Salvarea uterului fibromatos prin embolizare

533 comentarii 1 2 ..... 567 ..... 17 18 Înainte ›
0
15-09-2011, ora 11:12
marynna
Nu este medic/terapeut
marynna
nu e doctorita la care am fost eu, dar se pare ca la medlife toti abia asteapta sa te taie.imi pare rau ca ai asa un ghinion si s-a revascularizat fibromul. am mai auzit cazuri si acum m-a apucat si pe mine frica sa nu patesc la fel. la mine la controlul de 1 luna e tot devascularizat si mai merg peste 2 luni sa vedem ce se mai intampla. ce fel de fibrom ai tu? ce dimensiuni si ce pozitionare? si cine ti-a zis ca e vascularizat din nou? ai vorbit cu dr nechifor? ce ti-a spus referitor la aceasta revascularizare? de unde s-a revascularizat, din uter sau din artera ovariana? scuze ca pun atatea intrebari dar ma interesaza foarte mult subiectul.
eu zic sa nu-ti faci griji pentru a doua embolizare, ai vazut deja cum este si stii la ce sa te astepti. In orice caz, sa nu-ti para rau ca ai facut embolizare pt ca si in cazul miomectomiei recidivele exista (statisticile afirma ca ar fi chiar mai multe) si operatia e oricum mai dificila si presupune mai multe riscuri. eu iti doresc multa sanatate si succes, din ce am citit (si am citit destul) atunci cand e necesara o a doua embolizare, dupa ce ea se face, lucrurile se rezolva definitiv (la americani am mai intalnit cazuri de genul acesta, mai ales pe fibroame de dimensiuni mai mari - peste 10 cm).
0
15-09-2011, ora 12:40
costelino
Nu este medic/terapeut
costelino
Fibromul meu este subseros, La Hemodinamic am facut ecografia, a vazut-o DR.Nechifor, d-lui ma reprogramat pt a 2 embolizare.
0
15-09-2011, ora 12:44
costelino
Nu este medic/terapeut
costelino
Fibromul era de 10cm, in primele 3 luni a scazut 2 cm si nu mai era vascularizat.Cand am fost la ecografia de 6 luni(adik ieri) au observat ca a inceput sa se hraneasca, este o vena ascunsa.acum il am de 8 cm.Nu mai stiu de unde sa revascularizat...iti dai seama ca eu am inceput sa plang, eram foarte speriata, nu mai stiu ce a mai spus.Eu am avut niste dureri cumplite vreo 3-4 zile.
0
15-09-2011, ora 12:45
costelino
Nu este medic/terapeut
costelino
dupa embolizare
0
15-09-2011, ora 13:00
marynna
Nu este medic/terapeut
marynna
am avut si eu dureri 3-4 zile (am fibrom intramural si seros de 8/7 cm si tot cu dr nechifor am facut embo, dar la clinica particulara), mai mult ca niste crampe dar au cedat cu tramadol, xefo si nospa.
eu zic sa nu intri in panica, este bine ca ti s-a depistat probl asta la timp (de-asta suntem monitorizate la 1, 3 si 6 luni) si ca vasul respectiv se poate emboliza. exista cazuri in care fibromul se poate revasculariza din vase care provin de la rinichi, vezica etc si aceleqa nu se pot emboliza pt ca ar afecta organele respective.
incearca sa vezi si partea plina a paharului si sa consideri ca orice rau este spre un bine.

nu am inteles pana la urma unde vei face embo? la municipal?

sper din suflet sa fie bine si dupa a doua embolizare sa vii aici cu vesti bune. cu credinta si incredere se rezolva toate.

Mult succes!
0
15-09-2011, ora 18:17
costelino
Nu este medic/terapeut
costelino
La spitalum Municipal o sa fac embolizarea, ca si medicamente la fel am avut si eu.
0
16-09-2011, ora 17:03
adi83
Nu este medic/terapeut
adi83
deci sa inteleg ca pana la urma se poate face embolizare la Municipal?
adica daca ma duc la un consult la clinica si il rog sa facem embolizarea la Municipal din motive financiare, oare voi rezolva ceva?
0
17-09-2011, ora 23:14
alexia_drew
Nu este medic/terapeut
alexia_drew
buna fetelor.inteleg ca nu doar mie mi sa revascularizat fibromul.ohh eu am fost la control si mi-a spus dr ca e mai bine sa mai astept inca doua luni sa vedem daca mai creste sau nu si daca stagneaza sa facem o a doua embolizare abea dupa ce voi avea un copil.sper sa nu mai creasca dar ma doare si dr mea dinecoloaga imi tot spune ca nu are cum sa stagneze din moment ce are papa si ce are papa creste:-((sper sa nu fie asa.
0
17-09-2011, ora 23:16
alexia_drew
Nu este medic/terapeut
alexia_drew
costelino, bafta cu a doua embolizare, va doresc la toate multa sanatate
0
18-09-2011, ora 12:58
Mihasal
Nu este medic/terapeut
Mihasal
Maine am programare pentru consultatie la dr.Rares Nechifor la Delta Hospital dar ma gandesc serios sa aman embolizarea.Am tot auzit ca dupa embolizare ar fi mai greu sa raman insarcinata dupa 30 ani si ca miomectomia ar fi o alegere mai buna doar ca dupa interventie se recomanda o sarcina cat mai repede.Eu nu intentionez sa raman insarcinata inca un an de zile si cu fibromul meu de 7cm fara prea multe simptome(am ciclu foarte regulat de maxim 3 zile, cu usoara durere in prima zi doar dar destul de abundent in prima zi), si sunt curioasa daca mai pot astepta cu embolizarea si daca este mai recomandata miomectomia cand voi decide sa raman insarcinata.Are cineva experienta miomectomiei?
0
18-09-2011, ora 12:59
Mihasal
Nu este medic/terapeut
Mihasal
Si daca da, cum a fost dupa operatie?
0
18-09-2011, ora 14:27
alexia_drew
Nu este medic/terapeut
alexia_drew
mihasal, eu am vrut sa imi fac miomectomie laparoscopica la un fibrom sub 3 cm dar dr ginecologi mi-au explicat ca prima obtiune trebuie sa ie embolizarea pt ca e cea mai non invaziva si desi mie nu mi-a reusit din prima si acum am fost la consultatie si mi sa recomandat a doua embolizare.odata ce umbli tai uterul pate fi atins si nu mai poti tine sarcina.si eu vreau bebe abea peste 2 ani deci ar trebui sa mai stau cu fibromul inca atat plus durata sarcinei si abea dupa acea scos.eu zic sa incerci embolizarea.sanatate
0
21-09-2011, ora 15:12
alinadeea
Nu este medic/terapeut
alinadeea
Buna, eu sunt noua pe acest forum, sunt putin speriata poate.. la 26 ani, mi s-a depistat un fibrom de 9 cm, tinand cont ca nu am avut sarcini sau avorturi, Sunt din Galati iat aici majoritatea mi-au spus de interventie chirurgicala.Am tot citit despre embolizare, si m-ar interesa sa stiu la spitalul universitar la Dorobat cam cat ar costa.Cine a facut recent embolizare acolo sa-mi dea si mie cateva pareri.Orice sugestie este binevenita!
Multa sanatate doamnelor!
0
21-09-2011, ora 19:57
veronica13
Nu este medic/terapeut
veronica13
Am facut embolizarea de curand, ar trebui intai de toate sa vorbesti cu d.l doctor daca are rezultate aceasta embolizare. In cazul in care fibromul este prea mare nu are rezultate.Pe mine m-a costat la Delta Hospital in Bucuresti 4900 lei, si am facut embolizarea pe 11.08.2011
0
22-09-2011, ora 08:48
bulina-n
Nu este medic/terapeut
bulina-n
La Municipal trebuie sa te duci cu adeverinta de la servici si buletin. Sa ai si bani la tine, fiindca va trebui sa platesti tu toate perfuziile. La medicul care face embolizarea am dat cam 350 de lei.
Imi pare rau sa aud ca unele fibroame s-au revascularizat :( Sper sa scapati de ele la a doua interventie.
Pana una alta, eu am cam scapat de durerile de spate. Astept sa vad urmatoarele menstre daca vor veni regulat. Si voi avea emotii la a doua monitorizare din noiembrie.
Sanatate, fetelor!
0
23-09-2011, ora 19:54
alinadeea
Nu este medic/terapeut
alinadeea
Va multumesc!
pentru bulina-n: ce dimensiune avea fibromul? Ai facut programare inainte?
Eu pana acum nu am avut vreun simptom care sa-mi puna intrebari, am ramas stupefiata cand mi s-a zis, am fost la 3 doctori pe urma care mi-au zis acelasi lucru. Doctorita mea tot de embolizare mi-a povestit, este sef de sectie in spital si putea foarte bine sa intervina chirurgical.
Aveti idee daca tratamentele naturiste dau rezultate?
0
27-09-2011, ora 12:53
krisp
Nu este medic/terapeut
krisp
Buna ziua tuturor,
Eu am facut embolizarea acum 3 luni la Spitalul Municipal la dl. dr. Nechifor. Tocmai am fost la ecografia de 3 luni si mi s-a spus ca a mai scazut fibromul meu care avea initial 9/8cm, dupa o luna de la embolizare 7/6cm iar acum are 4/3cm si fara vascularizatie din fericire, insa nu ma pot bucura complet pentru ca toti medicii la care am fost mi-au spus ca fibromul se va revasculariza la un moment dat, ca va fi peste o luna sau un an.nu mai are importanta. Se pare ca in mare parte au dreptate, conform comentariilor voastre de mai sus, desi dr. Nechifor m-a asigurat ca nu se va revasculariza.
Cu toate astea sper totusi sa dureze cat mai mult pana isi va reface vascularizatia si sa apuc sa fac un bebe pentru ca o a doua embolizare n-as mai face. Eu am avut dureri ingrozitoare dupa embolizare aproape 3 zile si n-as vrea sa mai trec inca o data prin aceeasi experienta.
Speranta moare ultima.
Va doresc sanatate tuturor!
0
27-09-2011, ora 14:35
bulina-n
Nu este medic/terapeut
bulina-n
alinadeea - fibromul meu a avut 3/3 cm, submucos. Programare nu am facut, am avut norocul ca in dimineata in care am vorbit cu dr Dorobat sa ma si opreasca in spital, iar dupa-amiaza deja se efectuase embolizarea.
Despre tratamentele naturiste ... nu stiu, am auzit multe discutii pro si contra.
Fetelor, eu incep sa ma sperii. La embolizare, la Municipal nimeni nu a pomenit de o revascularizare a fibromului dupa o anumita perioada de timp. Mi s-a facut un instructaj inainte de interventie, destul de amanuntit, insa nu mi s-a adus la cunostinta ca s-ar putea intampla asa ceva. La sfarsitul lunii noiembrie voi merge din nou in spital, pentru a doua monitorizare si ecografie - voi pune atunci intrebarea asta.
0
28-09-2011, ora 17:48
Mihasal
Nu este medic/terapeut
Mihasal
Eu am facut embolizarea saptamana trecuta la dr.Nechifor la Delta Hospital.Cum era de asteptat imediat dupa interventie am avut dureri pelviene foarte mari care au devenit suportabile la administrarea medicatiei, doua zile am mai avut dureri dar nu mari.Acum ma simt foarte bine, putin necomfortabil din cauza constipatiei si mana a inceput sa ma doara un pic mai tare si eram curioasa daca cele care ati facut embolizarea stiti daca este normal.
0
28-09-2011, ora 17:49
Mihasal
Nu este medic/terapeut
Mihasal
In special durerea mainii pe care s-a facut interventia.
0
28-09-2011, ora 17:51
veronica13
Nu este medic/terapeut
veronica13
da, este normal, in cateva zile o sa treaca.Poti pune putina gheata sa nu fie locul vanat, la mine asa a fost.
0
28-09-2011, ora 17:52
veronica13
Nu este medic/terapeut
veronica13
Multa sanatate.
0
28-09-2011, ora 17:59
Mihasal
Nu este medic/terapeut
Mihasal
Multumesc mult, la fel multa sanatate tuturor.
0
17-10-2011, ora 15:46
lavinia1234
Nu este medic/terapeut
lavinia1234
Dr. Rares Nechifor, medic primar radiologie interventionala, va asteapta sambata 12 noiembrie, ora 10:00, la Sala de Conferinte din cadrul Delta Hospital din Bucuresti, strada Racari Nr. 6A sector 3, la o discutie de tip seminar cu tema "Terapia Fibromului Uterin".
Participarea este gratuita, veti primi o multime de informatii si raspunsuri la toate intrebarile dumneavoastra, avand in acelasi timp posibilitatea de a intra in contact cu alte femei care au aceleasi probleme ca si dvs.
De asemenea, daca aduceti cu dvs o ecografie de calitate, mai recenta de 3 luni, veti primi o evaluare a indicatiei terapeutice.
Va rugam sa completati cu atentie formularul de participare.
0
18-10-2011, ora 09:32
bulina-n
Nu este medic/terapeut
bulina-n
Multumim, Lavinia :)

Nu am inteles exact unde gasim formularul de participare, dar am dat o cautare pe Google si am gasit site-ul acesta:

http://www.rezervat.ro/Seminarii-gratuite-Terapia-Fibroamelor-Uterine-Dr-Rares-Nechifor--Centrul-de-Excelenta-in-Cardiologi.htm

In articol scrie ca formularul de inscriere poate fi completat pe site-ul www.medicina-interventionala.ro, la sectiunea Contact. Asa trebuie sa procedam?
0
18-10-2011, ora 10:08
lavinia1234
Nu este medic/terapeut
lavinia1234
Da, puteti sa intrati pe medicina-interventionala.ro, si sa gasiti atat formularul precum si mai multe amanunte despre Seminaru Gratuit "Terapia Fibromului Uterin", sustinut de Dr. Rares Nechifor!!!
0
25-10-2011, ora 16:12
Simm.D
Nu este medic/terapeut
Simm.D
Buna!Sunt noua pe aici.Cine ma poate ajuta cu numarul de telefon al domnului doctor Nechifor Rares?Multumesc!
0
25-10-2011, ora 16:17
lavinia1234
Nu este medic/terapeut
lavinia1234
0731.771.111 - Dr. Rares Nechifor
0
26-11-2011, ora 00:44
elena14
Nu este medic/terapeut
elena14
Buna! In urma cu 3 ani am aflat ca am uter fibromatos si ca cel mai mare fibrom are aproape 5 cm. si ca pot face
copil, acum am mers la un cabinet sa fac un set de analize pentru a face un copil dar...of mi-a zis ca nu am
cum avand uter fibromatos si ca trebuie sa ma operez, fibromul cel mare avand acum 5, 2 cm. Vreau sa stiu daca
exsista totusi sansa sa fac copil dupa embolizare cat la % sun sanse, este cineva care are copil dupa aceasta
interventie? Nu prea am inteles cum se efectueaza aceasta interventie pe unde si cum (zona a cocpului). multa sanatate. MULTUMESC!
0
27-11-2011, ora 00:15
elena14
Nu este medic/terapeut
elena14
Buna! scuze pentru scrisul de mai sus am scris pe text document am copiat si am descarcat aici iar randurile s-au asezat singure..Eu nu vreu sa mai pierd timp si am facut iar o programare luni la o policlinica mare si renumita pentru a mai face inca o transvaginala si sa cer parerea despre embolizare cat de eficienta este dupa care joi ma reintorc la cealalta policlinica ca mai am de facut papanicolau si analize la secretie si am sa intreb si de embolizare ca doctorita asta mi-a propus operatie pentru a putea face copil, poate ea nu stie sa faca si nici nu are materialele necesare, daca este eficienta embolizarea am s-o fac daca nu am sa ma operez, pana de sarbatori vreau sa rezolv problema asta am 37 de ani si trece timpul nu mai vreau sa pierd nici o zi.Astept in continuare un raspuns de la voi la postarea de mai sus si parerea voastra.MULTUMESC!
Adaugă un comentariu / răspuns
533 comentarii 1 2 ..... 567 ..... 17 18 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: