Salazion

15-04-2014
criste paula
Nu este medic/terapeut
criste paula
Am fost operata in Ianuarie 2013, pleoapa superioara (ochiul stang)iar in Ianuarie 2014 operata pleoapa suuperioara si inferiora (ochiul drept)de SALAZION, iar dupa doua luni mi-a reaparut din nou la ochiul stang pleoapa superioara si inferioara.Am facut tratamen cu CANAMICINA si antibiotic AUGMENTIN, fara nici un rezultat.Ce imi puteti recomanda in continuare ca tratament?

As dori sa primesc, daca se poate, raspuns de la un medic oftalmolog.

Va multumesc.
1 comentarii
0
18-04-2014, ora 08:53
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! De obicei, se recomanda un unguent de tipul Tobradexului (Maxitrol) - 1 aplicatie in sacul conjunctival inferior si la nivelul pleoapelor, dimineata si seara, timp de 2- 3 saptamani. Daca nu se obtine remisia chalazionului, se indica o noua cura chirurgicala. Pentru prevenirea recidivelor, exista si solutii homeopate (dupa cura chirurgicala, se poate administra Staphysagria 15 CH - 3 granule dimineata si 3 granule seara, sublingual, direct din tub, 10 zile). Mai putem face si un examen bacteriologic al continutului chalazionului si antibiograma si putem administra, pentru a preveni recidivele, un antibiotic conform antibiogramei sau se poate face si un autovaccin ( exista si remedii homeopate, nosozi, cum ar fi Streptococcinum 30 CH sau Staphylococcinum 30 CH care se pot administra in functie de rezultatul examenulului bacteriologic, pentru a preveni recidiva chalazionului). Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.