Sa fie de la raceala?

02-10-2008
Rammmy
Nu este medic/terapeut
Rammmy
Buna seara,

Baiatul meu, care are 13 luni, de cateva zile este foarte agitat, in special noaptea. Este drept ca tocmai am tratat o enterocolita si o raceala dar ma sperie crizele lui de nervozitate. Inca ii curge nasucul, si ma leg de lucrul asta pentru ca altceva nu stiu ce-ar putea fi (sau vreun dinte, desi nu vad nimic suspect). Suntem disperati, mi-e si frica sa respir uneori noaptea, ca sa nu-l trezesc si sa planga. Nu adoarme decat la san si dupa mult timp. Cum il pun jos, incepe iar. Nici ziua nu-i convine nimic. Se joaca mai putin, tot vrea in brate, plange sau este marait incontinuu. Daca nu-i convine ceva, se incodeaza, plange, e agitat. Initital am crezut ca e rasfat, dar pe de alta parte ma tem sa nu fie altceva si sa nu iau in seama. Inca mananca regim si inca ii dau sirop expectorant, inca ii desfund nasul cu batistuta..Intrebarile mele sunt: ar trebui sa ma sperie comportamentul lui sau este o legatura cu raceala? As putea sa-i administrez ceva pentru un somn linistitor?
Va multumesc anticipat!
4 comentarii
0
02-10-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Uite ca tot eu am gasit sa-ti raspund si aici :-).Fetita mea facea la fel.Cand era racita:nu-i intrai cu nimik in voie in perioada de raceala si inca vre-o saptamana dupa!Si acum, la 5 ani, face la fel! :-).Totusi...nu sta in baza asta.Se poate sa il doara si gingiile(, ca doar e perioada dintilor, nu-i asa?) chiar daca tu nu vezi nimik concret.Daca totusi suspectezi ceva, pt linistea ta mergi la pediatru sa o mai consulte putin.
0
02-10-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
iar pt somn linistitor, la varsta aceea eu ai dadeam Ketof(dar dupa ce am intrebat medicul)
0
02-10-2008, ora 00:00
Rammmy
Nu este medic/terapeut
Rammmy
Multumesc pentru raspunsul prompt! Azi-noapte a dormit "mai bine", in sensul ca s-a trezit la fel de des, dar adormea mai repede. Oricum, m-am linistit putin in urma raspunsului, desi nu pot sa ma culc pe o ureche. O sa-i urmaresc comportamentul in continuare. Am citit despre Peritol pareri pro si contra. M-ar cam tenta, sa fiu sincera, dar n-o fac pana nu vorbesc cu doctorul. Mai vedem..
Multumesc inca o data!
0
05-10-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
eu acum folosesc peritolul si acum cand e racita.Ai dau doar 2-3 seri cand incepe sa nu mai doarma bine.Oricum, nu folosi nimk decat dupa ce te sfatuiesti cu pediatrul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum afectează co-infecţiile coronavirus, virus sinciţial respirator şi rinovirus copiii
  • Nivelul de activitate fizică - invers proportional cu numărul de zile de infecții ale tractului respirator superior la copii
  • Infecțiile respiratorii înainte de vârsta de doi ani pot crește riscul de deces din cauza unei boli respiratorii la vârsta adultă
  •