sindromul intestinului iritabil

05-09-2007
diana1981
Nu este medic/terapeut
diana1981
am fost diagnosticata cu sii si sufar des de episoade de diaree.mi s-a recomandat sa nu mai mananc cereale, legume, fructe, lactate si paine alba.atunci eu cu ce ma mai hranesc?!! nu pot sa traiesc numai din orez, oua fierte, paine prajita si carne de vita sau pasare fiarta.mentionez ca am probleme si cu bila.mi-e foarte foame!!!!!!regimul asta imi distruge apetitul, m-am saturat de toast cu margarina!!
2 comentarii
0
26-09-2007, ora 00:00
jflvibvib
Nu este medic/terapeut
jflvibvib
fructele pe care le poti consuma sunt banane, mere decojite si celelalte fructe in compoturi.legumele se consuma preparate.evita totusi condimnentele, alimentele iuti, dulciurile concentrate si in exces, sucuri acidulate.pentru diaree si crampe incearca debridat.
0
03-10-2007, ora 00:00
LoraA
Nu este medic/terapeut
LoraA
Ai facut analize la scaun? Ar fi indicat sa faci, sa vezi daca nu ai cumva giardia. Acest protozoar poate da simptomele pe care le-ai prezentat. Ar trebui sa duci macar trei probe de scaun, pentru ca exista posibilitatea sa nu iasa la prima analiza, dar nu inseamna ca nu exista...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • L-glutamina funcționează în sindromul de colon iritabil?
  • Terapia alimentară are rezultate superioare medicației în gestionarea sindromului de intestin iritabil
  •