Sinuzita foarte veche...

30-07-2008
tosa simona
Nu este medic/terapeut
tosa simona
Buna!

Am 20 de ani si de aproximativ 3-4 ani am sinuzita.

Am stat 2 ani...fara sa fac vre-un tratament...deoarece ma-m gandit ca o sa-mi traca., insa, am vut dureri de cap insuportabile...am mers la control mi s-a spus ca am sinuzita maxilara dreapta..am luat antibiotice..am facut punctie..., iar la urma ma-m operat.dupa operatie medicii mi-au zis ca o sa ma fac bine insa sa ateptam cateva luni. nu dupa multe luni de la operatie, au inceput sa-mi curga puroi pe cea lalta parte, , partea stanga...de atunci aproape in fiecare luna iau amoxicilina antibiotic, deoarece ma simpt mai bine dupa ce iau.
dimineta ma simpt obosita nasu infundat intre ochi simp ca ma apasa ceva..de multe ori ma tar dureri de cap, tot capu si fruntea. si in partea stanga sub ochi..am o mica umflatura, iar in timpul zilei trece. nu inteleg:atunci cand dorm un pic mai mult ma trezesc umflata sub ochi si cu multi puroi..de accea iau antibiotic sa ma amelioreze.insa oare cat o sa mai dureze asta?? mi frica sa ma duc sa ma operez deoarece am auzit, ca sinuzita se poate trata si prin cale naturala, infunzie etc.
am fost la medic si mi a spus ca s-ar putea sa am sinuzita frontala..sau cronica...
imi cer scuze daca nu am fost preea explicitao sa mai revin cu detali...astept parerea unui medic profesionist...va rog frumos

va multumesc, simona.
sanatate.
9 comentarii
0
30-07-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna ziua Simona!
O sa incerc sa te ajut.
trimite.mi radiografia SAF pe mail.
daca este foarte veche radiografia atunci fa si una noua pentru comparatie si trimitele ca sa pot sa ma dau cu parerea ce fel de sinuzita ai!
Pana atunci... iti cumperi INHALANT. pui cate 4-5 pic la un pahar de ceai de musetel fierbinte, acoperi paharul cu o palnie mai mare..si prin orificiul cel mic faci inghalatii direct pe nas, cand se raceste ceaiul... cu o seringa introduci ceai in nas si faci spalaturi nazale.
poti face de 2 -3 ori pe zi. dar seara la culcare este obligatoriu.
SINUPRET tab. 2 la 8 ore.
si mai vorbim.
0
19-08-2009, ora 18:54
ionel_bogdan
Nu este medic/terapeut
ionel_bogdan
buna seara
am o sinuzita cronica sinusala cum pot scapa de aceasta durere?
am fost trimis la bucuresti pt endoscopie dar medicul este in concediu si as vrea sa scap de durere
imi puteti spune un tratament sau ceva sfaturi care sa-mi fie de folos
va multumesc
0
20-08-2009, ora 08:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru a scapa de sinuzita... este important"
1. sa scapati de factorii care duc la sinuzita( deviatie de sept, rinita cronica, infectii dentare)
2. sa faceti inhalatii si spalaturi nazale.. pentru a elimina secretiile
3. ser efedrinat..instilatii nazale pentru a usura eliminarea secretiilor
4 sinupret 2 la 8 ore antiinflamator.
5. mergi la unlaborator.. dimineata la prima ora( fara sa curati nasul) si o sa.ti recolteze o secretie nazala.
cu antibiograma ! o sa vezi la ce esti sensibil si ce antibiotic trebue sa administrezi ca sa tratezi sinuzita!
0
20-08-2009, ora 15:08
ionel_bogdan
Nu este medic/terapeut
ionel_bogdan
d-le dr putem veni la pascani pt o consultatie si va rog sami spuneti adresa unde putem veni si orarul de lucru al dv
am facut RMN, tomograf si nu sa vazut nimic sau nu au fost bine citite nu stiu ce sa intamplat
cu o saptamana in urma am facut o radiografie si am fost diagnosticata cu sinuzita cronica sinusala
am dureri de cap dar cel mai mult ma doare fruntea si intre ochi
va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac
va multumesc
multa sanatate
0
21-08-2009, ora 12:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da puteti veni pana in 2 septembrie.. dupa care o sa merg si eu in concediu!
program zilnic.
tel.0744 196583.
ma anuntati cu 1 zi inainte ca veniti.. si stabilim ora!
0
21-05-2010, ora 21:37
c.mihai
Nu este medic/terapeut
c.mihai
Buna seara, de o luna ma straduiesc sa scap de o sinuzita maxilara inferioara dreapta, conform cu rezultatele din RMN. Am urmat tratamentul:

26.03.2010 - 02.04.2010
Augmentin 1g -- 1 la 12h -- 14cp
Eurespal 80mg 3/zi
Sinupret 2cpx 3/zi 7 zile
Rinonef-T 4pic x 4/zi
Paracetamol 3/zi

06.04.2010 - 08.04.2010
Ketonal forte 100 mg 1/zi
Trachisan 3/zi 3 zile
Ophtamesone 3 pic x 3/zi

12.04.2010 - 14.04.2010
Lekoklar 500mg 1 la 12 h -3zile

05.05.2010-10.05.2010
Ciprinol 500mg 1 la12h-6 zile

20.05.10-Punctie sinus maxilar inferior dreapta
20.05.10
Zinnat 500 mg -3 zile 1 la 12h
Ketonal forte 100 mg 1/zi
Essentiale forte n 1x 3/zi
Ranitidina 150mg 2/zi sau omez 1/zi
fac inhalatii in fiecare seara cu musetel/inhalant


pe 20.05.10 am facut prima punctie fara rezultate/ fara sa iasa puroi; punga de puroi este foarte jos mi sa spus de la orl; acum urmez ultimul tratament
imi sangereaza nasul si ma dor ochii /putina senzatie de ameteala, practic aceeasi senzatie ca si pana acum. Mi s-a propus o sinuscopie pt eliminarea punga puroi.
Va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac ; am inteles ca raman gauri definitive in urma punctiilor si a sinuscopiilor si devii mai sensibil este adevarat? de la orl mi s-a spus ca nu raman; dar din moment ce se perforaza osul?
Multumesc!
0
22-05-2010, ora 22:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
vreau un consult la stomatolog si o radiografie la dintii de sus( de sub sinus). poate fi un chist de la dinte.. si ati facut inzadar toate tratamentele.
0
23-05-2010, ora 10:51
c.mihai
Nu este medic/terapeut
c.mihai
o sa-i controlez pe toti. trebuie facuta radiografie la fiecare sau se vede pe un saf
0
23-05-2010, ora 18:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe SAF.. se vad numia sinusurile anterioare a fetii
pentru dandura suint proectii speciale, altele specifice stomatologiei. !!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •