SINDROM ATAXIC - Un sfat, va rog!

12-03-2011
xzila
Nu este medic/terapeut
xzila
Buna ziua!
Am un baietel de 12 ani, care in urma unui RMN cerebral cu substanta de contrast, a fost diagnosticat cu sindrom ataxix.
Pe rezultatul RMN-ului scrie: Importanta atrovie cerebeloasa globala(emisferica si vermiana) cu largire secundara a sulcusurilor dintre foliile cerebelose si dilatare ex vacuao a ventriculului IV.
Modificare de semnal(discreta hipertintensitate FLAIR/T2, flu conturata) in tegumentul pontin posterior bilateral simetric(glioza)
Spatii lichidiene externe si interne supratetoniale normal dimensionate(fara atrofir corticala sau cerebrala interna la nivel supratetonial)
Aspect normal al structurilor de linie mediana. Angio/IRM cerebrala arteriala si venoasa TOF si post contrast cu aspect normal.
Usoara dismielinizare supratentoriala peritrigonala.

De atunci face tratament cu cerebrolisin injectabil, si mentat, si kinetoterapie de 2 ori pe saptamana.
Dar lucrurile se inrautatesc, de curand poarta orteza de noapte, si va primi si una de zi.

Mersul ataxic(ca de om beat) a aparut pe la 7 ani, este dislexic, vorbeste greu, nu are finete in miscari, se vaita cel putin adata pe saptamana de dureri de cap, care nu sut foarte puternice si nici nu dureaza mult.
Are un IQ de putin peste 70.

As dori va rog sa-mi recomandati un medic neurolog bun, si cum as putea sa-l contactez, in prealabil.
3 comentarii
0
13-03-2011, ora 13:46
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
va dau pe email
0
05-08-2011, ora 17:08
pasztai zoltan
Nu este medic/terapeut
pasztai zoltan
Sunteti pe calea ceea buna daca programele de kinetoterapie sunt bine gandite pentru acest tip de afectiune !
Ameliorarile sunt minore dar cu ortezele aveti mare grija, mai ales ceea de noapte.!
Recomand Kinetoterapie neuromotorie de reechilibrare cap- gat trunchi, si foarte multa stretching activ pe musculatura care tinde la hipetonizare si contractura dar corect !! Cred ca aici sut probleme la miscarile din laba care nu e voie sa se faca decat activ ! fara miscari pasive !! care produc stretchi reflex !!!!!
pasztay zoltan conf univ dr Expert in kinetoterapie si motricitate speciala.
0
12-07-2014, ora 17:12
xzila
Nu este medic/terapeut
xzila
Am fost intre timp la Al.Obreja, unde ne-au spus ca e suspect de Ataxia Friedreich.
Am facut analizele specifice, si au iesit negative.
As dori sa contactam un doctor care sa ne indrume catre un diagnostic, problemele de mers se inrautatesc, cutia toracica s-a deformat si ea. IQ a scazut la 54.Nu a mai primit nici un tratament.Doar kineto face la un cabinet privat in oras.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.