Sa fie oare infectie urinara sau altceva mai serios?

26-09-2011
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
Buna.
De mai mult timp, deja nu mai tin cont de cind, urinez ft des, intr-o zi am numarat 20 ori iar in altele de vrio 10, mai putine ori nu prea ma tin minte demult. Nu ma ustura, nu urinez putin, de fiecare data urinez o cantitate destul de mare, ca in mod normal cum urineaza omul. Apoi am candida vaginala, dupa spusele medicului insa acum deja nu-s sigura ca e anume candida in primul rind ca nu a investigat bine cazul pt a fi sigura ca nu e altceva si in al doilea ca la inceput ma minca doar ft tare, dupa tratamentul medicului insa a inceput a ma ustura si a crapa pielea si e uscata pina la anus, ma ustura cind ma scarpin si se inroseste. Insa prob cu urinatul persista de mai demult, cind nici nu era semn de candida. Apoi mai am si anexita cronica, dureri pelviene foarte severe si dese, in special cind merg mult si obosesc, am Sindromul ovarelor polichiste si chisturi oavriene periodic. Am zis despre toate afectiunile mele, ca poate au vrio legatura, nu sint prea iscusita in medicina :) am dat analiza generala de urina si singe ca sa vad daca nu am cumva zahar sau mai cine stie ce boala. Maine iau rez si o sa vad ce e acolo. Si o intrebare am, daca este semn de infectie urinara la rez analizei de urina/, e nevoie de urocultura si antibiograma? si daca nu arata infectie sa nu fac urocultura? desi nici nush unde se face asa analiza si cit costa..
1 comentarii
0
05-10-2011, ora 15:38
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ar trebui in primul rand sa faci o analiza de - secretie vaginala cu antibiograma.
Aici o sa iti iasa si daca ai o infectie vaginala - cel mai posibil, de aceea sa te doara ovarele.
Cum ti-au iesit analizele? ai leucocite multe? Cu glicemia cum stai?
In functie de ce iti iese la secretia vaginala, te tratezi si pentru asta si pentru candida. Sunt ovule care contin substante antibiotice si antifungice.
Daca dupa tratament te ustura, poate ca nu este un tratament eficace.
Fa-ti o alta analiza asa cum am spus.
Nu te speli in vagin si nu ai contact sexual cu 48 de ore inainte de recoltare. Deasemenea, nu trebuie sa fi luat antibiotice cu cel putin 10 zile inainte de analize, in cazul in care cauti o infectie. Altfel iti iese rezultatul fals negativ.
Analize de secretie vaginala sau urocultura cu antibiograma poti sa faci cu trimitere de la medic sau direct la o clinica privata din orasul tau. Cauti pe net.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.