Salvarea uterului fibromatos prin embolizare

533 comentarii 1 2 ..... 151617 18 Înainte ›
0
21-12-2015, ora 09:21
Adina Florentina
Nu este medic/terapeut
Adina Florentina
Buna, Iazminn
Daca fibromul meu ar fi avut 3 cm, nu mi-as fi facut niciun fel de griji...la a avut 5 cm inainte de sarcina, a ajuns deja la 8 cm in primele 6 sapt si creste in continuare.
In ceea ce priveste fibromul tau, dupa experienta personala, nu as face embolizare la un fibrom atat de mare. Miomectomie clar, mai ales daca vrei sa mai faci un copil. Oricum, si daca da rezultate bune embolizarea, vreo 4 medici mi-au spus ca fibroamele se revascularizeaza, mai ales daca o sa ramai insarcinata.
Daca, totusi, insisti, vezi ca am scris eu in postarile anterioare despre preturi.
Succes!
0
21-12-2015, ora 19:01
iazminn
Nu este medic/terapeut
iazminn
Buna fetelor!Voi cum ati descoperit fibromul, ati facut eco intravaginala? Eu l-am descoperit la o banala ecografie dar dr nu mi-a spus nimic unde e pozitionat, nimic, decat dimensiunea. Eu nu am niciun simptom, nu am scurgeri intre menstre, nu urinez des, nu am dureri, am ciclu regulat, redus cantitativ.Sa merg sa fac o ecografie intravaginala inainte sa ajung la dr Dorobat? Si inca ceva! Eu sunt din provincie! In aceeasi zi pot sa merg si la dr Dorobat si la dr ginecolog? Ca nu-mi permit sa fac zeci de drumuri! Prima data v-ati dus cu ceva analize facute?Rog mult fetele care au facut recent embolizare la Dr Dorobat la Universitar sa-mi spuna si care sunt"tarifele" pe acolo! Va multumesc mult pt eventualele raspunsuri!
0
21-12-2015, ora 21:19
crisa70
Nu este medic/terapeut
crisa70
Iazminn, daca doresti putem discuta pe mesageria privata :)
0
22-12-2015, ora 20:35
iazminn
Nu este medic/terapeut
iazminn
Crissa70 ti-am trimis mesaj! Multumesc!
0
27-12-2015, ora 22:33
alinutza bubu
Nu este medic/terapeut
alinutza bubu
Buna seara. In luna ianuarie sunt si eu programata la spitalul Universitar pentru embolizare la Dl.Dr. Dorobat.Va rog sa mi spuneti si mie la ce costuri se ridica aceasta embolizare.Multumesc din suflet ! Multa sanatate tuturor!
0
28-12-2015, ora 19:09
iazminn
Nu este medic/terapeut
iazminn
Alinutza ai mesaj privat!
0
29-12-2015, ora 23:41
NOAMY
Nu este medic/terapeut
NOAMY
Crisa70, Iazmin, aveti mesaj privat si de la mine, cu informatiile solicitate. Am facut embolizare in aprilie cu Dr Dorobat - Municipal.
0
30-12-2015, ora 00:50
crisa70
Nu este medic/terapeut
crisa70
Se pare ca am o problema care ma cam sperie.
Dintre fetele care ati facut embolizare, a avut cineva febra constanta de peste 37? Am facut embolziarea acum 3 saptamani, am avut la inceput febra 38-38.5 si de 2 saptamani am numai 37-37.3.Plus ca am o durere puternica in partea dreapta jos.
Ma cam sperie febra aceasta de atata timp si durerea din dreapta. Este normal? A mai patit cineva?
0
30-12-2015, ora 14:38
NOAMY
Nu este medic/terapeut
NOAMY
Crisa

Eu am facut embolizarea in primavara asta, pot sa-ti spun ca, desi durerile majore s-au oprit dupa aprox 3h, am mai avut dureri in zona ovarelor aparute ulterior, la cateva saptamani/luni dupa.
Trebuie sa stii ca odata cu vascularizatia uterului este afectata partial si cea a ovarelor, durerile putand fi in incercarea acestora de a-si reface circulatia sangvina normala. Cat despre febra, 37.3 este considerata totusi stare subfebrila, nu cred ca pune probleme majore. Incearca supozitoare, pot reduce inflamatia. Si daca ai acces rapid la un cabinet medical, incearca sati faci o hemograma sa vezi cum arata VSH-ul (pt linistea ta).
0
02-01-2016, ora 10:35
alinutza bubu
Nu este medic/terapeut
alinutza bubu
Buna ziua, tuturor! La multi ani ! Iazminn, nu am mesaj privat dar ma poti gasi pe fb acelasi nick-name(cea cu liceul economic). Multumesc !
0
02-01-2016, ora 16:05
Cesca
Nu este medic/terapeut
Cesca
Buna ziua,

Dupa embolizare fibromului uterin ati ramas careva insarcinate? Si eu am fibrom uterin si inca nu sunt hotarata ce sa aleg intre miomectomie sau embolizare? Ati facut careva embolizarea la tg mures?
0
06-01-2016, ora 19:45
Adina Florentina
Nu este medic/terapeut
Adina Florentina
Dragi nou venite,
Unele dintre noi postam aici cu lux de amanunte tocmai pt voi, sa beneficiati de aceste info. Cum ar fi sa scriem din nou pagini intregi? Tot ce aveti de facut e sa cititi postarile anterioare si veti gasi acolo multe raspunsuri. Daca nu le gasiti, abia atunci ar trebui sa intrebati. Personal am postat despre procedura, medici, costuri, sarcina.
Cand am intrat prima data pe acest forum am citit absolut toate postarile. Sunt dezamagita de lenea unora, asa ca eu ies.
Sanatate tuturor!
0
07-01-2016, ora 03:17
maay
Nu este medic/terapeut
maay
Pentru Adina. Nu te obliga nimeni sa postezi pe acest forum daca nu ai chef. Si eu am citit cateva pagini de pe acest forum si nu am aflat ce ma interesa, adica pretul unui astfel de interventii.Sunt anumite persoane care au scris de pret dar din anii 2011-2013 ori acum suntem in 2016. Asadar daca este cineva care a facut embolizare recent este rugat sa dea detalii despre costurile unei asfel de interventii. Multa sanatate la toata lumea.
0
07-01-2016, ora 09:55
crisa70
Nu este medic/terapeut
crisa70
Buna, tuturor.
Stiu ca s-a tot scris aici cu foarte multe amanunte, cum a decurs interventia si ce s-a intamplat dupa aceasta. Eu personal multumesc tuturor fetelor care ne-au impartasit din experienta lor. Ne-au pregatit practic pe noi, cele care urma sa facem embolizarea.
Am facut si eu interventia acum o luna, la Universitar. Va voi spune pe scurt cum a decurs la mine.
Prin luna aprilie anul trecut am descoperit ca fibromul meu de 2.2 cm a ajuns la 6.5 cm. Dupa 7 luni de tratamente naturiste si regim drastic in care fibromul ajunsese la 7.5 cm, am luat hotararea sa ma embolizez.
In luna noiembrie am fost la dna dr Cirstoiu pentru investigatii (la cabinet). Fibromul avea 8 cm. Dansa m-a programat la embolizare peste aproximativ 2 sapt de la control. Pana atunci am urmat preventiv un tratament cu antibiotice si ovule (trebuie sa nu existe infectii la nivel pelvin).
La data programata m-am prezentat la spital la ora 7.30. Dupa formalitatile de internare m-am dus in salonul repartizat. Mi s-a recoltat sange pentru analize. La ora 10.30 am fost chemata la interventie, iar la 11.15 eram inapoi in salon. Interventia a durat in jur de 30-40 minute de cand am fost pusa pe masa. Nu se simte nimic dureros. Se face o injectie in mana stanga (pe unde are loc si interventia propriu-zisa), iar in mana dreapta se pune o branula pentru viitoarele perfuzii. In timpul interventiei am simtit de vreo 2 ori o incalzire la nivel pelvin, si atat.
Spre final am inceput sa simt usoare dureri de burta, cam ca la menstruatie (eu nu am mai avut demult dureri menstruale, dar imi amintesc cum erau :) ).
Si dupa aceea au inceput marile dureri. Dureri ca la ciclu, dar mari. La mine asa a fost. Colega mea de salon nu a avut dureri. Eu ma zvarcoleam in pat, iar ea dormea...
La mine nu au cedat nici la calmantele administrate. Atunci am aflat cat de relativ este timpul. Dupa ce ma chirceam si ma zvarcoleam de durere o perioada, ma uitam la ceas. Ma asteptam sa fi trecut o jumatate de ora, dar... trecusera doar 5 min!!!
Nu am abuzat de calmante, cam la cateva ore veneau si ma intrebau daca doresc. Pe masura ce trece timpul, durerile scad in intensitate. La mine au inceput sa scada putin seara. Spun ca au scazut putin, dar tot mari erau. Toata noaptea m-am plimbat prin camera pentru ca ma mai linisteam asa. In pat nu puteam sa stau la un loc, ma zvarcoleam intr-una. A, si inca un amanunt, mana stanga nu trebuie miscata deloc pana a doua zi dimineata, iar mana dreapta este putin cam greu de miscat cu branula si perfuzie.
A doua zi de dimineata, a fost ceva mai bine. Am avut cateva ore in care nu prea au mai fost dureri, de aceea m-am si externat.
Acasa am mai avut dureri cam 2 zile, la un moment dat destul de mari, dar macar eram acasa. Am luat ibuprofen de vreo 2 ori si era mai bine.
Am avut usoare scurgeri maronii, uneori cu sange, dar foarte putin. Menstruatie efectiv nu am avut, desi trebuia sa imi vina la cateva zile dupa embolizare. Abia acum cateva zile am avut prima menstruatie, deci dupa o luna de la embolizare.
Dupa ce au trecut durerile de la interventie, am avut cateva probleme cu constipatia si cu durerile cauzate de balonarea din aceasta cauza. Am avut scaun dupa aprox 3-4 zile.
Ce m-a mai chinuit pe mine a fost o durere in partea dreapta jos, la ovar. Nu stiu de ce, dar ma durea atat de tare ca noaptea abia ma intorceam de pe o parte pe alta, iar daca tuseam ma cocosam de durere. Si aveam temperatura 37-37.3 in fiecare seara.
Dupa 3 saptamani pot sa spun ca am revenit la "normal", au cedat si durerile de ovar.
Menstruatia care spuneam ca a sosit dupa o luna de la embolizare, a fost normala, fara dureri sau cheaguri (eu in sinea mea speram sa elimin si cheaguri, ca ma gandeam ca asa poate elimin din fibrom). Dureaza ceva mai mult decat de obicei, in sensul ca acum sunt deja in a 5-a zi si tot mai este.
Saptamana viitoare am sa ma duc la control, sper sa se observe o scadere a fibromului, macar putin...
Ca si costuri, in jur de 500 lei medicului care face interventia, apoi asistentelor care vin sa faca calmante in jur de 10-20 lei. Dar recunosc ca le-am "sarit" pe unele, pentru ca aveam dureri atat de mari ca nu reuseam sa ma gandesc si la acest aspect. Nu pot sa spun ca au fost din cale afara de amabile asistentele. Una singura a fost foarte draguta cea de noapte, care venea mereu si ma intreba cum ma simt si daca doresc calmant. Eu, desi ma zvarcoleam, am refuzat la inceput. Ea mi-a lasat nr de telefon sa o sun daca cumva ma razgandesc. Dupa o jumatate de ora am sunat-o si mi-a facut calmantul.
Daca are cineva intrebari, raspund cu placere.
Imi amintesc cat de stresata eram eu inainte de embolizare, si cate intrebari as fi pus oricui :)
Multa sanatate si curaj celor care urmeaza sa faca embolizarea.
0
07-01-2016, ora 10:06
maay
Nu este medic/terapeut
maay
Multumesc pentru raspuns CRISA70. Stie cineva pretul de la privat? A facut cineva embolizare la Cluj sau la Iasi?
0
07-01-2016, ora 11:12
crisa70
Nu este medic/terapeut
crisa70
Maay, inainte de a merge la Universitar, m-am interesat si la privat (in Bucuresti). Pretul intreg, spus de 2 clinici particulare, este de aprox 7200-8000 lei. La Hemodinamic unde procedura este decontata de casa de sanatate, ajunge pe la 4500 lei cu cazare si tot.
0
15-01-2016, ora 12:23
crisa70
Nu este medic/terapeut
crisa70
Am revenit :)
Am fost la controlul de o luna dupa embolizare. Se pare ca fibromul nu mai este vascularizat, si a si scazut in dimensiune cu 1 cm :) Acum are 6.7 cm.
Urmeaza peste inca 3 luni un nou control.
Acum ma simt bine, abdomenul parca s-a mai micsorat putin (sau o fi doar impresia mea...?), nu mai am nicio durere.
O singura intrebare am, pentru cine imi poate da un raspuns: ce inseamna ovar cu structura tisulara? La ovarul stang scrie ca are structura foliculara, iar la dreptul ca are structura tisulara...
Are cineva idee?
0
16-01-2016, ora 16:42
NOAMY
Nu este medic/terapeut
NOAMY
Tisulara este structura formata din tesut, fara foliculi vizibili.
0
16-01-2016, ora 20:47
crisa70
Nu este medic/terapeut
crisa70
Multumesc mult, Noamy.
Inteleg ca este un ovar normal.
Nu pot sa iti spun ce m-am speriat... La o cautare pe google dupa "ovar structura tisulara", te ia groaza.
O seara frumoasa!
0
19-01-2016, ora 10:29
Camelyy
Nu este medic/terapeut
Camelyy
Buna ziua, am facut embolizare pe data de 7.01.2016.Pentru cele care vor detalii va las nr meu -*

(*modificat de admin)
0
19-01-2016, ora 15:30
Vgrety
Nu este medic/terapeut
Vgrety
Multumesc tuturor doamnelor care au avut bunavointa si timpul necesar pentru a posta pe acest forum informatii despre embolizare! Cei mai multi medici ginecologi nici nu amintesc despre aceasta varianta, pentru ei conteaza doar histerectomia.
0
21-01-2016, ora 10:54
Camelyy
Nu este medic/terapeut
Camelyy
Raspuns pentru maay : 6500 la privat
0
21-01-2016, ora 15:43
Camelyy
Nu este medic/terapeut
Camelyy
0766719508 Buna ziua, am facut embolizare pe data de 7.01.2016.
0
21-01-2016, ora 17:33
maay
Nu este medic/terapeut
maay
Multumesc pentru raspuns camelyy. Poate ne dai cateva detalii despre marimea fibromului.As dori sa stiu cum te simti acum si unde ai facut embolizarea.
0
22-01-2016, ora 10:32
Camelyy
Nu este medic/terapeut
Camelyy
putem vorbi la tel.maay 0766719508
0
23-01-2016, ora 15:07
Vgrety
Nu este medic/terapeut
Vgrety
Sunt proaspat embolizata la Hemodinamic, de catre dl dr. Dorobat. Am avut 4 fibroame de cca 40 si unul de 100! Eram speriata dar asistenta si dr m-au linistit, nu am simtit durere in timpul procedurii (pentru ca am primit ceva analgezice inainte), doar dupa aceea (domolita de medicamente, la mine durerea puternica a tinut vreo 3 ore, desi fusesem impanata cu 3 flacoane de substanta). Cadrele sunt amabile, rabdatoare si intelegatoare. Pretul nu este foarte mare, au contract cu CNAS dar este in functie si de cantitatea de substanta administrata. Am mai avut dureri suportabile si in zilele urmatoare, dar trec cu medicamentele prescrise pe reteta de dr. Nu va fie teama, oricum este mult mai usoara decat alternativa - castrarea.
0
25-01-2016, ora 23:22
Cesca
Nu este medic/terapeut
Cesca
Buna seara

Ati ramas careva insarcinate dupa embolizare?
0
02-02-2016, ora 18:33
oanasilvia
Nu este medic/terapeut
oanasilvia
In urma cu 2 ani la un control de rutina am descoperit ca sunt " posesoarea" a 7 fibroame cu dimensiuni cuprinse intre 2 si 7, 6 cm. In urma discutiei cu medicul ginecolog, acesta mi-a prezentat variantele de tratament (miomectomie clasica, laparoscopica si embolizare) cu tot cee ce implica fiecare in parte. Am luat hotararea sa fac embolizare si pot spune ca a fost cea mai mare greseala pe care am putut sa o fac. Dupa embolizare ciclul menstrual s- a oprit, fibroamele nu au scazut decat f putin, vascularizatia uterului a fost afectata. Acum in urma cu o sapt am facut o miomectomie laparoscopica in urma careia am aflat ca cel Mai mare fibrom incepuse sa se revascularizeze, un ovar este atrofiat plus ca se formasera si aderente. Sansele sa pot avea copii sunt 0. Am crezut si eu in miraculoasa embolizare dar m-am inselat amarnic. Cred ca ar trebuie sa ne documentam f bine inainte de a lua aceasta hotarare.
0
02-02-2016, ora 19:59
Vgrety
Nu este medic/terapeut
Vgrety
Imi pare rau pentru tine, ce varsta ai Silvia?
0
02-02-2016, ora 21:49
oanasilvia
Nu este medic/terapeut
oanasilvia
34 si nici un copil😔
Adaugă un comentariu / răspuns
533 comentarii 1 2 ..... 151617 18 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: