolizare, iar riscurile sarcinii dupa acest tratament nu sunt cunoscute)
- sunt prezente sangerari uterine abundente si/sau anemie, dupa luni de tratament cu anticonceptionale orale sau antiinflamatoare nesteroidiene
- durerea sau presiunea cauzata de fibrom afecteaza calitatea vietii
- apar complicatii urinare sau intestinale (din cauza presiunii exercitate de fibrom pe vezica, ureter sau intestine)
- pacienta nu doreste histerectomie sau miomectomie
- in prezenta unei afectiuni care face periculos tratamentul chirurgical cu anestezie generala.

De retinut!

Sarcina este posibila dupa embolizarea fibromului uterin. Cand este necesara prevenirea sarcinii dupa embolizare trebuie folosita o metoda contraceptiva demna de incredere.
Ciclurile menstruale abundente, prelungite, dureroase, cauzate de fibrom se vor opri in mod fiziologic dupa instalarea menopauzei. Daca pacienta se afla in apropierea menopauzei si simptomele sunt tolerabile cu tratament ambulator, atunci riscurile embolizarii pot sa nu depaseasca beneficiile. Exista cateva moduri noi de a inlatura fibromul sau de a distruge tesutul fibromului, folosind temperaturi reci extreme (criomioliza), laser (mioliza) sau ultrasunete focalizate de frecventa inalta. Totusi, sunt suficient de nou aparute ca riscurile si beneficiile pe termen lung sa nu fie cunoscute in intregime. Daca medicul recomanda o astfel de procedura, pacienta trebuie informata asupra numarului de astfel de tratamente realizate de medicul respectiv, rata succesului tratamentului si complicatiile aparute. Aceste terapii nu sunt recomandate pacientelor care isi doresc o sarcina.

+ nu vreu sa indrum gresit pe cineva, fiecare e liber sa aleaga ce este mai bine pentru el
+ eu am ales miomectomia, sunt operata de 2 saptamani, am uter fibromatos plus ca trompele mele aveau probleme si au fost reparate

Cu D-zeu inainte

(*modificat de admin)
0
01-02-2012, ora 22:11
DMihaela
Nu este medic/terapeut
DMihaela
Salut!
'elena14' si eu vreau sa fac operatie (miomectomie), am fibromul marisor 11 cm.
Se poate face operatia imediat dupa ciclu sau cand?
La Spitalul Universitar te-ai operat si la ce doctor?
Eu vreau un copil...si nu am timp ca fibromul sa scada in timp...si cine stie cat de putin.
Ce fel de anestezie se face?
Cat a durat?
Astept sa-mi raspunzi daca se poate.
Multumesc mult!
0
03-02-2012, ora 12:28
elena14
Nu este medic/terapeut
elena14
buna ! DMihaela
Da dupa ciclu nu neaparat imediat, dupa cateva zile, eu am avut ciclu de pe 5 pana pe 9 si am fost operata pe 18.
Am fost operata la un Spital particular, dar din cate stiu sunt buni si cei de la Spitalul Universitar.
Si eu vreu un copil de aceia am ales miomectomie sper sa fie ok, Doctorul meu a zis ca dupa un an pot ramane insarcinata dar poate la tine dupa mai putin timp ca ai doar un singur FIBROM, eu am avut 6 FIBROAME plus trompele cu probleme, poate la mine dureaza mai mult vindecarea cu toate astea sunt sanse de a face copil plus ca am 38 de ani.
Anestezia a fost totala.
La mine a durat cam mult de la 8.30 pana la 11.20, dar la mine a fost mai multe de operat in comparatie cu ce ai tu.
MULTA SANATATE !
0
05-02-2012, ora 12:17
DMihaela
Nu este medic/terapeut
DMihaela
Multumesc mult pentru raspuns!
Inca ma mai gandesc daca sa ma duc la Bucuresti sau la Cluj. Cand ma gandesc la Bucuresti parca am o strangere de inima...
E distanta mai mare pana la Cluj ca-s din Galati dar.
Mai am o intrebare..care e perioada de recuperare? Si ce inseamna ea? Eu nu prea am rabdare sa stau la pat...
Multumesc inca o data!
0
06-02-2012, ora 14:10
elena14
Nu este medic/terapeut
elena14
Nu stiu cat va dura la tine dar pot sa-ti spu de mine, am stat in spital 3 zile fiind particular eu trebuia sa platesc pe cate zile stateam, la stat poate te va tine o saptamana.
Sa zicem ca te recuperezi cam in 2 saptamani, dar asta nu inseamna ca poti sa-ti incepi activitatea de zi cu zi, cu totul cam o luna trebuie sa stau acasa linistita fara sa fac efort, si repet inca o data poate la tine dureaza mai putin, eu sunt cam anemica datorita faptului ca operatia a durat cam mult am pierdut mult sange, ceia ce nu este cazul la tine.
Zilele de dupa operatie ai sa stai mai mult adormita ca-ti baca calmante sa nu simti durerea, mai greu are sa fie primele ridicari din pat si iesirile la toaleta.
FI INCREZATOARE CA TOTUL VA TRECE.
0
06-02-2012, ora 22:38
oanak
Nu este medic/terapeut
oanak
Buna seara tuturor!Nu am mai scris pe forum de ceva luni...am trecut prin embolizare in mai 2010 la Clinica Hemodinamic (din pacate atunci la Spitalul Universitar nu se faceau embolizari din lipsa de fonduri), iar in mai 2011 am ramas insarcinata. De 11 zile sunt mamica fericita a unei fetite si destul de emotionata sa scriu despre acest subiect, inca ne descoperim una pe cealalta, eu si fetita mea.Mesajul meu este sa nu va pierdeti cu firea si sa alegeti varianta cea mai buna pentru voi.Eu am crezut cu toata fiinta in embolizare, dorindu-mi acest copil mai mult decat orice.Mi s-a propus si operatia clasica de miomectomie, dar eu asa am ales, fiind o procedura minim invaziva si neexistand riscurile si recuperarea indelungata dupa operatie. Va doresc tuturor sanatate si celor care vor copii rabdare si multa speranta!
0
07-02-2012, ora 04:21
alinadeea
Nu este medic/terapeut
alinadeea
Buna fetelor!
Am revenit, sa mai impartasesc experienta mea si altora..asa cu si eu m-am documentat de pe acest forum.
pentru bagolyeni: cu cat stai mai mut, cu atat fibroamele vor creste..normal ca doctorilor ginecologi nu le convine sa piarda clientele, doar din acest motiv ei nu recomanda embolizarea...de ce sa bagi bani in buzunarul radiologilor si nu lor, ginecologilor..Mergi acolo cu incredere..ai nevoie doar de adev de la medicul de fam si adev de salariu...Nu mai sta pe ganduri, eu as vrea sa fac embolizarea dar se pare ca nu e indicat.
Am mai scris pe portal, am 26 ani si un fibrom de 7cm.Binenteles ca singura varianta pentru mine era operatia(sunt din gl)..asa ca documentandu-ma de la voi, cele care ati trecut prin asta am plecat la embolizare cam pe 19 decembrie 2011. Am mers la Spitalul Universitar, la et 1 la radiologie interventionala...la dr. DOROBAT Bogdan, fara programare..l-am chemat pe hol... i-am explicat..in mod normal este bine sa-l sunati pt programare, este foarte deschis si un om de milioane. M-a luat frumos de manuta si m-a dus la ginecologie...Acolo nu l-am gasit pe dr. HOTHOIANU, era dr. Constantin park, mi-a facut eco si mi-a spus ca nu-mi da aprobare pt embolizare deoarece am fibrom pediculat-in exteriorul uterului...si nu se poate. Dr Dorobat a fost f dezmagit ca nu am primit aprobarea, mi-a zis ca daca el ar fi avut sectie unde sa ma interneze eram foarte simplu "rezolvata". Urmeaza sa-l sun, dar acum stau in dubii.
A facut cineva embolizare fibrom crescut pe peretele uterului? Pt bulina-n: ce dimeniuni avea fibromul tau si cum era pozitionat?
0
07-02-2012, ora 04:24
alinadeea
Nu este medic/terapeut
alinadeea
Dr. Dorobat mi-a spus sa iau legatura cu el, sa ma duca la dr. Horhoianu sa primesc aprobarea pt embozilare, dar am inteles ca si aceste din urma este cam dificil..
Astept raspunsuri de la voi fetelor!
Multa sanatate!
0
07-02-2012, ora 08:53
bulina-n
Nu este medic/terapeut
bulina-n
Alinadeea - la mine fibromul era sub mucoasa uterului, de 3 cm / 3 cm si provoca sangerari cumplite, inca de pe cand avea aprox 2 cm (intr-un an de zile, dupa un bombardament cu pastille + hormoni + anticonceptionale mi s-a marit la 3 cm, iar sangerarile nu s-au oprit, ci s-au agravat). Motiv pentru care si eu sunt cam pornita impotriva celor care m-au indopat cu pastile degeaba.
Noroc cu embolizarea, sangerarile mi s-au oprit imediat dupa interventie. Intr-adevar, m-a durut foarte rau dupa embolizare, am avut 10 zile de cosmar, cu dureri care n-au trecut cu nimic, insa acum sunt in sfarsit linistita. Asta depinde de la organism la organism, vad ca sunt destule fete care n-au avut atatea probleme dupa.
Eu as proceda asa:
- m-as interesa daca dr Dorobat mai lucreaza in prezent la SUUB. Daca da, suna-l si reia discutia cu dansul
- as da un telefon si la dr Nechifor, sa-l intreb, in masura in care poate da o explicatie la telefon, daca dansul ar recomanda embolizarea in cazul tau (daca nu-l gasesti la telefon, trimite intrebarea prin e-mail). E bine sa ai mai multe pareri.
Bafta :)
Adaugă un comentariu / răspuns
533 comentarii 1 2 ..... 789 ..... 17 18 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: