STUDENTA LA MEDICINA PROBLEME LA TIROIDA

03-02-2009
zananopti24
Nu este medic/terapeut
zananopti24
ma numesc Lapuhos Kinga Andrea sunt nascuta in 24.09.1989
in 18.10.2005 am fost operata la tiroida
la internare am prezentat semne de compresiune pe trahee, esofag cu accese de asfixie si formatiune pseudotumorala regiunea anterioara a gatului. mi s-a stabilit diagnosticul de DET gr. I gusa edemica, eutiroidiana, multimacronodulara, volum mediu.s-a facut interventia chirurgicala practicandu-de tiroidectomie subtotala.am cerut doua rezultate anatomopatologice care difera un pic... in prima se mentioneaza ca : DIAGNOSTICUL: gusa nodulara PIESA: lob drept MACROSCOPIE: lob de 4/3/1 cm, pe sectiune aspect parenchimatos, usor nodular MICROSCOPIE: aspectul histologic apartine unei gusi normo si macrochistice cu redusa fibroza si arii hemoragice, reduse semne de hiperfunctie CONCLUZIE: gusa nodulara cu reduse semne de hiperfunctie in al doilea rezultat anatomopat. :DIAGNOSTIC: gusa nodulara PIESA: ggl.subistmic, ggl.supraistmic, nodul al marginii post.lob dr., lob stang MACROSCOPIE: piesa de 4.5/3/2 cm, degenerescenta chistica MICROSCOPIE: limfoganglion submistic cu histiocitoza sinusala si infiltrare adipoasa. limfoganglion supraistmic cu fibroza. formatiunea nodulara este reprezentata de parenchim tiroidian delimitat incomplet de o banda fibroasa, cu foliculi tiroidieni de dimensiuni variabile, cu semne de hiperfunctie. parenchim tiroidian cu arhitectura modificata prin benzi fibroase cu infiltrat inflamator rotundonuclear, cu foliculi de dim. variabile, unii dilatati chistic, cu prezenta de siderofage, de asemenea sunt prezente semne de hiperfunctie CONCLUZIE: gusa nodulara cu semne de hiperfunctie
ultimile mele rezultate sanguine au fost facute in data de 03.12.2008 Hematocrit-ul mia iesit un pic mai mare 45.3 iar TSH-ul la fel cu valori de 4.45
am facut-o si ecografie intr-un loc mi-au zis ca lob dr. cu dimensiuni 10/14/30 mm, volum de 2.1 cc difuz inomogen istm.3mm lob st. cu dimensiuni 14/12/35 mm volum de 3cc cu difuz inomogen, prezinta O IMAGINE NODULARA DE 5/3.5 MM CU STRUCTURA MIXTA PARENCHIMATOASA SI CHISTICA, CU SEMNAL VASCULAR PERIFERIC BINE DELIMITATA.
intr-un alt loc mi-au zis ca : rest tiroidian drept de volum 3.5 ml, cu STRUCTURA USOR NEOMOGENA, CONTUR REGULAT GRANULARA, LOB STANG 3.9 ML CU STRUCTURA NEOMOGENA SI PREZENTA UNEI FORMATIUNI TRANSONICE AVAND UN ECOU ECOGEN IN INTERIOR DE DIM. 4/3.8 MM IST. 3.2 MM FARA ADENOPATIE LATEROCERVICALA.

m-am cam speriat... si nu inteleg din ce motiv mi-a reaparut chistul
momentan i-au eutyrox de 50 mg si spirulina

insa pe langa acest chist am si multe neplaceri cauzate de el... sau de nefunctionarea corecta a tiroidei mele, cum ar fii : maini, piele, buze uscate, transpiratie mai accentuata, par uns, uit..., retin cam greu anumite chestii, sunt mai mereu obosita, fara energie, somnolenta... sau insomnolenta,
pe langa acestea a aparut o durere de cap... care persista de mai mult timp... am fost la control cu ochii dar totul e in regula... am facut un RMN la craniu dar nu mi-au gasit nimic...
un alt simptom care ma deranjeaza enorm e SUFOCATUL. simt ca ma sufoc, nu am aer suficient. e o senzatie ffffff rea... cum as putea sa scap de ea????
maine am sa ma duc din nou la ecograf.. ca sa vad cum a evoluat chistul
chistul poate fii inlaturat doar prin operatie ?.. ca mi s-a spus ca nu dispare.
ce metode mi-ati putea sugerii pt problemele mele. mai ales pt simtomul de SUFOCARE si pt CHIST si LIPSA DE CONCENTRATIE
VA MULTUMESC ANTICIPAT ASTEPT RASPUNS
5 comentarii
0
04-02-2009, ora 19:38
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Buna, nu sunt medic dar am si eu probleme cu tiroida de 5-6 ani.Ti-am scris ptr ca si eu iau eutirox de 100 mg si stiu ca atunci cand am inceput tratamentul doctorul mi-a zis ;fara iod ex nuci, alune, peste oceanic...si printre altele a enumerat si spirulina.Oricum am auzit de persoane care s-au operat si dupa aia au crescut iar chisturi, nu stiu ce sa mai zic eu am noduli.sanatate multa.
0
04-02-2009, ora 20:05
nadia.r
Nu este medic/terapeut
nadia.r
in 16 06 2008 am fost pentru prima data la cotrol endocrinolog, domnul doctor m-a consultat doar cu stetoscopul si m-a trimis la ecografie.Acolo medicul mi-a spus ca nu am noduli si ca nu se delimiteaza, deci nu vede unde se termina, m-am intors la endocrinolog care mi-a prescris urmatorul tratament:eutirox-100-o capsula pe zi, aspacardin2 pe zi timp de 15 zile iar 15 zile pauza, vitamina A forte1 capsula pe zi, spironolactona 0, 25 3 pastile pe zi.Urmez acest tratament de atunci iar pana in ianuarie nu mi-a cerut o analiza sau o alta ecografie, marturisesc ca e un cabinet privat si imi vine greu sa platesc in fiecare luna consultatia doar pentru a mi se complecta o reteta care nici nu stiu daca imi face bine sau rau., imi poate spune cineva cum e la un control, care sunt instrumentele medicale folosite in alte cabinete?
0
05-02-2009, ora 10:02
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Nadia si eu tot la cabinet privat merg si platesc 100 ron, ma duc din 3 in 3 luni la control si ultima data am fost in nov si ptr ca imi aparuse un nodul la san m-a consultat si mi-a facut eco doar la san de tiroida a zis sa continui tratamentul ca si pana acum si asta dupa ce l-am intrebat eu.Analizele hormonale le fac din 6 in 6 luni si in rest mai nimic mie mi-a zis ca inca nu e de operat si nici nu as vrea sa ma operez ca doar la gat nu ma taiase.Ce mi-a mai spus cu ani in urma a fost ca eutirox odata ce incep sa-l iau trebuie sa-l iau toata viata {asta in caz ca nu ma operez}asa ca dimineta merg direct la pastile.multa sanatate.






]
0
06-08-2009, ora 08:54
gabry007
Nu este medic/terapeut
gabry007
Buna ziua,
As avea si eu o intrebare si poate imi raspunde cineva, mixedemul tiroidian se poate transmite genetic? As vrea sa stiu pentru ca as vrea sa fac un copil, va rog sa-mi raspunda si mie cineva!
Va multumesc!
0
22-03-2011, ora 21:23
iepurina
Nu este medic/terapeut
iepurina
buna ziua, as dori sa va intreb si eu ceva. mama mea a facut analizele pentru tiroida si au iesit in limitele normale dar la ecograf i s-a depistat un nodul pe lobul drept care are peste 2 cm si jumatate este necrozat.mentionez ca dr i-a spus ca este unul vechi si i-a recomandat sa mearga la spitalul parhon la dr. bogdan stanescu sa se opereze dar ei ii este fparte frica si a a inceput sa faca atacuri de panica. intrebarea este:ce credeti ca ar fii bn sa faca, daca se poate face ceva in afara de operatie, ce stiti despre acest spital si despre domnul doctor si daca aveti idee cumva cam care ar fii procedura in cazul unei operatii. as dori daca vreum medic se uita pe acest site si imi citeste intrebarea sa imi raspunda.imi este foarte frica pentru ea. va multumesc ca ati citit despre problema mea si astept cat mai multe parei.sanatate tuturor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.