Poate afecta ERDOMED si OSPEN 1500 sarcina de 4 luni si jumatate?

21-02-2008
florinash
Nu este medic/terapeut
florinash
Buna seara,

Am un prieten care tragea speranta ca in cateva luni va deveni tatic...dar se pare ca nu...
Sotia acestuia a racit zilele trecute si a mers la medicul de familie pentru a cere relatii...acesta a recomandat un tratament si un control cardiac...atat mamei cat si copilului...catre un medic care a refuzat sa o primeasca deoarece nu s-a "contribuit "si mai ales venea la recomandarea unui medic cu care nu se intelegea.
Mama a mers la un cabinet particular unde i s-a spus ca acel copil nu mai exista...ca nu-i mai bate inima.toate acestea dupa ce a urmat acel tratament timp de 3 zile...
Derutata de raspunsul primit a consultat un al doilea medic care o vazuse de mai multe ori si stia cum a evoluat sarcina...dar raspunsul a fost acelasi...cu toate ca in urma cu 2 saptamani medicul a spus ca este incantat de evolutia sarcinei..si ca prevede un copil sanatos...

Intrebare...ce sa intamplat?Poate afecta ERDOMED si OSPEN 1500 sarcina de 4 luni si jumatate?
Cui trebuie sa ne adresam si cine poate stabili care este cauza decesului fatului?
Medicul ne-a rugat sa mergem la spital si sa intrerupem sarcina deoarece fatul nu mai traieste si zambind a spus ca suntem mari si sanatosi ca sa facem altul...oare chiar asa usor se renunta la viata unui om fie el chiar si nenascut?

Va rog daca se poate sa primesc un raspuns, credeti-ma sunt disperat, este primul copil, vreau sa stiu de ce s-a intamplat acest fapt...medicul, medicamentele, refuzul de a consulta un pacient, o gravida...sau doar soarta?

Daca se poate va rog sa ma luminati...
-
Multumesc anticipat
3 comentarii
0
21-02-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Pacat...dar timpul o sa va ajute sa treceti peste aceasta incercare grea si cel mai bine e sa incercati sa aveti un copil. Se poate! (Am vb la telefon).
0
23-02-2008, ora 00:00
iubitzica
Nu este medic/terapeut
iubitzica
am si eu o intrebare.in ianuarie pe 2 era ultima zi de ciclu si am incercat sa facem ceva insa eu nu am putut sa ajungem mai departe pt k eream virgina si ink mai sunt.Insa cineva mia spus k sar putea sa ramai si chiar dak nu a fost ceva concret.Asa si eu de frik ne stiind am luat un test se sarcina si a iesit negativ dupa care a doua zi mia venit ciclu.Este posibil chiar dak a iesit negativ la test si mia venit si ciclu sa fi ramas nush dintr-o prostie k mami a zis k ma-am cam ingrasat.Sa nu radeti de mine.Dar mai bine intreb, si cand va fi sa fie sa styu ce sa fac.Astept mesaj -
0
08-03-2008, ora 00:00
farm.caty
Nu este medic/terapeut
farm.caty
nu cred ca erdomed sau ospen poate provoca decesul fatului, e cam tardiv raspunsul cred ca s-a facul ceva in acest sens pana acum, dar trebulie cautat un raspuns, exista mal praxis si pot fi dati in judeacata acesti medici pentru ca nu este posibil astfel de tratament. daca aveti vreun prieten avocat se merita un proces pt daune morale.plus ca se mai poate intampla inca o data acelasi lucru daca nu se depisteaza si cauza reala, nu? nu-mi pot da cu parerea dar moartea copilului pare una silendioasa, iar daca pot da o opinie in acest sens ar fi cam asa: desi nu sunt studii suficiente erdomedul nu se adm in sarcina, poate da la copii cu greutatea sub 15 kg, admitand ca trece placenta (nu sunt studii suficiente) insuf hepatica si renala severa si fenicetourie(deci poate murii subit- banuiesc) iar cu ospenul nu cred ca provoace moarte pentru ca este bine tolerat si la copii. nu stiu despre luminare dar despre calitatea actului medical in romania ne-am lamurit cu totii, nu?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul