Serotonina, Dopamina si Noradrenalina - tratarea depresiei...

480 comentarii 1 2 ..... 567 ..... 15 16 Înainte ›
0
10-05-2010, ora 12:04
Andeea
Nu este medic/terapeut
Andeea
Hei!!!nu trebuie sa va certati!acesta este un forum in care oamenii cauta un sfat, un ajutor, o alinare.Germont nu mai fii asa de negativist si de pesimist.noi aici avem nevoie de incurajare, de pozitivism, de optimism, nu de descurajari!!!!trebuie sa avem incredere in unele lucruri daca vrem sa ne facem bine! hai terminati cu cearta copii!!:) impacati-va si gata:) Nick te rog sa ai grija de tine si sa te faci bine pentru ca noi aici avem nevoie de tine!!!Dumnezeu sa te ajute si multa sanatate si putere de munca!!!o zi buna tuturor si Doamne ajuta!!
6
10-05-2010, ora 16:34
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat!

Stimate d-nule Germont, mă bucur să aflu că nu aveţi nimic cu mine. Nu mi-am dorit să vă stric buna dispoziţie, de aceea îmi cer scuze că totuşi, chiar şi indirect, am făcut-o.
În rest, nu comentez ce aţi mai scris pentru că mă simt rău (sunt foarte obosit, şi oboseala mă determină să nu am forţa necesară să mai digitez mult). În acest moment sunt o legumă - am un tonus muscular aproximativ egal cu zero barat, deci...iertaţi-mă, voi comenta când mă voi simţi mai bine.
Vă mulţumesc pentru tot, inclusiv pentru aluziile negativo-nefondate.
Aveţi mare grijă de dvs. şi încercaţi să trăiţi cu iubirea în inimă şi lumina în suflet.

Salve!
P.S. - NU mă plăteşte nimeni să fac trafic Romedicului. Fac tot din iubire şi cu multă maturitate (când scriu mult nu denot imaturitate, ci cu totul altceva). Dvs. sunteţi liber să credeţi ce şi cum doriţi, iar eu sunt liber să vă înţeleg şi să nu vă judec. :)
_

Andeea, eu şi d-nul Germont nu ne certăm deloc. Pur şi simplu interacţionăm nu tocmai armonios, atât. Dar armonia va exista; deja există! :)
Numai bine!

_


Să fiţi binecuvântaţi toţi :)
0
10-05-2010, ora 17:27
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Referitor la omega-3 eu inteleg prin ulei purificat acele capsule cu continut crescut de EPA si mai putin DHA, fiindca doar aceasta componenta de acid eicosapentaenoic (EPA) este activa si ajuta in depresie si tulburari afective, insa la noi nu se gasesc inca ! Trebuie cumulat cat mai mult EPA, un gram sau mai mult ! In experimentele care s-au facut in Anglia si au dat rezultate s-au folosit cam 9 grame zilnic, deci cam 3 capsule de 1000 mg de 3 ori pe zi pe perioade mari, de pana la un an !
Eu unul nu am reusit sa iau mai mult de 2 zile, cate 1-2 capsule /zi, fiindca le simteam mirosul de peste si imi provocau de fiecare data migrene mai mici sau mai mari ! Mai bine luati cate o lingura dimineata din uleiul de in presat la rece (Parapharm) cu lamaie sau vitamina C !

Avand in vedere cele de mai sus nu va recomand sa dati banii pe suplimente foarte scumpe, mai bine va cumparati de acei bani un somon intreg pe care il gatiti la cuptor si mancati cat mai multa grasime din aceea topita si pe cea de sub piele ! Sau..in perioada de migratie a somonilor mergem cu totii in parcul Yelowstone la prins somoni..alaturi de ursii grizzly bineinteles ! :)

Sanatate tuturor mai ales lui Nick ! Din pacate anul asta astenia dureaza un pic mai mult !
0
10-05-2010, ora 22:20
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Hmm... si eu care le-am recomandat parintilor sa nu mai manance peste, ca au PCB, mercur si metale grele. Sau ca omega 3 se distruge intr-un procent semnificativ din cauza caldurii, doar de aia e grasime polinesaturata.
Mai degraba iei 1-2 capsule /zi si asiguri din belsug antioxidanti, elimini stresul oxidativ (detoxifiere, reducere stres). Mult mai preferabil decat a-ti turna in cap o gramada de polinesaturate, inhiband sinteza omega 6 si implicit a derivatilor ce provin din ele + o abundenta de grasimi peroxidate.
In caz de cancer se poate incerca o luna doua cate 9 g zi, dar nu un an.
Raportul NECESAR omega6:omega3 este 3:1, nu 1:4 sau alte improvizatii mentinute perioade lungi de timp.
-
Uleiul purificat este cel fara impuritati!
0
10-05-2010, ora 23:06
filipppmariusss
Nu este medic/terapeut
filipppmariusss
In sfarsit am reusit, dupa multe incercari sigur am reusit sa rezolv problema mea prin experimente proprii, stiu ca nu trebuia sa deschid acest topic pe subiectul acesta, dar dorinta mea a fost de a impartasi bucuria mea in vindecarea fobiei(de un an experimentez tot felul de analgezice, am ajuns la injectii, ce trebuie anasteziat?si ce facem?).

Foarte simplu, am scris doua variente in caz ca nu functioneaza una in vindecarea fobiei, sa incepem miezul.
O injectie de anestesie in zona cerebelului, adica in piele, o sa apara disparitia frici complet pe o perioada de cateva ore.Ce facem in acest timp?In acest timp de anestesie se combate fobia, adica expunerea in fata obiectului sau situatiilor fobice pentru imprietenia gandului de teama de respectivul sau respectiva.

Daca nu va functioneaza prima varianta puteti incerca a doua care e mult mai simpla.
Cautarea unei substante chimice care provoaca frica(eu am avut ocazia sa mananc peste rosu care contine aceea substanta), in timpul efectului se pune in fata ochilor, Stii ce?Un bec luminat la care se poate regla lumina, acest bec luminat se pune in fata ochilor si se misca si insotit de volumul de luminape o perioada peste 10 minute, (fobia mea a fost becul luminat si cu asta am reusit sa pun capat).
0
13-05-2010, ora 16:28
carlo_ro
Nu este medic/terapeut
carlo_ro
Hristos s-a inaltat!
Andreea sper sa te simti bine.
Asteptam o veste de la tine.
0
14-05-2010, ora 12:37
MARIAN O.
Nu este medic/terapeut
MARIAN O.
Bravo Filipmarius.
Foarte interesant, tine-o tot asa.Vreau sa-ti spun ca am citit unele comentarii ale tale de pe acest forum si imi place foarte mult si preocuparea ta pt. continenta sexuale.Daca nu ma insel tu esti cel care a scris despre aceasta.Ai inceput sa scrii si foarte coerent, felicitari.
Iti doresc numai bine.


Andeea si Nick va salut si sper ca sunteti bine.

Va salut Stevens si Germont si pe toti cei de pe acest forum.

Germont fii mai optimist frate, mai bun, mai roaga-te si tu la Dumnezeu ca sa te ajute sa fii mai bun.

Succes tuturor.
0
14-05-2010, ora 18:46
Andeea
Nu este medic/terapeut
Andeea
Buna ziua tuturor! ma bucur ca va mai "aud" :-) eu ma simt mai bine multumesc.mai am unele ganduri dar pe care incerc sa nu le bag in seama.nu vreau sa ma mai las.mai merg la biserica si ma rog. imi face bine.Marian sper ca esti bine in continuare.si tu carlo.si tu stevens.si toata lumea!Nick asteptam o veste buna de la tine si sa te faci bine te rog!!!Doamne ajuta!! multa sanatate si noroc!ne mai auzim!v-am pupat:-*
0
31-05-2010, ora 12:04
Andeea
Nu este medic/terapeut
Andeea
Buna ziua tuturor!Nick vreau sa te intreb daca as putea sa beau ceaiuri din acelea antistress..cred ca nu afecteaza cu nimic actiunea 5htp-ului nu?ca ma simt asa stresata si ma doare capul.si am o carticica cu tratamente din acestea naturiste si am vazut ca ceaiurile antistress de la fares sunt bune.tu ce mai faci?mai da un semn ceva sa stim ca esti bineo zi buna si Doamne ajuta!
0
31-05-2010, ora 12:08
Andeea
Nu este medic/terapeut
Andeea
Buna Marian.vreau sa te intreb daca ai putea sami mai tr o cutie de 5htp.o sa te contactez eu cand am nevoie ca mai am doar cateva pastilute.ce mai faci?esti bine sanatos?eu sunt mai bine, dar mai am ganduri din acelea urate dar incerc sa nu le bag in seama.azi de ex am avut iara stari de alea de plans si simt ca cedez emotional asa ma doare si capul si parca sunt tot ametita..nu stiu ce sa mai fac...sper din tot sufletul sa ma fac bine din nou!sa simt si eu ca traiesc.multa sanatate si Doamne ajuta-ne!
6
03-06-2010, ora 22:36
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hello!

Andeea, mentalo-psihic mă simt fantastic de bine, dar fizic...nu! Sindromul de oboseală cronică, printre altele, îmi produce multe indispoziţii.
Sunt foarte mulţumit de starea în care mă aflu, în ciuda faptului că-mi este rău în fiecare zi (rău fizic), Slavă lui Dumnezeu. În viaţa mea nu pot exista numai aspecte pozitive, de aceea primesc tot cu mulţumire şi gratitudine, inclusiv suferinţa fizică zilnică :) Pare ceva rupt din...neobişnuit, dar aşa sunt şi eu, total neobişnuit :))))))
Este foarte important ca toţi oamenii să-I mulţumească lui Dumnezeu şi pentru aspectele negative (durere, întristare, suferinţă, încercare etc.), pentru că El le îngăduie în viaţa noastră tot spre binele nostru.
Credinţa în Dumnezeu întotdeauna ni se întăreşte în vremuri de suferinţă şi de încercări, dar doar dacă ne vom da seama că nu există nimic care să nu aibă un scop, că nimic nu este întâmplător sau făcut pentru a ne vătăma, că totul este dinainte gândit, pentru a ne ajuta să fim mai buni, mai disciplinaţi...(...)...suferinţa, generalmente vorbind, ajută enorm un om, în procesul de disciplinare, de purificare, de atenţionare cu privire la erorile trecutului, de conştientizare profundă a prezentului, de a crea dorinţa de ajutorare a oamenilor aflaţi în suferinţă etc. Deci...mulţumiţi-I lui Dumnezeu!!! (am postat acest mesaj şi în alt topic :-)).

.
Andeea, puteţi bea ceaiuri antistres, dar doar dacă nu conţin plante cu proprietăţi psihoactive. 5-htp-ul poate produce efecte negative dacă se asociază cu plante ale căror proprietăţi psihoactive mimează acţiunea antidepresivelor SSRI, SNDRI, IMAO şi nu numai.
Orice asociere trebuie făcută cu multă prudenţă, pentru a ţine sub control riscul de inducere a unui sindrom serotoninergic, printre altele.
.

Andeea, consideraţi că 5-htp-ul vă ajută mentalo-psihic? Dacă în maxim 2 luni nu observaţi ameliorări semnificative, vă rog să stopaţi consumul de 5-htp şi să vă adresaţi unui medic homeopat sau fitoterapeut, dacă doriţi să vă menţineţi pe linia naturopată, sau unui medic neuro-psihiatru, dacă doriţi o abordare clasică (cu medicaţie alopată).
_



Toate cele bune, tuturor :-)
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu respect,
Mr. Nick

P.S. - Mulţumesc pentru urare, d-nule Stevens.
P.P.S. - Îmi cer iertare că nu am abordat şi celelalte persoane (pe d-nul Marian, d-nul Germont etc.). Nu am mult timp la dispoziţie şi, pe deasupra, mai am de răspuns în cadrul câtorva topice. Mulţumesc pt. înţelegere :-)
0
04-06-2010, ora 17:11
Andeea
Nu este medic/terapeut
Andeea
Buna Nick!ma bucur sa te aud din nou.5 htp ul ma ajuta cred.mai am gandurile acelea ciudate si rele, dar incerc sa nu le bag in seama.imi zic rugaciunile in gand si ma simt mai bine.dorm mai bine si nu mai am starile acelea de plans sa zic asa.uneori ma simt mai fara chef de nimic dar imi trece.capul ma mai doare dar tot asa imi trece.dar de ce am gandurile astea?or sa imi treaca vreodata?ar fi trebuit sa imi treaca de la medicament?am luat o luna si unpic 5 htp ul impreuna cu uleiul de peste si uleiul de catina..o sa mai iau o cutiuta acum si o sa vad.chestia este ca nu tot timpul le am.cand sunt undeva sau povestesc rad nu am treaba.cand sunt singura.ma tot gandesc la tot felul de prostii cum ca sunt nebuna si ca nu mai am nici o speranta.si imediat imi zic ca nu sunt ca sunt normala si tot asa.ma contrazic in gand:-)si imi revin si incerc sa ma incurajez singura.ce as putea avea?tu ce mi-ai recomanda sa fac?ai grija de tine si Dumnezeu sa ne ajute!ne mai auzim.iti multumesc pentru tot!
0
04-06-2010, ora 23:11
MARIAN O.
Nu este medic/terapeut
MARIAN O.
Buna Andeea.Scuza-ma dar imi citesc mail-urile doar la cateva zile si azi am vazut postarea ta.Am o foarte mare aversiune fata de calculator, am avut-o intitdeauna si de aceea intru mai rar si pe romedic.Cred ca asa cum pateste Nick cu telefonul mobil patesc eu cu laptop-ul.De asemeni muncesc si foarte mult si am mai putin timp liber dar daca vezi ca nu raspund pe forum te rog da-mi sms pe mobil.In rest eu sunt foarte bine multumesc lui Dumnezeu si sunt foarte bine mai ales spiritual ceea ce ma implineste cel mai mult.
Raspunsul meu este ca da mai pot sa-ti trimit 5HTP daca mai ai nevoie dar te rog sa tii cont de indicatiile pe care ti le-a dat Nick anume daca consideri ca dupa 2 luni de administrare a 5 htp-ului acesta nu te-a ajutat

semnificativ sa cauti sa urmezi un alt tratament homeopat, naturist sau chiar alopat.

Te sarut si iti doresc tot binele din lume.


Nick te salut si ma bucur ca esti foarte bine spiritual ceea ce este cel mai important si ca problemele tale sunt doar fizice.Cred ca Dumnezeu te iubeste foarte mult si ca are grija de tine.
Te imbratisez cu nesfarsita iubire fraterna si iti doresc mult succes.



Va salut pe toti si va imbratisez.
6
14-06-2010, ora 21:42
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hy!

Andeea, în viaţa dvs., din păcate, există anumiţi factori interni şi externi care vă micşorează toleranţa la stres, ceea ce, printre altele, vă crează şi unele probleme la nivelul polarizării cognitiv-comportamentale şi, bineînţeles, la nivelul a doi parametrii specifici mentalităţii fiecărei fiinţe umane în parte - abstractizare şi inferenţă. Mai explicit vorbind, în momentele în care sunteţi pusă în faţa unui stimul din mediul înconjurător / ambiant - un stimul care vă scade toleranţa la stresul psihologic, dvs. vă polarizaţi atenţia şi concentrarea doar pe abstractizarea acelui stimul, neluând în calcul şi ceilalţi stimului care vă pot ajuta să nu reacţionaţi negativ din punct de vedere mentalo-psihic.
De pildă, în cazul dvs., singurătatea ocazională vă creează gânduri automate intruzive şi nu numai. Lipsa de socializare este un stimul, care, în momentele în care ajunge la nivelul pe care dvs. nu îl puteţi suporta, vă face pe dvs., din păcate, să vă polarizaţi atenţia şi concentrarea doar pe abstractizarea unor gânduri negative (în acele momente vă gândiţi la toate prostiile, aşa cum bine aţi precizat chiar dvs.). Vă concentraţi pe acest detaliu, care vă scade toleranţa la stres, printre altele, şi ignoraţi total ceilalţi stimuli din contextul în care vă aflaţi. Această polarizare vă face să apelaţi la psihologie inferentă, adică vă determină să vă construiţi cel puţin un enunţ logic, din care să trageţi concluzia, chiar şi subconştientă, că sunteţi nebună, că nu mai aveţi şanse de vindecare etc., fără a ţine cont că există posibilitatea să nu fiţi nebună, să vă vindecaţi etc. - săriţi direct la tragerea unei concluzii negative, fără a lua în calcul toate datele din contextul global al vieţii dvs.

.
NU vă mai gândiţi la tot felul de prostii (singură recunoaşteţi că vă gândiţi!). Când sunteţi singură, vă rog din suflet, încercaţi să vă centraţi gândirea doar către aspecte pozitive. Ştiu că este dificil, ştiu, dar trebuie să încercaţi să vă educaţi mintea. Dacă nu puteţi singură încercaţi să apelaţi la ajutorul unui psiholog.
Psihologul vă poate ajuta prin intermediul terapiei cognitiv-comportamentale. Terapia cognitiv- comportamentală, prin metode specifice, poate să suprime gândurile automate, autosugestiile negative, polarizarea eronată, abstractizarea selectivă (gândirea direcţionată către un singur aspect, către un detaliu unic), inferenţa arbitrară ( trecerea direct la concluzii, fară a lua în calcul toate datele), catastrofizarea (raţionarea exagerată către negativitate) şi, cel mai important, vă poate desensibiliza mentalitatea până la faza în care veţi putea să nu mai fiţi afectată de acei stimuli care vă scad toleranţa la stres şi care vă produc indispoziţii foarte mari.
NU sunteţi nebună şi, bineînţeles, aveţi TOATE şansele din lume să vă faceţi bine!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
.


Continuaţi tratamentul cu 5-htp, dar numai până la terminarea suplimentului pe care îl mai aveţi şi, vă rog, consultaţi un psiholog. Urmaţi-i sfaturile şi totul va fi bine. De asemenea, continuaţi să vă rugaţi, să mergeţi la biserică şi să cereţi sfaturi de la duhovnicul dvs.
TOTUL VA FI BINE, sunteţi pe drumul cel bun.


Dumnezeu să vă binecuvânteze!
În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
6
14-06-2010, ora 22:04
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate d-nule Marian, vă salut cu mult respect.

" Cred ca Dumnezeu te iubeste foarte mult si ca are grija de tine. "
- Dumnezeu ne iubeşte foarte mult pe toţi, în mod egal, nu face diferenţe :-) şi are grijă de noi, altfel...(...)...nu am fi existat.
Mă bucur că sunteţi un om care consideră planul spiritual ca fiind cel mai important...(aşa am dedus eu), mă bucur foarte mult :) Continuaţi să credeţi în Dumnezeu, să vă rugaţi pentru dvs. şi pentru semenii dvs şi totul va fi bine.
Mama dvs. ce mai face?
Dvs. cum v-aţi simţit la Băile Herculane? (vă rog să-mi răspundeţi doar dacă doriţi).


Să fiţi binecuvântat!
Cu iubire şi respect,
Mr. Nick

P.S. - Aversiunea mea pentru telefonul mobil, din păcate, "curge domol" şi către computer. Încep să nu-l mai suport nici pe ăsta. M-am săturat de el, dar am nevoie de el (este oarecum indispensabil pentru mine). Aşa că vă înţeleg aversiunea pentru computer.
0
22-06-2010, ora 22:00
MARIAN O.
Nu este medic/terapeut
MARIAN O.
Salut Nick.

O sa-ti raspund la intrebari.La Baile Herculane a fost minunat dar m-am cam jucat cu focul in anumite situatii.Mi-am propus sa fac unele actiuni prin care sa-mi amplific curajul si am facut un rafting de 5 ore pe Nera si apoi in alta zi un rapel foarte riscant pe stanci catre o pestera.Am reusit cu chiu cu vai sa le fac indemnat foarte mult de prietenii cu care eram si chiar am simtit apoi o oarecare amplificare a curajului meu launtric.dar nu stiu daca voi mai face vreodata asa ceva, poate doar rafting pt.ca e mai putin riscant.In rest chiar a fost minunat la Herculane, ambianta de acolo si natura sunt extraordinare pacat ca statiunea este intr-un grad mare de degradare si nu se mai ocupa nimeni de ea.Oricum merg cam in fiecare an la Herculane pt.ambianta spirituala care este acolo si pt.natura.Consider ca Dumnezeu este foarte prezent in natura.
Despre mama mea nu pot sa-ti dau vesti prea bune.Sa lasat o vreme de baut mai ales cat a fost in spital si cat a facut si terapie la grupul alcoolicilor anonimi dar acum iar bea cei drept mai rar.Ii vad totusi eforturile care le face si cred ca nu ii este usor deloc.Foarte greu reusesc acum sa o duc al grupul de terapie pt ca isi gaseste foarte multe motive ca sa mearga dar cand ajunge totusi acolo ii place foarte mult si este impresionata de cei pe care ii vede si ii aude vorbind.Vestea bomba este ca, chiar ieri a murit sotul ei de care ea era foarte atasata si iti dai seama in ce stare este mama mea acum.Urmeaza sa o mutam acum pe mama mea din casa in care a lociut cu sotul ei in alta locuinta si in alt cartier si in felul acesta o sa o smulgem din anturajul pe care stiu ca si-l facuse in acel cartier si cu care bea.Am gasit totusi un duhovnic care imi place foarte mult si la care merg si ii mai spun si despre mama.Este catolic pt.ca eu sunt botezat la biserica catolica si imi da sfaturi foarte bune.

Vreau sa te rog, pt ca stiu din ce am citit din raspunsurile pe care le dai pe acest forum ca tu mai vii din cand in cand in Bucuresti, sa ne intalnim daca vrei si daca vei avea timp pt ca vreau sa pastrez legatura cu tine.Eu ma voi stradui sa fac totusi un efort sa citesc in continuare acest forum si sa scriu pe el.

Te imbratisez cu iubire fraterna.
0
25-06-2010, ora 19:33
Andeea
Nu este medic/terapeut
Andeea
Buna seara tuturor!Marian imi pare sincer rau pentru mama ta!dar nu-ti pierde speranta caci se va face bine.nici eu nu vreau sa mi-o pierd:-)in ultimul timp m-am simtit mai bine.chiar foarte bine.nu am mai avut gandurile acelea rele si ciudate.dar de ieri iara am inceput sa am gandurile acelea si frica aceea de a nu face ceva rau cuiva sau asa.si iara ma lupt cu ele si incerc sa nu le bag in seama.Doamne te rog ajuta-ma sa pot lupta in continuare cu ele si nu ma lasa sa cad iara!asa imi zic mereu in gand...deocamdata nu mai iau nici un tratament.numai vitamine centrum.5 htp ul l-am terminat.dar kiar in ultimele zile de luat am observat ca m-am simtit mai bine si nu am mai avut gandurile si starile acelea.si dupa aceea m-am simtit mai bine.am simtit ca traiesc din nou!nick mi-a zis sa nu-l mai iau.as vrea sa merg la un psiholog si la un medic homeopat sa iau un tratament.dar acuma nu pot fiindca nu am bani.astept sa iau salariul:-) un medic homeopat imi poate da un tratament pentru a nu mai avea starile si gandurile acestea?luna viitoare are si sora mea nunta si nu vreau sa fiu ca o leguma sa zic asa.vreau sa ma pot bucura alaturi de ea si sa ma simt si eu bine.am fost la medic saptamana trecuta si s-ar putea sa am ulcer duodenal.trebuie sa iau un tratament.sper sa ma pot face si eu bine de tot! vreau sa-ti mai spun ceva si gata:-)seara ma pun cam pe la 11 si ceva la culcare.nu trece de ora 12.dar dimineata ma trezesc foarte devreme cam pe la 5 jumate 6.uneori 7 sau 8.asta e oare insomnie?dar aprind televizorul si ma ia somnul iara.dar ma enerveaza ca ma trezesc asa devreme.iti multumesc daca ai rabdarea sa-mi citesti ofurile:-)ai grija de tine si de cei dragi tie!iti multumesc pentru tot!si tie Nick anticipat!
0
05-07-2010, ora 15:26
coolar13
Nu este medic/terapeut
coolar13
Buna.
DE un an de zile am fost intr-o relatie otravitoare care m-a adus intr-o stare de deprimare si slabiciune. Am un nod in gat care doare ingrozitor. Acum totul s-a terminat, dar sufar ingrozitor si sunt fff deprimata. Am comandat produsul 5Htp si il iau de aproape o luna, ma simt putin mai linistita si pot dormi noaptea cateva ore, dar nodul acela in gat persista si starea de deprimare la fel. Imi recomandati si mie ce as putea sa mai iau pe langa 5Http...pls.
Prietenele mele ma trimit la doctor ca sa incep sa iau antidepresive, dar mai intai as incerca sa iau ceva natural si poate astea si timpul ma vor face sa ma mai linistesc!!!!
Astept un raspuns.
0
05-07-2010, ora 16:55
Andeea
Nu este medic/terapeut
Andeea
Buna coolar13.uite aici pe forum este un baiat pe nume nick care te poate ajuta cu mai multe informatii.eu am luat un tratament prescris de el 5htp ul acela impreuna cu alte medicamente naturiste.nici eu nu am vrut sa iau antidepresive caci mi-e frica de efectul care pot sa-l aiba.eu am avut o depresie dar cred ca incet incet imi dispare.sigur adica.dar trebuie sa ai unpic de rabdare caci el e foarte ocupat si nu poate intra tot timpul pe forum.eu te-as sfatui sa incerci sa consulti un psiholog si poate sa incepi o psihoterapie.te va ajuta ai incredere.eu am fost la un psiholog.dar eram disperata si vroiam sa iau antidepresive sami treaca mai repede.dar m-a sfatuit sa nu iau mai ales ca am 21 de ani.si nu le-am luat.si ma bucur.regret insa faptul ca nu am continuat sa ma duc la psihoterapie.te va ajuta mult crede-ma.trebuie sa i spui exact cum te simti si te va ajuta.ai putea de asemenea sa te duci la un medic homeopat si sa-i spui ce stari ai si iti va da ceva care sa te ajute.dar mai bine asteapta sa vorbesti cu nick.si incearca sa stai cat mai putin singura si iesi la plimbari si cu prietenii.povesteste cu mama ta despre tot si descarca-te.nu tine in tine.sau cu o prietena mai buna sau cu cine stii ca poti vorbi.iesi la un suc, la un film orice.ocupa-ti timpul cat mai mult.si nu te mai gandi la tot ce a fost.trecutl e trecut si trebuie sa te intereseze prezentul si viitorul.este vara acum si ai mai mulye posibilitati sa-ti petreci timpul liber.la un strand orice.ai incredere ca o sa te faci bine!dar trebuie sa ai unpic de vointa si sa fii stapana pe tine.nu totul se reduce la un baiat!dal inkolo poate nu te merita.poate meriti ceva mai bun.ai grija de tine si de viata ta.caci ai numai una si i pacat sa o irosesti plangand sau fiind trista.razi, zambeste, bucurate de orice si nu te mai gandi la ce a fost.gandeste-te la ce este si ce va fi!si incearca sa te duci la biserica si spune o rugaciune din inima asa.o sa te simti mai bine.eu asta am facut si ii multumesc lui Dumnezeu ca ma ajutat sa trec peste toate!hai curaj ca nu esti singura!mult noroc si te astept cu vesti bune!
0
05-07-2010, ora 17:44
coolar13
Nu este medic/terapeut
coolar13
Iti multumesc mult Andeea!!!! O sa astept sa imi scrie Nick. O sa incerc sa urmez din sfaturile pe care mi le-ai dat.problema este ca nici nu sunt in Tara, si sunt total singura, nu am pe nimeni din familie langa mine si majoritatea timpului sunt singura. Am prietene cu care vb si atata timp cat sunt cu ele ma simt mult mai ok, dar in momentul in care sunt singura e mai greu. Mintea mea stie ca acel barbat nu e pentru mine, pt ca mi-a facut prea multe, m-a ranit prea mult, dar inima e atat de proasta incat uneori nu o poti controla.
Oricum o sa astept sa vb cu Nick.
0
05-07-2010, ora 18:27
Andeea
Nu este medic/terapeut
Andeea
Nu ai pt ce!cu placere!incearca sati faci prieteni akolo!iesi la plimbare, dute la cumparaturi orice dar nu te mai gandi la ce a fost!GATA CU SUPARARILE!pe de o parte stiu cum te simti...am trecut si eu prin ceva asemanator..dar noi am ramas prieteni.cel putin asa cred:-)eu mam despartit de el si el a suferit pt mine atat de mult inkat nu-ti poti imagina...si eu dupa aceea am inceput sa regret unele lukruri, dar...nu mai conteaza.akm sunt cu altcineva de vreo 3 ani si mi-e bine.si ai grija de tine caci depresia e o bola grea si nuti doresc sa o cunosti..bea ceaiuri multe si ghideazate dupa tratamente cat mai naturiste.mananca cat mai sanatos si fa sport.cel mai important!nu stiu cum am uitat sati zik de asta:-)ai sa vezi k totul o sa fie bine!scriei pe forum aici lui nick.mr nick cum il stim toti si roagal sa te ajute.spunei cum te simti.ok?te pup si cand te simti singura poti sa intri pe forum sa mai povestim.ceauu!
0
05-07-2010, ora 23:17
filipppmariusss
Nu este medic/terapeut
filipppmariusss
Nick ce mai poti citi.

Coolar, fii atenta ce scrii, nu citesc numai eu.Toti te intelegem, e destul sa ai o experienta de despartire si sa simti singuratatea, stii ce te sfatuiesc eu?Iesi si distreazate cat mai poti"un baiat dragut"cam asteas scopurile majoritatea scopurilor de fericire.

Cati ani?esti o adolescenta?ai prea multi fluturi?(si dragostea asta e sezoniera, ca animallele mai des primavara).
0
06-07-2010, ora 13:44
coolar13
Nu este medic/terapeut
coolar13
Nu sunt nici adolescenta si nici nu am fluturi in cap. Cred ca m-am implicat foarte mult. cel mai important lucru e ca sunt deprinata. ca nu imi gasesc linistea.
0
29-01-2011, ora 16:02
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Un gind bun tuturor.Citesc cele expuse de cei care va confruntati cu afectiuni de tot felul printre care si insomia provocata din diverse cauze.Somniferele stim bine ca au doua taisuri ca si medicatia toata alopata si cautam cu totii raspunsuri de la cei care au alte metode de vindecare.Asa cum spuneam pe forumul tratamentelor homeopatice sunt mama unui tinar diagnosticat cu tulburare schizo afectiva care datorita bolii avea o agitatie cumplita noaptea, nu dormea, fuma, pleca, revenea, un cosmar.Am incercat cu somniferele obisnuite, efectul a fost nul si am apelat la un naturist care mi-a recomandat Melatonina.Acest hormon produs de anumite glande din corp asigura somnul linistit noaptea, fiul meu s-a echilibrat complet din acest punct de vedere.Am citit ca este recomandata o doza stabilita de medic etc, eu i-am dat o pastiluta seara si asta doar cite au fost in cutia respectiva.Fiecare om are particularitatile lui fizice, afective, mentale si ca atare isi va cauta propria cale spre vindecare, dar tinind cont de anumite principii.

Sanatate si mult bine va doresc
0
16-04-2011, ora 05:47
readyfile
Nu este medic/terapeut
readyfile
Pentru Mr. Nick,
As dori sa cunosc parerea ta despre medicamentul VALDOXAN, comparativ cu ZOLOFT. Adica Valdoxan este mai eficient in combaterea depresiei decat Zoloft.? Am luat Zoloft aproape 10 luni, in mod regulat, dar se pare ca nu-si mai face efectul, am facut recent o recadere si e groaznic. Va rog, astept o parere de la Dvs.
Cu deosebita stima, Radu Filip
0
24-04-2011, ora 20:42
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
HRISTOS A INVIAT !

Oameni buni, am gasit articolul acesta pe net - si ma bucur ca se mai gasesc solutii;
Poate fi o punte de alinare pentru cei care au probleme cu aceasta f urata boala;


DEPRESIA AR PUTEA FI ELIMINATATA CU AJUTORUL UNUI DISPOZITIV MINUSCUL

02 aug 2010 | Sănătate

Depresia ar putea fi eliminată cu ajutorul unui dispozitiv minuscul. Circa 12 milioane de oameni din întreaga lume au folosit aparatul în ultimii 20 de ani, iar armata americană îl foloseşte de aproximativ 5 ani. Se numeşte Alpha-Stim SCS şi este folosit ca principal instrument de tratament în două clinici din Marea Britanie.



Photo: The Telegraph Este un dipozitiv de mici dimensiuni, cu două fire care se ataşează printr-o clamă de ureche. Foloseşte "stimularea craniană prin electro-terapie" şi este capabil să inducă relaxarea sistemului nervos central. Jurnaliştii de la The Telegraph scriu că aparatul şi-a dovedit eficienţa în tratarea depresiei, a insomniei, a tulburărilor generate de stres şi a anxietăţii.

Dispozitivul pare să fie cu atât mai util cu cât depresia este o adevărată plagă a secolului. "Viaţa a devenit tot mai stresantă şi există mai multă alienare decât era înainte. Oamenii care înfruntă necazuri le înfruntă cel mai adesea singuri, " scrie Tim Cantopher, psihiatru, autor al cărţii Depresia: blestemul celor puternici.


Studii specializate vin să întărească această afirmaţiei prin intermediul statisticilor. Potrivit cercetărilor efectuate de Graham Thornicroft, profesor de psihiatrie la Institutul de Psihiatrie al Marii Britanii, între 20 şi 25% dintre adulţi vor suferi un episod de boală mentală, pe parcursul unui an. Mark Rice-Oxley scrie în ediţia electronică a ziarului The Guardian că, raportat la întreaga durată a vieţii, riscul creşte la aproape 40%. În Marea Britanie, numărul reţetelor pentru antidepresive s-a dublat în ultimii zece ani. Organizaţia Mondială a Sănătăţii avertizează că, până în 2030, depresia va fi a doua cauză de deces după HIV/SIDA, la nivel mondial.

Foto: last.fm Cele mai afectate categorii sociale sunt femeile şi săracii, spune Thornicroft. "În general, rata depresiei la femei este de două ori mai ridicată decât la bărbaţi."

Pentru cei mai sceptici cu privire la eficacitatea tratamentului cu ajutorul curentului electric există şi tratamente convenţionale, precum medicamentele.

Medicamentele au însă o rată de succes în jur de 50%, susţine dr. Steve Ilardi, profesor la Univeristatea din Kansas. "Mai mult, jumătate dintre oamenii a căror stare se îmbunătăţeşte datorită medicamentelor experimentează o recădere, ceea ce scade rata de recuperare la doar 25%." Ilardi nu uită să menţioneze că "parcă pentru a agrava lucrurile, efectele secundare ale unor medicamente includ aplatizarea emoţională, disfuncţiile sexuale şi îngrăşarea."

Ilardi sugerează ca alternativă la medicamentele antidepresive şase etape de ieşire din depresie, care nu presupun utilizarea antidepresivelor:
1. Poţi lua 1.500 mg de omega-3 zilnic (se găseşte în capsulele de ulei de peşte), o pastilă multivitamine şi o vitamina C de 500 mg
2. Nu te concentra asupra gândurilor negative; în loc să despici firul în patru, implică-te într-o activitate; chiar şi conversaţiile contează
3. Fă cel puţin 90 de minute de exerciţii fizice pe zi
4. Expune-te cel puţin 15-30 de minute la soare în fiecare dimineaţă
5. Fii sociabil
6. Dormi opt ore în fiecare noapte.
.

MULTA SANATATE !
0
02-05-2011, ora 11:54
romulus1974
Nu este medic/terapeut
romulus1974
buna ziua ma poate ajuta cineva acum un an de zile am facut un atac de panica in urma deceului socrului meu a murit linga mine facind infarct duca care au aparut insomniile i-l visam tot timpul iar timp de 6 luni dureri insuportabile de cap am luat 6 luni paroxentina 20 mg fara niciun efect apoi 5 luni cimbalta 60mg tot fara efect ma agita mai tare iar in prezent iau cipralex 20 mg anxiar 1mg de tri ori pe zi de o luna jumatate a m o stare de oboseala toata ziua si persista gindurile ca nu mai sunt bun de nimic va rog este bun cipralexul? starile de oboseala vor disparea?gindurile?vreau sa duc o viata normala! va rog ma puteti ajuta? va multumesc mentionej ca pe parcursul zilei am o senzatie de sete persistenta am facut toate analizele si sunt ok
in paralel iau si omega 3 de 1000
0
24-05-2011, ora 02:23
danielserox
Nu este medic/terapeut
danielserox
Bună dimineaţa! Am tot amînat să citesc despre serotronină, deşi aveam toate semnalele că am probleme cu aceasta. Ce e drept, nu întregul spectru de necazuri zugrăvit în articole şi comentarii, dar suficiente. Şi nu de dată recenţă, ci chiar din copilărie, însă abia de curînd am început să înţeleg etiologia unor manifestări cu substrat psihic care mi-au acompaniat tinereţea - nervozitate excesivă, adesea fără stimuli care să justifice intensitatea reacţiei, furie necontrolată în momente de tensiune, suprareactivitate. Către vîrsta matură s-a produs, totuşi, o nuanţare - s-au declanşat atacuri de panică, unele foarte intense, care au avut ca efecte creşteri aberante (pentru mine) de puls (peste 150 bătăi/min în criză) şi ale presiunii sanguine (cel puţin 210/110). La început atacurile (care se declanşau fără cauze aparente) aveau frecvenţe semestriale, trimestriale, apoi lunare, ajungînd, ulterior, chiar şi la episoade zilnice. Iniţial am crezut că este vorba de probleme cardiace, însă, după ce am fost orientat spre psihiatru, am eliminat această cauză. Nu am avut, însă, niciodată, episoade depresive etc., ci am o stare mentală foarte robustă şi sînt, structural, foarte optimist. Am urmat, timp de circa 2 ani, un tratament cu Zoloft, dar, în mod evident, nu m-a ajutat foarte mult - atacurile s-au mai rărit, dar unele simptome nu au dispărut. Un alt medic, prin anul 2004, mi-a prescris Seroxat, iar efectele pozitive au venit instantaneu, Astfel, timp de mai mulţi ani uitasem de probleme. Cînd, din diferite motive, făceam pauze de tratament, după aprox. una săptămînă simptomele reveneau, mai ales starea de nervozitate. La un moment dat, cu un an în urmă, am simţit că pastila zilnică nu mai era suficientă şi am mărit singur doza la 1 1/2 pe zi. De aprox. 4 săptămîni, nu am avut timpul necesar pentru a-mi lua reţeta şi...am aşteptat. De această dată, reacţia negativă a sosit după 3 săptămîni, nu a mai fost aşa de intensă, dar au mai fost nişte "pui" de atacuri, fluctuaţii de tensiune, furia stă, parcă, la pîndă, am, însă, ameţeli intense, stare de oboseală şi un fel de furnicături în zona adiacentă ochilor şi, în general, la nivelul feţei. Probabil că 7 ani de Seroxat este, totuşi, prea mult. Am descris mai pe larg tabloul clinic, în speranţa că este cineva atît de cunoscător şi inspirat încît să-mi ofere o soluţie adecvată. Să vă dea Dumneeu sănătate!
0
01-07-2011, ora 00:12
Tuudor
Nu este medic/terapeut
Tuudor
Mr.Nick, am odepresie usoara care am incercat sa o atenuez cu 5-htp cu rezultate bune, multumesc.M-ar interesa o crestere a dopaminei.Ce recomandati? Multumesc
6
16-07-2011, ora 00:18
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră/dnă Coolar13, îmi cer mii de scuze. Abia acum am putut să accesez acest topic şi tot abia acum am observat mesajele dv. Este prea târziu să mai îndrăznesc să vă întind o mână de ajutor, pentru că nu cred că mai aveţi nevoie. Îmi cer iertare! Mă bucur că dra Andeea v-a ajutat, slavă Domnului. Mulţumesc, dră Andeea, că aţi făcut ce trebuia să fac eu.
Dacă mai aveţi nevoie de ajutor, dră/dnă Coolar13, în prezent, şi consideraţi că vă pot fi de folos, vă rog, nu ezitaţi să mă contactaţi. Voi face tot posibilul să vă citesc mesajul/mesajele, dacă ele îmi vor parveni, şi să vă ajut, în limita a ceea ce cunosc, după a mea umilă putinţă.
Cum vă mai simţiţi? Sper că sunteţi okay. Doamne-ajută!
Vă iubesc şi vă îmbrăţişez, amiciţial.
Adaugă un comentariu / răspuns
480 comentarii 1 2 ..... 567 ..... 15 16 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul