diabet, tigari, cafea... infectie masea

02-03-2008
forever18
Nu este medic/terapeut
forever18
Problema incepe anult trecut cand mama a fost diagnosticata cu inceput de diabet.Doctorul ia recomandat un regim alimentar pentru a-si mentzine glicemia normala.In timpul asta mama a venit in Italia sa munceasca, datorita situatziei financiare pe care o aveam acasa.Ea in timpul asta a exagerat cu tzigarile si cafeaua datorita stresului de la locul de munca, lasand si regimul pe care il tzinea.Alaltaieri seara i sa facut foarte rau de la niste antibiotice pe care lea luat din cauza unei infectzi la o masea fiind nevoie de anuntzarea ambulantzei.In timpul asta a cazut in coma pentru 5 ore dupa care sa trezit cu ajutorul lui Dumnezeu si a doctorilor.Doctori au spus ca a avut noroc ca a scapat din situatzia care era gasindui glicemia 630. Ieri am vorbit cu doctorul si mia spus ca are diabet si pancreatita. Asi vrea sa stiu daca au mai fost cazuri de genul in care pacientul sia revenit cat de cat sa-si continuie viatza cu un regim strict. Cu pancreatita si diabet se poate trai ? Tzin sa precizez ca de alaltaieri pana azi a inceput sa se simta mai bine cu ajutorul tratamentului in care o tzin doctori. Va multumesc anticipat.
3 comentarii
0
03-03-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA..cu siguranta are sanse sa isi revina!
Este foarte important sa.i fii alaturi, sa crezi si sa.i explici ca veata care a trait.o pana acum...sa terminat!
Incepe o noua veata cu alte obiceiuri si alt regim alimentar si de veata!
daca ao s.o convingi..o sa poata duce boala (pancreatita este tratabila si diabetul se poate tine sub control!)
0
31-03-2008, ora 00:00
mircea84
Nu este medic/terapeut
mircea84
SOLUTIA LA 630 GLICEMIE NU CRED CA ESTE REGIMUL ALIMENTAR, EU CRED CA ESTE INSULINA SAU ANTIDIABETICELE ORALE DE GENUL AMARYL 2 MG, SAU GLURENORM
0
31-03-2008, ora 00:00
mircea84
Nu este medic/terapeut
mircea84
LA A DOUA COMA NU SE MAI STIE SIGUR...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Diabetul
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • Consumul ridicat de cafea a fost asociat cu creșterea riscului de cancer colorectal la bărbați
  • Consumul de cafea și ceai ajută la prevenirea diabetului de tip II
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Persoanele care muncesc mult peste norma obișnuită au un risc mai mare de diabet
  •