Salvarea uterului fibromatos prin embolizare

533 comentarii 1 2 34 ..... 17 18 Înainte ›
0
21-07-2010, ora 22:30
oanak
Nu este medic/terapeut
oanak
Draga Teo, ma bucur ca ai ales speranta si optimismul in locul depresiei induse de medicii traditionalisti, care spun ca histerectomia ar fi singura optiune in cazul fibromatozei.
Dar trebuie sa intelegem un lucru, fibroamele nu dispar - raman acolo mici, ca niste mase inerte, mai putin vascularizate.Sunt femei care duc la bun sfarsit sarcini cu fibroame, depinde de localizare, dar noi - care avem resturile si amintirea a ceea ce a fost odata un fibrom care punea probleme?...Sau sunt femei care au facut miomectomie, dar fibromul a recidivat(a se vedea filmuletul cu pacienta de pe sanatatea.tv care a apelat la embolizare in cazul recidivei). Personal incerc sa merg la cauza si in paralel urmez tratamente alternative, homeopate, care sper sa ma ajute si sa ma imunizeze impotriva recidivelor -asta ma sperie cel mai mult, ca ar putea reveni si ca s-ar crea alte fibroame!Doctorita ginecolog mi-a luat momentan sabia de deasupra capului, mai asteptam 3 luni sa vedem cum evoluez in urma embolizarii, si apoi vorbim despre eventualitatea unei operatii.Fibromul cel mare e acum la 2 luni dupa de la 9/7, 5 la 5, 4/4, 7 cm...TOTUSI!Sanatate va doresc si o viata linistita, lipsita de griji, asa cum v-o doriti!
0
22-07-2010, ora 08:25
ita7454
Nu este medic/terapeut
ita7454
Buna Oana. Am inteles ca ai cam o luna si jumatate de la embolizare. Cum te simti? Imi poti spune cam ce tratament homeopat urmezi sau imi poti recomanda un medic? -* MULTUMESC




(*modificat de administrator)
0
22-07-2010, ora 11:25
teo-tudora
Nu este medic/terapeut
teo-tudora
Si eu sunt de parere ca trebuie tratata si cauza, nu numai efectul, dar cum inca nu se stie sigur de la ce se fac fibroamele astea uracioase...E foarte bine ca urmezi un tratament homeopat.Oricum, fibromul ti-a scazut destul de mult in 2 luni de zile.Stiu ca ele nu dispar complet(mai ales cele mari), dar daca nu dau reactii in organism si nu mai pun probleme...Nu este o regula generala ca ele sa creasca continuu.Sunt foarte multe femei care au fibroama dar pentru ca sunt asimptomatice, le lasa in pace si traiesc asa cu ele.Am inteles, si iti dau perfecta dreptate, ca te gandesti sa nu apara si altele dar dupa cate am mai citit, in general, nu se intampla frecvent asta.Intre timp poate mai gasim si alte solutii.In alta ordine de idei, dati-va si voi o parere pentru ca ati trecut prin asta.Eu am avut o scurgere dupa embolizare(pe care vag o mai am si acum si am inteles ca e normala).dar nu mi-a venit ciclul(sper ca pot vorbi mai direct, caci suntem intre femei).E adevarat ca atunci cand a sosit perioada cand trebuia sa imi vina, secretia era mai sangerie, dar nu stiu ce sa cred.
0
22-07-2010, ora 20:15
oanak
Nu este medic/terapeut
oanak
Buna seara, doamnelor!
Tratamentul homeopat il iau de o saptamana si 4 zile - e prematur sa spun ca se vad efectele, pentru ca tratamentele astea sunt de durata 2 - 3 luni. Eu am fost la dr.Pavel Chirila, iar prietene de-alea mele vorbesc foarte frumos de dr.Mariana Trifa, spunand ca nodulii tiroidieni au regresat, fibroame mici care dupa tratament de-abia se mai vad, chisturi ovariene la fel.
Am ajuns la dr.fix la timp - programarea o facusem cu 3 luni in urma, inainte de embolizare. Durerile ma macina si acum de la ultima menstra, 3 saptamani de durere, dar in ultimele doua ma apuca dupa amiaza doar si le calmez repede cu un antiinflamator.Tratamentul homeopat e usor de urmat, se prescrie in functie de pacient.
Referitor la ce spui Teo, sa stii ca eu ma minunez ca nu mai sunt gaina cu oua la ciclu, cheagurile mele gigantice au disparut complet, sunt doar unele minuscule, de-abia daca le observ. Poate ai avut menstra si a fost moderata, tu trebuie sa stii mai bine.Sfatul meu e ca la cel mai mic semn de intrebare sa apelati la dr.vostru de la embolizare. Sunt super!
0
05-08-2010, ora 16:32
deder
Nu este medic/terapeut
deder
Tocmai le-am embolizat (erau 4 fibroame, care mi-au facut viata amara in ultimii 4 ani (in special unul submucos de 26 mm) pe 2 Aug (luni saptamana asta) la Sp Universitar Buc. A fost greu, dar a trecut, acum nu mai sunt dureri dar asa cum mi-au zis si din Sp si dupa cum am citit si pe forum mai sangerez inca. Sper sa se opreasca in zilele urmatoare
0
12-09-2010, ora 22:31
dasian0ss
Nu este medic/terapeut
dasian0ss
spune-mi te rog unde ai facut embolizarea si cât a costat
0
06-10-2010, ora 15:21
pollyn01
Nu este medic/terapeut
pollyn01
Nu toate fibroamele dau inapoi...La mine a mers cativa ani cu Duphaston.Dar era uterul in sine fibromatos.Apoi...7 luni de sangerari si...histerectomie totala.Va recomand ecografii cat mai dese.Nu va lasati pe o ureche ca va treziti ca mine..."cheala" la 42 de ani.
0
08-11-2010, ora 10:23
roxyko
Nu este medic/terapeut
roxyko
buna fetelor sunt noua pe aici...problema mea e asemanatoare cu a voastra ma intereseaza daca trebuie sa faci programare ptr embolizare la spitalul universitar...sau merg acolo si ma primeste.va rog sami raspundeti va multumesc
0
08-11-2010, ora 19:33
ita7454
Nu este medic/terapeut
ita7454
Buna roxyko! Iti pot da mai multe detalii personal, daca ma contactezi -*


(*modificat de administrator)
0
15-11-2010, ora 14:00
Roxanelle
Nu este medic/terapeut
Roxanelle
Buna ziua, ! De mult timp citesc insemnarile de pe forumul acesta, dar niciodata un am scris deoarece nu aveam nimic grav de povestit(asa credeam eu!). Cum se zice "never to say never", in data de 11.11.2010 am fost la un control ginecologic de rutina, deoarece de 9 luni nu am mai facut unul.
In urma controlului s-a descoperit ca am un nodul fibromatos cu diametru 73 mm deasupra uterului, iar medicul ginecolog mi-a dat trei variate de gandire: 1 daca un il "pastrez "si raman insarcinata s-ar putea sa nu duc sarcina la termen; 2 daca duc sarcina pana la termen s-ar putea ca nodul sa se mareasca si sa nu ii ofere posibilitate copilului sa se dezvolte, iar dupa nastere e posibil sa scap de nodul sau sa se mareasca si varianta 3 "embolizarea". Recomandadu-mi sa ma duc la dl doctor Horhoianu Vasile Valeriu pentru efectuarea interventie, insa dupa mai multa cercetare pe diferituri forumuri, este o persoana care a devenit insesibila la situatile pacientelor. In urma vizualizarilor parerilor diferitelor doamne si domnisoare, cel mai renumit doctor este Rares Nechifor pentru efectuarea embolizarii, desfasurandu-si activitatea la centru Hemodinamic.
Va rog sa am ajutati cu indrumarii, sfaturi, orice. Multumesc.
0
15-11-2010, ora 14:30
crisdana
Nu este medic/terapeut
crisdana
buna,
la 6 luni de la embolizare fibromul meu de 8 cm a disparut. va recomand la toate aceasta metoda, iar dr. rares nechifor este un inger, vorbesc din punctul meu de vedere.
0
16-11-2010, ora 19:52
oanak
Nu este medic/terapeut
oanak
Pentru Roxanelle...vroiam sa iti spun ca nu toate fibroamele se pot emboliza, trebuie sa mergi cu ecografia la unul dintre medici Nechifor, Dorobat, sunt vreo trei care fac embolizare in Bucuresti.In functie de pozitionare, ei iti spun daca ii pot veni de hac. Fiind destul de mic, cred ca si o interventie laparoscopica il poate scoate cu totul..Succes! Sa ne scrii!
0
19-11-2010, ora 10:22
roxyko
Nu este medic/terapeut
roxyko
nu prea mai scrieti nimic.eu marti sunt programata ptr embolizare la tg mures can ma intorc va scriu
0
26-11-2010, ora 20:02
roxyko
Nu este medic/terapeut
roxyko
mam intors sunt bine cu dureri mici si suportabile embolizarea a decurs bine medicul margineanu este un geniu
0
26-11-2010, ora 22:20
oanak
Nu este medic/terapeut
oanak
Am fost azi la ecografia de 6 luni de la embolizare, pe care am facut-o la Clinica Hemodinamic, dr.Rares Nechifor.Fibromul care avea 9, 5/7, 9 cm are acum 2, 4/2, 1 cm si este calcifiat total, aparea ca o pata alba pe ecran.Doctorita mea gineco a fost incantata, a zis ca a mers super.mai am unele fibroame mici, de 1 cm, care trebuie tinute sub observatie, in rest sunt OK, fara dureri, fara sangerari abundente la ciclu.Doamne ajuta!
0
17-12-2010, ora 12:10
cristina_28
Nu este medic/terapeut
cristina_28
Buna!Citesc de mult majoritatea forumurilor care trateaza subiectul "embolizarea fibromului uterin" si pentru ca experienta voastra m-a ajutat foarte mult as dori si eu sa va impartasesc experienta mea.In urma unui control ginecologic mam fost diagnosticata cu fibrom intramural cu dom subseros de dimensiuni destul de mari, de aproximativ 11cm.Medicul ginecolog mi-a spus ca mai mult ca sigur voi ajunge la o operatie si nici macar nu mi-a explicat ca ar exista si alte variante de interventie asupra fibromului.Am ajuns acasa si "prietenul" nostru Google mi-a fost de cel mai mare ajutor.Am citit despre diferitele tipuri de fibroame si despre embolizare si am sunt-o pe doamna doctor care mi-a spus ca fibromul meu este prea mare pentru acest timp de interventie, dar ca totusi as putea merge si la un medic radiolog.Am sunat la Clinica Hemodinamic si m-am programat pentru o consultatie in urma careia Dl Dr. Rares Nechifor mi-a spus ca intervine fara nici un fel de probleme asupra fibromului.Am facut o noua ecografie transvaginala cu semnal Doppler si m-am programat pentru embolizare.Interventia in sine a fost foarte usoara pentru mine fata de ce a urmat.Nu o sa descriu interventia si nu o sa vorbesc nici despre clinica sau personal, pentru ca au mai facut-o alte fete, insa vreau sa va spun cate ceva despre evolutia post embolizare.Dupa interventie au inceput durerile si senzatia de urinare frecventa.Pentru mine cele 24 de ore au fost critice, insa norocul meu a fost ca am fost internata in clinica si nu la spital.Asistenta de garda a fost de nota 10 cu felicitari, a avut foarte mare grija de mine si mi-a administrat calmante (la un moment dat pentru vreo 2 ore mi-a facut calmante din 15 in 15 min) si am reusit sa trec peste acea noapte de chin, dar fara sa inchid un ochi.Acum depinde de fiecare organism cum reactioneaza pentru ca cealalta persoana care a facut embolizarea odata cu mine a dormit bustean toata noptea si nu s-a vaitat de dureri aproape deloc.Pentru mine insa durerile au continuat si acasa, insa au fost de intensitate ceva mai mica in prima zi si am reusit sa le mai calmez cu pastilele prescrise.A doua zi am intrat intr-o criza de durere asemanatoare cu cea de dupa interventie pe care nu am reusit sa o calmez si pentru ca era Duminica si clinica era inchisa am ajuns la urgente la 2 spitale dar nu a vrut nimeni sa-mi faca vreun calmant intravenos desi aveam cu mine toate actele necesare despre interventie.In fine dupa 2 ore de chin m-am calmat de la pastile.Prima saptamana a fost mai grea , apoi m-am simtit mai bine, dupa care in a 4 a saptamana de la interventie am eliminat dom-ul si a fost foarte dureros.Ecografia pe care am facut-o dupa prima luna arata fibromul cu doar 1 cm si jumatate mai mic, insa eliminasem domul acela subseros. O saptamana a fost mai bine dupa care au reinceput durerile in zona pelvina si de spate.A fost o perioada in care am facut din nou calmante intravenos si intramuscular pentru ca nu-mi treceau durerile cu pastile.Au fost 3 saptamani grele dupa care durerea a scazut mult in intensitate in urmatoarele 2 saptamani insa nu am mai eliminat nici bucati mari din fibrom. Singurul lucru care ma deranjeaza acum sunt sangerarile neintrerupte de mai mult de 2 saptamani (de la menstra), dar care am inteles ca sunt normale in cazul acesta.Primele 2 menstre dupa embolizare au fost foarte reduse cantitativ si fara cheaguri.Mai degraba parea o secretie, insa cea de-a treia a fost abundenta si destul de inchisa la culoare, insa fara cheaguri sicu dureri suportabile.Acum astept sa vad cum va fi ecografia la 3 luni.Ceea ce mi s-a recomandat este sa ma feresc de frig, sa ma hranesc bine, sa iau vitamine, calciu si magneziu, sa consum multe lichide si sa evit baile in cada.Sper ca nu v-am plictisit cu toate aceste detalii si sa fie clar pentru toata lumea fiecare organism reactioneaza diferit, daca eu am avut dureri asa de mari asta nu insaemna ca toate cele care vor face embolizarea vor trece prin asta.Va doresc multa santate si multa rabdare celor care ati facut embolizare, iar celor care au fost sau vor fi diagnosticate cu fibrom uterin le doresc multa intelepciune in luarea celei mai bune decizii.
0
12-01-2011, ora 14:38
costelino
Nu este medic/terapeut
costelino
BUNA FETELOR.As vrea sa o intreb pe Cristina_28, cand sa operat, si daca imi poti da si mie nr de tel al domnului doctor Nichifor.-*, si sa-mi spui cat mai mlte informatii.Am un fibrom de 9-10 cm si toti medicii la care am fost mi-au recomandat operatia clasica, eu as vrea sa scap de cutit si imi este frica ca in timpul interventiei sa nu-mi scoata uterul, imi doresc un bb foarte mult.Astept raspuns cat mai rapid.


(*modificat de administrator)
0
12-01-2011, ora 17:49
cristina_28
Nu este medic/terapeut
cristina_28
Buna Costelino! Ti-am trimis un e-mail cu nr. de telefon al d-lui doctor Nechifor si cu alte detalii legate de interventia mea.Cum este pozitionat fibromul tau?
0
12-01-2011, ora 21:13
Roxanelle
Nu este medic/terapeut
Roxanelle
Buna seara, La multi ani! Imi cer scuze ca nu am mai intrat pe forum sa va scriu. De cand am postat mesajul meu, va pot spune doar ca am cerut parerea unui alt doctor ginecolog. Acesta mi-a spus sa ma operez, sa fac interventia la Spitalul Giulesti, sa il caut pe dl Ion Ionut. Sincer imi este frica de operatie, deoarece nu am avut nicio interventie chirurgicala.
Am facut o serie de analize de secretie vaginala, testul Papanicolau etc, rezultatele au fost bune. Am fost la un centru medical privat din Bucuresti, pentru a face o ecografie transvaginala mai clara.
Aceasta este de felul urmator:
Uter in AVF -diametrul antero-posterior=85mm, diametrul transversal =86 mm; diametrul longitudinal=126mm; volum=479cc; contur neregulat; structura neomogena; la nivelul corpului, se vizualizeaza formatiune solida, nodulara, cu diametrul=72/77mm, cu contur regulat, fara vascularizatie intriseca, cu aspect fibromatos.Acesta se suprapune si peste endometru pe care il impinge anterior; endometrul cu grosime=4mm, fara dilacerare, fara edem periendometrial.Col uterin cu grosime=45mm, canal cervical suplu.miometru omogen.
Sunt foarte derutata, de aceea va rog frumos sa imi raspundeti, cu sfaturi si indrumari.
Mult sanatate.
0
15-01-2011, ora 21:01
mihaela_mika
Nu este medic/terapeut
mihaela_mika
buna seara! As dori si eu sa stiu cat costa embolizarea si un numar de telefon al domnului doctor Rares Nechifor. Multumesc.
0
26-01-2011, ora 14:21
cristina_28
Nu este medic/terapeut
cristina_28
Pentru Mihaela: embolizarea la clinica priviata costa 4900 lei si spitalizarea pentru 24 ore costa 250 lei.Cel putin acestea erau costurile acum 3 luni cand am facut eu embolizarea.Intra si tu pe www.drnechifor.ro si o sa gasesti toate informatiile de care ai nevoie.
0
28-01-2011, ora 09:50
crisdana
Nu este medic/terapeut
crisdana
As vrea sa stiu daca cineva care si-a facut embolizare a facut un bebe, si cum este?
0
11-02-2011, ora 14:06
roxyko
Nu este medic/terapeut
roxyko
Buna fetelor am 2 luni si jumate de cand am facut embolizarea aastept sa ma duc la 3 luni sa-mi fac o ecografie sa vad cat sa micsorat...dureri nu am toate sunt normale...am o rugaminte cine a ramas insarcinata dupa embolizare ca si eu vreau un bebe astept raspus pa fetelor o zi buna
0
16-02-2011, ora 22:39
costelino
Nu este medic/terapeut
costelino
Buna fetelor.As vrea sa va intreb cine a facut embolizare la Municipal, cu dr. Nechifor (si onorariul pt toata interventia
0
03-03-2011, ora 15:34
roxyko
Nu este medic/terapeut
roxyko
Buna fetelor eu am facut embolizarea acum 3 luni la tg Mures ieri am facut un ecograf si mia spus medicu ca acuma am fibrom de 19 cm cand am facut embolizarea aveam 6 cm cred ca acest medic e nebun cum sami creasca in 3 luni 13cm miercuri merg la control la tg mures numai am rabdare cred ca inebunesc cu acest diagnostic dar totusi am speranta ca nu poate fi adevarat voi ce stiti fetelor va rog scrietimi
0
09-03-2011, ora 17:01
lili_stylist
Nu este medic/terapeut
lili_stylist
Buna ziua!
Ma numesc Lili si am facut embolizarea fibromului uterin in data de 8 Martie, operatia a durat cca. jumatate de ora, personalul fiind foarte experimentat incepand cu D-nul Dr Bogdan Dorobat de la Spitalul Universitar, Bucuresti.
Pe aceasta cale Multumesc inca o data D-nului Dr. Bogdan Dorobat, pentru experienta, operativitatea, profesionalismul, de care a dat dovada si in special pentru modul deosebit cu care trateaza pacientii.
Precizez ca post-operatoriu nu am avut durerile pe care le aveau alte paciente, ci doar dureri suportabile de cca. o ora gandindu-ma ca asta se datoreaza profesionalismului d-nului doctor.Iar in continuare ma simt foarte bine, a doua zi dupa interventie.
Doamne Ajuta pe toata lumea! Lili
0
10-03-2011, ora 09:55
cristina_28
Nu este medic/terapeut
cristina_28
Buna ziua!
Lili sa stii ca nu toate persoanele care fac embolizare au neaprat dureri post operatorii severe.Durerile depind foarte mult de diemensiunea fibromului si de cat de puternic este vascularizat.Nu contesta nimeni profesionalismul Domnului Doctor Dorobat, dar sa stii ca si Domnul Doctor Nechifor este un adevarat profesionist si cu toate acestea eu am avut dureri crancene, in timp ce colega mea de suferinta a dormit bustean toata nopatea dupa embolizare.Ambele interventii au fost facute de acelasi doctor., diferenta fiind ca fibromul meu avea 11 cm si era puternic vascularizat, iar al colegei avea 6 cm si era mult mai slab vascularizat. Apropo, ce dimensiuni a avut fibromul tau?
Mai eram curioasa cum a decurs interventia pentru Costelino si cum se simte acum?!
0
10-03-2011, ora 14:11
roxyko
Nu este medic/terapeut
roxyko
buna fetelor am, o veste super buna am fost din nou la tg mures si dupa control am aflat ca sa micsorat 3 cm si ma bucur enorm de mult
0
20-04-2011, ora 12:33
cristina_28
Nu este medic/terapeut
cristina_28
Pentru cele care inca au dubii ca dupa embolizare pot ramane insarcinate, eu vreau sa le incurajez si sa le spun ca se poate.Eu la aproape 5 luni de la embolizare am ramas insarcinata si deocamdata lucrurile decurc asa cum trebuie.Sper sa fie asa si in continuare.Mult curaj fetelor, iar pentru Domnul Doctor Rares Nechifor nu-mi ajung cuvintele de lauda si multumiri.
0
01-05-2011, ora 19:15
danuzza 22000
Nu este medic/terapeut
danuzza 22000
cristina_28 descrie perfect simptomele, eu am facut embolizarea acum 4 zile in spania
Adaugă un comentariu / răspuns
533 comentarii 1 2 34 ..... 17 18 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: