Salvarea uterului fibromatos prin embolizare | Forumul Medical ROmedic

Salvarea uterului fibromatos prin embolizare

533 comentarii 1 2 ..... 101112 ..... 17 18 ÃŽnainte ›
0
10-04-2012, ora 19:34
mary.mocanu
Nu este medic/terapeut
mary.mocanu
Buna,
Am citit si eu despre embolizare, am un nodul fibromatos de 3 cm, ma deranjeaza, am sangerari si vreau sa fac embolizare la Spitalul Universitar. Cum a-ti procedat cu prima programare ? Eu sunt din provincie si nu as face drum la Bucuresti fara programare. Ce doctor recomandati ?
Multumesc
0
11-04-2012, ora 10:34
lorette76
Nu este medic/terapeut
lorette76
Din cate am inteles eu, Mary ar dori sa mearga la Spitalul Universitar. Presupun ca nu are finante sa sustina interventia la clinica privata.
Mary - si eu sunt din provincie si am luat legatura cu dr Dorobat, initial pe mail. I-am trimis ecografii scanate, precum si diagnosticele puse de medici. Dumnealui mi-a lasat nr de tel (0723220220), sa-l sun dimineata pt programare. Cand am ajuns la spital, a mers cu mine la sectia de ginecologie, pt a face un control si a avea aprobarea medicului ginecolog. Apoi mi s-a facut internarea si intr-o ora eram pe masa de interventie. E adevarat, nu am avut onoarea sa fiu embolizata de Dr Dorobat, dar sa le acordam si stagiarilor o sansa, au avut de la cine sa invete. Si apoi cred ca interventia mea nu prezenta un asa mare risc, altfel medicul s-ar fi implicat mai mult decat sa intre din cand in cand in sala pt a superviza operatiunea. Conditiile din spital sunt bune, e bine sa fii insotita de o femeie (cineva apropiat), poate ai norocul sa poata ramane si peste nospte cu tine, pt ca vei ramane internata pana a doua zi. Iti doresc succes si sa ne tii la curent! O zi frumoasa!
0
11-04-2012, ora 15:15
paun.alexandra
Nu este medic/terapeut
paun.alexandra
draga lorette, mary nu a mentionat nimic de medici stagiari.toata lumea vrea sa mearga pe mana unui dr cu experienta.si tu te ai dus la dorobat, deci la un dr cu experienta, dar din pacate sau fericire pt tine in sala de interventie te a-i trezit cu alti medici.Dr Nechifor a lucrat si la Universitar..so..?! Deci Mary alege medici cu experineta cu stagiari...aAm trecut prin asta si stiu ce inseamna.Numai bine.
0
13-04-2012, ora 11:30
Gabriela1964
Nu este medic/terapeut
Gabriela1964
draga paun.alexandra, dar te-ai gandit ca poate marry nu dispune de 4000 de RON pentru operatie. Eu nu contest ca dr. Nichifor nu este bun dar nu toata lumea isi permite sa mearga la dansul.
0
16-04-2012, ora 20:28
rodicutza1977
Nu este medic/terapeut
rodicutza1977
si eu sunt programata la dr. Nechifor pe 26 apr. sper sa fie bine. La prima consultatie mi-a lasat o impresie f. buna. Mai ales ca mi-a dar sperante mari. Eu voi face embolizarea la Spitalul Delta. Stie cineva cum e acolo?
0
17-04-2012, ora 09:08
lorette76
Nu este medic/terapeut
lorette76
Mary, mi-ar placea sa stiu ce ai mai facut. Tine-ne la curent, daca vrei, desigur.
Fetelor, cele care ati facut embolizarea, cum va mai simtiti? Cum au fost ecografiile?
0
17-04-2012, ora 12:15
marynna
Nu este medic/terapeut
marynna
salut tuturor! nu am mai scris demult pe acest forum, dar am citit postarile.
la mine, dupa 7 luni de la embolizare fibromul intramural cu dezvoltare subseroasa (spre exteriorul uterului), a scazut de la 8, 66 / 7, 47 la 6, 9 / 5, 4cm.
nu e o scadere foarte mare, chiar nu inteleg cum la unele persoane prezente pe acest forum e posibil sa scada cu cativa cm intr-o singura luna!!! (tare as vrea sa vad niste ecografii), dar poate este o chestie care tine de organismul fiecarei persoane, sau doar de marketing, cine poate sti :)
deocamdata ma simt bine, nu am mai avut sangerarile acelea abundente si nici cheaguri.
ramane insa un semn de intrebare faptul ca fibromul a scazut destul de putin, lucru pe care l-a pus in discutie si medicul ginecolog. In vara o sa fac o eco cu subst de contrast pt ca sa fiu sigura ca fibromul e complet devascularizat, desi la eco doppler asa apare.
toate cele bune!
0
17-04-2012, ora 14:12
bancus cristina
Nu este medic/terapeut
bancus cristina
draga maryana scaderea fibromului depinde in primul rand de organismul fiecaruia.Te sfatuiesc sa ti faci eco cu substanta de contrast mai repede, ca sa fi mai sigura.Nu cred ca persoanle care scriu aici fac marketing, ele scriu despre problemele prin care au trecut cu adevarat.
0
18-04-2012, ora 22:50
mary.mocanu
Nu este medic/terapeut
mary.mocanu
Buna,
Nu vreau sa apelez la o clinica privata pentru ca consider ca si la Spitalul Universitar pot face aceasta procedura la fel de bine, si platesc destul asigurari sociale, ar trebui sa mai si beneficiem de cate ceva...
In legatura cu dl Doctor Dorobat, poate ma ajutati cu o adresa de mail, nu mi se pare potrivit sa il sun pe tel mobil atata timp cat nu mi l-a dat dansul...
0
27-04-2012, ora 22:02
rodicutza1977
Nu este medic/terapeut
rodicutza1977
am facut ieri (26.04) embolizare la Dr. Nechifor. Daca doreste cineva detalii nu ezitati sa intrebati.
0
01-05-2012, ora 17:06
DMihaela
Nu este medic/terapeut
DMihaela
Pentru -Elena14- si nu doar pentru ea.
M-am operat la Cluj pe data de 26.04.2012 de un fibrom de peste 11 cm...
Nu va speriati de interventia chirurgicala ca nu e cine stie ce, anestezia e generala, trebuie doar sa stiti unde va duceti sa faceti interventia... Pana si la Bucuresti miomectomia se transforma in histerectomie.
La mine a fost foarte mare fibromul si mi au spus ca abia cand o sa ma deschida o sa poata vedea daca imi salveaza uterul sau nu...
A fost bine intr-un final pentru ca am fost la profesor doctor. o echipa exraordinara la IOCN
Acum fiecare alege intre embolizare si miomectomie...insa la fibrom marisor e nevoie de vreo 2 embolizari...
Dupa anestezie nu am avut nici o problema, adica greturi, dureri de cap, etc
In prima noapte de dupa operatie am avut o durere suportabila...
Nu va feriti prea tare ca pana la urma durerea e ca la cezariana...ba mai mult anestezia e generala...
Eu doar mi-am spus parerea...pentru detalii va mai pot spune cate ceva...
0
02-05-2012, ora 09:54
1969
Nu este medic/terapeut
1969
Buna fetelor !Eu ii cunosc pe domnii doctori, sunt f f buni in ceea ce fac, sunt de treaba si inteleg toate situatiile.Domnul doctor Nechifor mai poate fi gasit in clinica Hemodinamic situata in incinta institutului Victor Babes, domnul doctor Doroat poate fi gasit mai usor in sp Municipal.Eu am facut nucleoplastie, sincer am ramas impresionata de bunatatea si omenia domnilor doctori, apelati cu incredere pun mult suflet in meseria lor.Multa sanatate, o zii buna !
0
03-05-2012, ora 23:00
Alexandra84
Nu este medic/terapeut
Alexandra84
La hemodinamic nu mai face embolizari, doar ozonoterapie sau infiltratii
0
07-05-2012, ora 22:08
elena14
Nu este medic/terapeut
elena14
buna ! Dmihaela
Ma bucur ca ai scapat de acel fibrom, acum sa ai grija sa nu faci efort mare si sa nu racesti.
Daca mai vrei vreun sfat ceva cu mare placere.
Multa sanatate si sa auzim de bine.
0
09-05-2012, ora 15:30
bombonica12
Nu este medic/terapeut
bombonica12
Va rog sa-mi spune-ti si mie cati bani sa iau la mine pentru operatia de embolizare la Munincipal ?Cat a-ti dat la doctor, si pe la asistente Vaaaaaaaaaaaaaaa rooooooggggggggggggg frumossss sa-mi raspundeti cine a facut embolizare la Munincipal, sunt programata pe 25 mai si vreau sa stiu daca imi ajung 1500 ron pentru ca atatia bani am. Voi face embolizarea la doctorul Bogdan Dorobat
0
10-05-2012, ora 19:21
costelino
Nu este medic/terapeut
costelino
buna, pentru bombonica12, normal ca iti ajung banii, iti si_ mai raman chiar..eu am facut cu dr Nechifor, i-am dat 500 lei si la asistente cate 5 lei, sau 10 depinde ce ce bani aveam schimbati, , , a si la asistenata care este la embolizare jos cu dr. i-am dat 100 lei, dar nu trebuia sa-i dau 100 asa a vrut sotul meu ca a fost draguta,
0
11-05-2012, ora 23:42
bombonica12
Nu este medic/terapeut
bombonica12
va multumesc la toate care a-ti scris pe acest forum.Datorita voua am scapat de a face operatia clasica, am vazut o alta alternativa la problema mea.Costelino i-ti multumesc p.t. raspuns, si lui bubulina-n.Intradevar eram ingrijorata ca nu i-mi ajung banii, la cat se castiga in tara ajungi chiar sa te preocupe intradevar problema asta.
0
12-05-2012, ora 10:53
lorette76
Nu este medic/terapeut
lorette76
Dupa 1 luna fibroamele s-au micsorat considerabil: cel mare, pediculat, de la 5 cm, are acum 3, 3cm, fara semnal Doppler in interior, iar celelalte doua mai mici, din care cel mare avea 2, 5 cm, s-au "topit", cel mai mare fiind acum de 6mm. Sunt fericita! Multumesc echipei "scolite" de dr Dorobat pt treaba excelenta pe care au facut-o!
0
21-05-2012, ora 16:21
bombonica12
Nu este medic/terapeut
bombonica12
am si eu o intrebare.Cine poate sa-mi spuna, daca sunt pe ciclu se poate face embolizare?eu, nu! ma refer la pimele zile cand curge foarte mult, eu spun de ultimele zile cand curge nesemnificativ.
0
22-05-2012, ora 12:18
gabitza80
Nu este medic/terapeut
gabitza80
Embolizarea se poate face si atunci cand esti la CM, numai ca poti avea dureri menstruale.Cel mai bine eviti acest lucru
0
29-05-2012, ora 16:24
claudie
Nu este medic/terapeut
claudie
Eu am facut embolizare anul trecut in Dec si ma simt mult mai bine in sensul ca fibromul nu mai apasa pe vezica, la controlul de 3 luni scazuse de la 10, 5 la 9 cm, insa. am o problema: sangerarile menstruale sunt foarte abundente (mai ceva ca inainte de interventie) si deja sunt foarte speriata. Ma gandesc cu groaza ca daca situatia nu se "calmeaza", va trebui sa apelez la operatia clasica. A mai avut cineva aceasta problema? Daca da, cum s-a rezolvat? In cat timp?
Multumesc din suflet.
0
29-05-2012, ora 19:40
DMihaela
Nu este medic/terapeut
DMihaela
Incep prin a spune ca nu fac reclama nimanui...
In majoritatea cazurilor dupa embolizare durerile sunt destul de serioase... depinde de organism, de altfel ca si la o anestezie, operatie...etc.fiecare cu 'materialul' lui, doctorul lucreaza cu 'materialul' clientului.
Sunt operata pe 26 aprilie 2012, miomectomie la Cluj...cu anestezie generala, dupa ce m-am trezit dar la foarte scurt timp dupa operatie...am simtit o vaga durere, mi-am dat seama ca m-am trezit dupa operatie si nu doar m-au anesteziat.am stat in pat pana a doua zi, zi in care intr-a adevar mi-au cam amortit oasele ca nu m-am dat jos din pat.insa dupa ce mi-au scos sonda, direct afara in parculet am fost.
Totul tine de psihic, mie mi-a fost o usoara te-am de anestezie.nu-mi inchipuiam ca ma poate adormi cineva la comanda, e prima mea operatie...insa asa a fost.insa exista riscul sa se formeze in timp sa reapara...insa acum nu mai am nici urma de fibrom cu toate ca era de peste 11 cm, iar uterul era dezvoltat ca la o sarcina de 3 luni.
La embolizare..dureaza pana dispare, sunt cazuri in care e nevoie de o a doua embolizare.
Pot spune ca depinde totul de psihic si de increderea in medici...
Nu va mai speriati de clasicele operatii.
Si inca ceva...daca aveti un fibrom..oricum scade sansa de a putea naste natural..deci se ajunge la cezariana.ce va faceti?
Este acelasi tip de operatie...insa mult mai simplu pentru pacient, anestezia e generala.
Decizia va apartine. eu mi-am spus doar parerea.
Am scris si pentru 'claudie' ca am 'citit' o oarecare teama.
Repet mi-am spus doar parerea.sa nu citesc tot felul de comentarii.ca e site de embolizari etc...desi eu mi-am rezolvat problema, inca mai intru pe aici sa vad ce se mai 'discuta'.
Si ca un sfat...evitati spitalele din Bucuresti pentru asa ceva.
0
30-05-2012, ora 09:52
bombonica12
Nu este medic/terapeut
bombonica12
am facut embolizarea.dar dureri mai mari ca astea nu am avut niciodata, am o cezariana, si o operatie pe coloana dar nici una nu a fost ca asta.Nu stiu ce analgezice sa mai iau ca sa-mi treaca.Bine inteles ca nu sunt asa de mari ca atunci cand m-a dat jos dupa masa de embolizare, dar sunt.Voi ce a-ti luat de dureri? si cat a tinut durerea?am luat supozitoare cu indometacin, am luat tramadol retard si algocalmin si nu trece, Nu pot sa mananc nimic ca vomit.
0
30-05-2012, ora 10:02
bulina-n
Nu este medic/terapeut
bulina-n
Si la mine la fel a fost, multe zile la rand cu dureri imense. Nu trecea nici cu tramadol, nici cu ketonal duo. Ma mai lasa foaaaarte putin cu tador (tot un antiinflamator). Ma durea foarte tare si mijlocul, ma ungeam zilnic, de vreo 2-3 ori cu voltaren. Cam in 10 zile au trecut. Dupa primele 4 zile am dat telefon disperata la medic si mi s-a spus sa ma calmez, sa nu ma sperii foarte tare, sa continui cu pastilele recomandate, ca va trece. Mi-au mai spus ca durerea este semn bun, asta inseamna ca fibromul se necrozeaza. Atunci n-am crezut si imi venea sa intru prin telefon si sa-l strang de gat, atat de mult ma durea, ca nici nu mai stiam ce fac. Eram convinsa ca o sa mor de durere.
Nici eu nu puteam manca, trageau toti din casa de mine sa bag ceva in gura.
Dar ... pana la urma a trecut! Greu, dar a trecut.
Si acum sunt bine. Foarte bine. Fibromul a "Ëœmurit"â„¢, ciclul mi s-a reglat, sangerarile au disparut. Am suferit, dar acum pot spune ca a meritat. Iti urez sa scapi si tu cat mai repede de dureri si sa fii din nou sanatoasa.
0
30-05-2012, ora 10:37
claudie
Nu este medic/terapeut
claudie
Pentru bombonica12: eu am avut dureri mari 2-3 zile, dar suportabile. Adica ma durea rau, dar cu Tramadol se calmau (ce-i drept parca eram si usor "high').

Draga "bulina-n",
Tie in cat timp ti s-a reglat ciclul si ti-au disparut sangerarile? Cat de mare a fost fibromul tau? Eu dupa 5 luni inca am menoragie foarte mare si cu cheaguri. Ce-i drept, fibromul meu a fost mare (cam 10 cm), dar nu stiu daca problema e legata de dimensiune sau o mai fi si altceva... Dr. Nechifor imi tot spune sa am rabdare, dar la fiecare menstruatie ma apuca panica. Am fost la multi ginecologi, care mai de care mai renumiti, dar fiecare cu alta parere. Nu prea stiu ce sa mai fac... :(
0
30-05-2012, ora 10:51
bulina-n
Nu este medic/terapeut
bulina-n
Da, de la Tramadol si eu eram cam ametita. Ceea ce nu pot sa spun ca ma deranja, fiindca nu ma mai gandeam tot timpul ca ma doare asa de tare.
Fibromul meu a fost mai mic, de 3/3 cm, sub mucoasa uterului, pozitie foarte nasoala, care imi provoca sangerari ce nu se mai opreau cu nimic, nici dupa un an jumatate de tratamente hormonale.
Dupa prima luna de la embolizare am inceput sa vad imbunatatiri. In prima luna si eu m-am speriat, mi-a venit de doua ori, la fel de abundent ca inainte. Insa de la luna la luna mi-a fost mai bine.
Sper ca si la tine sa fie bine. Tine legatura cu medicul care ti-a efectuat embolizarea si cu ginecologul care-ti inspira cea mai multa incredere. Sanatate multa, fetelor!
0
30-05-2012, ora 11:37
claudie
Nu este medic/terapeut
claudie
Multumesc de sfaturi. Stiti, cu exceptia Dr. Nechifor la care am facut embolizarea si a unei dr. foarte istete, toti ma invita inca la cutit, cu argumentul ca fibromul nu va descreste si va continua sa imi faca probleme.
Inainte de embolizare facusem timp de 3 luni si un tratament cu Diphereline, dar fara nici un rezultat. Cand ma gandesc cat timp si energie am consumat cu pacostea asta de fibrom, ma apuca depresia... Partea buna e ca reusesc sa nu ma prea gandesc :) Multa sanatate si voua si sa auzim de bine!!!
0
30-05-2012, ora 11:47
bulina-n
Nu este medic/terapeut
bulina-n
Da - si pe mine m-au indopat cu hormoni un an si jumatate, idee 'geniala', prin care mi-au crescut dimensiunile fibromului...
Daca sangerarile nu s-au potolit nici dupa 5 luni, urmareste-i evolutia in continuare si tine-te de cei 2 medici, ei stiu cel mai bine. Intreaba-l pe dr Nechifor daca a mai avut cazuri ca al tau si care a fost evolutia fibroamelor la acele fete. Ma bucur sa aud ca ai psihicul tare, conteaza mult :) Bafta!
0
30-05-2012, ora 21:24
DMihaela
Nu este medic/terapeut
DMihaela
Dupa 48 de ore de la operatie m-am dat jos din pat..asta dupa ce am ramas fara sonda.am avut ambitie si nu am facut calmante..am vrut sa vad cat de tare ma poate durea..dar nu m-a durut mai tare decat la ciclu, ce-i drept aveam si buton de panica...si venea asistenta in 2 min maxim...la 8 zile de la operatie am urcat la volan...ce-i drept simteam operatia..insa nu ma durea nimic.10 zile de durere pentru o embolizare...si un fibrom care in timp dispare...nu se merita...
0
30-05-2012, ora 23:40
lorette76
Nu este medic/terapeut
lorette76
pentru mine embolizarea a fost cea mai buna alegere, organismul a raspuns excelent procedurii, fibroamele s-au redus peste asteptari, iar menstruatie cum am acum n-am avut niciodata in 20 de ani. fara pierderi masive de sange, cheaguri, dureri, multe zile ca durata..cum eram obisnuita.
recunosc, au fost ceva dureri, maxim 4 zile, insa mai tare m-a speriat o inflamatie a vezicii urinare, care insa a trecut. dupa parerea mea si a parintilor (ce erau panicati la inceput cand le-am povestit ce decizie am luat, aceea ca voi face embolizare), aceasta a fost cea mai buna decizie si ma bucur ca temerile mele legate de echipa de medici tineri ce a facut interventia, au fost fara temei - procedura a fost un succes deplin.
medicul ecografist mi-a recomandat o sarcina chiar de acum cateva saptamani, de la prima ecografie, pt ca, dupa spusele dumnealui, totul este perfect: ovarele sunt lipsite de chisturi, fibroamele aproape nu mai sunt si totul e in dimensiuni normale.
acum cateva luni eram disperata, gandindu-ma ca se poate intampla orice in timpul unei operatii facute cu bisturiul, dar ideea mi-a venit atunci cand un medic ecografist mi-a spus: "sa speram ca nu va fi nevoie sa taiati", referindu-se la fibroame, desigur. am venit acasa, am deschis o pagina de internet si asa a inceput totul, cautand o alternativa. fericita, consider eu, mai ales acum :)
sa fiti sanatoase si sa alegeti ce este mai bine pentru voi, in cunostinta de cauza!
Adaugă un comentariu / răspuns
533 comentarii 1 2 ..... 101112 ..... 17 18 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: