Salvarea uterului fibromatos prin embolizare | Forumul Medical ROmedic

Salvarea uterului fibromatos prin embolizare

533 comentarii 1 2 ..... 131415 ..... 17 18 ÃŽnainte ›
0
05-12-2013, ora 18:17
Doina47
Nu este medic/terapeut
Doina47
Buna seara. Pe 10 Decembrie sunt programata pentru embolizare la Hemodinamic. poateti sa-mi spuneti ce analize trebuie sa-mi fac? Imi este foarte frica. Revin dupa ce ma intorc acasa (dupa embolizare).
0
06-12-2013, ora 10:35
Adina Florentina
Nu este medic/terapeut
Adina Florentina
Buna, Doina47!
Analizele ti le recomanda un medic ginecolog, care trebuie sa te consulte inainte si sa te urmareasca dupa embolizare.
0
06-12-2013, ora 17:15
adinaj88
Nu este medic/terapeut
adinaj88
Buna Doina,

Vezi ca doctorul Nechifor nu mai face embolizari acolo. Facea acum cativa ani, dar de ceva timp a plecat, acum lucreaza la Ponderas. Stiu ca el are cea mai mare experienta la noi in embolizari de fibrom uterin, a lucrat mult timp si la Universitar. Analizele de obicei se recolteaza inainte de embolizare, iti spun asistentele sau doctorul ce ai de facut. Nu sunt foarte multe. Succes!
0
08-12-2013, ora 11:46
Adina Florentina
Nu este medic/terapeut
Adina Florentina
Revin cu info dupa controlul de la o luna dupa embolizare (nici o luna, mai exact 25 de zile). Fibromul meu a scazut de la 6, 1/ 5, 8 la 4, 8/ 3, 8 si nu se mai vascularizeaza deloc. Deci, a functionat!
0
09-12-2013, ora 11:46
deagemini
Nu este medic/terapeut
deagemini
Nu am citit nimic amanuntit despre ce se intimpla dupa embolizare si tare as fi avut nevoie sa fiu pregatita pentru durerile enorma pe care le am...
Am facut embolizarea la dna doctor Luminita Tomescu la sfirsit de iulie
Pe linga facptul ca am avut dureri atroce imediat dupa terminarea interventiei - nici cu morfina nu au trecut - am mentruatie ffff abundenta, cu dureri mari
Luna aceasta mi-a venit ciclul cu 10 zile mai devreme dupa ce in noiembrie m-a tinut 2 saptamini
Am eliminat intr-una din zile o multime de bucatele de fibrom, una chiar mare dupa niste contractii de ziceam ca nasc...ce sa zic, eram si la o intilnire la o clienta, sa vedeti ce am zbughit-o la baie cind am simtit ca elimin ceva, ce sa zic, nu stiu de unde mai am singe in vene, curge ca la robinet si nu exagerez
Inca nu am fost a ginecolog, urmeaza sa ptamina viitoare
Intrebarea mea este, a mai avut cineva asemenea dureri, pierderi de singe ?
Cit dureaza ? Ca nu mai pot.
0
12-12-2013, ora 11:39
Doina47
Nu este medic/terapeut
Doina47
Buna! Pe mine m-au ajutat comentariile voastre asa ca acum va impartasesc si eu din experienta mea.
Pe 10 Decembrie, la ora 19.30 am facut embolizare la dr. Sebastian Botezatu - Hemodinamic. Clinica OK, personal medical OK, In timpul embolizarii nu se simte nimic dar dupa. am avut dureri groaznice. Am stat numai cu perfuzii cu analgezice. Au aparut si stari de voma, numai apa pt. ca nu trebuie sa mananci nimic in ziua embolizarii. Am avut o colega de camera care nu s-a vaitat ca mine. Poate depinde si de fibrom cum este pozitionat, ale mele -2- sunt in cavitatea uterina. Am avut dureri, acceptabile, si a doua zi. La pranz am plecat inspre casa, Craiova. In masina am mancat o banana pt. ca ma durea stomacul si am oprit la multe statii de benzina sa merg la toaleta. Dureri acceptabile am si acum, in a II-a zi, dispar numai cand iau analgezice si tin 2-3 ore. Oricum sunt bucuroasa ca am scapat cu bine. O sa mai revin cu noutati despre mine. Succes!
0
19-12-2013, ora 13:15
julica
Nu este medic/terapeut
julica
Asa cum v-am promis de la bun inceput revin cu noi date in ce priveste evolutia post-embolizare:
06.07.2013
Am mai efectuat analizele urmatoare (la recomandarea dnei dr. ginecolog Anca Murariu): Timp de protrombina Quick INR 0.99; Timp de tromboplastina partial activat aPTT: 33.6; hemograma - reticulocite 42, 6, fractia reculocitelor immature 10, echiv. Al hemoglobinei reticulocitare (RET-He) 30, 9; timp de protrombina QUICK metoda coagulometrica timp 12.6 s., procente de protrombina 102.

31.07.2013
Deocamdata nu am mai postat nimic privind evolutia eliminarii fibromului deoarece am o dereglare in ce priveste menstruatia (mi-a intarziat o luna). Am fost ieri la consult si dna dr. ginecolog mi-a recomandat analize privind tiroida (determinare FSH, estradiol, TSH, FT4) - am avut cateva bufeuri. Oricum fibromul nu prezinta semnal doppler si se afla in curs de angajare endocervicala (deci cum v-am povestit intr-o postare anterioara, a iesit din peretele uterului - era situat intramural si o mica portiune subseros - si a coborat ocupand colul uterin pe o distanta de 2 cm - acest lucru s-a petrecut cu siguranta in timpul primei menstruatii dupa embolizare cand in ziua a 4-a si a 5-a am avut contractii si o sangerare putin mai abundenta, oricum abundenta insemna schimbarea tamponului la 4-5 ore, nu cum aveam inainte de embolizare din ora in ora, iar contractiile erau usoare, suportabile). Uterul s-a modificat in aceste 3 saptamani de cand nu am mai scris si a ajuns de la 12, 66/10, 08/10, 33 cm cat a fost inainte de embolizare - la 8, 72/5, 70/7, 38. Deci scade si deocamdata nu s-a intervenit pentru extragerea fibromului din motiv ca s-ar putea crea leziunea colului uterin si este mai bine sa-l lasam sa evolueze de la sine. Urmaresc in continuare modificari ale secretiei vaginale (pe care deocamdata nu le mai am) - aspect si miros, febra, frison, durere, metroragie. Elimin in continuare particulele de la embolizare (sunt ca firele de nisip dar colorate in albastru-movuliu). Tot ce sper in momentul de fata este sa nu mi se instaleze menopauza, desi la varsta mea de 47 de ani ma pot astepta la acest lucru.

02.08.2013
Am efectuat analize recomandate de dr. Anca Murariu. Estradiol: 494 pmol/L; FSH 37.4 mU/mL; FT4 (tiroxina libera) 17, 4 pmol/L; TSH 1.55 UI/mL - analize ce nu indica in totalitate o intrare la menopauza, dupa parerea doamnei doctor.
Ciclul menstrual a revenit in data de 29.08.2013, dupa 2 luni de pauza, fara a lua absolut niciun medicament chimic pentru reglare, doar Vitex pe baza de plante si acest lucru doar cu o saptamana inainte sa mi se declanseze. Durata a fost de 9 zile, ceva mai abundent in primele 2 zile, fara dureri si fara cheaguri.
Luna septembrie fix in data de 29 am avut menstruatie abundenta din ziua a doua - a tinut 4-5 zile in total. Fara dureri, doar un cheag (nu tesut) mai mare, cam cat o moneda de 50 bani.
Luna urmatoare in data de 29.10.2013 menstruatia a venit din nou, dar din ziua a doua timp de 24 de ore am avut destul de abundent, fara cheaguri si fara dureri. Tampoanele Allways folosite pe aceasta perioada au fost 1 ½ pachet normal (vreo 15 buc.) si unul de noapte (7 buc). Nu cred ca este normal, mi s-a parut cam abundent. Astept rezultatele consultului de la 6 luni (13 noiembrie 2013). 19.11. 2013 - Control dupa 6 luni de la embolizare (am fost contactata si programata de asistenta dlui dr. Rares Nechifor, Nicoleta, in data de 13.11 - deci sunt superpunctuali). Consultul a relevat urmatoarele: Uterul a ajuns la dimensiunea de 7.60/6.26/5.99 cm (inainte de embolizare masura 12, 66/10, 08/10, 33 cm, iar la penultimul consult a fost de 8, 72/5, 70/7, 38, deci a scazut considerabil). Endometru de aceasta data a putut fi vizualizat, avand grosimea de 4.09 mm. Fibromul a ajuns la dimensiunea de 4.51/3.71 cm vol.32.21 cmc (deci de la 8 / 6, 6 cm a ajuns la jumatate)., devascularizat fara semnal Doppler. Ovarele aspect normal. Concluzia dupa 6 luni: Aspect ecografic sugestiv pentru uter polifibromatos embolizat (au mai fost 2 fibroame mici sub 1 cm) cu evolutie net favorabila. In cazul debitelor menstruale mai crescute in ziua a doua de ciclu, se poate lua in calcul in zilele 15-24 ale CM Orgametril cp 2/zi - ceea ce nu a mai fost nevoie deoarece in data de 25.11.2013 menstruatia a fost absolut normala, ba chiar am eliminat spre sfarsit o bucatica mica de tesut. Doamna doctor Anca Murariu mi-a spus ca ori fibromul va scade pana la a lasa o cicatrice pe mucoasa uterina ori se va elimina in cele din urma (sunt cazuri cand si dupa un an de zile s-a eliminat complet). Asadar din punctul meu de vedere embolizarea pana la aceasta data este o reusita, si recomand mai ales doamnelor care nu isi mai doresc o sarcina, sa recurga la acest procedeu, dar numai in urma unui control amanuntit, cuprinzand in schema de analize si un control al inimii. Va doresc MULTA BAFTA tuturor si indurati durerile cu speranta ca fara nicio indoiala VA FI BINE IN CELE DIN URMA si cum v-am promis din primul moment cand am accesat acest forum am sa revin cu vesti despre evolutie. Un nou consult va fi abia in luna mai anul 2014 (deci dupa 1 an de la embolizare sau daca va mai fi cazul).
0
19-12-2013, ora 20:21
daryanuta
Nu este medic/terapeut
daryanuta
Buna! Am facut o embolizare pe 13 nov 2013 in urma careia ma simt excelent. Embolizarea a avut loc la spitalul Ponderas Bucuresti la Domnul Dr. Nechifor Rares, caruia tin sa-i multumesc...este o persoana extraordinara. La inceput am fost putin sceptica si imi era teama de interventia in sine, desi nu am simtit nimic, deci nu doare. Durerile post-operatorii au fost suportabile. Eram foarte interesata inainte de embolizare sa vorbesc cu persoane care au trecut printr-o astfel de experienta, de aceea voi da explicatii oricui doreste cu mare drag. Lasati comentariu si promit sa va contactez. Bafta tuturor si sanatate ca de asta avem cel mai mult nevoie.
0
06-02-2014, ora 14:38
irina_agache
Nu este medic/terapeut
irina_agache
Pentru doamnele care au facut embolizarea la Spitalul universitar: cum au proceadat?
Au luat legatura cu dl doctor Dorobat? sau initial cu un ginecolog din acel spital? Eu am o ecografie din 27.01.2014 in care se specifica 'multipli noduli fibromatosi localizati intramural si subseros cu diametre intre 10 si 20 mm'.(am 47 de ani). Ideea e ca ma deranjeaza la ciclu nu doar durerea ci cantitatea mare de singe pierduta si chegurile. Am urmat o perioada lunga de timp tratament medicamentos cu anticomceptionale(yasmin), care reglau fluxul sangvin insa medicul ginecolog mi-a spus ca administrarea acestora pe o perioada lunga are efecte negative si ca e indicat sa ma operez cat mai repede. Ce sanse credeti ca sunt sa mi se aprobe embolizarea la spitalul universitar? am citit la comentarii ca depinde de medicul ginecolog! cele care s-au operat la Universitar cum au procedat?
0
15-02-2014, ora 12:19
julica
Nu este medic/terapeut
julica
Revin cu amanunte dupa aproape 9 luni de la embolizare - ciclul a revenit la normal, nici urma de hemoragie, deci in ultimele doua luni - decembrie si ianuarie - menstruatia este regulata (am varsta de 47 de ani si 7 luni) si foarte foarte normala, nu mai am hemoragii, parca nu-mi vine sa cred ce mi se intampla, mi-este frica si sa ma pronunt, dorm linistita in primele nopti fara cosmare sau atacuri de panica ca voi ajunge la urgenta cu hemoragie. Asadar recomand EMBOLIZAREA in locul operatiilor de orice fel - miomectomie sau si mai rau histerectomie. Aceasta procedura de embolizare am aflat cu stupoare ca se practica inca din anul 2002 la noi, iar cati medici m-au consultat (3) nici unul nu a specificat nimic despre procedura de embolizare (ci trimiterea a fost la cutit) sau macar sa pledeze in favoarea acesteea (si asta de curand la inceputul anului 2013 cand i-am intrebat despre embolizare - unul mi-a spus ca se reface vascularizarea fibromului, iar altul - sef de spital pe obstretica ginecologie, cel mai renumit din Bucuresti - a spus ca tot la operatie ajung - nimic mai neadevarat). In luna Mai voi merge la consultul de un an de zile si va voi tine la curent. Dumnezeu sa va ajute pe toate doamnele sa fiti bine ca mine ! Multumesc doamnei dr. Anca Murariu si dr.Rares Nechifor, precum si echipei - Iuliei si Nicoletei pentru tot ce au facut pentru mine Acum imi voi directiona sotul catre embolizarea prostatei, daca in urma analizelor va fi necesar. Sanatate din suflet va doresc ! Julieta
0
25-02-2014, ora 11:30
Adina Florentina
Nu este medic/terapeut
Adina Florentina
Pentru Irina Agache
Eu am mers direct la dr. Dorobat, fara sa-l cunosc, fara recomandare. I-am spus "Buna ziua, asta este problema". Mi-a spus ca o sa ma trimita la ginecolog dr. Monica Carstoiu, dar nu a sunat-o el. M-am dus tot eu, i-am spus (asistentei) "Buna ziua, m-a trimis dr. Dorobat" si asta a fost tot. M-a programat pt consult, mi-a dat de facut analize, apoi m-a programat pt internare. Pt detalii vedeti postarile mele anterioare.
Pt restul pacientelor/viitoarelor paciente
Am fost si la controlul de 3 luni dupa embolizare, fibromul a ajuns la 3, 8 cm (de la 6, 1 cat avea la inceput), dar medicul incompetent la care am facut ecografia transvaginala zicea ca lui i se pare ca se mai vascularizeaza. Nu il cred. Voi merge din nou, probabil la dr. Carstoiu, in care am incredere.
Acum ma ocup de nodulul de la san :)
0
25-02-2014, ora 20:29
irina_agache
Nu este medic/terapeut
irina_agache
Pentru Adina Florentina
Multumesc foarte mult pentru lamuriri.
0
11-03-2014, ora 12:04
Julia2002
Nu este medic/terapeut
Julia2002
Pentru Julica.
Buna ziua.Eu am uter fibromatos si nu stiu ce sa fac in legatura cu medicul ginecolog.Am fost acum 2 ani la Prof.dr.Horhoianu de la Universitar, care mi-a dat sa fac analize si investigatii, le-am facut, dar nu am mai putut ajunge la dumnealui datorita unei probleme.Am citit acum un an si jum de embolizare.Intrebarea mea este:e vorba de acelasi medic pe care l-ai mentionat in comentariul tau?.Multumesc.
0
11-03-2014, ora 14:00
julica
Nu este medic/terapeut
julica
Nu este dr Horhoianu printre medicii mentionati de mine in postarea precedenta. Nu are importanta cum il cheama. Pentru sanatatea dvs. incercati sa ajungeti la dl dr Rares Nechifor. Merita efortul. Ca medic ginecolog in primul rand va recomand dna dr Anca Murariu - clinica Ponderas (fosta Delta) - tot unde il gasiti si pe dl Rares Nechifor - care se va pronunta daca sunteti candidata pentru embolizare. E o persoana tanara, calda, iar consultul este destul de amanuntit.Stiu ca recomanda embolizarea numai daca este necesara si se poate aplica in cazul dumneavoastra. Nu costa mult consultatia in jur de 150 de lei. Poate analizele sa coste mai mult (RMN sau cele de sange). Sanatate si tineti-ne la curent. Julieta
0
03-04-2014, ora 11:04
Julia2002
Nu este medic/terapeut
Julia2002
Multumesc mult. Sigur am sa va tin la curent cu ce voi face.
0
03-04-2014, ora 14:46
deagemini
Nu este medic/terapeut
deagemini
Am facut embolizare la spitalul SRI, la doamna doctor Luminita Tomescu, la inceputul lui august 2013 DAR regret enorm
Aveam un fibrom de aproximativ 7 cm care imi dadea deja mari batai de cap
Medicul meu ginecolog m-a avertizat ca voi avea dureri mari dupa embolizare insa ceea ce am patimit de atunci si voi mai patimi pina pe 22 aprilie cind ma voi interna pentru operatie, nu doresc nici celui mai mare dusman
Pe scurt, singerari masive, cite o saptamina jumatate, doua, dureri insuportabile, luat cite 3-4 calmante odata
Am fost de la embolizare de 2 ori la eco transvaginala, in noiembrie unde se vedea ca totusi mai este o mica vena care alimenteaza fibromul si acum 2 zile
cind pe ecran se vedea un fibrom mai mare si puternic vascularizat
Deci, dupa ce am cheltuit 1600 ron pe embolizare pentru ca spitalul SRI nu avea bani pentru microparticule, dupa dureri ingrozitoare si cred ca dupa ce mi s-a scurs tot singele din mine.ajung tot la operatie
Se pare ca sint un caz mai special.
Am deja doi copii, trebuia sa ma operez de la inceput, am zis totusi sa fac embolizare ca prea sint numai lucruri de bine aici pe forum
Concluzia este ca nu este de mers cu ochii legati la pomul laudat si trebuie cintarite foarte bine toate variantele
Pentru mine, embolizarea a fost o experienta crunta care nu a rezolvat absolut nimic
0
22-07-2014, ora 15:18
julica
Nu este medic/terapeut
julica
Iata ca a trecut putin peste un an de la embolizarea uterina si rezultatul este pozitiv - nu mai exista nici urma de fibromul meu de 8 cm/6. Am dorit sa ma tin de cuvant si sa duc pana la capat relatarea mea, cat mai amanuntita, in ce priveste suferinta mea legata de fibromul uterin. La sfarsitul lunii mai am fost programata de aceasta data la un alt medic ginecolog din clinica Ponderas - dna dr.Anghelescu Ionela, deoarece doctorita care m-a monitorizat - dna Anca Murariu este in concediu postnatal (ma bucur nespus pentru dansa). Asadar uterul meu a ajuns la dimensiunea de 4.97/5.33 cm, endometru are o grosime de 5.4 mm, iar din fibrom a mai ramas "o plaja nodulara hipoecogena neomogena, imprecis delimitata, cu dimensiuni de 2.19/1.8 cm, vol. 3.72 cmc, devascularizata, fara semnal Doppler pe aria sa de proiectie sau capsulara". Deci nu mai exista ! Menstruatie lunara (sunt semne de premenopauza)inca mai am acum la 48 de ani foarte putina, adio hemoragii ! Multumesc inca o data lui Dumnezeu si medicilor pe care mi i-a scos in cale. Sper sa fiu bine si de aici inainte. Daca mai doriti amanunte puteti sa ma intrebati sau sa urmariti istoricul postat de mine la numele de utilizator julica.
Va doresc multa sanatate si curaj pentru a face acest pas! Julieta
0
16-10-2014, ora 21:18
NOAMY
Nu este medic/terapeut
NOAMY
Pentru toate fetele care spun ca miomectomie este o operatie simpla. Am facut-o in 2007 pt un fibrom subseros (complicatii cu endometrioza extinsa). Inca de atunci stiam de embolizare, dar asocierea cu endometrioza ma facea candidata din nefericire la operatie deschisa mai degraba. Mie mi s-a parut traumatizant ca zile intregi sa nu te poti da jos din pat decat cu dureri f mari, sa nu ai mobilitate mai deloc vreo 10-15 zile, sa ajungi la job dupa 3 sapt de medical etc. Am 43 ani si nu am nascut, nu pot compara durerile, dar nu sunt de neglijat si nu tin doar 3 zile, eu fiind o persoana extrem de activa. M-am incadrat din nefericire si intr-o statistica, aceea care spune ca riscul recidivei dupa o miomectomoie este f mare. La cateva luni dupa operatie, la eco am descoperit un nodul mic, 1 cm, intramural, care azi a crescut la 7 cm si imi creeza de cateva zile probleme (durere, ceva sangerari- dar nu masive). Sunt hotarata pt embolizare, as prefera la Universitar, stie cineva daca dr Rares Nechifor mai lucreaza acum acolo? Daca cineva a efectuat acolo recent procedura, astept eventual detalii "administrative" pe PM. multumesc celor care impartasesc experienta lor aici.
0
20-10-2014, ora 11:18
julica
Nu este medic/terapeut
julica
Pentru Noamy - Imi pare nespus de rau de suferinta ta. Si eu era cat pe aici sa merg sa fac miomectomie (desi mi se indica clar histerectomie - 3 medici mi-au spus-o, pentru varsta de 46 de ani.), dar am avut noroc sa navighez pe internet si sa aflu de embolizare uterina. Pe dl Dr. Rares Nechifor il poti gasi la clinica Ponderas (fosta clinica Delta), intra pe site-ul de la Ponderas si fati o programare la o consultatie - este cel mai bun - inchipuieste-ti ca face embolizari si pe creier (embolizari de prostata, de hernie de disc, pentru tratarea hipertensiunii arteriale este tot o procedura de embolizare) nu numai pe artera uterina. Du-te fara nicio ezitare. Urmareste-mi povestea la numele de utilizator julica si o sa vezi cum a decurs totul la mine. Nu pot sa-ti las datele mele de contact fiindca nu este permis de forum, dar putem avea discutii aici, daca doresti sa ma mai intrebi ceva.
0
20-10-2014, ora 20:47
NOAMY
Nu este medic/terapeut
NOAMY
Julica, am urmarit povestea ta cu atentie si stiu toate detaliile. Multumesc pentru raspuns, remarc ca si fibromul tau era tot intramural (cel mai bun candidat la embolizare) si cam de aceleasi dimensiuni cu al meu. Pe medicii Dorobar/Nechifor i-am cunoscut din 2006, am un prieten medic in Municipal si imi facuse 'intrarea' la ei inca de atunci, am fost si am discutat cu ei, eram la curent cu embolizarea inca din 2005/2006 via Internet si aproape luasem decizia sa fac embolizare. Din pacate, atunci am asteptat prea mult sperand in miracolul tratamentelor naturiste (acupunctura, fitoterapie, rezultat zero, stiam de fibrom de peste 3 ani) si povestea s-a complicat cu o endometrioza care nu putea fi invinsa decat prin operatie deschisa, care a rezolvat si fibromul. Si eu cred in embolizare, am citit mult, inca de acum 9 ani despre procedura, mare parte pe site-uri straine si vad ca sunt multe marturii de reusite. Cu un fibom micsorat dupa embolizare se poate trai, dar cand ajunge la 6-7 cm incepe sa creeze probleme. Iau o deciziei dupa inca o eco programata la final de luna. PS. Putem comunica si prin mesaj privat, stii sa folosesti optiunea pe acest forum? Multumesc pentru marturii si disponibilitate.
0
21-10-2014, ora 20:41
julica
Nu este medic/terapeut
julica
Nu stiu cum sa comunicam in privat. Spune-mi te rog cum. Oricum iti tin pumnii pentru un raspuns afirmativ pentru embolizare.
0
21-10-2014, ora 22:52
NOAMY
Nu este medic/terapeut
NOAMY
Multumesc Julieta. Strict info, pt mesaj privat, dai click pe numele utilizatorului si apare casuta de criere mesaje. Ca sa citetsi ce primesti, in coltul dreata sus, in zona verde ai sub numele de utilizator rubrica 'Modificati profilul dvs. '
Dai click pe rubrica, apoi gasesti acolo campul numit Mesaje, de aici este intuitiv, gasesti mesajele primite.
0
29-10-2014, ora 22:21
Bianca15
Nu este medic/terapeut
Bianca15
Buna!

Stie cineva daca exista o clinica in Cluj-Napoca unde se practica embolizarea?

Va multumesc! Multa sanatate!
0
30-10-2014, ora 20:06
NOAMY
Nu este medic/terapeut
NOAMY
Bianca, Cea mai apropiata clinica de Cluj, unde se practica embolizarea, este la Tg Mures. Da cautari pe Google si vei gasi contactul.
0
31-10-2014, ora 11:25
Bianca15
Nu este medic/terapeut
Bianca15
Multumesc pentru raspuns, Noamy. Am gasit clinica din Tg Mures printre cautari, insa credeam ca se practica si in Cluj.
0
10-12-2014, ora 15:03
Doina47
Nu este medic/terapeut
Doina47
Buna,
Azi, pe 10 Decembrie am facut un an de la embolizare, la Hemodinamic. Am fost pe 3 Decembrie la control, a scazut74.3 la 43, 8. Uterul a scazut de la 128-83-110 la 77, 8-54, 9-67, 3.Fibromul s-a calcificat deci o sa scada mai incet. Am 48 de ani si se pare ca am intrat la menopauza, nu prea sunt fercita. de cand am facut embolizarea am avut ciclu in mai si august. Am facut analizele pentru menopauza si au iesit ca nu sunt probleme. Ultimul test a iesit insa cu valori de menopauza TSH 0, 672, FSH. Am citit ca este posibil ca un tratament homeopat sa rezolve aceasta problema. O cunostiinta, in mai a facut 1 an si la controlul de 1 an, fibromul avea 2 cm de la 8, ea a avut ciclul lunar. Medicul ginecolog nu mi-a recomandat nici un tratament hormonal. eu ma simt excelent. A mai patit cineva as? Va dores o zi frumoasa si multa sanatate!
0
02-03-2015, ora 20:50
anna_roxi
Nu este medic/terapeut
anna_roxi
Dragi colege in suferinta,
Ma adresez celor care au facut embolizare cu ani in urma si care au incercat sa faca un bebe dupa embolizare. As vrea sa stiu daca a reusit cineva, daca bebe este sanatos, daca exista pericolul de iradiere a ovulelor in timpul embolizarii.
Va doresc tot binele din lume !
0
18-04-2015, ora 21:15
NOAMY
Nu este medic/terapeut
NOAMY
Buna tuturor,

Am facut embolizare saptamana acesta la Municipal, dr Dorobat. Lucrurile eu decurs cum ma asteptam, am insa o mica problema: la 5 zile de la embolizare nu pot indoi complet mana prin care s-a facut interventia, orice incercare de a indoi complet mana sau de a face o miscare mai brutala este urmata de furnicaturi puternice, ca niste curenti, care se transmit in degete, palma, in special in degetul mare. S-a mai confruntat cineva cu asta? Banuiesc ca nervul este usor lezat, as vrea sa stiu daca i s-a mai intamplat cuiva/ in cat timp a trecut. Multumesc
0
19-04-2015, ora 15:29
NOAMY
Nu este medic/terapeut
NOAMY
Multumesc, i-am scris deja, mi-a raspuns, doream sa stiu din experienta pacientelor care s-au confruntat cu asa ceva daca refacerea se face de la sine sau necesita proceduri si cat timp dureaza. Pe forumuri am gasit un singur caz, mult mai grav, o mana cu semipareza dupa procedura. La mine nu-s decat niste amorteli in anumite pozitii ale mainii (extensie totala a bratului).
0
10-11-2015, ora 21:42
iazminn
Nu este medic/terapeut
iazminn
Buna seara! Nu a mai facut nimic embolizare in ultimul timp la Spitalul Universitar? Am si eu un fibrom de 8 cm si as vrea sa merg la dr Dorobat! Are cineva datele d-lui de contact? Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns
533 comentarii 1 2 ..... 131415 ..... 17 18 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: