Stomac sau fiere?

07-06-2008
Vavi
Nu este medic/terapeut
Vavi
Buna ziua,
De mai bine de 3 luni ma confrunt cu urmatoarea problema:Cand simt mirosuri puternice mi se face rau, imi vine sa vomit, ametesc foarte tare, ma doare capul, incep sa tremur si ma deranjez la burta asta insemnand ca trebuie sa ma duc neaparat la toaleta.in special mi se intampla cand trebuie sa ma duc cu metroul, sau in supermarketuri.Tin sa precizez ca nu mai am scaun normal, adica fac foarte moale tot timpul aproape ca o diaree, este de cele mai multe ori galben ca si voma (vomit cam galben), sa tin un fel de regim si mananc numai pui si orez de 3 luni.Am probleme mari cu balonarea, si simt usturimi sub coasta, durere care trece si in partea stanga.Am luat espumisan, enterol si motilium care m-au facut sa ma simt un pic mai bine.
Acum cativa ani mi sa descoperit la ecografie faptul ca am fierea"septata", si la ultima ecografie facuta acum 2 luni faptul ca am ficatul marit, si stomacul spastic, multe gaze.am facut colonoscopie si nu, mi-a gasit nimic, am facut endoscopie si mi-a gasit "gastrita eroziva".Ce este gastrita eroziva?Prin ce se deosebeste de celelalte gastrite?Imi puteti spune va rog despre ce este vorba?Doamna doctor care mi-a facut cele doua analize mi-a spus ca trebuie sa fac si analizele de sange markeri virali,.Imi poate spune cineva exact ce fel de analize de sange trebuie sa fac?Mi sa spus de asemenea sa, fac si o ecografie a partilor moi.sunt intr-o situatie destul de disperata, aceasta problema imi afecteaza viata profesionala si viata personala...Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?.
16 comentarii
0
13-06-2008, ora 00:00
Doka
Nu este medic/terapeut
Doka
ati uitat sa precizati varsta.unele boli afecteaza cu predilectie anumite grupuri de varsta.
trebuie sa faceti analize sa eliminati suspiciunea unei hepatite B sau C(anticorpi HCV si antigen HBs).
colecistul(fierea) da simptomatologia descrisa la inceput. incercati si Fiobilin +Algocalmin(pt durerea de cap)cand va mai apuca criza de colecist.intrebati medicul daca o operatie de scoatere a colecistului ar fi indicata.
mai ar trebui sa fie investigat si pancreasul, enzimele pancreatice.
Dg diferential tre facut si cu colita si sindromul colonului iritabil.
Trebuie sa intelegeti ca "exista bolnavi, nu boli", adica aceeasi boala se poate manifesta diferit la diferite persoane.trebuie, cu rabdare, sa va faceti toate analizele cerute si sa mergeti la medic.Unele cazuri sunt mai greu de diagnosticat si necesita multe analize.Sanatate.
0
25-09-2008, ora 00:00
mikys
Nu este medic/terapeut
mikys
Buna ziua! De o saptamana ma confrunt si eu cu aceleasi probleme:stari de voma, ameteli, dureri de cap, tremur...am baut ceaiuri si am luat fiobilin si anghirol dar degeaba tot nu-mi trece.Astazi am luat de la farmacie Rowachol si ceai de sunatoare.Mentionez ca am dischinezie biliara(o fiere lenesa si sugrumata in doua locuri).Stie cineva daca rowacholul ma va ajuta?
0
25-09-2008, ora 00:00
mikys
Nu este medic/terapeut
mikys
Scuze...am uitat sa spun varsta, 38 de ani.
0
12-11-2008, ora 13:47
mikys
Nu este medic/terapeut
mikys
Vavi, ce faci, cum te mai simti? ti-au trecut problemele?
0
12-11-2008, ora 13:47
mikys
Nu este medic/terapeut
mikys
Vavi, ce faci, cum te mai simti? ti-au trecut problemele?
0
20-11-2008, ora 09:09
vali71
Nu este medic/terapeut
vali71
Buna.
Vreau sa va spun ca si eu ma confrunt de vreo 10 ani cu crize de fiere, insotite de dureri de cap puternice, stari de voma, balonare, diaree, tremur.si, o criza dureaza 3 zile.
Se declanseaza -la mine atunci cand sunt obosita.
Am facut anul trecut un tratament cu bilichol 3 luni, si pe urma mi-a fost mai bine.Mi-a fost recomandat atunci sa iau si cate o lingura de ulei de masline dimineata.Asta nu am putut.
Anul acesta in februarie am vizitat un medic homeopat, naturist -medicina alternativa.De atunci iau picaturile care mi le-a recomandat si vreau sa va spun ca, chiar daca mai am crize de fiere dureaza pana la 7-8 ore.eu sunt f.multumita.
Nu exagerez cu mancarea (de fapt nici inainte nu mancam prajeli, sau mancaruri grele ).
Deci sfatul meu este sa incercati si ceva pe baza de plante, poate ajuta si la voi.
am uitat sa spun ca am 37 de ani.
Multa sanatate
0
20-11-2008, ora 15:23
mikys
Nu este medic/terapeut
mikys
Buna Vali, mersi ptr raspuns...am sa incerc si eu ca am in casa niste rowachol capsule.Chiar o sa incerc sa iau ca deja m-am saturat de starile pe care le am din cauza bilei.Criza mea este continua.Dureri de cap nu prea am dar ameteala si greata ma zapacesc si parca sunt si nervoasa din cauza asta.Pacat ca bila nu se scoate daca este lenesa ca asa am scapa de belele... uf! Sanatate multa si tie!
0
21-11-2008, ora 08:03
vali71
Nu este medic/terapeut
vali71
Buna mikys.
Imi pare rau sa aud ca ai astfel de probleme.
Dar din pacate asta e cu fierea lenesa, nu se poate face nimic, decat sa traim cu ea asa.Dr parca nici nu prea ii dau mare importanta.
Cred si eu ca esti nervoasa din cauza asta.Nu ai cum sa te simti bine cand ti-e greata mereu.Ai incercat cu ceva ceaiuri hepatice ?
Mai am o reteta de la o dr.care are si ea o astfel de probl.cu fierea.personal nu am incercat-o, dar rau nu cred ca face.
Se amesteca :1 cana de suc de lamaie, 1 cana ulei de masline si 1 cana miere de salcam.Se pune intr-o sticla si se tine 9 zile la frigider.In perioada asta se agita zilnic.
Dupa 9 zile se iau cate 2 linguri dimineata pe stomacul gol.
Eu azi merg sa imi mai fac un eco sa vad ce mai e nou.
Multa sanatate.
0
21-11-2008, ora 17:27
mikys
Nu este medic/terapeut
mikys
Buna Vali! De ieri merg cu pastilele de rowachol si cu niste calciu lactic...sper sa-mi fie mai bine.Iti multumesc mult pentru tratamentul naturist, am sa-l incerc ca n-am nimic de pierdut. Ti-ai facut eco azi? Cum este? Te pup, si ai grija de tine, sanatate multa iti doresc!
0
23-11-2008, ora 14:09
mikys
Nu este medic/terapeut
mikys
Azi am facut tratamentul cu lamaie, ulei si miere.dar voiam sa te intreb Vali, chiar trebuie lasat la macerat 9 zile? nu merge luat acum si tinut la rece in continuare? as incerca si asa ca de dimineta am facut o criza de fiere de toata frumusetea...deja nu mai suport starile de rau si durerea. te pup!(mi-ar placea sa vb mai mult pe tema asta, eventual pe mes, ce zici?)
0
25-04-2009, ora 11:25
Ohcamy77
Nu este medic/terapeut
Ohcamy77
Am facut o intoxicatie alimentara acum2luni, de atunci ma simt din ce in ce mai rau, de la florii vomit de2ori pe zi, ameteli dureri de cap mai mult o jena in dreapta decat durere, am in permanenta greata si amareala in stomac.oboseala si lipsa poftei de mancare, am slabit si ma simt slabita ce poate fi inca nu am mers la medic.am32ani si am fost f stresata si suparata in ultima vreme
0
14-05-2009, ora 13:20
laur1977
Nu este medic/terapeut
laur1977
Buna ziua!Cred ca si eu am aceiasi problema ca si dumneavoastra.Am 31 d ani si cam de 2 ani am simptome de voma balonare scaune moi, dureri de cap ameteli si in ultimul timp si dureri abdominale in partea dreapta.Ar putea fi tot de la fiere sau ficat.Am tot amanat mersul la medic dar nu cred ca procedez bine.ce analize ar trebui sa fac.Va rog sa-mi dati un sfat!!
0
03-03-2010, ora 12:50
cryssa2712
Nu este medic/terapeut
cryssa2712
Buna ziua!
Am daca se poate si eu nevoie de ajutorul dumneavoastra. Am fost sa-mi fac o radiografie si mia spus ca am ficatul marit, asta dupa ce am vomat si dupa ce m-a durut f tare in partea dreapta, inca ma doare. O sa va spun dimensiunile pe cre mi le-a spus medicul: LHS- 55 mm si LHD- 133 mm. Ar trebui sa ma ingrijorez? Ar putea fi vorba de hepatita sau diabet?

Va multumesc, anticipat!
0
03-03-2010, ora 12:55
cryssa2712
Nu este medic/terapeut
cryssa2712
Scuze am uitat sa va spun ca am 26 de ani, 1, 54 cm si 54 kg.
0
12-04-2012, ora 18:23
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
Calciu lactic provoaca diaree dupa o perioada de folosire pe un stomac si intestin si asa iritat, nu-l recomand in cazul de mai sus.
Sfant este regimul alimentar, scapi pana si de hepatita de diabet si de altele daca stiti cum sa-l conduceti, tratamentul homeopatic este un foarte bun adjuvant dar se poate si fara.
CARNE LA GRATAR SAU FIARTA, BRANZA TELEMEA NU DE VACI, LEGUME FIERTE ( DOVLECEL, TELINA, MORCOVI ).
APA FIARTA SI RACITA PANA LA AMELIORAREA PROBLEMELOR, APA ESTE FOARTE FOARTE IMPORTANTA, PANA SI CEA INBUTELIATA (CARE ESTE TOT DE CHIUVETA ) ARE MICROORGANISME, NU MAI VORBESC DESPREA CEA DE LA CHIUVETA.
0
12-04-2012, ora 18:42
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
Ficatul este un organ foarte vascularizat; este cel mai greu viscer.Cantareste in medie la omul viu 1200-1500g, este cu 500-700g, uneori cu 900g, mai greu din cauza sangelui pe care il contine. Dimensiunile lui medii la omul viu sunt urmatoarele: 28cm in sens transversal (lungimea); 8cm in sens vertical la nivelul lobului drept (grosimea) si 18 cm in sens antero-posterior (largime).Dar volumul ficatului variaza foarte mult:cu varsta, cu sexul, dupa cantitatea de sange continut, cu perioadele digestiei, cu starile patologice.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • Balonare imediat după masă - cauze și tratament
  • Topul alimentelor care provoacă balonare
  • Balonarea: alimente de evitat și ce să adaugi în dieta ta
  • Noi metode de a preveni balonarea în cazul dietelor bogate în fibre
  • Balonări supărătoare? Lista alimentelor indicate și contraindicate
  • Ce poate ascunde balonarea - afecțiuni cu balonare frecventă
  •