Serotonina, Dopamina si Noradrenalina - tratarea depresiei...

480 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 15 16 Înainte ›
6
20-04-2010, ora 21:40
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat, Andeea!

Doppelherz Aktiv Omega 3 Ulei de somon (o capsulă după micul dejun şi una după cină) + 5-htp (1 capsulă cu 30 de minute înainte de prânz, în prima săptămână şi, după cele 7 zile, măriţi doza la 2 capsule (una administrată cu 30 de minute înainte de micul dejun şi cealaltă administrată cu 30 de minute înainte de cină).
5-htp-ul nu interferează cu Iodidul :)

Dumnezeu să vă binecuvânteze. Multă sănătate!
În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
0
21-04-2010, ora 11:57
Andeea
Nu este medic/terapeut
Andeea
Adevarat a inviat, Nick!sper sa-l gasesc la farmacie cat mai repede.dar schema aceea ce mi-ai dat-o nu mai e valabila?ca trebuia sa iau si ulei de catina de la hofigal intr-o zi?caci m-am documentat si eu si cred ca sufar de tulburare obsesiv compulsiva de aceea si gandurile acelea urate.dar nu le am tot timpu.dar frica aceea sa nu fac ceva rau ma tot sperie sa zic asa.si cel mai mult ma supara faptul ca nu pot dormi noaptea.iti multumesc pentru tot si Doamne ajuta la fiecare sa ne facem bine sanatosi!mult noroc in toate!
0
21-04-2010, ora 18:51
MARIAN O.
Nu este medic/terapeut
MARIAN O.
Draga Stevens.
Am internat-o pe mama mea la psihiatrie dar nu ii da nici un medicament cu actiune psihiatrica.Cred ca au si ei experienta.Deocamdata o tin acolo cam degeaba si cred ca ii vor da drumul in curand. Doctori pe care i-am intalnit acolo la sectia 15 sp.Al.Obregia sunt cam jalnici mai ales doctora sefa dna.dr.Rodica Nastase.De asemeni si dnul.dr.Rosca la care a mai fost acum cativa ani nu sa ocupat de ea.Voi cauta pe forum sa citesc mesajele tale din 13.05.2008 dar nu stiu pe unde sunt poate ma ajuti tu sa le gasesc.Forumul asta este atat de mare dar este f.util, as vrea sa-l citesc pe tot.O sa ma interesez de o asociatie a alcoolicilor anonimi pt.mama mea.Iti multumesc.Te imbratisez.

Marian.
6
22-04-2010, ora 04:21
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat!

Offf, Doamne! Andeea, v-am confundat cu altcineva, din cauza schimbării pseudonimului. Scuzaţi-mă, vă rog! Cred că sunt îndrăgostit...sunt puţin cu capul prin nori :)))
Prima schemă rămâne valabilă (cea care conţine şi uleiul de cătină). Singura diferenţă o reprezintă înlocuirea Omega 3-ului de la Members Mark cu Omega 3-ul de la Doppelherz Aktiv :)
Vă rog să nu mai citiţi articole care vă neliniştesc! Unele vă pot produce tendinţa de a gândi ipohondric (înclinaţia către o stare psihică morbidă, caracterizată prin nelinişte continuă, teamă şi preocupare obsesivă de anumite aspecte, printre care şi propria sănătate). Evitaţi orice vă poate produce anxietate!!! (pe cât se poate).
Să fiţi binecuvântată şi să vă însănătoşiţi grabnic :) Vă pup!
.

D-nule Marian, accesaţi link-ul de mai jos pentru a citi mesajele d-nului Stevens.
http://forum.romedic.ro/arataprod.php?id_sub_cat=116id_cat=29id_prod=14885anc=32267
Să fiţi binecuvântat!
P.S. - D-nule Stevens, să nu vă supăraţi că mi-am permis să preiau sarcina dvs. M-am gândit să vă scutesc de munca de a posta acel link. Mulţumesc pentru înţelegere :)


În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
0
22-04-2010, ora 11:10
Andeea
Nu este medic/terapeut
Andeea
Offf, Doamne! dragostea asta:)nui nmk stai lin.dar m-ai zapacit putin caci nu mai stiam cum sa iau tratamentul.ai dreptate in legatura cu starile mele.si de cate ori mai citeam cate ceva pe forum la altii ma lua frica ca ziceam ca si io am asta si asta si asta...dar nu o sa mai citesc gata.nmk care sami faca rau.vreau sa ma fac bine si asta i pe primul plan!dar uite ca si vremea asta ma enerveaza, , acum i soare acum ploua..sa vina vara odata!!!ok...ms mult pentru tot inca o data si inca o data si.pentru totdeauna iti multumesc!!ne mai auzim!o zi buna in continuare!!
0
22-04-2010, ora 16:40
Andeea
Nu este medic/terapeut
Andeea
Buna Nick.mi-am luat si uleiul de care miai zis.e de 1000 de mg.i ok nu?maine sper sa incep si tratamentul.o zi buna!
6
22-04-2010, ora 18:23
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat, Andeea! (se spune Hristos a înviat până la Înălţare, de aceea tot insist, dar văd că nu prea se îngrămădeşte lumea să răspundă cu - Adevărat a înviat!) :(

Vă rog mult să nu mai citiţi pentru că, în condiţiile de faţă, condiţii de afectare mentalo-psihică, dvs., prin citirea unor pasaje cu informaţii medicale, nu faceţi decât să vă hrăniţi mintea cu informaţii care vă produc indispoziţii psihice relativ majore, deci...citiţi numai ce vă creează emoţii pozitive :), nu şi ce vă creează aprehensiuni, aşa numitele temeri nefondate.
Starea atmosferică aduce şi ea un plus de perturbare psihică. Amplitudinea, presiunea atmosferică, vântul, temperatura şi precipitaţiile, factori meteorologici foarte importanţi, prezintă zilnic oscilaţii mult prea mari (se schimbă brusc, se intensifică în ceea ce priveşte frecvenţa de producere şi se manifestă chiar violent). Astfel de oscilaţii generează o hipersensibilitate sau o idiosincrazie (intoleranţă), printre altele. Unele persoane prezintă dureri de cap, altele stări depresive, claudicaţie intermitentă (un tip de durere de picioare însoţită de tensiune şi crampe), stare de nelinişte interioră, etc. Fiecare organism reacţionează în funcţie de gradul de adaptogenitate şi de calitatea funcţionalităţii sistemelor organice (sistemul nervos, digestiv, cardio-vascular, endocrin, etc.). Deci...vremea vă enervează şi din cauza unui semi-meteosensibilităţi (cel puţin "semi"). Pe mine, de pildă, furtunile însoţite de fulgere şi tunete (de oraje) mă neliniştesc destul de mult. Parcă-mi vibrează pectoralii din cauza descărcărilor electrice :)
Cheia succesului o reprezintă deconectarea de la starea vremii. Când vă simţiţi indispusă, în orice fel, de către vreme, vă rog să faceţi ceva care vă place foarte mult, de exemplu: ascultaţi muzică ambientală, uitaţi-vă la un film romantic, rezolvaţi integrame, citiţi un roman frumos, o nuvelă, jucaţi-vă şah, monopoly, domino, etc. Dacă din cauza vremii nu aveţi electricitate, recurgeţi la o activitate care nu presupune consum de curent :) Faceţi orice, în limita decenţei, numai să reuşiţi să vă deconectaţi concentrarea de la factorul disturbant, de la ce vă enervează/deranjează/indispune/stresează.


Să fiţi binecuvântată:)
P.S. - De 1000 de mg este OK ;)
P.P.S. - V-am scris detaliile despre meteosensibilitate ca şi bonus, pentru a vă reîmprospăta informaţiile, dacă existau înmagazinate în memorie dar erau puţin "prăfuite", sau pentru a vi le aduce la cunoştinţă, dacă nu existau în memorie:)
Cu respect şi solidaritate,
Mr. Nick
0
22-04-2010, ora 19:33
Andeea
Nu este medic/terapeut
Andeea
Adevarat a inviat! sa traiti am inteles! :) pe mine intottdeauna m-a afectat vremea..schimbarile astea de temperaturi ba cald ba rece ba soare ba ploaie..dar incerc sa nu ma las:) in seara asta incep sa iau 5htp ul..sper sa numi fie rau maine ca sunt la lucru de dimi si am treaba multa:( si cel mai mult sper sa pot dormi si eu mai bine.tu ce mai faci?esti bine sanatos?ca aici toata lumea se plange fiecare cu ce-l doare:)dar pe tine nu te intreaba nimeni cum te simti:) mult noroc in toate si ne mai auzim!si bineinteles iti multumesc din suflet pentru tot!!
0
22-04-2010, ora 23:19
MARIAN O.
Nu este medic/terapeut
MARIAN O.
Adevarat a inviat.

Si va mai spun ceva.Dumnezeu este infinit de bun, de iubitor, de mare, de frumos si are infinite calitati.
Slava tie Doamne caci de nimic nu am nevoie ca sa te slavesc.

Andeea succes cu tratamentul.Eu sunt foarte bine muncesc, ma bucur de viata, de tot ce este frumos si de Dumnezeu, atunci cand sunt cu el, ca mai fac si greseli, dar El ma iarta ca este bun.

Va imbratisez.

Marian.
0
23-04-2010, ora 10:13
Andeea
Nu este medic/terapeut
Andeea
Asa este Marian.dar uite ca pana nu patim ceva nu ne aducem aminte de El..numai cand ajungem sa suferim i cerem ajutorul..uitam ca si atunci cand ne este bine trebuie sa-i multumim..ma bucur ca esti bine..sper ca intr-o zi sa-ti dau si eu vestea asta..aseara am luat prima capsula de 5htp.si am dormit mai bine.dar am gandurile astea de frica asa sa nu fac ceva rau cuiva..si nu le mai suport!nu tot timpu, dar...ce as putea sa fac sa-mi dispara?ma doare si stomacu cand am gandurile astea...offff...mai vorbim..multa sanatate si iti multumesc pentru tot!
0
24-04-2010, ora 00:57
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
"Cel mai bun" e ceva relativ, depinde de ce mai pui în gură în ziua aia.Dacă mai mănînci doar 3 măsline şi un spanac salată+rosii nu are mare importanta, totalul va fi 4:1. Sau altfel o lingura de seminte fl soarelui, hehe... ajunge la 8:1.
Daca mananci produse animale, prezenta acidului arahidonic omega 6, inhiba conversia omega 3 din canepa (lant scurt) in cei cu lant lung (din peste), deci atunci ar mai trebui o 20-30 g de seminte de in.
In general canepa nu poate fi luata decat singura, fara alte surse de omega 6. Eu prefer semintele, nu uleiul. Natura stie mai bine ce si cum.
0
25-04-2010, ora 12:01
MARIAN O.
Nu este medic/terapeut
MARIAN O.
Draga Andeea.

In realitate vei vedea ca acele ganduri, idei rele, ciudate nu prea au ce sa-ti faca si pana la urma vor disparea.Le-am avut si eu si le-au avut multi dar au scapat de ele.Eu le-am avut atunci cand m-am imbolnavit dar am scapat de ele si de atunci nu le-am mai avut.Cauta sa le dai cat mai putina importanta chiar daca poate pare greu acum.Poti sa ma mai suni daca vrei oricand, si sa nu eziti.Daca pot si de obicei pot te ajut.
Poti si sa te mai rogi, sa mai mergi la biserica, sa citesti ceva frumos sau sa faci meloterapie.Procurati cateva cd-uri cu muzica electronica, ambientala cu sunete din natura etc si asculta-le cand ai timp.Vei vedea ca ajuta foarte mult.

Iti doresc sanatate maxima, multa pace si multa lumina si mult succes in tot ce faci bun.Te sarut.

Marian.

Marian.
0
25-04-2010, ora 14:44
Andeea
Nu este medic/terapeut
Andeea
Sper sa-mi dispara odata ca mam saturat de ele!!o sa mai merg la biserica ca si pana acum.dar nu tot timpu le am..cand stau si povestesc cu cineva, rad sau merg undeva nu le am.dar seara asa cand ma pun in pat imi vin asa in minte..sau si ziua cateodata..si mi frica sa nu fiu nebuna:))si ma ia frica si uite asa.dar sunt perfect constienta ca nu sunt reale dar ma supara enorm iti dai seama..sper ca odata cu tratamentul asta sami dispara si sa ma fac bine din nou..cred ca trebuie sami fac si un cosult la ochi ca parca vad asa in ceata la distanta si nu ma pot concentra cand citesc sau fac ceva si ma dor ma pisca asa uneori.iti multumesc pentru sprijin!ai grija de tine si multa sanatate in continuare!!
0
25-04-2010, ora 21:08
MARIAN O.
Nu este medic/terapeut
MARIAN O.
Andeea nu esti nebuna nu te mai gandi la prostii.Esti doar foarte sensibila si ai doar unele perceptii si stari pe fondul acestei sensibilitati.Nu cred ca ai nici macar o boala psihica grava.Ia tratamentul asa cum ti la dat Nick si ai incredere ca o sa fie bine.Scriene cum decurg lucrurile.
Te imbratisez si te sarut.

Marian.
0
29-04-2010, ora 19:42
Andeea
Nu este medic/terapeut
Andeea
Buna Marian.iti multumesc pentru incurajari.am inceput de iau 5 htp ul si pot sa spun ca ma simt mai bine.mult mai bine.si ce ma bucur ca pot sa dorm in sfarsit!ma trezesc dimineata pe la 8 asa 9 dar nu ma mai trezesc noaptea.ceea ce e foarte bine.gandurile au inceput sami dispara incetul cu incetul..le mai am cateodata asa, dar nu ca inainte.Ii multumesc lui Dumnezeu! caci m-am rugat si o sa ma mai rog..si rugaciunile mi-au fost ascultate!o sa mai vorbim.te tin la curent cu tot.o zi buna in continuare si multa sanatate!
0
29-04-2010, ora 19:45
Andeea
Nu este medic/terapeut
Andeea
Buna Nick!iti scriu din nou sa-ti spun ca 5htp-ul ma ajuta si se pare ca da roade in continuare.cum as putea sa-ti mai multumesc nu stiu...dar stiu ca ai fost ingerul meu pazitor atunci cand am avut nevoie..toata stima pentru ceea ce faci!Dumnezeu sa te ajute si sa ne ajute pe toti!mult noroc in toate si mai vb.o zi buna in continuare!
6
30-04-2010, ora 11:46
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat!

Stimată d-nă Andeea, mă bucur foarte mult pentru dvs. 5-htp-ul dă roade pentru că este foarte, foarte, foarte bun. Nu regret nicio secundă că l-am popularizat în România :)
Nu trebuie să-mi mulţumiţi mie! Mulţumiţi-I lui Dumnezeu, El l-a creat şi tot El v-a ajutat, vă ajută şi vă va ajuta în continuare. Aţi putea să-mi mulţumiţi...mulţumindu-I Lui :)
Continuaţi administrarea cel puţin 3 luni fără întrerupere şi totul va fi bine. Gândiţi pozitiv şi evitaţi, pe cât posibil, orice conjunctură care vă stresează sau nelinişteşte gândirea, sentimentele şi diversitatea de emoţii. Recurgeţi şi la meloterapie (d-nul Marian v-a făcut o recomandare excelentă). Acest tip de terapie vă ajută prin armonizarea energetică a sistemului energetic global şi nu numai. Dacă doriţi, vă pot expedia câteva melodii ambientale extraordinar de frumoase (am nevoie de e-mail!).
Sacroterapia, şi ea, vă poate ajuta extrem de mult (terapia prin post şi rugăciune). Rugaţi-vă în continuare, mergeţi la biserică şi, mai ales, foarte important, încercaţi să respectaţi cele 10 porunci :) Rugaţi-vă şi pentru semenii dvs. şi încercaţi să ajutaţi cât şi cum puteţi.

...
" tu ce mai faci?esti bine sanatos?ca aici toata lumea se plange fiecare cu ce-l doare:)dar pe tine nu te intreaba nimeni cum te simti:) "
- Eu sunt bine şi...nu sunt bine :) Am început să am simptomele unui sindrom de oboseală cronică dar, per ansamblu, mă simt extraordinar de bine, mai ales în sfera spirituală, care este cea mai importantă pentru mine :)
...

Să fiţi binecuvântată şi să aveţi parte de tot ce crede Dumnezeu că aveţi nevoie. Toate cele bune!
Cu iubire profundă,
Mr. Nick:)
_

Stimate d-nule Marian, dvs. cum vă mai simţiţi? dar mama dvs.? Sper că sunteţi bine amândoi.
Multe binecuvântări amândurora şi Dumnezeu să vă aibă în paza Lui.
Cu iubire profundă,
Mr. Nick:)
_

Stimate d-nule Germont, chiar dacă nu vă sunt pe plac (nici până în acest moment nu vă cunosc motivele) tot îmi permit să vă întreb ce mai faceţi?!
Să fiţi binecuvântat!
Cu iubire profundă,
Mr. Nick:)


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
0
30-04-2010, ora 12:01
Andeea
Nu este medic/terapeut
Andeea
Adevarat a inviat! Nick poate e cazul sa te mai relaxezi si tu...eu sunt bine cateva zile si dupa aceea iara cad sa zic asa..azi dimineata m-am trezit cu gandul de frica sa nu ma sinucid.dar numai ganduri din astea rele ma supara enorm..nu stiu ce se intampla cu mine..si din cauza asta ma gandesc la alte lucruri cum ca sunt nebuna si ca o sa sfarsesc intr-un spital de psihiatrie si ca nu mai am nici o speranta in viata asta..si incep sa plang si sa ma gandesc ca o sa mor si multe altele...si iara imi revin si iara cad si ui asa..chiar ma gandeam ce bine mi-a fost zilele astea...oare o sa mai pot fi vreodata ca inainte?
0
30-04-2010, ora 19:09
Andeea
Nu este medic/terapeut
Andeea
Nick -*te rog sa-mi trimiti si mie melodiile acelea.si orice care m-ar putea binedispune.iti multumesc!



(*modicicat de administrator)
0
30-04-2010, ora 23:25
MARIAN O.
Nu este medic/terapeut
MARIAN O.
Draga Andeea.
Ma bucur foarte mult pt.ca totusi 5htp-ul iti face bine si sper ca iti va face din ce in ce mai bine si ca o sa treci cu totul peste saarile mai proaste care iti mai apar din cand in cand.Spune rugaciunea TATAL NOSTRU cand iti mai apar ganduri rele sau INGERASUL.Pe mine rugaciunea ma ajuta foarte mult mai ales cand am cate o stare mai proasta sau ganduri sau probleme.Chiar azi am trecut peste o stare foarte proasta in urma unei vesti proaste pe care am primit-o si numai cu rugaciunea spusa in gand in continuu am reusit sa ies din acea stare proasta si spre seara cu ajutorul lui Dumnezeu bineanteles am si reusit sa rezolv acea problema.Mai vreau sa-ti spun ca recent am dat 5 htp unei persoane care avea foarte des atacuri de panica si stari de anxietate si de asemeni se simte foarte bine de cand il ia, atacurile de panica i-au disparut iar anxietatea ii apare rar la cote foarte reduse si reuseste sa o controleze.
Sper sa nu mai ai niciodata nici o stare proasta si sa ai numai ganduri bune si luminoase.O sa ma rog si eu pt.tine, sper ca nu ai nimic in potriva.Pot sa te ajut cu rugaciunea mai ales cand tie rau si nu are cine sa te ajute, poti sa imi dai un beep sau un sms in momentele acelea te rog.
Te sarut si sa auzim numai de bine.
0
01-05-2010, ora 00:51
MARIAN O.
Nu este medic/terapeut
MARIAN O.
Draga Nick.
M-ai intristat foarte mult cand am citit ca nu prea ti-e bine si ca ai probleme cu oboseala.TE ROG AI GRIJA DE TINE SI FA-TE BINE.VREAU SA STIU OBLIGATORIU CA ESTI FOARTE BINE.TE ROG AI GRIJA DE TINE.Poate ca ar trebui sa o lasi mai usor si cu forumul acesta sau cu ce stii tu ca te solicita cel mai mult.
Despre mine pot sa-ti spun ca sunt excelent de bine multumesc lui Dumnezeu.Pot sa muncesc foarte mult, cam toata ziua si asta i-mi da o implinire foarte mare.Ma pregatesc sa merg maine intr-o vacanta de 10 zile la Herculane de unde o sa va trimit numai gaiduri de iubire si energie pozitiva.
ITI MULTUMESC PT.CA TE GANDESTI LA MINE SI TE MAI ROG INCA O DATA SA TE FACI BINE.
Despre mama mea pot sa-ti spun ca acum este bine.S-a externat azi din spital si a mers acasa.Cat a fost in spital a mers la un grup de suport al alcoolicilor anonimi si a fost foarte incantata si as vrea foarte mult sa mearga si in continuare la acest grup de la Sp.Al.Obregia.O sa ma tin de ea si o sa insist sa mearga in continuare la acest grup deoarece cred ca este o mare sansa pt.ea.Am asistat si eu la o sedinta a acestui grup si am fost de asemeni impresionat.Am vazut acolo oameni care au reusit sa nu mai bea de 12 ani iar altul de 20 si ceva de ani si tot mai veneau la acest grup.In rest a mai mers la alujba la Sf.Maslu si a fost foarte bine.Mai trebuie sa-i citesc si din biblie asa cum mi-ai zis, ca nu am avut timp pana acum.
Nick o sa ma rog si pt.tine sa stii.Am o mare disponibilitate dea a ma ruga in ultimul timp si ma rog pt. toate persoanele care i-mi sunt foarte dragi dar si pt.cei care ma supara.

Te imbratisez cu nesfarsita iubire fraterna.

Marian
0
02-05-2010, ora 13:59
Andeea
Nu este medic/terapeut
Andeea
Buna Marian.ma bucur ca ma ajuta 5htp ul..sper sa ma faca si mai bine in continuare..mai am momente asa de disperare cand iara am stari mai nasoale si imi vine sa plang din orice..si gandesc intr-un mod negativ ca nu o sa ma fac bine niciodata si etc etc.dar nu stiu ce sa mai cred.oare starile astea imi vor trece vreodata?o sa mai am o viata normala?nu cred...nu stiu...pt ca uneori chiar ma simt bine..ieri de ex am fost la gratar si m-am simtit bine.am ras am fost vesela..iti multumesc pentru incurajari chiar am nevoie de ele.multa sanatate si o zi buna!ne mai auzim!
0
05-05-2010, ora 12:16
MARIAN O.
Nu este medic/terapeut
MARIAN O.
Draga Andeea.

Ai vazut ca te-ai simtit foarte bine la gratar cand ai iesit cu prietenii deci inseamna ca trebuie sa socializezi cat mai mult, sa te distrezi, sa iesi cat mai mult.Asa m-au sfatuit si pe mine doctorii sa fac si a fost foarte bine pt ca eu fugeam de societate si eram foarte nesociabil.De asemeni ai vazut ca starile si gandurile proaste iti apar mai mai ales cand stai singura.Deci in concluzie cauta sa-ti faci cati mai multi prieteni cu care sa iesi si de care sa fii inconjurata mai tot timpul, sa iesi cat mai des si sa te bucuri, sa te distrezi si daca mai esti vreodata singura si nu ai cu cine vorbi suna-ma pe mine.
Te sarut si mai vorbim.
0
05-05-2010, ora 13:08
Andeea
Nu este medic/terapeut
Andeea
Buna Marian.asteptam raspunsul tau:-)am observat si eu ca atunci cand stau singura imi mai apar asa ganduri si o frica asa nu stiu...o spaima..dar cand sunt cu cineva si vorbesc sau rad sau fac ceva nu.dar uite ca nu tot timpu pot sa fiu acompaniata pt ca eu la lucru sunt singura pe tura mea.azi ma duc la biserica si o sa vorbesc si cu preotul.imi doresc sa ma ajute Dumnezeu sa nu mai am gandurile astea si sa ma fac bine din nou.cum eram eu odata...daca se mai poate..dar o sa scap vreodata de ele?nu pot sa te sun pentru ca mi-e unpic rusine asa:-D poate intr-o zi o sa prind curaj:-) iti multumesc pentru sprijin si ai grija de tine!mai vb.
0
08-05-2010, ora 15:29
Mladen
Nu este medic/terapeut
Mladen
Andreea, de la ce firma iti iei 5-htp-ul?am inteles ca ar conta si firma.si ai zis si de omega 3.ca este o firma cea mai buna.daca poti sa imi spui, te rog?
0
08-05-2010, ora 16:11
Andeea
Nu este medic/terapeut
Andeea
Buna Mladen.5htp-ul e de la Natures Harmony.eu iau omega 3 de la Doppelherz aktiv de 1000mg.dar Nick mi-a spus de omega 3 de la Members Mark care l-a avut si el.este cam scump, dar este cel mai bun.si nu am bani sa mi-l iau si mi l-a recomnadat pe acesta de la doppel.care este purificat de metalele grele.o zi buna!
0
08-05-2010, ora 19:53
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
de unde stii ca este purificat, la 20-30 de lei. Daca era purificat se laudau cu asa ceva.
Alea de la NowFoods producatoru zice ca ar fi purificate si costa 100 lei.

Aboca mai are triglicoil si in generaL incearca sa respecte un anumit standard de calitate.
0
08-05-2010, ora 20:00
Andeea
Nu este medic/terapeut
Andeea
Eu i-am zis lui Nick sa-mi recomande unul mai ieftin putin si tot asa purificat.si mi-a zis de doppelherz aktiv.asa ca l-am luat pt ca am incredere in el.cand o sa am bani o sa mi-l iau pe cel de la Members Mark care e cel mai bun dupa cum zice Nick.trebuie neaparat sa fie scump ca sa fie bun?nu cred..nu stiu..fiecare ia ce crede si ce vrea...o zi buna!
6
09-05-2010, ora 06:24
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat!

Stimate d-nule Marian, am mai mult decât probleme cu oboseala. Am aproape tot tabloul clinic specific sindromului de fatigabilitate cronică, dar nu vă faceţi griji pentru mine, ştiu foarte bine ce şi cum am de făcut :) Am la îndemână tot ce-mi trebuie pentru a mă reface, adică multă iubire + Cătinofort (ieftin şi bun).
Mă bucur pentru dvs. şi pentru mama dvs. (cu privire la faptul că vă simţiţi foarte bine). Continuaţi să aveţi credinţă în Dumnezeu şi totul va fi bine.
Rugaţi-vă, rugaţi-vă şi iar rugaţi-vă - sacroterapia este no.1!!! Cultivaţi-vă disponibilitatea de a vă ruga pentru dvs., pentru familia dvs. şi pentru semenii dvs., astfel o veţi eleva şi mai mult :)

Să fiţi binecuvântat şi să aveţi o vacanţă extraordinară
Cu iubire profundă,
Mr. Nick :)


Stimată Andeea, după cum bine vi s-a spus şi aţi şi conştientizat, aveţi nevoie de multă exteriorizare şi socializare. Introversiunea şi privarea socializării vă predispun la a avea o mentalitate decuplată de la pozitivism. Continuaţi tratamentul şi gândiţi pozitiv :) Vă veţi face bine!

Să fiţi binecuvântată!
Cu iubire profundă,
Mr. Nick :)

Post Scriptum - Vă este indicată o terapie cognitiv-comportamentală. Un psiholog vă poate ajuta să vă reorganizaţi sfera mentalo-psihică. O puteţi face şi dvs., dar mă tem că nu ştiţi cum şi de unde să începeţi, de aceea o consiliere psihologică v-ar fi benefică. Consultaţi-vă des şi cu preotul dvs. duhovnic. Orice om trebuie să discute minim o dată pe lună cu duhovnicul său. Duhovnicul este un mentor spiritual, printre altele.
-

Mladen, tu cum te mai simţi? Sper că eşti ok.
Să fii binecuvântat!
.

Stimate d-nule Germont, NU toate firmele se laudă, ca de altfel nici toţi oamenii. NU toţi suntem ca dvs. NU stăm să ne lăudăm pe Romedic că am făcut asta, asta şi...altceva...cu nonşalanţă şi cinism. Fanfaronia nu este specifică tuturor, aviz profesioniştilor şi amatorilor. Ea este un simptom prezent în seminologia unor afecţiuni psihice (autofilie, manie (megalomanie, de pildă), etc.).
Să fiţi binecuvântat şi să vă trataţi fanfaronia şi coprolalia (tulburările legate de tendinţa patologică de a folosi cuvinte obscene), printre altele.

Cu respect,
Mr. Nick
-

Numai bine!
În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
0
09-05-2010, ora 08:20
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
MrNick, am vazut binecuvatarile si blagosloveniile matale (multumesc din suflet, iti doresc asemenea) mult prea tarziu (atat poate forumu asta), am considerat deci inportun sa mai raspund dupa 5 zile. Dar hai sa iti raspund totusi acum.

Mr. Nick a scris:
-
Stimate d-nule Germont, chiar dacă nu vă sunt pe plac (nici până în acest moment nu vă cunosc motivele) tot îmi permit să vă întreb ce mai faceţi?!
Să fiţi binecuvântat!
Cu iubire profundă,
Mr. Nick:)
-
De ce crezi ca as avea ceva impotriva dumitale? E un forum, un spatiu virtual ori viata reala e cu totul atceva. Aaa, ca la inceput am fost intrigat de avalansa de posturi stufoase pe care o torni- denota mult entuziasm (ceeea ce e de dorit) si imaturitate pe de alta. Cine crezi ca sta sa faca scroll pt un hectar de termeni medicali INUTILI + binecuvantarile standard anexate in finalul fiecarui mesaj?
Apoi multe din mesajele d-ta contin recomandari specifice de a continua cu nu stiu ce antidepresiv sau recomandari pt altul mult mai bengos.

Daca ai avea o conexiune solida cu realitatea, ai putea lesne sa realizezi ca trebuie sa mentionezi undeva in profil, diploma in baza careia faci recomandari pt altceva decat OTC-uri sau metode de psihoterapie invatate la scoala vietii.
Ori poti sa recunosti: sunt doar un student pasionat la Medicina sau Scoala de Moase in anul cutare. Punct.
Intr-adevar cand eram de varsta dumitale nu eram la fel de eficient cand invatam una sau alta, deci teoretic ai putea avea un viitor stralucit (stiu, nu te intereseaza si nu dai doi bani, dar e vorba de sist meu de referinta)

Deci nu am nimic cu dumneata, doar ca la inceput am fost foarte intrigat de faptul ca pe un forum rudimentar, poate sa se desfasoare oricine si cam in orice conditii (este doar un singur admin?).
Probabil ca esti platit ca sa faci trafic forumului, dand rapsunsuri (intr-adevar in mare parte utilesi complete). Ei bine, imi pare rau sa te anunt, dar deseori esti mult prea "fanfaron" pt sufletul meu.
Insa accept ca nimeni nu e perfect (evident, nici eu). ~~~Lung si spinos e drumul cunoasterii...~~~

Cu indiferenta si deferenta(sau fara, cum prefera omul)
al tau frenetic admirator, Germont!
-
Cum sa generezi serotonina intr-o dimineata asa cacacioasa? Sa iau un 5htp, ca tot m-a intepat MrNick si mi-a stricat dispozitia cu un dus rece... Ete scartz!
Adaugă un comentariu / răspuns
480 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 15 16 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul