SFORAITUL INGROZITOR

25-01-2016
valentin12
Nu este medic/terapeut
valentin12
Buna ziua, am o problema foarte mare in casa cu o persoana care sforaie ingrozitor. Nu poate sa doarma nimeni langa persoana respectiva. Va rog sa imi spuneti ce solutii exista pentru sforait. (solutii reale nu prostii)

Va multumesc.
3 comentarii
0
26-01-2016, ora 12:29
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
Sforaitul puternic poate fi adeseori neplacut ptr cei din jur si periculos ptr sanatate in special daca este combinat cu apneea de somn. Una dintre solutii ar fi dormitul pe o parte(si atasarea unei perne pe spate ptr evitarea intoarcerii)sau aplicarea unui dispozitiv in fiecare nara(se gaseste prin farmacii). Daca acestea nu dau rezultate, o alta solutie, de data asta profesionista ar fi apelarea la un doctor pneumolog ptr o evaluare a somnului cu ajutorul unui dispozitiv (somnograf)care trebuie purtat o noapte iar a doua zi se citesc datele de pe card pe un pc. Daca in urma somnografiei se constata o forma severa de sforait sau apnee de somn se poate recurge la o atela pneumatica prin care se sufla aer controlat cu ajutorul unui aparat-CPAP(sau autoCPAP care trebuie purtat in timpul somnului) care corecteaza aceste probleme. Tratamentul e de lunga durata(poate chiar toata viata).
0
07-12-2016, ora 23:37
valentin12
Nu este medic/terapeut
valentin12
Buna ziua, as vrea sa imi recomandati o clinica buna pentru sforait, persoana cu probleme trebuie tratata neaparat, sforaie prea tare
0
08-12-2016, ora 14:08
valentin12
Nu este medic/terapeut
valentin12
Buna ziua, as vrea sa imi recomandati o clinica buna pentru sforait, persoana cu probleme trebuie tratata neaparat, sforaie prea tare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Remedii pentru sforăit - soluții acasă și tratamente posibile
  • Persoanele care sforăie au un risc crescut de apnee în somn și sunt mai puțin active
  • Apneea obstructivă în somn, un important factor de risc pentru cancer, indică un studiu
  • Sforăitul ar putea fi un indicator mai puternic de AVC decât obezitatea
  •