SOS prolaps de valva mitrala, stari de lesin, puls 160

01-01-2009
betty margaritescu
Nu este medic/terapeut
betty margaritescu
Buna ziua,
am 34 de ani si o data la cateva luni aveam stari de lesin cu ameteli, frison, tiuit in urechi ori infundarea urechilor, pulsul crescut (peste 135, maxim mi 162). Medicii de pe ambulanta au pus totul pe seama unor caderi de calciu si mi-au aplicat perfuzii cu ser fiziologic si calciu intravenos. Am urmat un tratament cu calciu, D2 si magneziu timp de o luna insa starea mea s-a agravat in sensul ca starile de lesin s-au indesit, ajungand chiar la un numar de 2 pe zi. Am consultat mediul cardiolog care mi-a facut un EKG ce a iesit bun, insa mi-a recomandat si un eco de cord care a stabilit urmatoarele: "Valva mitrala ant. usor ingrosata, discret prolaps < 4 mm, cu regurgitare mitrala secundara minima, In rest ex. limite normale." Doctorita mi-a spus ca nu ar fi probleme si m-a chemat sa revin la control dupa 3 -5 ani, insa eu ma simt in continuare rau avand aceleasi simptome la care s-au adaugat palpitatii pe care nu le aveam inainte si care apar frecvent de mai multe ori pe zi cu diverse intensitati. Am efectuat si teste de sange de tot felul, inclusiv electroforza, ASLO, Cortizol, FT4, TSH si fibrinogen care au iesit bine, la fel si colesterolul. Mentionez ani de zile am fumat circa 12 tigari pe zi si am consumat frecvent cafea. De 1 luna insa nu mai fumez si nu mai consum cafea insa simptomele nu au disparut. Timp de 24 de ore am purtat si Holter EKG insa ca un facut in acea zi nu am avut nici strile de lesi, nici pulsul crecut si nici palpitatii. Raportul holter EKG iesind astfel bun. De curand am aflat ca o veche cunostinta de a mea de varsta apropiata fost operata in Italia de prolaps de valva mitrala desi era asimptomatica. Mentionez ca sunt mamica singura a unui baietel de 6 ani, singuratatea si problemele cu care ma confrunt obsesiv in fiecare zi de una singura mi/au creat si o mare depresie, plang des si am stari de nervozitate, sunt o persoan izolata, usor antisociala. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa reiau analizele consultand si un alt cardiolog? Am nevoie de operatie? Va multumesc din inima!!! Va raman profund recunoscatoare. Avand un baietel pe care il iubesc foarte mult vreau sa ma asigur ca sanatatea mea e in ordine si ca voi putea sa il sprijin cat mai mult pe viitor.
3 comentarii
0
22-03-2010, ora 22:22
alexandru1989
Nu este medic/terapeut
alexandru1989
Stai linistita ca si eu am prolaps de valva mitrala minor si pulsu 160 de ma luat salvarea si degeaba asa vei trai toata viata si nu ai nevoie de operatie si eu am o fetita de 2 anisori si miee foarte greu ca nu o pot ajuta cu mai mult pnt ca sunt mai rauu ca o femeie ma speriii. asta este ai grija de tine sii ia extraveral ca te mai calmeaza
0
27-03-2010, ora 10:23
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
Buna Betty si Alexandru. Ce-ar fi sa intrati pe capitolul Ablatie/cel cu peste 800 de mesaje/, unde exista un moderator exceptional/ARMMDT/, in stare sa va raspunda la toate problemele legate de palpitatii? Eu zic ca merita incercat, n-o sa regretati. Numai bine.
0
12-03-2011, ora 22:36
sniper0908
Nu este medic/terapeut
sniper0908
am 21 de ani si ieri am aflat ca am un prolaps de valva mitrala minor si am batai puternice de inima tensiunea mare obosesc repede dar la tine eu cred ca palpitatiile le ai din cauza valvei defecte pentru ca inima nu pompeaza destul sange si eu am palpitatii dar eu am tahicardie sinusala
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Măsurarea pulsului
  • Ritmul cardiac în timpul antrenamentelor fizice
  • Semne că ai putea sa leșini
  • Cât e bine să fie frecvența cardiacă?
  • Cauzele leșinului și ce se întâmplă în organismul nostru când leșinăm
  • De ce unele persoane leșină mai ușor decât altele
  • Sincopele cauzate de tulburările de ritm ar putea fi prevenite
  • Gravitate COVID - la ce saturație în oxigen mergem la spital?
  • Starea de leșin - cauze, cum o recunoști, sfaturi, tratament
  •