SONDA URINARA cum sa o scot?

15-04-2011
costy67
Nu este medic/terapeut
costy67
Buna ziua, daca ma poate cineva indruma cum sa scot sonda urinara pe care o are mama mea de mai bine de 2 luni, mentionez ca asa au externat-o din spital.Am vorbit cu medicul de familie, dar dansul nu se deplaseaza sa o viziteze daramite sa faca asa ceva.Mentionez ca nu o deranjaza sonda nu a facut febra dar din discutile cu ia am ajuns la concluzia ca ar dorii sa o scoatem dar nu stiu exact procedeul, sper sa ma indrume cineva
2 comentarii
0
17-04-2011, ora 08:56
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este foarte simplu de a scoate o sonda si, spre deosebire de aplicatia de sonda, scoaterea nu presupune sa fii doctor.
Materiale necesare: manusi, seringa de 20 de ml, un dezinfectant neiritant, asa cum este bethadina (atentie ! pateaza ireversibil lenjeria, camasa, etc.), un vas de materiale infecte (galeata de gunoi de la bucatarie, de exemplu), doua tampoane generoase de vata medicinala. Daca betadina vi se pare scumpa, e buna si o solutie de cloramina in doza de 8 tablete dizolvate intr-un litru de apa.

Ca sa intelegeti cum sta o sonda, trebuie sa aveti in vedere ca sonda (presupunand ca e o sonda Folley) are o tulpina si doua capete. Unul e capatul din vezica urinara, celalalt e capatul pe care il vedeti. La capatul pe care il vedeti avem asa: un terminal care e cuplat cu punga in care se strange urina si un terminal care e liber. La capatul pe care nu il vedeti fiindca e in vezica, avem: un terminal liber si gaurit, prin care urina din vezica intra in tulpina sondei si curge in punga si un balonas umflat si plin cu apa. Cand s-a aplicat sonda, medicul, dupa ce a fost multumit de felul in care a asezat-o, a fixat sonda injectand apa in terminalul liber al capatului vazut, apa care a umflat balonasul din capatul nevazut. Dv trebuie sa faceti operatia inversa.

Puneti-va manusile si dezinfectati zona.
Aplicati seringa (fara ac) in capatul liber. Scoateti apa care vine de acolo. Teoretic, vin 30 de ml de apa (deci va trebui sa aplicati seringa de 20 ml de 2 ori). Practic, de multe ori e mai putina apa. Extrageti-o pe toata, pana ce simtiti ca nu mai e nimic de extras. Atrunci stiti ca balonasul din vezica este complet dezumflat.
Acum extrageti sonda, care va aluneca foarte usor, aproape ca iese singura.
Dezinfectati zona din nou, folosind un alt tampon.

Fiti sigur ca ati inteles ce trebuie facut. Daca aveti cel mai mic dubiu, intrebati-ma.
0
19-07-2014, ora 20:35
danyel_danyel
Nu este medic/terapeut
danyel_danyel
buna domnu doctor este bine sa imi introduc sonda singur ca am strictura uretrala
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.