Salvarea uterului fibromatos prin embolizare

533 comentarii 1 2 ..... 121314 ..... 17 18 Înainte ›
0
03-03-2013, ora 20:08
crissta valentina
Nu este medic/terapeut
crissta valentina
Buna seara.Am 40 de ani, si sunt din Craiova. Am fost diagnosticata cu ceva ani in urma cu uter fibromatos.Am un copil si intentionez sa mai am unul.Am inceput sa merg la primul medic ginecolog acum 2 ani jumatate.Pana in prezent am "adunat" la activ 6 medici pe la care m-am tot perindat si care m-au bombardat cu medicamente.Analizele erau foarte bune, ovulatie ok. Dar...dar.Nimeni nu a binevoit sa-mi spuna despre aceasta oportunitate.Acum 2 luni aflam cu stupoare ca se poate face embolizare uterina si aici in Craiova, la Spitalul Judetean. Marti pe 26 martie am facut aceasta embolizare. A doua zi dupa amiaza eram acasa.Si iata-ma duminica seara, la 5 zile dupa embolizare, stand la laptop si impartasindu-va experienta mea, si simtindu-ma foarte bine.Este o echipa formidabila aici la Craiova. D-l Doctor Constantin si d-l Doctor Hertzog sunt cei mai dezinteresati oameni pe care i-am intalnit.La inceput mi-au parut suspect de amabili.Dar sunt dedicati meseriei. Simpli, dezinvolti si chiar cu spirit de gluma, au facut ca nici macar sa nu-mi dau seama cand au terminat interventia. Le multumesc si le sunt profund recunoscatoare.
0
03-03-2013, ora 20:14
crissta valentina
Nu este medic/terapeut
crissta valentina
Am uitat sa specific...mie interventia mi s-a facut la mana stanga. Nici macar anestezie rahiala nu am putut face datorita unei posibile probleme la inima. Pot spune ca durerile au fost mai acute doar pana am ajuns in salon si mi s-a administrat calmant.Mai departe nu am mai avut dureri pentru ca mi se administrau calmante periodic intravenos.Mai rau a fost cu lipsa poftei de mancare si cu senzatia de voma.Dar..un mic disconfort e preferabi histerectomiei pe care se tot ofereau doctorii ginecologi sa mi-o faca.
0
04-03-2013, ora 17:44
ivilena
Nu este medic/terapeut
ivilena
pentru crissta valentina - as dori mai multe detalii despre interventia pe care ai suferit-o. Poti sa imi dai o adresa de mail?
0
18-03-2013, ora 12:27
clara35
Nu este medic/terapeut
clara35
pt rodica_bz: am inteles ca ai facut reembolizare. As vrea sa stiu la cat timp dupa prima?Cum a fost fata de prima data? Eu am facut embolizare in nov. 2012 si dupa 4 luni, la eco, a iesit ca din cele 5 fibroame, 2 sunt fara semnal doppler, insa unul are semnal intens si se mareste, iar 2 sunt cu semnal doppler doar la nivel capsular periferic. recomandarea medicului a fost reembolizare, insa imi este cam frica, deoarece nu stiu ce riscuri implica aceasta procedura a doua oara. Mentionez ca prima data m-a cam durut, am iesit uda toata de transpitratie imediat dupa interventie si cam vanata la fata:D. Te rog sa-mi dai si mie detalii despre cum a fost la a doua embolizare.
Multimesc anticipat
0
25-03-2013, ora 19:59
rodica_bz
Nu este medic/terapeut
rodica_bz
tot in noiembrie am facut si eu prima embolizare iar a doua in februarie..Nu are de ce sa-ti fie teama, eu nu am avut probleme si am stat cam 45 min p masa de embolizare.cu o jumatate de ora inainte mi-a facut o injectie care mi-a dat curaj mai mult.dureri au fost dar cedau la calmante adica se ameliorau destul de mult.dupa embolizare am o oboseala f mare cu transpiratii abundente asa am avut si prima data dar am inteles ca este de la o substanta care se elibereaja de acolo si se duce in organism.eu am avut 3. cel mare are 6cm si avea semnal mult iar celelalte 2 deloc.acum se mai vede un semnal doppler dar asteptam sa vedem cum o sa fie la controlul urmator cand o sa fac cu substanta de contrast.unde ai facut embolizarea tot la delta?curaj si bafta multa si gandeste-te ca e mult mai bn decat o operatie.astept vesti
0
23-04-2013, ora 14:12
alinuta85
Nu este medic/terapeut
alinuta85
Ce substanta ati folosit la embolizare: particule de embolizare sau microsfere?
0
29-05-2013, ora 09:41
alinuta85
Nu este medic/terapeut
alinuta85
Am facut embolizarea luni, la Delta hospital (clinica Ponderas), la domnul doctor Nechifor, un adevarat profesionist. Durerile au fost tinute sub control de calmantele administrate dupa interventie, dupa 2 zile ma simt bine, chiar pot zice ca m-au speriat comentariile gasite pe internet referitor la durerile exagerate dupa interventie, poate totusi exista diferente intre un spital privat si unul de stat. Felicitari intregii echipe de la Delta!
0
29-05-2013, ora 17:33
julica
Nu este medic/terapeut
julica
Draga alinutza - dragi prietene de pe acest forum,
De curand am efectuat embolizarea si doresc sa va impartaseasc intreaga mea experienta referitoare la aceasta interventie. Am 47 ani (peste o luna), fibromul meu (descoperit in anul 2009 cand avea doar 5 cm), este situat intramural avand dimensiuni in martie 2013 - 8 / 6, 6 cm, la RMN, evidentiindu-se si doua mult mai mici 1 si 1, 7 cm. Aceste dimensiuni au fost redate cu exactitate doar in urma unui RMN, efectuat la recomandarea dr.R. Nechifor de la clinica Delta. Pana la acest RMN un medic de la Elias efectuand ecografia abdominala mi-a spus ca este de 10, 6 cm, la o alta clinica ecograful indica 9, 44 cm. Deci dimensiunea cea mai exacta este data de RMN cu substanta de contrast. In disperarea mea de a scapa de fibrom si de a nu ma supune unei operatii de histerectomie (fiindca la 44-46 de ani ce iti mai ramane de facut la noi in tara ?!!) am incercat mai intai diverse tratamente naturiste - fara rezultat, am recurs si la cel mai modern tratament cu Esmya (765 lei cutia de 28 pastile), dar dupa 2 pastilute tensiunea mea arteriala nu scadea, asadar am renuntat, abandonarea fiind determinata si de informarea privind repercursiunile negative ale acestei Esmya asupra sanatatii relatate pe diferite forumuri din UK, Germania sau Italia. Pana sa ajung la embolizare mi-am facut analizele de sange (pentru a vedea cum stau cu fierul, credeam ca am anemie severa, cum reiesise in urma cu un an la analize, dar in ciuda sangerarilor masive lunare (2 cutii tampoane Allways - una mare de noapte si alta mai mica + un pachet de vata de 200 gr utilizate pe intinderea a max 4 zile) datorita tratamentului cu multe sucuri de fructe si legume, pe stomacul gol dimineata, in special rodii, portocale, kiwi, ananas si sfecla rosie + Tardiferon fol - analizele au iesit foarte bune).
Am efectuat embolizarea in data de 13 mai, la clinica Delta -cu dr. Rares Nechifor (un om extraordinar, profesionist excelent si totodata un bun psiholog), dar dureri destul de mari am avut in primele ore, chiar sub administrare de calmante; in cursul noptii, pe la ora 1, mi s-a facut morfina si durerea a fost invinsa doar pentru 5 ore cand dimineata a trebuit sa mi se faca o doza de tramadol. Initial, citind comentariile de pe acest forum, ma gandeam ca durerile nu se puteau sa fie asa de mari, credeam intr-o exagerare a celor care postau, chiar daca si doctorita mi-a confirmat acest lucru, eu eram convinsa ca era doar o exagerare, cu atat mai mult cu cat la nastere nu am avut dureri ! (bine aveam 20 de ani). Dupa iesirea din spital, care s-a efectuat a doua zi pe la ora 14.00, mi s-a recomandat pentru acasa Nurofen forte, No spa, Algocalmin si Ovule cu betadina, Augumentin, antibiotic, timp de 5 zile. Dureri au mai existat, fiind comparabile cu cele avute la menstruatia pe care o aveam la varsta de 14-18 ani, au tinut pana vineri, bineinteles intensitatea lor scazand de la o zi la alta, tinandu-le sub control cu Nurofen si Nospa, chiar si cu Tramadol, dar eu fiind impotriva medicamentelor nu am uzitat prea mult de ele. Pana sambata nu am fost in stare sa mananc mai nimic, decat apa si medicamente (vineri o jumatate de banana si putina branza cu o rosie mica). Mana stanga in jurul locului unde s-a efectuat punctia s-a invinetit de a doua zi dupa embolizare, treptat capatand in 2 saptamani tot felul de culori - mov, galben... dar fara sa am vreun hematom si fara o durere prea mare. Am mai avut o problema - nemancand nimic nu am avut scaun decat in a 5-a zi (sambata). Prima zi cand a aparut senzatia de foame a fost tot sambata, deci dupa 5 zile. Au aparut si scurgerile din ziua de miercuri, deci a treia zi de la embolizare, dar care sunt nesemnificative - o pata micuta de sange si nimic mai mult (se pot folosi tampoane minuscule). Trebuia in data de 16 mai sa am menstruatie, dar nu stiu daca asta a fost, fiindca astazi suntem in 29 mai si eu tot am aceste pete pe tampon (iar menstruatia la mine este fix la 28 de zile sau cel putin era). Din cate am inteles este normal. Febra nu am avut, decat starea subfebrila de 37.2-37.4 mai ales seara, transpiratii dupa luarea Nurofenului (udam maieul si pijamaua), am ajuns doar intr-o seara cand aveam dureri mai mari la un 37.6. Tensiunea arteriala am monitotrizat-o era de 12.8, dar pulsul era foarte crescut 118 cred ca si de la la efort - de exemplu la urcatul scarilor (si in spital am avut 98 pulsul si tensiunea 16.9, in noaptea dupa embolizare, dar din cauza durerii), diminuandu-se in fiecare zi cate putin. Am slabit 4 kg. Este totusi o bucurie pentru mine, fiindca demult doream sa slabesc un picut. Embolizarea s-a realizat cu particule embosfere Celanova si PVC (probabil dimensiunea de 8 cm a fibromului a necesitat suplimentarea de particule). Pretul a fost de 7.000 lei conform pachetului accesat la cererea mea. Acum ma simt destul de bine. Mi-am reluat activitatea. Am norocul ca pot lucra de acasa. Recuperarea dureaza exact asa cum este relatat pe forumul clinicii Delta - 7 zile. Acum nu-mi ramane decat sa astept sa vad rezultatele la 1 luna, 3 si 6 luni (de care negresit va voi informa). Despre personalul medical de la clinica Delta nu am decat cuvinte de lauda si tin sa multumesc in primul rand doctorului Rares Nechifor pentru rabdare si profesionalism (costul unei interventii de embolizare in Portugalia este de 4.500 Euro, Anglia 10.000 de Lire sterline - la noi 5.500 -7.000 lei), doamnei dr ginecolog Anca Murariu - este extraordinara - consultatia la dumneai a durat 30 de minute in care am fost minutios examinata, domnisoarelor Iulia, Nicoleta si Geanina de la cabinetul dr. Nechifor, dar si asistentei de noapte, nu mai sunt sigura daca o chema Felicia, care a fost tare blanda si eficienta pe perioada de dupa embolizare. Si mai e ceva - nu se primeste extra onorariu. Cam atata am avut sa va impart din experienta mea. Daca doriti ma puteti intreba fiindca o sa incerc sa va raspund. Nu regret interventia, iar durerile sunt de domeniul trecutului.Imi doresc sa intru la menopauza pentru a nu se mai dezvolta alte fibroame si bineinteles sa involueze actualul, incat sa nu am de suferit.
Va doresc sanatate si recuperare rapida. Julieta
0
30-05-2013, ora 10:05
alinuta85
Nu este medic/terapeut
alinuta85
Ma bucur julieta ca a fost bine, pe mine m-au chinuit rau durerile de burta din cauza constipatiei, azi-noapte am reusit sa ies la baie, a 4 a zi, dupa ce am luat 4 drajeuri de dulcolax, cam la 12 ore de la administrare, sincer au fost mult mai mari durerile decat cele dupa interventia in sine si ziua de spitalizare. Eu nu am sangerari, cele 2 fibroame ale mele au fost in jur de 3 cm, probail ajuta si acest fapt, voi vedea zilele urmatoare ce o sa mai apara, multa sanatate!
0
30-05-2013, ora 12:24
julica
Nu este medic/terapeut
julica
Draga Alinuta,
Bine ca ai scapat de constipatie. Si eu luasem un dulcolax, dar nu era de unde sa am scaun daca nu mancasem. La tine vad ca fibromul este destul de mic, asa ca totul va decurge mai rapid. Si astazi am o mica pata, dar de vreo 2 zile s-au transformat intr-o culoare maronie, ca de sfarsit de ciclu, fara miros (trebuie verificat mereu mirosul si temperatura corpului). Urina la mine este un pic mai inchisa dimineata decat de obicei si asta ma gandesc de la toxinele pe care le elimin. Am inceput sa iau Armurariu pentru ficat si Essentiale. In timpul interventiei de embolizare, care a durat circa 20 de minute, si in care mi-a turuit gura cu fel de fel de intrebari, doctorul mi-a spus ca s-ar putea ca fibroamele sa fie cauzate de utilizarea soiei in alimentatie, care poarta vina cresterii nivelului hormonilor de estrogeni. Eu nu folosesc deloc soia, iar acum luand Essentiale am citit in prospect ca sunt compuse din fosfolipide extrase din seminte de soia, asa incat cred ca nu voi mai lua Essentialele, merg pe Armurariu si sucuri de fructe. Am uitat sa spun in postarea anterioara ca in fiecare dimineata pe stomacul gol in afara de sucuri de legume si fructe am luat un preparat din miere de albine+ polen + ulei de catina + laptisor de matca + tinctura de propolis (dimineata si seara o lingurita). Este nemaipomenit de bun in anemii, regleaza secretia hormonala, tensiunea, ulcer gastric, afectiuni circulatorii, inhiba dezvoltarea radicalilor liberi. Se gaseste in magazinele Naturalia si este un produs Tremot din Prahova. Asadar doamnele, domnisoarele care au anemii cauzate de fibrom pot lua acest produs si cu siguranta se vor simti mult mai bine. Va ofer aceste informatii fiindca si eu eram speriata din cauza anemiei, ajunsesem sa ma gandesc la transfuzii de sange si la cine stie ce boli capatate in urma transfuziilor. Am mai citit pe un site ca fibromul ar fi determinat de lipsa vitaminei D din corp. Deci sa incercam sa stam dimineata pana in ora 10 la soare si dupa amiaza dupa ora 16. Daca imi mai amintesc sau descopar ceva care sa ne fie util doamnelor purtatoare de fibrom am sa va informez pe acest site.
Multa sanatate dragele mele ! Julieta
0
30-05-2013, ora 13:50
alinuta85
Nu este medic/terapeut
alinuta85
Cauza aparitiei fibroamelor nu poate fi specificata cu siguranta, pot sa apara chiar si de la stres, oricum inca parerile medicilor ginecologi sunt impartite referitor la embolizare, pe mine m-a surprins putin discutia cu dna. Doctor Murariu, deoarece ma asteptam la un raspuns precis pentru embolizarea fibroamelor mele, vreau sa spun ca nu m-a convins pe deplin sa aleg embolizarea ca fiind calea cea mai sigura pentru a scapa de fibroame si ca nu o sa reapara altele, sper ca timpul sa imi demonstreze ca am facut alegerea corecta, la 28 de ani si ca voi fi norocoasa sa nu apara si altele, trebuie sa fiu optimista.:)
0
30-05-2013, ora 15:29
julica
Nu este medic/terapeut
julica
Despre stres stiam ca este principalul factor al aparitiei fibroamelor. Ce am gasit eu este un studiu realizat la o Universitate din SUA referitor la vitamina D, iar dl dr Nechifor mi-a spus despre soia. Imi pare rau ca esti asa de tanara (apropiata de varsta fiicei mele) si ai asemenea probleme. Dar hai sa privim totul pozitiv si ca vom fi bine de aici inainte si ne vom acorda mai multa atentie linistii interioare. Eu am inceput inaintea embolizarii niste sedinte de terapie bowen si saptamana viitoare ma voi duce din nou. Am o prietena care datorita acestei terapii a stagnat evolutia unui fibrom de 7 cm, cam de vreo 2 ani, si bineinteles si a simptomelor induse de acesta - dureri mari la menstruatie, sangerari abundente etc. In ceea ce priveste discutia cu dna dr. Murariu intr-adevar nu ti-ar putea garanta ca nu vor reaparea candva, deoarece esti tanara si ai multi ani inainte pana la instalarea menopauzei. Dar totul e relativ. Pe site-ul acesta am gasit si cazuri cand au trebuit sa faca o reembolizare si nu numai aici ci si pe site-uri din SUA sau UK. Asadar nu ne ramane decat sa gandim pozitiv. Nu stiu cum am putea elimina insa stresul.
Mai ne auzim, Juli
0
30-05-2013, ora 16:25
crissta valentina
Nu este medic/terapeut
crissta valentina
Buna ziua tuturor. Am citit comentariile.. Constat ca am fost norocoasa alegand sa fac embolizarea la spitalul judetean din Craiova. In primul rand nimeni nu m-a conditionat cu vre-o suma de bani. M-a uimit inca de la inceput amabilitatea domnilor doctori Constantin si Hertzog. Imi pareau susprct de amabili. Stiind ce se intampla in spitalele noadtre. Dar..mai sunt si exceptii. Sunt deja 3 luni de la embolizare. La controlul de la o luna uterul isi micsorase dimensiunile. Acum astept ziua de miercuri sa vad care mai e situatia.. Problema e ca luna asta am tot avut menstruatie. As vrea sa vad cauza. Oricum dupa acest control, voi relua controalele la un medic ginecolog. Astept o parere a cuiva de aici. A mai avut cineva menstruatie de lunga durata dupa embolizare?
0
30-05-2013, ora 21:58
alinuta85
Nu este medic/terapeut
alinuta85
Eu recunosc ca m-am ghidat in alegerea doctorului dupa experienta sa si pentru ca mi-a fost cam frica de conditiile de la stat, datorita riscului de infectie, si oricum si la spitalul de stat platesti, probabil undeva pe la jumatatea sumei de la privat, oricum depinde de norocul fiecaruia, in timp vom vedea toate efectele benefice ale embolizarii.
0
31-05-2013, ora 01:07
alinuta85
Nu este medic/terapeut
alinuta85
Poate imi da cineva niste sfaturi referitoare la balonarea de dupa embolizare, am iesit cu scaunul noaptea trecuta, dar se pare ca azi a 4 a noaptea nu pot dormi din cauza "haosului zgomtos" din abdomen.
Multumesc.
0
31-05-2013, ora 09:00
alinuta85
Nu este medic/terapeut
alinuta85
Am luat de la farmacie 2 pastile de sennalax si 2 de espumisan, un ceai pentru digestie usoara, sper sa aiba efect. Incerc o gama mai larga de fructe cum ar fi: mere, pere, suc de portocale, prune uscate.
0
31-05-2013, ora 15:58
alinuta85
Nu este medic/terapeut
alinuta85
Incep sa aiba efect toate fructele si pastilele, sincer nu am crezut ca dupa embolizare te poti simti mai rau si sa ai dureri de burta mai mari decat in spital, din cauza efectelor anesteziei si a calmantelor din spital, chiar nu am citit pe nici un forum despre asta si nu ma asteptam, dar bine ca organismul se reface putin cate putin.
0
05-07-2013, ora 21:41
julica
Nu este medic/terapeut
julica
Am promis ca am sa revin pentru a oferi date in amanunt despre cum decurge procesul de dupa embolizare, pur si simplu pentru a ajuta pe toate doamnele aflate in perioada intrebarilor, asa cum mi s-a intamplat si mie, dorindu-mi informatii cat mai multe despre acest proces. Am scris pe acest forum faptul ca in data de 13 mai 2013 mi s-a efectuat embolizarea. Imediat dupa embolizare la 2 zile cand trebuia sa-mi vina menstruatia am avut ceva dar doar sub forma unei sangerari usoare, atat, asta se intampla in ziua de 15 mai si a durat dupa cum v-am mai povestit cateva zile, prelungindu-se cu mici pete pe o perioada de 3 saptamani.
A doua menstruatie dupa embolizare a fost la 25 de zile cum nu am mai avut-o de ani de zile, pur si simplu am folosit chiar si 2 tampoane always pe zi, dar in ziua a 4 si a 5-a fluxul a devenit mai abundent (oricum era floare la ureche fata de ce induram inainte) si a trebuit sa ma schimb la 4-5 ore. Pe perioada noptii nu a fost insa nevoie sa ma mai scol sa ma schimb, dar in aceasta a 4-a si a 5-a zi a menstruatiei au existat contractii fiind nevoita sa iau nospa, perioada menstruatiei prelungindu-se la 7 zile. Bineinteles am intrat in panica fiindca menstruatia mea inainte de embolizare, desi f.f. abundenta, nu se intindea pe mai mult de 3-4 zile, cateva zile dupa aceasta avand o scurgere apoasa. Am sunat asistenta de la ginecologie care m-a sfatuit ca in cazul in care contractiile persista sa vin imediat la control, cum acest lucru nu s-a intamplat am mai amanat consultatia de o luna si mi-am facut o programare in data de 5 iulie, adica astazi. Dupa 1 luna si 3 saptamani practic ma asteptam ca sa mi se descrie la ecografia transvaginala ca fibromul voluminos de 8 / 6, 6 cm a intrat in remisie, dar pur si simplu surpriza ! (mi se face pielea gaina si acum) doctorita imi spune vestea cea buna - fibromul se afla in curs de angajare endocervicala, adica mai pe intelesul tuturor fibromul neavand semnal doppler si cu aspect tipic postembolizare a plecat la plimbare a deschis colul uterin si asteapta sa fie expulzat, iar in cazul in care nu il voi expulza de la sine peste o saptamana voi merge la control pentru a mi se extrage. Mi s-a recomandat antibiotice(ofloxacin), nurofen, nospa 7 zile si ovule cervucid timp de 10 zile (cu toaleta inaintea aplicarii). De asemenea maine dimineata voi merge pentru o hemoleucograma. Si asta nu este tot - elimin si particule pe langa o secretie de aspect cacao cu lapte, dar foarte usoara care se afla doar in interiorul vaginului, deci practic nu ajunge pe chilot. Dimensiunile uterului au scazut foarte mult cam 2, 5 - 3 cm si de asemenea si fibromul. Acum stau cu emotii sa vad daca voi avea norocul sa-l expulzez, iar daca se va intampla minunea dupa spusele doctoritei voi avea un uter normal, adica ca acum 6-7 ani. Nu-mi vine sa cred ca la varsta mea 47 de ani se mai intampla si astfel de minuni. Ma rog la Dumnezeu sa trec cu bine si peste acest hop, fara a avea complicatii. Va voi tine la curent in continuare, sper sa va dau vesti bune.
Sanatate si aveti incredere ! Julieta
0
30-07-2013, ora 13:33
iulia2010
Nu este medic/terapeut
iulia2010
Buna fetelor.Am si eu o intrebare pentru cele care au facut embolizare.Voua v-au dat analize sa faceti inainte?Ca eu m-am trezit cu o lista interminabila.Sunt programata pe 07.08 al embolizare dar nu cerd ca vor iesi toate pana atunci.
0
30-07-2013, ora 16:58
crissta valentina
Nu este medic/terapeut
crissta valentina
Iulia, eu am avut doar cateva analize. Trebuie viteza de coagulare, hemoleucograma completa sa vada cum stai cu anemia, si un EKG. Eu de exemplu am facut control cardio si mi-a trecut suspecta de stenoza aortica. Nu am putut face anestezia rahiala. Am luat setul degeaba..
0
31-07-2013, ora 17:55
julica
Nu este medic/terapeut
julica
Buna Iulia,
In afara de ce a scris Crissta Valentina eu am facut la indicatia dlui dr Rares Nechifor si un RMN (se obtine pe loc, dar costa destul de mult 700 lei pelvis la Victor Babes). In ziua internarii pentru efectuarea embolizarii mi-au facut ureea si creatinina (dar acestea se fac si inaintea unui RMN pentru a vedea cum stai cu rinichii). Iti tinem pumnii. Daca fibromul este mic s-ar putea sa nu ai dureri. Deocamdata nu am mai postat nimic privind evolutia eliminarii fibromului deoarece am o dereglare in ce priveste menstruatia (mi-a intarziat o luna). Am fost ieri la consult si dna dr. ginecolog mi-a recomandat analize privind tiroida (determinare FSH, estradiol, TSH, FT4) - am avut cateva bufeuri. Oricum fibromul nu prezinta semnal doppler si se afla in curs de angajare endocervicala (deci cum v-am povestit intr-o postare anterioara, a iesit din peretele uterului - era situat intramural si o mica portiune subseros - si a coborat ocupand colul uterin pe o distanta de 2 cm - acest lucru s-a petrecut cu siguranta in timpul primei menstruatii dupa embolizare cand in ziua a 4-a si a 5-a am avut contractii si o sangerare putin mai abundenta, oricum nu va speriati abundenta insemna schimbarea tamponului la 4-5 ore nu cum aveam inainte de embolizare din ora in ora, iar contractiile erau usoare, suportabile). Uterul s-a modificat in aceste 3 saptamani de cand nu am mai scris si a ajuns de la 12, 66/10, 08/10, 33 cm cat a fost inainte de embolizare - la 8, 72/5, 70/7, 38. Deci scade si deocamdata nu s-a intervenit pentru extragerea fibromului din motiv ca s-ar putea crea leziunea colului uterin si este mai bine sa-l lasam sa evolueze de la sine. Urmaresc in continuare modificari ale secretiei vaginale (pe care deocamdata nu le mai am) - aspect si miros, febra, frison, durere, metroragie. Am uitat sa va spun ca elimin particulele de la embolizare (sunt ca firele de nisip dar colorate in albastru-movuliu). Tot ce sper in momentul de fata este sa nu mi se instaleze menopauza, desi la varsta mea de 47 de ani ma pot astepta la acest lucru. Si mai sper sa vina menstruatia pentru a elimina fibromul. Oare i s-a mai intampla cuiva acest lucru ? Iulia, asistenta doctorului Nechifor, mi-a relatat despre eliminari de fibrom, chiar mi-a aratat o fotografie de la o pacienta ce tocmai trimisese un e-mail - arata ca o grasime galbena tarversata de firisoare de sange. Am citit intr-un studiu pe internet ca circa 8% dintre paciente au expulzat fibromul incepand din saptamana a 6-a dupa embolizare si pana la 7 luni fara complicatii, acest lucru fiind posibil pentru fibroame pana in 8 cm. Iulia mi-a confirmat ca in ultimul timp se petrec tot mai des cazuri de eliminare a fibromului. Ne mai auzim cu siguranta.
Multa sanatate si noroc la toate fetele ! Julica
0
05-08-2013, ora 13:52
julica
Nu este medic/terapeut
julica
Un material interesant privitor la embolizare (e adevarat din 2002, dar actual):

Disintegration and stepwise expulsion of a large uterine leiomyoma with restoration of the uterine architecture after successful uterine fibroid embolization: Case report


1Department of Radiology and
2Department of Gynecology and Obstetrics, Charité, Medizinische Fakultät, Humboldt"Universität zu Berlin, 10098 Berlin, Germany

Uterine fibroid embolization (UFE) is a new minimally"invasive treatment option for leiomyomata of the uterus leading to symptomatic improvement and shrinkage of the fibroids. We present a case of restoration of the uterine architecture after disintegration and stepwise expulsion of infarcted leiomyoma tissue 7 months after UFE for leiomyoma"related menorrhagia.

Uterine fibroid embolization (UFE) of symptomatic uterine leiomyomata was first reported by Ravina et al. in 1995 (Ravina et al., 1995). Studies performed since then have shown the short" and midterm effectiveness of UFE in relieving bleeding and bulk symptoms associated with fibroid disease (Ravina et al., 1997; Hutchins and Worthington"Kirsch, 2000; Pelage et al., 2000; McLucas et al., 2001a; Spies et al., 2001; Katsumori et al., 2002). UFE leads to infarction with subsequent shrinkage of targeted fibroids while preserving the perfusion of the normal myometrium (deSouza and Williams, 2002). The general policy so far has been not to offer UFE to patients who particularly want to conceive because perfusion and architectural integrity of the uterus might be compromised after UFE. We present a patient in whom follow"up magnetic resonance imaging (MRI) 7 months after UFE showed restoration of the uterus following sloughing and stepwise expulsion by the vaginal route of an 8 cm intramural fibroid.
Previous SectionNext Section
Case report

A 48"year"old primigravid patient with known fibroid disease for several years but an otherwise uneventful gynaecological history presented to our hospital with menorrhagia, urinary frequency during day"time hours, and a feeling of tightness and pressure in the pelvic area. Menstrual bleeding had worsened over the preceding 8 months and remained unchanged despite medical therapy. One month prior to admission the patient had a dilatation and curettage with resection of an endometrial polyp in another hospital. Hysterectomy was offered for treatment of menorrhagia. The patient refused surgery and opted for uterine fibroid embolization instead and was referred to our hospital. MRI on admission showed an 83 mm × 71 mm × 84 mm intramural leiomyoma distorting the uterine cavity (Figure 1a, b) and a 23 mm × 23 mm × 28 mm subserosal leiomyoma (not shown). Under local anaesthesia angiography"guided access to the uterine artery was established and transarterial catheter"directed bilateral embolization of the fibroids was performed using 700-900 µm tris"acryl gelatin microspheres (Embosphere; Biosphere Medical, Paris, France). The procedure itself was uneventful. Contrast"enhanced MRI obtained 48 h after UFE showed complete infarction of the large fibroid (Figure 2) while perfusion of the surrounding myometrium was preserved.


The patient returned for follow"up 7 months after UFE and reported complete resolution of her symptoms. Menses were described as light and regular while tightness and pressure in the pelvic area had completely resolved. In addition she reported a vaginal discharge for about 4 months with expulsion of tissue fragments. Discharge and tissue passage were considered a minor problem by the patient and antibiotics were given by her gynaecologist although an infective agent could not be isolated. The discharge had stopped 4 weeks prior to 7 month follow"up at our institution. MRI performed on follow"up showed a regular uterine architecture and a fibroid remnant of 10 mm at the site of the large leiomyoma seen before treatment (Figure 3a, b). The second intramural fibroid had shrunk to a size of 12 mm × 11 mm × 8 mm (not shown).

Discussion

Partial or complete expulsion of leiomyomata has been reported in the literature after successful uterine fibroid embolization (Abbara et al., 1999; Berkowitz et al., 1999). It has also been observed after laparoscopic bipolar coagulation of uterine arteries and as a result of GnRH agonist therapy (Liu et al., 2001; Yu et al., 2001). Since uterine fibroid embolization is being used increasingly as the primary treatment option in patients with symptomatic uterine fibroids one has to be aware of the possibility of fibroid expulsion occurring weeks to months after the intervention. Patients may present with different symptoms ranging from cramping pain with or without evidence of infection and continuous bleeding to minor symptoms like vaginal discharge and passage of tissue fragments, as in our case. Appropriate management includes expectant management with administration of drugs for pain relief and antibiotics if there is evidence of infection. Hysteroscopic evaluation and resection/evacuation of infarcted fibroid tissue may be necessary in patients who do not respond to supportive treatment and in patients who are not able to pass the fibroid tissue on their own. Furthermore, if patients present with prolonged discharge after UFE that does not respond to antibiotics, dilatation and curettage or hysteroscopy should be considered rather than continued use of antibiotics.

MRI with its excellent soft tissue contrast and unrestricted ability to evaluate the uterine architecture as well as perfusion of the uterus and fibroids is a very useful tool in directing treatment in equivocal cases and ruling out treatment failure due to fibroid re"growth. Full"term pregnancies have been reported after successful UFE but given the current lack of data on fertility rate and outcome of pregnancies UFE should be reserved for women who do not desire future fertility unless there is no alternative to hysterectomy or myomectomy (Ravina et al., 2000; McLucas et al., 2001).

Theoretically UFE may lead to perfusion changes with atrophy of the endometrium and malnourishment of the implant due to insufficiency of the placenta. However, studies using contrast"enhanced MRI after UFE showed normal myometrial and endometrial perfusion 1 month after UFE and restriction of infarction to the fibroids treated (deSouza and Williams, 2002). Shrinkage of fibroids after UFE may be impressive and reduce distortion of the uterine cavity thus enabling implantation of the embryo. Nevertheless, infarcted fibroids may represent a weak point in the uterine wall and increase the risk of uterine rupture during pregnancy, although this possible risk has not been mentioned in the literature to date. Partial disruption of the uterine wall with fibroid remnants within a localized defect presumably representing ulceration after partial fibroid expulsion was reported after UFE by De Iaco and colleagues (De Iaco et al., 2002). While such a finding may warrant treatment if the patient presents with new onset of menorrhagia, our case demonstrates that expulsion of even a fibroid as large as 8 cm can occur without any complications or the necessity to intervene. Moreover, expulsion or disintegration of fibroids following UFE may lead to a nearly complete architectural restoration of the uterine cavity as reported by Felemban et al. 2001 and illustrated by our case. Although this may occur in the minority of cases only, and especially in patients with intramural and submucous fibroids, this observation has potential implications for the possibility of future pregnancies in patients who undergo UFE for symptomatic fibroid disease.
0
15-10-2013, ora 14:53
Londana
Nu este medic/terapeut
Londana
Buna ziua !
Ma alatur si eu acestei comunitati a femeilor cu fibrom uterin si vin cu o intrebare: a avut cineva sau cunoasteti pe cineva care a avut fibrom in afara uterului in abdomen si care sa fi facut embolizare uterina ? Evident ma intereseaza care au fost rezultatele si daca au fost alte complicatii pe parcurs.
Istoricul meu suna cam asa in ordine inversa cronologic:
Pe data de 7 Octobrie 2013 am facut embolizarea uterina pe la artera femurala de la piciorul drept. Mi-a fost extrem de rau dupa procedura din cauza substantei de contrast si a solutiei intravenoase pt durere care mi s-a administrat sau mai bine zis pe care trebuia sa mi-o adminstrez singura la fiecare 3 min printr-un buton pe care trebuia sa apas. Am stat in pat cu piciorul drept perfect intins timp de 6 ore dupra procedura, timp in care nu mi-a fost rau, raul a inceput dupa ce am inceput sa ma misc si sa imi ridic partea posterioara a patului in pozitie oblica de la orizontala. Mi-a fost rau si acasa in urmatoarele zile de la efectele secundare "oferite" cu generozitate de medicamentele recomdante pt durere : Co-dydramol si Ibuprofen. La Co-dydramol am renuntat sa mai iau dupa 2 zile in care nici macar nu am luat doza maxima prescrisa, iar Ibuprofen in loc de 3 pe zi am luat doar cate una, max 2 si am continuat cu Paracetamol 2 dimineata si apoi la 4-5 ore cate una ca sa incerc sa diminuez doza cat mai mult posibil.
Sunt "posesoarea" unui fibrom de 11cm x 9cm localizat in partea stanga a abdomenului legat de uter printr-un peduncul, plus inca 3, in jur de 1 cm in peretele superior al uterului. De fapt cele mici sper si cred ca le-am eliminat deja in saptamana care a trecut de dupa procedura tinand cont de aspectul scurgerii vaginale si bazat pe descrierile citite pe internet, dar ingrijorarea mea este cel mare din abdomen.
Fibromul cel mare ( nici unul existent in 2011 la ultima verificare !!!!) a "crescut" la aceste dimensiuni in decurs de max 1 an jumate, motivul principal pe care il banuiesc eu fiind ceea ce unii specialisti numesc "conflicte emotionale". Am prima programare de verificare pe 4 Decembrie si deja parca timpul trece prea incet !!
Cu multumiri anticipate si urari de sanatate, Daniela
0
06-11-2013, ora 10:38
Doina47
Nu este medic/terapeut
Doina47
Buna! Sunt nou inregistrata. Am 47 de ani iar la 42 de ani am fost diagnosticata cu fibrom uterin si uter fibromatos. Am facut tratament cu Lutenyl cativa ani dar de 1 an - nu. La ultima ecografie (luna trecuta) are 6, 52 cm. Trebuie sa renunt la el pentru ca imi face probleme. Vreau sa fac embolizare la Spitalul din Craiova. Este mai comod pentru mine ca aici locuiesc. Daca a facut cineva embolizare la Craiova, va rog sa-mi comunicati. Ma intereseaza experienta doctorilor in acest domeniu si detalii legate de procedeu, spitalizare si eventual rezultatele embolizarii. Recunosc: imi este foarte frica.
0
09-11-2013, ora 17:48
Adina Florentina
Nu este medic/terapeut
Adina Florentina
Buna seara tuturor!
Pentru ca mi-au fost de folos postarile altora, vin si eu cu experienta mea, poate va fi de folos cuiva. Am 35 de ani si un fibrom uterin de 6 cm. Luni, 4 nov, am facut embolizare la Spitalul Universitar. Internarea se face pe sectia de ginecologie, medicul ginecolog recomanda analizele dinainte de procedura, face examinarea si da ok-ul pt procedura in ziua respectiva, face control a doua zi dupa. Embolizarea se face la Radiologie Interventionala, la dr. Dorobat (de fapt procedura o face unul din cei 2 rezidenti - un el sau o ea - dr. Dorobat doar supravegheaza). Dpdv al dlui dr. orice fibrom intrauterin, indiferent de pozitie - nu stiu ce sa zic despre marime - e candidat pt embolizare. Procedura nu este dureroasa, dureaza aprox 30 min, se introduce cateterul prin mana stanga, se administreaza calmant in timpul procedurii. Practic simti doar intepaturile de la anestezia locala si de la introducerea 'tecii' in mana si o caldura in abdomen in momentele eliberarii substantei. Dupa - e alta poveste. Eun am avut dureri cumplite 4-5 ore, cu toate calmantele administrate perfuzabil (cumparate de mine, deci nu aveau de ce sa se zgarceasca). E bine sa te insoteasca cineva in aceste ore imediat dupa, deoarece mana stanga nu ai voie sa o indoi din cot pt 4 ore, iar la dreapta ti se pun perfuziile, deci daca ai nevoie sa bei o gura de apa e cam complicat. Dupa aceste ore de chin au urmat inca vreo 4-5 cu dureri mai suportabile, apoi, peste noapte, am dormit. A doua zi, marti, am fost externata, cu medicatie pt 5 zile si cu informarea ca vor exista anumite scurgeri, secretii maronii sau rozalii. Asta s-a intamplat in ziua de marti, insa de miercuri am avut sangerari in toata regula, cu cheaguri, ca la menstruatie. Joi m-am dus inapoi la spital sa aflu daca sunt normale aceste sangerari - medicul ginecolog mi-a zis ca da. Astazi au inceput sa dispara. Ieri au disparut si durerile - pt ca da, dureri exista si in zilele urmatoare, acasa.
Mentionez ca in aceeasi zi au facut embolizare alte 2 doamne, care nu au avut dureri asa de mari - poate voi, cele care veti urma, veti fi dintre cele mai norocoase.
Sper ca peste o luna, la control, sa aflu ca procedura a functionat, pt ca nu stiu daca as fi in stare sa o repet.
0
11-11-2013, ora 17:23
Londana
Nu este medic/terapeut
Londana
Buna tuturor! La 1 luna si 4 zile dupa embolizare vin cu rezultatele vizibile de mine (mai am aproape o luna pana la programarea la doctor) : primul ciclu a fost extrem de redus dupa experientele din ultimul an cu ciclu=hemoragie, cand trebuia sa folosesc concomitent tampoane interne si externe schimbate la fiecare ora. Mijlocul s-a redus considerabil in cricumferinta cu 6cm la masuratoarea cu cm; cand stau culcata pe spate nu mai am proeminenta ca o minge in partea stanga pe burta; nu mai ma balonez dupa fiecare masa indiferent de alimentele consumate. Daca in primele 10 zile regretam ca am facut interventia la cat de rau mi-a fost dupa si mai ales ca au fost si complicatii in decursul procedurii care a durat 1 ora si 20 minute in loc de 30-40 min, acum pot sa spun ca sunt fericita de rezultate. Ma bucur ca deja pot observa rezultate deoarece, ca si alte persoane care au scris pe forum, nu cred ca as putea repeta procedura, cu toate ca incurajez pe cele care doresc sa o faca sa treaca prin ea deoarece cu toata suferinta de dupa, se merita.Pentru Doina47: du-te cu incredere sa faci procedura cu toate frica care o ai si care este cat se poate de normala; procedura este facuta de un radilog, nu de ginecolog, si indiferent daca nu este facuta de doctorul radiolog principal care doar supravegheaza pe cel/cea care lucreaza, cel care face procedura o face pt ca a trecut niste teste si este capabil sa o faca, nu oricine este lasat sa faca astfel de interventii delicate. Din pacate eu nu pot da amanunte despre pret, oras, doctori, deoarece am facut procedura in Londra, gratuit prin sistemul de sanatate, deoarece aici locuiesc; chiar ma gandeam ca de frica sau fiind sedata nu voi mai fi in stare sa inteleg sau sa vorbesc in engleza!!! Sanatate si curaj tuturor, Daniela
0
14-11-2013, ora 19:54
anabt
Nu este medic/terapeut
anabt
Buna! Sunt nou inregistrata aici. Ma confrunt si eu cu aceeasi problema ca si voi, adica mi s-au descoperit 2 fibroame. Ma gandesc sa fac o embolizare la dr. Dorobat si am cateva intrebari, in special pt. Adina Florentina care a facut recent interventia: doar cei doi rezidenti fac procedura? Daca vorbesti cu dr. Dorobat, nu o face el? As vrea sa stiu si cam cat te-a costat interventia, cat ai dat fiecaruia? E o mare confuzie la acest moment in capul meu, asa ca, daca ma puteti ajuta cu informatii, ar fi tare bine.
0
15-11-2013, ora 12:12
Adina Florentina
Nu este medic/terapeut
Adina Florentina
Buna, anabt!
Sigur ca vorbesti direct cu dr. Dorobat, dar nu face el persoanal interventia. Nu stiu daca mai sunt si altii in afara de cei 2, care am presupus ca sunt rezidenti datorita varstei...Mie, celor 2 doamne care au facut interventia in aceeasi zi si altor 2 domnisoare cu care am discutat nu ne-a efectuat interventia dr. Dorobat personal. Poate uneori o face...
Despre bani iti pot da informatii si de la cele 2 doamne mentionate mai sus: dr. Dorobat 300-500 lei, med. ginecolog 100-200 lei + asistente cate 10 lei. Medicamentele post-interventie le-am cumparat - 107 lei.
Eu am mers personal la dr. Dorobat si i-am spus ce problema am, el m-a trimis la Ginecologie pt consult, analize, tratament (daca e cazul). La Ginecologie m-am prezentat cu rezultatele, am facut programarea pt embolizare, m-am internat in ziua indicata, mi-au facut dimineata cateva analize de sange, iar intre 14-14.30 am facut embolizarea, dupa care am revenit in patul de la Ginecologie. A doua zi dimineata - control la ginecolog, iar la 12.30 eram acasa.
Du-te repede pana nu se strica angiograful (din nou). Bafta, toate cele bune!
0
15-11-2013, ora 20:00
anabt
Nu este medic/terapeut
anabt
Multumesc mult pt raspuns! Imi este de mare folos.
0
20-11-2013, ora 17:53
alicam
Nu este medic/terapeut
alicam
Buna seara, ma numesc Alina sunt din Oradea, am 33 ani si doresc sa incurajez cat mai multe femei sa recurga la embolizare.Eu in anul 2007 am descoperit ca am un fibrom de 9cm aveam 27 de ani, eram casatorita de 2 ani si nu aveam copii.Va dati seama cata deznadejde am avut cand am auzit ca trebuie sa ma operez insa exista riscul sa imi scoata uterul nemaiputind avea copii vreodata.Am facut o groaza de tratamente naturiste tot ce am auzit si am citit, mi-a scazut fibromul la 6cm si de acolo nu mai vroia sa scada deloc.Asa ca m-am hotarit sa fac embolizare iar in ianuarie 2012 am mers la Bucuresti la dr RARES NECHIFOR.Fibromul mi-a scazut la 4cm dupa embolizare si asa a ramas, nu este vascularizat iar vestea cea mai buna este ca am 5 saptamani de sarcina ceea ce nu s-ar fi intamplat fara embolizare.Nu regret absolut nimic din toate tratamentele pe care le-am facut pt ca Dumnezeu m-a rasplatit cu un bebe pe care l-am asteptat atatia ani.Voi toate femeile care va doriti copii si aveti fibrom nu disperati si faceti embolizare si veti vedea ca soarele vine si pe strada voastra. Si bineinteles multa multa rugaciune. Bafta si sanatate multa.
Adaugă un comentariu / răspuns
533 comentarii 1 2 ..... 121314 ..... 17 18 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: