Sinuzita cronica etmoidal pasagital stanga calcificata. Ajutor va rog!

06-09-2015
toma.alexandrew
Nu este medic/terapeut
toma.alexandrew
Buna ziua,

Ma numesc Alex si acum pana acum 4 ani am fost dependent de droguri. Mai exact prizam pe nas. M-am lasat de acum 4 ani si nu mai consum nimic. Am consumat in jur de doi ani.
In septembrie anul trecut am fost si mi-am facut un RMN din care a rezultat SINUZITA CRONICA ETMOIDAL PASAGITAL STANGA. Pe RMN lungimea afectata este cam cat degetul aratator de lung adica e ceva.
Am fost sa-mi fac RMN deoarece simteam niste dureri la ceafa pe aceeasi parte si cativa doctori mi-au zis ca e vb de sindromul Arnold.
Dupa ce am facut RMN am fost la un doctor neurolog care mi-a zis ca sinusul este calcifiat. Probabil din cauza acelor substante. Am fost si la orl si in ureche au gasit niste coji de ceara (ceara era mult mai solida) iar sub... pielea era umeda si inflamata.
Am facut niste inhalatii cu ceai de musetel si sare de himalaya o perioada dar cred ca am gresit din cauza ca sarea am impresia ca usuca si calcifiaza mai tare.
Cu urechea stanga, un zgomot cum ar fi aplaudat din palme ma deranjeaza timpanul. Ma gandesc ca are legatura cu sinusul. De asemenea atunci cand ma trezesc dimineata ochiul stang e un pic iritat. Il simt uscat insa nu e rosu si mai simt dureri in spatele ochiului, mici insa dese. De asemenea am inceput sa simt si presiune in cap.
Am lasat si alcoolul deoarece ma simteam diferit si nu mai pot sa beau deloc. Este ca si cum imi excita f tare creierul si deveneam agitat. Se intampla de la 2 beri, nu mai mult.
Se poate sa fac niste inhalatii cu ceva care sa-mi descompuna calcificarea? Sau va trebui operatie.

Astept raspunsul dvs.

Multumesc din suflet.

Alex
4 comentarii
0
06-09-2015, ora 16:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 nu sunt deloc sigur ca ai sinusita
2 simptomele de dureri la ceafa si ce ai mai scris sunt de la probleme d edereglare de cicrulatie cerebrala
pasii corecti
cauti un medic ORL.. la care mergi cu filmul sau CD de la RMN sa vada el care.i problema..
NU ce a scris medicul radiolog
verifica des tensiunea arteriala si ai grija de alimentatie corecta apropiata de vegetariana sii consumul ccorect de lichide
0
01-12-2015, ora 19:06
bubu_cristian
Nu este medic/terapeut
bubu_cristian
Buna seara,
Ma numesc Cristian si sunt din Piatra - Neamt. Imi poate explica cineva ce inseamna ingrosarea mucoasei sinusului maxilar stang si a celulelor etmoidale si sinusurilor frontale?, in urma unui RMN cerebral asta a fost cam singura problema, mentionez ca sufar de un sindrom vertiginos de cativa ani.
0
01-12-2015, ora 19:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 ingrosarea mucoasei.. NU are nici o treaba cu vertijul
2 ingrosarea mucoasei pe sinusul maxilr poate vorbi
-despre o infectie dentara..sus, sub sinus
-despre o devaiatie de sept sau rnita hipertrofica
un medic ORL.. o s ate ajute sa rezolvi problemele
3 sdr. vertiginos poate fi
- periferic, se investigheaza separat la ORL, in clinica ORL unde fac teste vestibulare
-sau central.. care poate fi de la probleme oculare, coloana cervicala, de la probleme cardiace si cel mai frecvent de la probleme gastro- intestinale si alimentatie si hidratare.. Incorecta
0
01-12-2015, ora 21:54
bubu_cristian
Nu este medic/terapeut
bubu_cristian
Da intradevar am avut o infectie la molarul de minte, dar celulele etmoidale si sinusurilor frontale ce inseamna? ca as avea o sinuzita?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.