Sunt insarcinata sau nu? Solicit un raspuns cat mai rapid

29-12-2012
buburuza1024
Nu este medic/terapeut
buburuza1024
buna, am 17 ani si am o mare problema, solicit un raspuns cat mai rapid cu putinta de la un medic ginecolog. ultima data mi-a venit ciclul pe data de 27 ( mentionez ca nu am o menstruatie regulata, ori vine cu 4 zile mai tarziu ori cu 2 mai devreme etc. insa, mi se pare normal avnd in vedere ca am menstruatie de aproape 1 an si jumatate). revenind, menstruatia s-a terminat pe data de 30, pe data de 15-16 aproximativ am avut un contact protejat, am folosit 3 prezervative, le-am folosit pe rand avand in vedere ca se rupeau desi erau de calitate, cand se rupea unul peste aprox 2 secunde era scos, mentionez ca partenerul nu a ejaculat in ele, mi-a confirmat el. dupa ce s-au rupt timp de 1 min am facut neprotejat, partenerul nu a ejaculat si nici nu era pe aproape, deci nu a iesit nici lichidul acela care poate contine spermatozoizi di-naintea ejacularii.in momentul actual este deja in 29 si nu mi-a venit menstruatia insa, am resimtit toate semnele venirii ei, crampe( ca deobicei inaintea sosirii ei)si durere de spate aproape nesesizabila.totusi, ceva mi s-a parut suspect, de 2 zile incoace imi curge putina substanta maro.credeti ca sunt inasarcinata?rog un raspuns cat mai concis provenit de la o persoana cunoscatoare.multumesc anticipat
10 comentarii
0
29-12-2012, ora 22:17
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
gasesti test de sarcina la farmacie si cu 3lei...asa poti dormi linistita
0
29-12-2012, ora 22:18
buburuza1024
Nu este medic/terapeut
buburuza1024
stiu asta, dar inafara d testul pe care vreau sa-l fac am nevoie si de un raspuns de la un medic ginecolog
0
29-12-2012, ora 22:26
buburuza1024
Nu este medic/terapeut
buburuza1024
mai mentionez ca nu am nici un semn ca as fi insarcinata, si mam documentat chiar foarte bine in legatura cu asta, si nici nu mai prezint substanra maro.
0
29-12-2012, ora 23:30
anca 22
Nu este medic/terapeut
anca 22
Nu neaparat acea scurgere maronie trebuie sa fie de la o posibila sarcina, daca nu a ejaculat in interiorul vaginului atunci nu este nici un motiv de ingrijorare.no stress
0
30-12-2012, ora 00:57
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
pai vezi ca poti sa te incurajezi si singura...nimeni nu iti poate da un raspuns clar atat timp cat nu mergi la un control...secretiile maronii pot aparea din multe alte cauze, nu neaparat o sarcina iar daca nu de mult ti-ai inceput viata sexuala, organismul tau sufera niste schimbari, e si normal, si pot aparea multe semne, asa ca...un pic mai atenta sa fii daca nu iti doresti un bebe si nici nu te alarma asa de repede
0
30-12-2012, ora 14:05
buburuza1024
Nu este medic/terapeut
buburuza1024
ei bine, mi-am inceput viata sexuala acum 6 luni.totusi, chiar si in dimineata asta resimtit crampe asa cum simteam de fiecare data cand e aproape sa-mi vinaa.am uitat sa spun ca dupa ce mi-a venit prima data, dupa, 3 luni de zile nu mi-a mai venit deloc.voi credeti ca as putea fi insarcinata sau doar imi intarzie, mentionez ca azi e a5a zi de intarziere...
0
30-12-2012, ora 17:53
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
e normal sa intarzie mai ales ca ti-a mai intarziat, dupa 12zile de intarziere poti incerca sa faci un test de sarcina...uite si mie mi-a intarziat Cm, nici nu se pune problema sa fiu insarcinata ca nu-s acasa langa prieten, nu ma stresez de o posibila sarcina dar in schimb iar ma dereglez, numai stiu data exacta, iar motivul la mine ar fi ca am schimbat clima, temperatura tot, mi-am schimbat aici stilul de viata si posibil sa influenteze.
0
30-12-2012, ora 18:23
buburuza1024
Nu este medic/terapeut
buburuza1024
e posibil ca scurgerea sa fie blocata de o bucata de prezervativ?mi s-a mai intamplat sa ma tezesc brusc, cu o bucata de prezervativ in lenjerie
0
31-12-2012, ora 13:46
buburuza1024
Nu este medic/terapeut
buburuza1024
phiuuuu.mi-a venit ciclul, data viitoare o sa fiu mai atenta:D:D
0
13-06-2016, ora 00:13
Mariabb
Nu este medic/terapeut
Mariabb
Buna seara!Am avut ciclu mestrual pe 2-7 mai, mentionez ca înainte de acest ciclu luam anticonceptionale belara, iar dupa acesta am incetat sa mai iau anticonceptionale si mi.a venit cicl normal pe 20 mai si a tinut 4-5 zile si dupa am avut contact sexual dar de vreo cateva zile am ameteli si stari de lesin sunt insarcinata?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • Sunt însărcinată?
  •