Sacroileita spondilita anchilozanta?

01-10-2013
adicutz
Nu este medic/terapeut
adicutz
Buna ziua.Ma numesc Adrian, am 23 ani, 61 kg.In urma unor dureri de sold, pe care la am de aproximativ 2-3 ani, mi s-a indicat sa fac un RMN-pelvis, rezultatul fiind urmatorul:
La examenul prin rezonanta magnetica al pelvisului pentru articulatiile coxo femurale, cu secvente ponderante T1, T2, PD, T2 PD FS, se constata:fara epansament lichidian articular.Nu se pun in evidenta modificari de semnal la nivelul partilor moi perarticulare.La nivelul colului femural stang se pune in evidenta o imagine bine delimitata in hipersemnal intens T2, hiposemnal T1, omogena, cu diametrul de aproximativ 10 mm.Cartilajul articular este de aspect normal bilateral.
Concluzii:chist osos(geoda) col femural stang, fara alte modificari patologice.

Consultand mai multi medici, intr-un final am ajuns la o clinica in Cluj-Napoca.Consultandu-mi rmn-ul medicul de acolo mi-a zis ca acel presupus chist e unul descoperit intamplator, prea mic sa i acord importanta.Mi s-au facut 2 radiografii la aripa sacro-iliaca si soldul stang dupa care mi-a pus urmatorul diagnostic:
SACROILEITA STG SUSPECT SPONDILITA ANCHILOZANTA
CHIST OSOS COL FEMURAL SI REGIUNEA MICULUI TROHANTER (OSTEOMOSTEOID?)
REC:TOMOGRAFIE COMPUTERIZATA ARTICULATII SACROILIACA SI 1/3 PROXIMAL FEMUR STG
CONSULT REUMATOLOGIC

Intrebarile mele pentru d-voastra sunt daca e indicat sa fac tomografia tinand cont ca au trecut 6 luni de la efectuarea rmn-ului?Ce teste sunt necesare pentru a confirma spondilita?E nevoie de tomografie pentru a confirma diagnosticul?Am auzit de ceva analize prin sange care ar confirma diagnosticul.
Tin sa mentionez ca simtomele sunt urmatoarele:durere in soldul stang in zona iliaca mai profunda dimineata pana ce fac primele miscari.Sunt perioade in care vremea influenteaza profunzimea durerii.Dupa o zii de munca oboseala, durerea se aduna in zona lombara a coloanei.Pot face miscari de flexie a coloanei dar simt o oarecare durere in zona lombara.Toate aceste simtome sa confirme diagnosticul de mai sus????
Va rog mult, astept sfaturi, pareri, comentarii.Multumesc si multa sanatate tuturor!
4 comentarii
0
01-10-2013, ora 19:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In toate bolile de tip reumatologic-inflamator, deci si in cazul spondilitei, diagnosticul este 99% unul clinic (examinare directa) si nu unul imagistic (RMN, computer-tomograf sau radiografie).
In cazul D-voastra trebuie diferentiata (clinic) o spondilita de un sindrom compresiv lombar (hernie de disc etc).
V-as sfatui sa efectuati si un consult clinic la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
01-10-2013, ora 21:37
adicutz
Nu este medic/terapeut
adicutz
In primul rand multumesc pentru atentia acordata.Tin sa precizez ca am efectuat si un consult la neurochirurg care m-a asigurat ca nici nu se pune problema sa fie vorba despre vreo hernie de disc.Dilema mea este:sa nu acord importanta presupusului chist(care din cele spuse de medicul de la Cluj nici macar nu este pe colul femural ci undeva mai jos) sau sa consult un reumatolog care sa imi confirme spondilita?Simptomele descrise mai sus sunt cele de spondilita anchilozanta?Sunt analize care sa confirme 100% aceasta boala?
0
01-10-2013, ora 21:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!!
Ati citit raspunsul meu precedent?? Va precizam ca """"""""In toate bolile de tip reumatologic-inflamator, deci si in cazul spondilitei, diagnosticul este 99% unul clinic (examinare directa) si nu unul imagistic (RMN, computer-tomograf sau radiografie) sau biologic (analize)""""""...
Prin urmare, veti intelege ca nu exista analize care sa confirme 100% aceasta boala, din motivul logic ca diagnosticul este unul clinic si nu unul bazat pe analize...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
1
03-05-2017, ora 07:07
Mirceagang
Nu este medic/terapeut
Mirceagang
Rmn pelvis si afli daca ai nu te mai lua dupa Marius uscatu habar nu are
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.