Salvarea uterului fibromatos prin embolizare | Forumul Medical ROmedic

Salvarea uterului fibromatos prin embolizare

533 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 17 18 ÃŽnainte ›
0
20-08-2011, ora 16:27
veronica13
Nu este medic/terapeut
veronica13
am opt zile de la embolizare complicata si cu o infectie urinara si inca mai am o scurgere in special seara maro. Obosesc repede si ieri urinam foarte des. A mai trfecut cineva prin asa ceva?
0
21-08-2011, ora 18:25
ita7454
Nu este medic/terapeut
ita7454
Draga Veronica, fiecare organism reactioneaza diferit, dar trebuie sa fii optimista ca totul va fi bine. Si eu sunt din Tulcea si daca doresti, putem vorbi in privat, eu sunt in gmail.
0
21-08-2011, ora 18:28
veronica13
Nu este medic/terapeut
veronica13
sigura ca da, mi-ar face placere si cred ca mi-ar fi mai usor sa trec prin aceste zile
0
22-08-2011, ora 11:56
emi_ypp
Nu este medic/terapeut
emi_ypp
Draga Veronica eu am 2 luni jumate de cand am facut embolizarea, si multumesc lui D-zeu si Dl. Dr. Nechifor ca sunt bine, si in curs de vindecare. Da..asa cum am zis multe pers pe aici fiecare se vindeca in ritmul sau..eu cred ca incep sa invat ca tot secretul este sa ai rabdare...rabdare cu organismul tau...cu hormonii...cu tot.
Si spun asta pt ca la mine asa s-a intamplat..o intreaga revolutie a organismului...simt un disconfort permanent, uneori inca am dureri de spate. Dl Dr Nechifor mi-a explicat ca acesta este de fapt intregul proces de recuperare...se intampla schimbari in tot organismul si pt asta trebuie calm..rabdare.
Important este ca am scapat de 'cutit' in rest eu cred ca usor usor...totul va reintra in normal.nu degeaba se zice inca de la bun inceput ca tot procesul de recuperare dureaza 6 luni.
0
22-08-2011, ora 12:48
veronica13
Nu este medic/terapeut
veronica13
Spatele inca ma doare, obosesc si inca am o scurgere maronie deschisa la culoare, aceasta interventie mi-a declansat si tensiune, tahicardie, pe langa starile date de aceasta boala(uter fibromatos).Multumesc pentru raspunsuri. Sper sa pot spune si eu la fel peste cateva luni.
0
23-08-2011, ora 11:19
bulina-n
Nu este medic/terapeut
bulina-n
Veronica, stai linistita. Dr Dorobat mi-a spus ca dupa interventie vor aparea niste scurgeri. Deci acea scurgere maronie de care vorbesti este normala - si la mine a fost la fel (a durat cam 6-7 zile).
Si pe mine ma doare inca mijlocul, la o luna de la embolizare. Ma mai ung cu Voltaren si ma mai lasa.
Azi am fost la consult - fibromul a mai scazut, a inceput sa se necrozeze, vascularizarea era scazuta. Mi s-a spus ca cel mai bine ar fi sa si elimin bucati din el, care ar trebui sa arate ca niste bucati de carne (a nu se confunda cu cheagurile).
Sanatate, fetelor. Sa mai povestiti cum va recuperati si care mai este starea voastra :)
0
23-08-2011, ora 12:11
emi_ypp
Nu este medic/terapeut
emi_ypp
Deci da...si la mine scuregerile au tinut o gramada tot ce trebuie sa urmaresti este sa nu faci infectie..1 data cu prima menstruatie lucrurile vor reintra cat de cat in normal.
Acum din cate imi dau seama durerile de spate sunt, , , mai peste tot si chiar si dupa ce trec 2-3 luni.
Poate cineva sa ne zica cand nu a mai simtit dureri de spate? dupa cat timp?...ca asa cum ziceam si eu am de acum 3 luni de cand am facut embolizarea si inca mai am dureri de spate...un disconfort asa...:(
0
01-09-2011, ora 10:00
bulina-n
Nu este medic/terapeut
bulina-n
Fetelor, la voi cum a evoluat menstruatia dupa embolizare?
La mine, prima menstra a intarziat 3 zile si a fost mai mult o scurgere maronie. Iar a doua oara a venit mai devreme cu 9 zile :( Practic de 2 ori intr-o luna :(
La voi s-a reglat ceva?
0
06-09-2011, ora 19:31
epure_coc
Nu este medic/terapeut
epure_coc
buna fetelor ma numes coca si am 35 de ani si am fost depistata cu un nodul fibromatos de 2 cm, la fel mi s-a spus si mie de operatie dar apoi am aflat de embolizare asi vrea sa stiu daca scap de el din prima interventie sau ce se intampla dupa interventie se absoarbe, se elimina ce se intampla?aaaaaaa am uitat sa spun ca nodulul e in interior nu exterior asa mi s-a spus de catre medic si daca ein interior se poate face embolizarea? va multumesc si astept raspuns.
0
06-09-2011, ora 19:54
veronica13
Nu este medic/terapeut
veronica13
mie mi-a venit prima menstruatie dupa embolizare dupa23 de zile, am dureri de spate si pelviene.Deocamdata mai iau calmante.Nu curge f.mult dar deja sunt 5 zile de cand am, sper sa nu mai tina mult.Pina la menstruatie am avut o scurgere maronie. In sfarsit, abia astept sa fac ecograful saptamana viitoare, sa vad evolutia.
0
09-09-2011, ora 18:23
lavinia1234
Nu este medic/terapeut
lavinia1234
Eu am facut embolizare pe 30 iunie la Dr. Rares Nechifor si m-a costat 4400lei, iar saptamana trecuta cand am fost la ecografie, mi s-a spus ca fibromul meu a ajuns la 5 cm, de la 7, 5 cat avea initial. Aflasem de procedura de pe net si de pe site-ul lui si oricum imi era frica sa ajung la bisturiu!!!!
procedura a fost destul de simpla.
- m-am programat mai intai la consultatie, daca va intereseaza la nr 0731 771 111, raspunde asistenta lui, Iulia parca o cheama si iti spune exact ce analize trebuie sa aduci, si cand trebuie sa te duci sa vorbesti cu doctorul
- mie mi-a cerut ecografie recenta pe care sa se vada fibromul, papanicolau, test de urina, test de secretie vaginala... nu mai stiu. ideea e ca la consultatie doctorul s-a uitat pe toate, i-am mai povestit si eu ce simptome aveam si a doua zi m-am internat in clinica si am facut si embolizarea,
- oricum n-am stat decat 24 de ore internata si nu pot sa spun ca am avut dureri mari, eram si sub efectul calmantelor...
Chiar va recomand embolizarea.. pe mine cel putin ma ingrozea ideea de histerectomie si in plus in viitor vreau sa am si copii!!!
0
12-09-2011, ora 01:01
alexia_drew
Nu este medic/terapeut
alexia_drew
buna fetelor, eu am facut o embolizare a unui fibrom de 3cm acum doua luni si o saptamana.rezultatul dupa primul eco la o luna, absoulut nici o schimbare si inca putin vascularizat, rezultatul dupa eco la doua luni este ca sa revascularizat foarte tare si sunt sanse doar sa creasca.a facut cineva o a doua embolizare si mai ales la un interval de doua luni pe aceasi vena.nu e periculos?astept raspunsurile voastre.multumesc
0
12-09-2011, ora 16:45
epure_coc
Nu este medic/terapeut
epure_coc
buna alexia_drew, te rog sa-mi spui si mie la ce medic si la ce climica ai facut tu emboloizarea ? ms frumos
0
12-09-2011, ora 21:41
veronica13
Nu este medic/terapeut
veronica13
eu am fost azi si am facut prima ecografie si mi-a spus ca e mai bine, ma bucur, dar maine voi incerca sa iau legatura cu d.l. doctor Nechifor.Pentru alexia_drew, poate ar trebui sa vorbesti cu medicul care a facut embolizarea.
banuiesc ca au mai intalnit situatii de genul asta...
0
14-09-2011, ora 18:33
costelino
Nu este medic/terapeut
costelino
Buna!Am facut si eu embolizare acum 6 luni.Astazi am fost la monotizarea de 6 luni si am aflat ca fibromul meu inca mai este vascularizat.In primele 3 luni a scazut 2cm, si nici un semn de a mai fi vascularizat.Acum sunt programata pentru a face din nou embolizare luna viitore pe( 6.10), AS vrea sa stiu daca mai a trecut cineva prin asa ceva.
0
14-09-2011, ora 18:39
costelino
Nu este medic/terapeut
costelino
scuze...monitorizare.Sunt asa de speriata de cand mi-a spus ca o sa fac din nou embolizarea, in cat nici nu mai vad cea ce scriu
0
14-09-2011, ora 19:05
adi83
Nu este medic/terapeut
adi83
buna, imi poti spune unde ai facut embolizarea?
0
14-09-2011, ora 19:07
costelino
Nu este medic/terapeut
costelino
La spitalul Municipal.la dr.Nechifor
0
14-09-2011, ora 19:10
adi83
Nu este medic/terapeut
adi83
ma intereseaza foarte mult sa aflu daca dr. Nechifor Rares mai este la spitalul Municipal si daca se mai face acolo embolizare
Eu am fost cu mama mea la spitalul Bucur si acolo mi-a spus doctorul cu o seninatate totala ca operam, scoatem si gata
0
14-09-2011, ora 19:20
veronica13
Nu este medic/terapeut
veronica13
Eu am facut embolizarea la dl Nechifor la Delta hospital in Bucuresti.Deocamdata mi-a spus dupa prima ecografie ca este bine, endometru s-a subtoat iar fibromul are 9 mm
0
14-09-2011, ora 19:20
lavinia1234
Nu este medic/terapeut
lavinia1234
Domnul Doctor Rares Nechifor nu mai lucreaza la Spitalul Municipal, dar va puteti programa la embolizare la dansul, in privat, interventia costa 4900 lei.
0
14-09-2011, ora 19:21
adi83
Nu este medic/terapeut
adi83
multumesc
0
14-09-2011, ora 19:24
lavinia1234
Nu este medic/terapeut
lavinia1234
daca vreti sa aflati mai multe informatii, la nr 0720 27 68 84, va poate raspunde acum doctorul care se ocupa cu managerierea interventiilor de acest gen
0
14-09-2011, ora 19:24
veronica13
Nu este medic/terapeut
veronica13
Dl.Nechifor nu mai este la Municipal, este la Delta Hospital, iar pretul este cel scris mai sus.
0
14-09-2011, ora 22:02
costelino
Nu este medic/terapeut
costelino
Stiu ca nu mai lucreaza la Spitalul Municipal, dar mi-a spus ca pentru pacientele lui DA. si mai ales in situatia mea, ptr ca eu nu am facut embolizarea la HEMODINAMIC, ci la Municipal.
0
14-09-2011, ora 22:08
costelino
Nu este medic/terapeut
costelino
Pentru adi83, asa mi-au spus si mie toti DOCTORII, nu am fost la 1..cred ca la 10.O doctorita de la MEDLIFE incepuse sa ma tot sune, ca de ce nu ma operez?Cand m-am internat pt embolizare dr. Vartej, mi-a spus ca tot la mana lui o sa ajung(adik la cutit).
0
15-09-2011, ora 01:13
Mihasal
Nu este medic/terapeut
Mihasal
As dori si eu un sfat de la cele care au trecut printr-o embolizare.In urma cu 2 ani am fost diagnosticata cu un fibrom care de atunci a crescut la 7 cm.Medicul meu ginecolog mi-a spus de la bun inceput ca optiunile pe care la am sunt operatia sau embolizarea despre care deja citisem foarte mult.Mi s-a spus de asemenea ca nu este nici o graba ca pot astepta pana anul viitor sa fac embolizarea daca nu planuiesc sa am un copil foarte curand, dar la un alt evograf abdominal dmna.doctor mi-a spus ca ar trebui sa fac embolizarea cat mai repede.As dori sa merg la dr. Nechifor la clinica, acum imi este un pic frica, eu voi pleca peste 6 saptamini din tara pentru cateva luni si nu stiu daca este timp pentru recuperare si de asemenea nefiind din B as vrea sa stiu daca se face interventia imediat dupa consult.Iar activitatile zilnice se pot relua cat de curand?
0
15-09-2011, ora 01:16
Mihasal
Nu este medic/terapeut
Mihasal
Daca are importanta, am uitat sa mentionez ca menstruatiile eu le am regulat doar putin abundente in prima zi, cu cheaguri si fara dureri.
0
15-09-2011, ora 09:54
marynna
Nu este medic/terapeut
marynna
Pentru Costelino: cum o cheama pe doctorita de la medlife? nu de alta, dar si eu am fost la una de acolo si mi-a facut o consultatie de 5 min, dupa care mi-a scris pe o foaie tel ei si ca ma asteapta sa ma opereze, taie fibromul cu foarfecuta, coase la loc si gata. Oricum imi spusese aiurea ca e submucos (inauntrul uterului), pt ca apoi la RMN-ul facut la Delta sa se vada ca e intramural cu dezvoltare subseroasa (spre exterior). Eram curioasa daca e aceeasi persoana.
Pt Mihasal: eu am facut embolizare in urma cu 5 saptamani. Este indicat sa o faci mai repede, cu cat e fibromul mai mic cu atat mai bine. Depinde cum este el pozitionat, avand in vedere ca nu ai sangerari abundente ar putea fi subseros, dar fiind deja de 7 cm poate apasa pe organele din jur (vezica, rect) provocandu-ti urinari frecvente si/sau constipatie sau poate afecta circulatia periferica. Din proprie experienta iti pot spune ca am facut mai intai un RMN, pentru a evidentia marimea exacta a fibromului, pozitia lui in raport cu cavitatea uterina si cu organele din vecinatate. Dupa aceea, am facut analize care sa depisteze o eventuala infectie pelvina (Papanicolau, secretie vaginala, chlamydia, trichomonas, urocultura etc). Interventia a fost usoara, cred ca in jur de 30 min a durat, durerile au aparut exact cand am coborat de pe masa de angiografie, dar au fost repede invinse cu ajutorul calmantelor. Am fost monitorizata dpdv al pulsului, tensiunii si oxigenarii sangelui dar nu au fost probleme. Mi-am reluat ritmul de viata normal in aproximativ o saptamana. Deci, mergi fara grija, discuta cu un radiolog interventionist si cu un ginecolog (eu am fost la delta hospital), fa-ti analizele pe care ti le vor recomanda si mult succes!
0
15-09-2011, ora 10:38
costelino
Nu este medic/terapeut
costelino
NEGOITA MONICA...A SI MAI IMI SPUNEA CA MAI LUCREAZA LA CANTACUZINO.cand am auzit de cantacuzino.eu am fost la un dr. acolo.El vroia sa ma opereze neaparat dar nu imi spunea ca am fibro,...ca am un chist atata tot.dar o tinea pe a lui neaparat operata.M-am programat la el pt operatie am ajuns acolo si l-am facut pe sotul meu sa plecam ca eu nu ma operez.La cateva saptamani, m-am operat de apendicita si domnului Dr. i sa parut ceva suspect cand ma consultat la burta.Dupa ce ma operat ma programat d-lui pt a face un Computer Tomograf, nu mi-a dat drumu din spital pana nu am facut CT. Dar eu stiam ca nu mai am nici chistul acela pt ca am fost la alt medic la Romar, mi-a dat un tratament de antibiotice ptr chist, aM FOST LA CONTROL SI MI-A SPUS CA NU AM NICI URMA DE CHIST.SI noroc cu operatia mea de apendicita eu am aflat ca am fibrom.
Adaugă un comentariu / răspuns
533 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 17 18 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: