Am sterilet montat fara sa stiu

27-12-2012
lorennna
Nu este medic/terapeut
lorennna
Buna ziua. Am patit o intamplare sa zicem cudata si voiam sa povstesc despre ea.
Am cunoscut cam de 2 luni oun amic de il stiam mai demult in fine prma oara cand ne-am vazut dupa mult timp doar ne-am salutat si zis ca ce mult timp trcut ara dupa am zis sa n intalnim sa mai discutam despre trecut despre fam, iliile noastre etc.
Atunci cand mam dus a doua oara la el mi-a zis ca e medic ginecolog si deh a zis ca daca tot ne-am intalnit daca nas dori sa imi faca o veriifcare din partea casi cum se zice, si eu am zis de ce nu.
In urma acestei vrificari am aflat un lucru de sa zicem ca ma cam asa mirat, luat prin surprindere etc.
Am aflat ca am montat sterilet dar eu din cauza faptului ca am avut si am cateodata asa numite caderi adica o perioada de timp in care nu stiu mai nimic de mne adica pur si simplu ma scol mananc fac nevoi fiziologice dar fara sa stiu nimic de mine ( doamne ajuta ca sunt mai rare) dec e ca si cum mas culca astazi si mas trezi peste o saptamana dar eu as crede ca sunt tot astazi adica cu o saptamana in urma.
In fine cand am aflat ca am sterilet montat am ramas gura casca dar am incrcat sa ma prefac ca stiu de el in fata aluia dar ca nu-i dau importanta mai ales ca el nu stie inca de problemele mele si dej am avut noorc ca mi-a zis ca nus probleme din punct de veder mdical cu striletul adica ste bine amplasat si nu am probleme sangerari etc.
In urma cestu lucru mi-am dat seama de ce nu ramansasem gravida desi am intretoinut cateodata din utar relatii intime nprotejate ( fara prezervativ)
IN fine acum am 3 dileme.
1.Cand si de ce mi-a fost pus?
2.Cum sa o ntreb pe mama de el respectiv cum sa o intreb daca stie de el respectiv daca stie de el cum sa o intreb ca de ce mi-a fost pus?
3.Ce sa fac cu el respectiv sa-l pastrez sau sa-l scot ?
Astept comentariile si sugestiile voastre.Multumesc
Lorena
14 comentarii
0
27-12-2012, ora 09:28
Madalina Laura
Nu este medic/terapeut
Madalina Laura
este foarte ciudat ce ti se intampla
0
27-12-2012, ora 10:54
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
intrebare:
1. acel amic ESTE barbat?
2. CUM sa te lasi 'controlata' de un amic.cum zici.?..si la el acasa.?!?
ceva 'nu se leaga'..poate mama ta are dreptate ca POTI face orice-oricand!
3.sper sa-ti raspunda un medic, sa vedem DACA acest sterilet 'se vede' doar la un control...facut acasa?
unde te-a urcat? pe masa?/..ciudat.foarte.
4.spune-i mamei cum ti-a facut dl 'doctor'si vezi CE iti va zice..
Doamne..CINE ARE COPII SA TACA!!!..
adica SI eu...
altfel, as scrie multe, mai multe..
Craciun fericit sa ai!
0
27-12-2012, ora 14:24
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Deocamdata lasa dispozitivul la locul lui caci sigur nu ti-a fost implantat de extraterestrii si in mod sigur are un rost (si dpdv evolutionist ar spune dr. House :) chiar daca pe moment ai uitat care !

Incearca sa tii un jurnal in care sa iti notezi o data sau de doua ori pe zi tot ceea ce faci ziua respectiva ( ce mananci, cu cine te-ai intalnit, magazine vizitate..) iar peste vreo 6 luni mergi la un control de specialitate !
0
27-12-2012, ora 16:42
lorennna
Nu este medic/terapeut
lorennna
Cel ce ma verificat desi imi este amic este si medic ginecolog iara consultul l-am facut la el la cabinet cu instrumentele din dotare inclusiv ecograf.
0
27-12-2012, ora 17:04
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
ok
era buna precizarea de la inceput!
CUM de ASTA..NU ai uitat:
- nici ca ai fost?
- nici CE ti-a zis?

scz
0
27-12-2012, ora 20:11
lorennna
Nu este medic/terapeut
lorennna
Draga mea Maria imi par rau ca am omis acest lucru dar dupa cum crd ca ai vazut din prima ma postar nus o prsoana 100% sanatoasa faptul ca am uitat asta doar o mica neatente a mea care din pacate se mai intampla.
Cred ca si tu stii ce inseamna faptul a avea un handicap si cum iti afecteaza asta viata.
In plus am scris in prima postare ca este medic si ca atare credeam ca vei deduce ca consultatia s-a facut la un cabinet medical, dar nicio problema ma bucur ca precizarea ma a lamurit treburile.
cu drag lorena
0
28-12-2012, ora 00:10
lorennna
Nu este medic/terapeut
lorennna
ok
era buna precizarea de la inceput!
CUM de ASTA..NU ai uitat:
- nici ca ai fost?
- nici CE ti-a zis?
Simplu draga mea pentru ca nu sunt mai mreu pe alte lumi desi am si halucinatii auditive si vizuale sunt anumite evenimenet stresante pentru mine pot fi de la lucruri serioase pana la vreme urata( iarna am cele mai multe caderi)
in timjpul acestor cader nu mai stiu nimic despre mine sunt cum se zice deci mi-au zis ai mei ca nu stu decat sa fac nevoi fiziologice si sa mananc iara daca e sa mearag undeva cu mine sunt ca un carucio adica luat de mana merge iara in timpul acestor caderi vb fara sens daca vb ca mi-au zis ai mei cas mai mult tacuta.
Atunci cand am fost la aceasta cunostiinta eram perfect constienta si ca atare imi amntesc mar parte din lucruri ( nu ma intreba in ce zi si ce data ca habar nam).
0
28-12-2012, ora 00:31
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Ma bucur pt precizari, asa vor stii si ceilalti care-vor citii!
Apreciez ca ceeace zici e corect scris: de ex,..nicio.ai scris intr-un cuvant.(putini fac asta)
parere:
incearca., cum ti-a mai zis cineva,
sa-ti scrii in fiecare zi pe unde mergi, ce faci, ce gandesti.
DE CE?
pt ca NU esti bolnava si daca esti putin,
sunt sigura ca VEI stii singura sa-ti faci IN ACEST MOD-viata f frumoasa.
iti doresc
UN AN BUN- ASA CUM TI-L DORESTI.
0
28-12-2012, ora 04:57
lorennna
Nu este medic/terapeut
lorennna
Multumesc la fel si tie : e buna idea ta cu agenda la recomandarea unui psiholog am si incercat-o dar are numai 2 belele :
1) confund zilele intre ele scriamin ea ce ziceam ca fac marti dar facusem luni sau duminica dar in mintea mea credeam ca facusem marti
2) in zilele in care am caderi caderi care tin cam 1 saptamana timp n care sunt ca un zombi deci acele zile pt mine nu exista e ca si cum mas culca duminca si mas scuala duminica viitoare dar pt mine e ca si cum ar fi maxim luni lunea de trecut demult
In acele zile pot pati orice bataie interventie chirurgicala etc absolut orice si nu imi voi aminti maxim voi vedea vanataile de pe corp sau alte urme lasate in urma respectvului eveniment de aia nu imi amintesc nimica n legatura cu steriletul caci probabil mi-a fost montat atunci cand eram in acea stare
Si as vrea de curozitate parerea si sugestiile mai multor membri la cele 3 puncte ridicate de mine respectiv (daca doriti desigur ) :
1.Cand si de ce mi-a fost pus?
2.Cum sa o ntreb pe mama de el respectiv cum sa o intreb daca stie de el respectiv daca stie de el cum sa o intreb ca de ce mi-a fost pus?
3.Ce sa fac cu el respectiv sa-l pastrez sau sa-l scot ?
va multumesc.sarbator fericite tuturor
Lorena
0
28-12-2012, ora 07:53
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
lorenna, e trist ce ti se intampla, insa ideea cu agenda mi se pare brilianta. Nu conteaza daca tii sau nu jurnalul zilnic, important este sa scrii in el si sa ai un curs firesc al evenimentelor, chiar daca sari o saptamana, doua.

Banuiesc ca steriletul ti-a fost pus preventiv cu gandul de a preveni o oarecare sarcina. Ar trebui s-o intrebi pe mama ta de el, pina la urma trebuie sa stie.
Daca e in termen si te simti ok, nu vad de ce sa-l scoti, banuiesc ca un copil nu ar fi cea mai buna optiune acum.

O zi buna
Prozac
0
06-01-2013, ora 12:21
lorennna
Nu este medic/terapeut
lorennna
Am aflat maicamia mi la pus in urma cu 2 ani dar eu nu am avut habar mi-a zis atunci ca e doar o vzita la ginecolog dar deh a pus acea patura musama sau cum i se zce de nu am vazut cand mi-a fost pus.
Asa ce sa mai zic cand am intrebat-o a recunoscut desgiru ma batutu la cap ca nu cumva sa-l scot, acum oi vedea eu ce voi face.
Zi buna tuturor.
0
07-01-2013, ora 18:14
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Mai tu ne pacalesti pe noi !! Cred ca iti place foarte mult sa fabulezi, asta e parerea mea !! Oricum dupa titlu ma asteptam sa o vad pe Andreea Marin pe aici !!
0
08-01-2013, ora 15:34
florinmuresan
Nu este medic/terapeut
florinmuresan
Lorennna, lorennna...

Lasa ca e buna pacaleala ta. Dar se observa in comenturile ei ca nu e o profesionala trampoasa, dar a reusit sa amuzeze pe altii, sau sa la dea bataie de cap.
0
09-01-2013, ora 05:50
lorennna
Nu este medic/terapeut
lorennna
Eu nu am facut bataie de joc ci am zis doar adevarul acum daca voua vi se pare ca am facut gluma e treaba voastra dar am zis doar adevarul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dispozitivul intrauterin este la fel de eficient în prevenirea sarcinilor ca ligatura trompelor și provoacă mai puține efecte adverse
  •