Salvarea uterului fibromatos prin embolizare | Forumul Medical ROmedic

Salvarea uterului fibromatos prin embolizare

533 comentarii 1 2 ..... 91011 ..... 17 18 ÃŽnainte ›
0
15-03-2012, ora 18:42
DMihaela
Nu este medic/terapeut
DMihaela
Multumesc, "Elena14"!
Parerile sunt impartite. Ma repet, atat in cazul miomectomiei cat si in cazul embolizarii e posibil ca fibromul sa reapara. Daca fibromul e de dimensiune mare se ajunge la operatie sigur. Tot pe aceasta pagina (pe care am citit-o de la "aparitie") am intalnit doua cazuri in care a fost nevoie de o a doua embolizare. In cazul embolizarii fibromul scade in timp prin eliminarea (daca e mare nici nu se elimina tot ci doar se poate vorbi de o micsorare considerabila). Ne ferim in mare parte de operatie pentru ca in primul rand, suna macabru...si asa e...insa asta e viata.
Cat despre conversatia de pe aceasta pagina.. este o CONVERSATIE...eu nu fac "reclama" la miomectomie...
Daca tot se ajunge la o conversatie pe net...sa fim deschise la asa ceva.
0
18-03-2012, ora 20:27
mara.ionescu@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
mara.ionescu@yahoo.com
buna seara, sunt noua pe Forum.vreau sa va multumesc ptr informatiile pe care mi leati dat despre embolizare.recunosc ca nam stiut nimic de embol., am aflat de la voi, mam documentat si acum doua zile mam intors de la Bucuresti cu embolizarea facuta de dr. Nechifor.daca aveti intrebari va raspund cu placere.
0
20-03-2012, ora 01:34
costelino
Nu este medic/terapeut
costelino
Buna seara!Ma bucur pentru alegerea facuta!
Ce are fibromul si cum este pozitionat?
0
20-03-2012, ora 01:35
costelino
Nu este medic/terapeut
costelino
ce dimensiuni are..scuze
0
20-03-2012, ora 16:24
mara.ionescu@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
mara.ionescu@yahoo.com
buna.la mine nu erau f mari, majoritatea pina in 5 cm.problema a fost ca am avut f multi.sper sa ma scap de toti, sa nu mai trecprin ceam trecut.acum astept si eu cu nerabdare sa treaca luna sa merg la eco
0
21-03-2012, ora 12:30
giuly_hardrock
Nu este medic/terapeut
giuly_hardrock
PENTRU ANCUTZA2007: Buna ziua! Sunt din Deva si am un fibrom de 7 cm si mi s-a propus histeroctomie. Am citit mesajul tau si as dori sa ma ajuti sa iau legatura cu domnul doctor. Astept raspuns. Multzumesc.
0
22-03-2012, ora 10:23
camelia133
Nu este medic/terapeut
camelia133
buna giuly.Pe dl dr il poti gasi la Spitalul Delta. -
Ti am trimis un link unde poti vei gasi mai multe date.
0
29-03-2012, ora 09:10
bulina-n
Nu este medic/terapeut
bulina-n
Revin si eu cu vesti la 7 luni de la embolizare.
Am fost la ecografie ieri siiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii - fibromul meu afurisit submucos de 3 cm, care m-a desanguinizat timp de un an jumate si mi-a provocat dureri si sangerari care nu se mai opreau, acum nici nu s-a mai vazut la ecografie!!
Prima reactie - fericire. A doua reactie - nu mi-a venit sa cred. A treia reactie - am intrebat doctora daca e posibil sa se necrozeze atat de mult fibromul dupa embolizare, incat nici sa nu se mai observe la ecografie intravaginala. Si mi-a raspuns ca da, este posibil. A mai mentionat ca povestea cu eliminarea fibromului dupa embolizare e doar un mit, nu are cum sa se elimine, ci doar se necrozeaza.
Alte modificari la mine dupa embolizare - ciclul nu mai este abundent, implicit nu ma mai anemiez. Durerile lunare sunt mai mici, dar tot mai necesita antiinflamatoare. In schimb, mi-au aparut dureri de cap la menstruatie, inainte nu aveam.
Sunt fericita ca am scapat de fibrom, dupa atatea tratamente hormonale ineficiente. Da, am avut dureri oribile dupa embolizare, dar acum, privind inapoi, au meritat. Ma simt usurata, in sfarsit. Phew!
Va urez sanatate multa si voua. Curaj si minte limpede, sa alegeti varianta potrivita pentru voi :)
0
29-03-2012, ora 10:49
claudya12
Nu este medic/terapeut
claudya12
pt mara.buna. imi poti descrie putin cum a fost experienta cu dr Nechifor? Cum a decurs interventia?...
0
31-03-2012, ora 19:32
mara.ionescu@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
mara.ionescu@yahoo.com
ptr. Claudya 12-ptr mine embolizarea a fost groaznica, nu datorita dr.Nechifor sau interventiei.sunt eu cu probleme, am probleme cu tensiunea si cu inima.in prima zi, mia facut embolizarea pe partea dreapta, si cind sami faca si pe stinga nu a putut sami introduca solutia si restul ptr ca venele mele aveau niste bucle, si nu putea ajunge la fibron.ma tinut 1 ora jumate si pina la urma mia zis ca trebuie sa aduca ceva de la alt spital si cami face pe stinga miine zi.miine zi mia facut pe stinga, ma tinut iar o ora jumate, am avut pe masa probleme cu tensiunea, mia urcat la 200.am avut toata ziua dureri groaznice, miau dat de doua ori zi morfina.asistentele au grija, mai ales OANA, care e fffff graguta, face meseria din placere.am avut o saptamina grea, cu dureri mari, 5 zile am avut scurgeri dar am inceput sami revin, acum sunt bn.sunt curioasa la o luna la eco, cemi zice.daca mai ai si alte intrebari iti raspund cu placere.
0
31-03-2012, ora 21:44
giuly_hardrock
Nu este medic/terapeut
giuly_hardrock
Buna Seara! Sunt din Deva, am 42 de ani si am un fibrom de 7 cm. Ma voi duce la Bucuresti pentru embolizare si m-ar interesa cat costa o astfel de interventie la SUUB. Va multumesc!!
0
01-04-2012, ora 12:00
lorette76
Nu este medic/terapeut
lorette76
pe 29 martie am facut embolizarea la SUUB, sub supravegherea dr Dorobat.interventia a fost facuta de doi medici tineri, a decurs bine, dar a durat aproape 1 ora, fata de alte cazuri mai fericite, cand s-a ajuns la o interventie de 20 min.

@ giuly - daca aduci adeverinta de salariat si trimitere de la medicul de familie catre sectia de ginecologie, nu costa nimic. doar Prefalganul (paracetamol perfuzabil) 3 sticlute, costa 8 lei sticluta - pe asta trebuie sa-l cumperi tu (de la farmacia spitalului). in rest, ca la orice spital, poti fi "atenta" in stanga si-n dreapta si poti multumi medicilor de exceptie sub mana carora te-ai aflat.

acum, pentru cele care au trecut printr-o embolizare, de curand sau mai demult. ce calmante ati luat cand ati revenit acasa? pot spune ca am luat paracetamol ca pe bomboane, din cand in cand algocalmin (cand era durerea foarte intensa). azi insa, durerea e diferita si simt ca o punga cu lichid ce-mi preseaza in interior. la voi s-a manifestat astfel?
0
01-04-2012, ora 21:03
mara.ionescu@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
mara.ionescu@yahoo.com
ptr lorette-eu am facut embolizarea luna aceasta pe 12 si am primit urmatorul tratament: xefo rapid 2pe zi, augmentin-2 p e zi, ovule betadine una seara-5 zile, tramadol-3 pe zi, no-spa 3pe zi.am avut tratament 5 zile, pe mine ma ajutat.reteta am primito de la dr.Nechifor
0
02-04-2012, ora 08:40
lorette76
Nu este medic/terapeut
lorette76
iti multumesc Mara pentru raspuns!
reteta mea a fost eliberata la ginecologie de Dr Constantin, care mi-a si dat accepul pt embolizare. dumnealui a decis sa augmentin 2/zi si cate un supozitor de indometacin seara, vor fi de ajuns. incep sa-mi pun semne de intrebare in aceasta privinta.
0
02-04-2012, ora 08:48
bulina-n
Nu este medic/terapeut
bulina-n
Lorette - si eu am facut embolizare anul trecut cu dr. Dorobat. Interventia a durat in jur de 35-40 de minute si am avut dureri inca dinainte de a ma da jos de pe masa. Iar durerile au continuat si mai si, inca 10 zile. Deci presupun ca fiecare caz e diferit, tratamentul de dupa iarasi se da in functie de evolutia fiecaruia (eu am avut tramadol, nospa, ketonal duo si antibiotic). Stiu ca acum e mai greu, la fel eram si eu, l-am si sunat disperata pe dr Dorobat la cateva zile din cauza ca nu-mi treceau durerile, ma speriam din orice, dar de fiecare data ma calmau si-mi spuneau ca asa reactioneaza organismul meu, dar ca va fi bine. Si uite ca a fost. Acum, dupa 7 luni de la embolizare, fibromul s-a necrozat total.
Apropo - la voi, la ecografia de a doua zi de la embolizare, nu se observasera deja micsorari ale fibroamelor?
Mara, sper ca si tu esti mai bine acum.
0
02-04-2012, ora 09:00
lorette76
Nu este medic/terapeut
lorette76
eu sunt putin speriata de faptul ca cel mai mare dintre fibroame, de 5 cm, e pediculat si poate s-a rupt. cum il elimin ? simt ca ceva preseaza in diferite locuri (pare ca migreaza) pe vezica urinara.si dr nu raspunde la tel
0
02-04-2012, ora 09:44
bulina-n
Nu este medic/terapeut
bulina-n
Nu te speria si incearca sa nu-ti creezi scenarii negative.
Dupa interventie, am fugit ceva mai des la toaleta si-mi intrasera bazdaci in cap, cum ca am facut cine stie ce infectie urinara, dar mi s-a spus ca e de la durere. Apoi a trecut. Si mi s-a mai explicat ca fibroamele nu se elimina, asta e doar un mit, de fapt ele doar se necrozeaza, nemaifiind alimentate cu sange. Fibroamele mai mici au cele mai mari sanse sa se necrozeze, iar al tau intra in categoria asta :) Dr poate e ocupat, mai incearca. Nu te alarma, o sa vezi ca o sa fie bine :)
0
02-04-2012, ora 09:46
lorette76
Nu este medic/terapeut
lorette76
bulina, ce spui tu de ecografie de a doua zi? eu n-am avut onoarea. am fost internata la suub. cumva tu ai fost la clinica particulara?
0
02-04-2012, ora 10:02
bulina-n
Nu este medic/terapeut
bulina-n
Nu, la SUUB am fost si eu, vara trecuta. Interventia a fost facuta de dr Dorobat si o asistenta a dansului. La ginecologie am fost internata de fiica dr. Horhoianu. Si mie si colegei de salon ne-au facut ecografie a doua zi, inainte sa ne dea drumul acasa. Am crezut ca asa o fi procedura.
0
02-04-2012, ora 13:13
paun.alexandra
Nu este medic/terapeut
paun.alexandra
buna fetelor.Eu am facut o embolizare cu dr. Nechifor acum 3 luni la spitalul Delta. Am facut ecografia de control si surpriza fibromul a inceput sa scada.Din prima clipa cand am intrat in spital si stiind ca voi fi pe mainele d-lui dr, am simtit ca totul va fi bine.Si asa a fost.Intreventia a decurs f bine, a durat doar 30 de min.Au fost ceva dureri dupa, dar asistenta mi-a administrat imediat calmante si in 24 de ore am parasit spitalul.Ii multumesc dr. Nechifor, pt ca mi-a schimbat viata, acum nu m-ai am dureri, ma bucur mai mult de viata si astept sa mai treaca cateva luni pt a incepe devin mamica :).Ii multumesc mamei mele ca m-a sfatuit sa aleg un spital privat si nu unul de stat, costurile ffind aceleasi.Sa stai sa dai "spaga" ba-n stanga, ba-n dreapta, sa ai grija cum vb cu asistenta...lucruri la care nici nu ar trebui sa te gandesti atunci cand stii ca urmeaza sa ti se faca o interventie.Asa ca fetelor cu probleme fugiti de intreventia chirurgicala si de spitalele de stat.daca doriti sa aflati mai multe despre interventie astept intrebari de la voi.
0
02-04-2012, ora 13:43
bulina-n
Nu este medic/terapeut
bulina-n
Alexandra, costurile nu sunt deloc aceleasi. Nici pe departe.
La SUUB, cu cat dai la medic + asistente nu ajungi nici la 10% din costul interventiei la privat. Iar asistentele sunt chiar de treaba, nu a fost nevoie sa ma rog de ele. Au inteles ca mi-e rau, au venit imediat de fiecare data, nu mai zic ca veneau sa verifice si singure, la anumite intervale. Stiu ca sunt alte conditii la privat, insa nu toata lumea isi permite.
0
02-04-2012, ora 14:32
lorette76
Nu este medic/terapeut
lorette76
da, sustin ce spune bulina, ma gandesc sa vin in continuare aici si pentru supraveghere si nastere pt viitor.
vin din provincie si am vizitat mai multe spitale, inclusiv in capitala, asa ca am reusit sa-mi fac o parere pozitiva despre SUUB si conditiile de aici, inclusiv cadre medicale, asistente etc
0
02-04-2012, ora 14:39
paun.alexandra
Nu este medic/terapeut
paun.alexandra
scuze bulina eu vb din propria mea experienta.eu nu am vrut sa risc, avand in vedere ca am 28 de ani si vreau sa faca un copil.Prietena mea a nascut acolo, si desi a dat f multi bani in stanga, dreapta, copilul ei a fost depistat cu un streptococ care la luat din spital.Cu toate ca medici au fost extraordinari, nu stiu la tine cum au fost, dar in cazul ei asistentele nici macar nu se uitatu la ea, daca nu le dadeai o atentie.Eu am optat pt dr. Nechifor si asa am ajuns la spitalul privat.Nu regret niciodata alegerea facuta.
0
02-04-2012, ora 15:28
Alexandra84
Nu este medic/terapeut
Alexandra84
hai ma, cum adica "medici tineri sub supravegherea dr. Dorobat'? se practica si asa ceva?
0
02-04-2012, ora 15:51
lorette76
Nu este medic/terapeut
lorette76
da. sincer, nu m-am asteptat, dar asta s-a intamplat. mai intra din cand in cand dr Dorobat, sa intrebe cum e.
pe a doua artera, probabil si pt ca durase destul de mult, la final, a intervenit colega tanara, cea care il dirijase pe tanarul medic pana atunci. operatie reusita, cred eu. voi vedea peste 1 luna ce va fi la ecograf.
0
02-04-2012, ora 16:23
Alexandra84
Nu este medic/terapeut
Alexandra84
A reusit, stai linistita. daca greseau ceva nu mai stateai sa scrii pe forum, cam asta e cu arterele, adica treaba delicata. in cel mai rau caz ar trebui a doua embolizare, ceea ce nu e tragedie deloc. se pare ca daca fibroamele sunt mai mari sau mai multe, e nevoie si de a o a doua intreventie care sa vina in completarea primei.
sunt totusi suprinsa, bine ca nu s-a uitat de pe skype la interventie.
0
02-04-2012, ora 16:39
paun.alexandra
Nu este medic/terapeut
paun.alexandra
pt bulina si lorette.draga lorette inteleg ca nu dr Dorobat a facut interventia.interesant.te duci sa faci o embolizare la dr Dorobat si surpriza, in sala gasesti alti medici.De asta am ales privatul si nu statul..Acum sper ca m-am facut inteleasa.
0
02-04-2012, ora 16:54
Alexandra84
Nu este medic/terapeut
Alexandra84
Faptul e consumat, de ce sa mai auncam paie pe foc.o sa fie bine
0
03-04-2012, ora 08:39
bulina-n
Nu este medic/terapeut
bulina-n
nu e vorba ca pune paie pe foc, ci ca arunca prea mult cu pietre in sistemul medical de stat, fara sa tina cont si de parerile noastre pozitive. dupa cum am mai spus, in cazul meu, interventia a fost facuta de dr dorobat si de asistenta dansului (sau rezidenta, nu mai stiu exact ce era). omul a stat de vorba cu mine civilizat, mi-a dat explicatii, a si glumit, ce sa-i reprosez, daca n-am ce??
bravo tie ca ti-ai permis sa alegi privatul, dar hai sa avem respect si pentru niste medici care inca activeaza intr-un sistem de stat defect, chinuit si vai de mama lui, dar pastrandu-si totusi respectul vis-a-vis de pacienti. stiu ca sunt destui medici care nu merita aperiecerile noastre, insa in cazul sectiilor de radiologie interventionala si ginecologie de la SUUB n-a fost cazul.
0
09-04-2012, ora 12:56
bancus cristina
Nu este medic/terapeut
bancus cristina
buna fetelor.M-am decis sa scriu si eu pe acest forum deoarece am vazut multe discutii pro si contra acestei interventii si deasemenea a medicilor.In urma cu 8 luni am fost diagnosticata cu numerosi noduli situati submucos grupati intr-o masa cu diametrul de 7, 1 cm.Dupa aproape 3 luni de tratament hormonal, de sangerari abundente, m-am decis sa ma intrept catre aceasta embolizare.De ce embolizare?Din intamplare am descoperit site-ul dr. Nechifor, si dupa ce am citit despre atentia pe care o acorda fiecarui caz, am decis ca asta voi face si eu.Inca un motiv pt care am ales embolizarea este recuperarea postoperatorie.Stiam pe cineva care facuse o interventie chirugicala, iar recuperararea a fost una indelungata, ceea ce m-a speriat.La inceputul lui ianuarie am facut embolizarea la dr.Nechifor la spitalul Delta, doar acolo mai lucreaza.La o luna am fost sa -mi fac ecografia de control, si aproape toti noduli se retrasesera, de la 7, 1 cm la 2, 2.
Ma bucur tare mult ca am mers pe mana acetui dr., acum am scapat de dureri, sangerari abundente...
Adaugă un comentariu / răspuns
533 comentarii 1 2 ..... 91011 ..... 17 18 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: