Saliva abundenta, limba incarcata, puroi amigdala

29-05-2013
ACFlorin
Nu este medic/terapeut
ACFlorin
Hristos a înviat!
Domnule doctor Flueraru Valeriu vă rog sa mă ajutati si pe mine cu niste sfaturi, intr-o problema care imi umbreste viata sociala.
De un timp indelungat simt nevoia sa scuip des.Scuip sau inghit dar tot se aduna saliva in special sub limba unde sunt glandele.Intr-o zi am scuipat niste bobite foarte urat mirositoare din gat.M-am interesat si am aflat ca sunt de la amigdale.Am fost la ORL si mi-a dat sa fac o radiografie si un ASLO.La radiografie nu prea a iesit nimic dar ASLO a iesit 330 ui/ml.I-am spus doctoritei sa se uite daca am limba incarcata ptr. ca eu zic ca e cam incarcata si miroase cam urat, dar dumneaei nici nu a bagat de seama ce am zis.Eu cred ca am si Candidoza ptr. ca si in zona genitala(baiat) aveam bubite si mancarime(inca mai am dar se vede roseata doar daca ma scarpin).
-bobitele se formeaza la amigdala dreapta care are o gaura mai mare; de la amigdala stanga nu am scos niciodata
-saliva este abundenta si lipicioasa, spumoasa
-inainte aveam balonari, mai ales dimineata(acuma mai deloc)
-vine un miros urat din gat(amigdale)
-am frecat un betisor de urechi de limba, mai spre baza ei si apoi l-am mirosit si are un miros urat.
Dumneavoastra ce parere aveti?
-am luat cateva luni calciu efervescent 1000 mg si Superflex 3 (poate are vre-o legatura)
Nu mai suport saliva asta si mirosul neplacut...
Cu acordul dumneavoastra va voi trimite cateva poze cu: radiografia, reteta primita de la ORL-ist precum si poze cu amigdalele si limba.
Varsta 18 ani, greutate 55 kg, inaltime 1, 70, am avut acuma 1-2 ani un Stafilococ aureus(nazal) dar l-am eliminat
VA MULTUMESC ANTICIPAT.
7 comentarii
0
30-05-2013, ora 09:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. un consult la ORL
medicul ORL decide dacatrebuie operate clasic sau reduse in volum amigdalele
2 consult la gastrologie.. regim alimentar corect si tratamentul refluxuli gastric
0
19-04-2014, ora 17:00
andreeeaf
Nu este medic/terapeut
andreeeaf
Buna seara domnule doctor!De ceva timp multicel am ameteli mari cand stau in picioare sau cand merg si parca se inmoaie picioarele.Intrebarea mea este daca un ASLO de 313, poate da ameteli, tulburari de echilibru ?Am facut rmn cerebral si cervical, doppler carotida si controale la oftalmolgie, urechea interna, analize de sange, endocronolgie, neurologie, neurochirurghie, etc si nu mi au gasit nimic concret in afara de aslo acesta marit si precizez ca am si amigdalele criptice uneori cu cazeum. Multumesc!
0
20-04-2014, ora 20:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
amigdalele criptice cu cazeum + aslo marit arata o infectie cronica in organism care trebuie rezolvata...la ORL.. posibil chirurgical
cauza vertijului poate fi multipla si nu pot sa ma pronunt numai de la informatia oferita
0
21-09-2014, ora 18:09
andreeeaf
Nu este medic/terapeut
andreeeaf
Am mers la ORL si mi s a dat tratament injectabil cu moldamin 3 luni a scazut pana la 262 aslo apoi imediat a ajuns la 282.
Ce informatii ar trebui sa va mai dau ca sa ma ajutati cu ce investigatii sa mai fac pt vertij fiindca este foarte sever si este zinic am uitat sa scriu mai sus am fost si la gastro si la gineco si nu este nimic nici de acolo.De aceea ma gandeam sa nu fie de la aceasta infectie cronica vertijul de care mi ati zis care trebuie rezolvata. multumesc mult o seara buna!
0
22-09-2014, ora 10:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. ce investigatii a facut medicul ORL.. pentru vertij???
probe vestibulare, audiograma ???
2 amigdalele daca NU se micsoreaza in volum..de la tratament.. trebui e ajuns la interventie.. altfel se repeta amigdalita + complicatii la distanta
3 vertijul poate fi de 2 feluri
A vertij periferic.. care se investigheaza la ORL..si este rotator, se invarte casa, patul, totul in jur.. la miscarea capului, culcare.s.a
B/ vertij central..tine de neurologie sau probleme de circulatie cerebrala
se caracterizeaza pin instabilitate la mers, stari de slabiciune, lesin..s.a
0
28-02-2015, ora 18:24
andreeeaf
Nu este medic/terapeut
andreeeaf
Am facut probe vestibulare si audiograma totul ok. Dna doctor orelist acum 6 luni mi a scos amigdalele deoarece nu scadea aslo sub 260 - 280 nici dupa moldamin 3 luni iar azi am repetat iar aslo si este 280.Ce ar trebui sa fac? De ce oare este tot mare si dupa amigdalectomie?Iar referitor vertij s a ameliorat mult dar nu atrecut de tot de cand iau suplimente cu ca mg si d3. Multumesc!
0
01-03-2015, ora 11:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
O valoare crescuta a ASLO (ASLO pozitiv) nu ne arata neaprat o infectie recenta, ci si una mai veche pentru ca valorile titrului ASLO scad progresiv
nu e cazul de facut nimic special
doar alimentatie corecta care sa intretina un organism sanatos cu digestie corecta si imunitate buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aspectul limbii - element de diagnostic facil cu AI
  •