SUFLU SISTOLIC

30-07-2011
Mihaela0703
Nu este medic/terapeut
Mihaela0703
Am fost diagnosticata cu suflu sistolic la 12 ani(in prez am 15) suflul se putea auzi si fara stetoscop, ma duc la cardiolog si ecograf o data pe an.Dar anul acesta am inceput sa obosesc mai repede nu mai pot alerga, si nici sa tin lucruri mai grele, chear si cand e foarte cald afara simt ca obosesc, suflul se mai aude cand nu obosesc dar nu asa tare.Am si ceva la circulatia sangelui in maini si picioare ma fac mova chear daca sunt 16 grade afara.Care sunt riscurile acestor boli?
2 comentarii
0
31-07-2011, ora 07:30
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Suflul sistolic nu este o boala, ci un simptom, o manifestare a unei boli de inima..ce scrie pe ultimul bilet medical cu care ai venit de la cardiolog ? Care este cauza acestui suflu sistolic? Te-ai nascut cu probleme la inima ?Ai avut si alte probleme de sanatate, de exemplu reumatism articular ?
0
11-09-2011, ora 14:31
galiana08
Nu este medic/terapeut
galiana08
am si eu un baietel de 3 ani si 4 luni care acum o saptamina a fost diagnosticat cu suflu sistolic de grad II, ca simptome are : transpiratie abundenta, respiratie sacadata, amorteala piciorelor si frig tot timpul la picioare (si vara si iarna), la efort i se invineteste jurul guritei, citeodata baza nasului si sub ochi ca cearcanele. am si eu intrebari ca : e posibil ca sa se fi nascut cu acest suflu sistolic ?? care ar fi modul de comportament pe care ar trebui sa-l adopt cu el?? de ce anume ar trebui sa-l feresc /?... mi s-a spus ca e posibil ca pina in jurul virstei de 7 ani sa se vindece de la sine... dar daca nu se vindeca ??
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.