STENOZA DE ACE STINGA 95 la suta STENOZA DE ACE DREAPTA 40-50 la suta

24-05-2011
aurelian
Nu este medic/terapeut
aurelian
Buna ziua, ma numesc Aurelian sunt din or.Pascani, am tatal in virsta de 62 ani iar acum o luna de zile mai precis pe data de 04.04 2011 a avut un Avc fara hemoragie iar medicul teritorial i-a prescris tratament fara internare in spital.. totul a mers ok pina pe 23.04 2011 dupa care a facut ai 2-lea AVC la fel fara hemoragie.dupa internare... apoi externarea in din spital medicii au avut urmatoarele rezultate :
Sectia neurochirurgie 2
BILET DE IESIRE DIN SPITAL/SCRISOARE MEDICALA
__
Stare externare:AMELIORAT Cod OMS principal:G81.1
_
Diagnostic externare:
Hemipareza Dreapta
OCLUZIE ACI STINGA
STENOZA DE ACE STINGA 95%
STENOZA DE ACE DREAPTA 40-50%
INSUFICIENTA VENOASA CRONICA
Epicriza

Pacient internat in Clinica de Neurochirurgie prin transfer dinClinica Neurologica pentru evaluare endovasculara.
Se practica interventia de diagnostic endovascular(ce releva o ocluzie ACI stg, stenoza strinsa de ACE stg.38%, stenoza 40-50% ACCdreapta cu buna supleere prin axul carotidian drept.
In present se decide conduita conservatoare.
_
Tatal meu acum se simte mai bine dar va rog sa-mi spuneti ce se poate face in acest caz sau daca ati mai intilnit astfel de cazuri si daca se poate trata chirurgical(si cu ce fel de riscuri) poate imi recomandati un medicsau o clinica buna care a mai rezolvat astfel de cazuri.va multumesc anticipat
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul