Sa imi fac griji sau nu?

28-06-2013
29andreea
Nu este medic/terapeut
29andreea
Am facut sex neprotejat cu prietenul meu, fara ejaculare in interiorul vaginului, fix cu o zi inainte de menstruatie.Menstruatia a decurs normal(la data fixa), dar parca cantitatea de sange a fost putin mai mica.Am facut un test de sarcina la la doua zile dupa terminarea ei (dureaza 5 zile) si a iesit negativ.
Ma ingrijoreaza faptul ca simt o presiune in sani si parca acestia sunt putintel mai mari.Tin sa precizez ca a fost al 2-lea contact sexual. Poate fi din cauza unei dereglari hormonale?
7 comentarii
0
28-06-2013, ora 09:35
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Stai fara grija. Simptomele sunt numai subiective pentru ca te obsedeaza problema.
Dar ai grija sa te protejezi in viitor daca nu vrei sa ramai insarcinata.
0
28-06-2013, ora 13:02
29andreea
Nu este medic/terapeut
29andreea
Multumesc mult!Nu vreau sa mai las paranoia sa strice tot.De obicei ne protejam, atunci a fost doar o "scapare pe moment".Nu se va mai intampla.
0
28-06-2013, ora 13:24
k4dd1
Nu este medic/terapeut
k4dd1
Buna, numele meu e Irina, , in primul rand felicitari pentru pagina..Am o 'intamplare' la care as vrea un raspuns concret si rapid.Deci eu de o luna i au contraceptive, le am luat regulat, in fiecare zi, n am uitat nici una.Miercuri s a terminat blisterul, iar eu joi am intrat in pauza de 7 zile, ma repet e prima luna..si tot joi.am avt relatii cu prietenul meu, si a scapat foarte putin inauntru'.Sunt protejata?sau pot sa am un bebe dupa intamplarea asta?Si inca un lucru, la baieti cand 'isi dau drumu'(scuza ma de limbaj)prima data au un lichid apos primele secunde, dupaia devine alba(sperma)cu lichidul ala apos, poti ramane insarcinata?Scuze ca am scris foarte amanuntit dar sunt foarte speriata nu am mai patit pana acum.Astept un raspuns.Multumesc!
0
28-06-2013, ora 16:18
k4dd1
Nu este medic/terapeut
k4dd1
Un raspuns primesc si eu?
0
28-06-2013, ora 18:24
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
@I4ina,



1. lichidul acela apos cum ii spui, mai limpede, care apare la excitatie, se numeste lichid preejaculator. Si da, poti ramane insarcinata si din acel lichid. Adica daca in timpul preludiului penisul lasa acest lichid in vagin, poate aparea sarcina. Pentru ca exista( mult mai putini, dar exista) spermatozoizi si in acest lichid.
2. Trebuie sa te uiti pe prospectul anticonceptionalelor daca te protejeaza din prima luna, chiar si in zilele de pauza. In principiu esti protejata.
3. Nimic nu este jenant, poti intreba orice, e foarte rusinos sa nu intrebi si apoi sa spui ca nu stiai.

Deci, uita-te pe prospect, cauta-l pe net daca nu-l mai ai, ca sa stai linistita.
Sanatate!
0
28-06-2013, ora 20:52
k4dd1
Nu este medic/terapeut
k4dd1
Buna, multumesc pt raspuns, iar pe prospect spune ca isi face efectul din prima saptamana din care le iei...dar am auzit persoane care spun (citez):"Cum le am intrerupt, cum am ramas gravida", si inca ceva, eu le am inceput luna aceasta pe 7, si le am terminat acum 2 zile, este probabil sa nu mi mai vina menstruatia luna aceasta?
0
28-06-2013, ora 21:05
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Daca le-ai luat cum e indicatia, nu ar trebui sa fie probleme.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modificări la nivelul sistemului reproducător la sugarii hrăniți cu formule pe bază de soia
  • Semne de dezechilibru hormonal
  • Ce este o dereglare hormonală?
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •