Serotonina, Dopamina si Noradrenalina - tratarea depresiei...

480 comentarii 1 2 34 ..... 15 16 Înainte ›
0
21-03-2009, ora 14:34
delovi
Nu este medic/terapeut
delovi
cum se mai pot comanda in prezent produsele Swanson 5-htp si l-theanina ?
0
23-03-2009, ora 11:55
jojo77
Nu este medic/terapeut
jojo77
NICK, ti-am luat adresa de mess sa vb acolo.
0
30-03-2009, ora 09:37
camelia21
Nu este medic/terapeut
camelia21
Pt Nick, as vrea si eu adresa ta de mes, mama mea sufera de deprsie si a incercat nenumarate tratamente dar fara rezultat. As vrea sa discut cu tine daca se poate. Multumesc
6
30-03-2009, ora 11:50
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
-*
Te rog mai bine sa-mi scrii un e-mail, pentru ca nu prea am timp sa intru pe mess -*
Numai Bine!

P.S. Delovi, in acest moment, produsele Swanson se pot comanda pe swansonvitamines.com



(*modificat de admin)
0
01-04-2009, ora 11:04
crissro
Nu este medic/terapeut
crissro
Buna Nick!
O sa te deranjez si eu cu un mail. Am si eu niste probleme, am stat internata in spital 3 saptamani pt un flegmon datorat unei injectii de algocalmin facuta la medicul de familie (operatie, reanimare, perfuzii, pansamente, etc etc), apoi am fost la pansat zilnic inca 2 saptamani, iar cand a fost ok, am facut o mica depresie.
0
16-05-2009, ora 15:53
gege
Nu este medic/terapeut
gege
sall
vreau sa stiu si eu daca cineva care a luat 5 htp a reusit sa scape de depresie
sau o recadere.
a scapat cineva de depresie fara sa ia medicamente chimice?

astept si eu opiniile voastre
0
01-10-2009, ora 11:58
ged
Nu este medic/terapeut
ged
Mr Nick esti cumva medic de indici doze?
0
09-10-2009, ora 12:03
SLICK
Nu este medic/terapeut
SLICK
Mr Nick, te-as ruga mult sa imi raspunzi si mie la subiectul cu 5htp! e chiar bun pt o depresie usoara, insotita de insomnie si anxietate? A mai luat cneva 5 htp? a functionat, e bun de cva? eu am luat doar gaba 60 tb si magne b6, spirulina. e f greu intradevar, ma lupt cu mne..dar asta e viata ! tre sa mergem inainte
6
12-10-2009, ora 21:05
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hello!

Ged, nu, nu sunt medic, sunt un viitor terapeut, dar NU trebuie să fii neapărat medic să ai creier în cap şi să-l foloseşti, nu? Dacă ai cunoştinţe le poţi împărtăşi cu ceilalţi pentru a-ţi ajuta semenii necondiţionat...numai bine;)

Dnule Slick, da 5-htp-ul este foarte bun pentru afecţiunile pe care dvs. le-aţi menţionat, dar fiecare organism răspunde diferit la tratament. Asocierea dintre 5-htp, magneziu şi spirulină este extraordinar de bună...dar deja v-am lămurit...toate cele bune!

Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
09-11-2009, ora 21:43
baruck
Nu este medic/terapeut
baruck
Buna seara,
am si eu o "mica" problema:acum 8 luni am avut un episod anxios-depresiv.Totul a inceput intr-o seara cand m-am simtit f rau, avand o stare de agitatie interioara teribila iar a 2-a zi cand m-am trezit aveam o stare de vis, de ireal, parca ma drogase cineva(in sensul negativ, panicat).La inceput am crezut ca am o sinuzita dar dupa cateva zile am inceput sa am stari de depresie.Mi-am dat seama ca e groasa treaba si am fost la psihiatru.Am inceput trat cu zoloft si bromazepam, am inceput sa ma simt mai bine dar l-am itrerupt mai repede deoarece imi era frica de dependenta.Bineinteles a inceput sa-mi fie iar rau, nu ca la inceput dar era destul de urat, tot felul de stari, treceam de la stare de leguma la stare de agitatie etc.Am fost la alt medic mi-a dat alt trat dar nu am avut cine stie ce rezultate.Problema mea mare este ca am in permanenta acea stare de ireal(cand mai accentuata cand mai slaba, dar o am tot timpul).De la starea asta intru in stari usoare de depresie.Medicilor le-am spus ca nu scap de senzatia asta dar ei spuneau:ai rabdare!De 8 luni am "rabdare"dar credeti-ma sa fii 8 luni "beat" tot timpul(nu in sensul euforic)la un moment dat te saturi!Nu-mi dau seama starea asta este de la depresie, anxietate?Intradevar ma simmt agitat interior, dar nu ma manifest(violenta etc)doar ma enervez, ma cert.A mai avut cineva stare asta?Poate fi de la deficit de serotonina?
Precizez ca am toate analizele facute:tiroida, RMN, si mi-au iesit bune.Alimentatie echilibrata, sport.
Motivul depresiei pare a fi oboseala cronica.De dormit acma dorm dar nu somn odihnitor, ci can agitat
multumesc anticipat!
0
21-02-2010, ora 21:31
filomena
Nu este medic/terapeut
filomena
buna nick

stii ceva de benessere 5ht un antidepresiv natural? daca este eficient.
6
21-02-2010, ora 22:18
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-nă,


Benessere este eficient dar nu poate fi combinat cu niciun alt antidepresiv/anxiolitic, pentru că măreşte gama de reacţii adverse şi riscul de producere a sindromului serotoninic. Răspunsul pozitiv al organismului este dependent de: reacţia enzimatică (cea cu ajutorul căreia se transformă 5-hidroxitriptofanul în 5-hidroxitriptamină (metabolit activ al L-T - 5-HTP - 5-HT (serotonină), de influxul nervos şi de starea căii indolaminergice (transmisia serotoninergică encefalică).

Toate cele bune şi însănătoşire grabnică :)


În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
6
21-02-2010, ora 22:43
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Baruck,

Îmi cer iertare, abia acum am observat posting-ul dvs.
Vă rog să-mi răspundeţi la următoarele întrebări:
- Cu 1-6 luni înainte de a debuta acele stări negative, aţi fost implicat într-o conjunctură (situaţie, împrejurare, "ceva" care v-a impresionat negativ, direct sau indirect) care v-a supus la foarte mult stres, care v-a traumatizat psihic? (încercaţi să rememoraţi)
- Acea agitaţie interioară teribilă s-a manifestat doar la nivel somatic (la nivelul corpului), sau şi la nivel mentalo-psihic (la nivel de gânduri şi sentimente)? În acele momente aţi avut mai mult gânduri decât în mod normal, sau mai puţine? Dacă da, ce fel de gânduri? (normale sau anormale?)
- Acea "stare de vis" a fost statică, sau dinamică?
- În ce sens "ireal"? Puteaţi observa ce vedeaţi în mod normal, dar sub formă ciudată sau vedeaţi ceva ce nu exista, dar sub formă oarecum normală? Fiţi mai explicit, vă rog!
- Starea de "ireal" s-a redus în prezent, dar în ce sens?
- În afară de starea de "ireal" (pun ireal între ghilimele, pentru a evita confuzia dintre irealul subliminal (cel produs datorită unor disfuncţii apărute sub pragul inferior al conştienţei) şi irealul cognitiv (cel produs datorită unor disfuncţii apărute la nivel conştient)) şi acea agitaţie, mai aveţi şi alte simptome pe care nu le-aţi precizat, chiar şi minore?
- Detalii cu privire la oboseala cronică, îmi puteţi da? Aţi suferit de sindrom de fatigabilitate cronică, sau aţi considerat dvs. că aceasta ar fi putut să fie o cauză importantă (oboseala cronică)?
- Somn agitat...în ce sens?! Vă mişcaţi mult în timpul somnului şi aveţi vise mult prea insistente, care nu vă permit să vă odihniţi?

Vă rog, mai multe detalii...mulţumesc cu anticipaţie!
Toate cele bune:)
0
23-02-2010, ora 12:06
baruck
Nu este medic/terapeut
baruck
Nu vad lucruri care nu exista, sau le vad deformat!pur si simplu parca sunt usor drogat in permanenta, dar in sensul negativ, adica nu sunt vesel.(precizez ca nu sunt, sau nu am fost consumator de droguri)Mi sa spus ca am simptom de depersonalizare(forma usoara)asociat depresiei.Cand dorm, am un vis normal, dar ma trezesc de parca am avut un cosmar cumplit.Nu am avut probleme(si nu am)sentimentale, financiare etc.La inceput m-am simtit f epuizat fizic si dupa aceea psihic.Mi sa spus ca am avut sindr. burn out si de aici s-a dus in depresie.totusi am facut trat cu tritico 6 luni dar fegeaba!Acum iau prozac iar seara 0.25mg rivotril.Chipurile depresia ar fi spre sfarsit.Ma simt relativ bine dar mai am momente cand mai "cad"nu ca la inceput totusi.senzati de "drogat" persista chiar daca s-a mai redus.
6
24-02-2010, ora 00:35
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate domn,

Mulţumesc pentru informaţiile noi.
Sindromul burn out este relativ grav, pentru că se produce după epuizări fizico-psihice, ceea ce determină simptome specifice insuficienţei vitalo-energice, chiar prostraţie (indiferenţă totală şi inactivitate (fizico-psihică)). Senzaţia de drogat va dispărea după ce tot organismul se va reîncărca. Continuaţi tratamentul prescris de medic, şi, dacă puteţi, vă rog să mergeţi la medicul dvs. de familie să vă consulte, pentru a stabili dacă sunteţi eligibil să vă administraţi Sargenor, un supliment alimentar foarte eficient. Sargenor este un produs sub formă de fiole buvabile. Fiecare fiolă conţine 1 gram de aspartat de arginină, un aminoacid foarte indicat în stările de oboseală (ajută foarte mult ficatul, printre altele). Nu vi-l administraţi fără prescripţie, pentru că puteţi fi hipersensibil la unul dintre ingredientele produsului.

Cu tratament adecvat vă veţi stabiliza organismul, staţi liniştit. Nu faceţi eforturi mari de niciun tip, nu vă stresaţi peste măsura admisă, consumaţi alimente cât mai bogate în nutrienţi şi lichide suficiente (minim 1, 5-2 l) şi...gândiţi pozitiv! Dumnezeu să vă binecuvânteze. Toate cele bune!


Cu respect şi simpatie,
Mr. Nick;)
6
25-02-2010, ora 01:29
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
P.S. Am uitat să vă mai spus că, în oboseala accentuată, de foarte multe ori se mai recomandă şi consumul de Ubichinonă (Coenzima Q10). Consultaţi-vă cu medicul dvs. curant.

Toate cele bune :)
0
03-03-2010, ora 13:15
Andeea
Nu este medic/terapeut
Andeea
Buna Nick.ma numesc andreea si am 21 de ani.sunt studenta in anul 3.azi am intrat pe forum si am citit articolele tale.mi se par grozave.pt ca si eu sufar de depresie de anul trecut din octombrie.totul a inceput cu o spasmofilie si a continuat cu nopti nedormite si stari de tristete accentuata, nu aveam chef de nimic, ma gandeam tot la lucruri urate..mi-era frica sa nu mor, sa nu moara parintii mei sau mai stiu eu ce.ganduri negre.am inceput sa merg la biserica si am vorbit cu parintele.chestia asta m-a ajutat foarte mult.o rugaciune spusa din inima face mult.nu am avut tot timpul stari rele.avem si zile cand mi-era mai bine.dar acum parca mi-e mai rau..acum cateva zile am avut un atac de panica si am fost iara la urgenta.mi-a pus o perfuzie si gata.mi-a dat calciu si aspacardin.eu acuma iau centrum si aspacardin.nici nu mai vr sa merg la spital pt ca doctorii si asistentele se poarta foarte urat..nu au grija noastra..rad si glumesc intre ei si u poti sa mori acolo.trist, dar adevarat.ti-am luat id-ul de mess si te-am adaugat pe lista mea.sper sa-mi dai accept pt ca as vrea sa mai vb. despre anumite probleme in legatura cu depresia.iti multumesc!
0
12-03-2010, ora 17:21
Andeea
Nu este medic/terapeut
Andeea
buna nick.tiam mai scris akm ceva timp.tiam tr si un mail dar cred ca esti ocupat.te inteleg:)dar cand ai timp as vrea sa vb si noi pe mail.caci pe mess nu prea esti.vreau sati povestesc mai detaliat problema mea si as vrea sami spui si u parerea ta.iti multumesc si astept rasp tau.numai bine!
6
12-03-2010, ora 22:25
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-ră,

Îmi cer scuze pentru răspunsul tardiv, am fost ocupat, cum bine aţi observat. Din păcate, sâmbătă şi duminică nu voi avea acces la internet, voi fi plecat în pelerinaj. Luni mă voi întoarce şi vă voi contacta prin intermediul e-mail-ului (voi face tot posibilul să vă ajut). Mulţumesc mult pentru înţelegere, toate cele bune.
Dumnezeu să vă binecuvânteze cu multă sănătate şi multă lumină/iubire/armonie.



Cu multă plăcere şi condescendenţă,
Mr. Nick :)
0
16-03-2010, ora 12:25
Andeea
Nu este medic/terapeut
Andeea
Ma bucur ca mi-ai rasp pe forum..in sfarsit:D ok atunci astept sa vb pe mail.ms mult ptr tot si sper sa ma poti ajuta intr-un fel.mult spor in toate si multa sanatate!ca avem nevoie:)
6
17-03-2010, ora 15:05
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Vă mulţumesc pentru înţelegere, d-ră deea. Vă voi contacta pe mail de săptămâna viitoare (de luni; iar vă amân, iertaţi-mă). Începând cu săptămâna viitoare voi avea un program, care va include mai multe ferestre, ceea ce-mi va permite să răspund la zecile de e-mail-uri (sunt peste 60 de e-mail-uri). Vă asigur că vă voi ajuta (cel puţin cu câteva sfaturi şi cel mult cu ce-mi va permite portofoliul de cunoştinţe şi, bineînţeles, Dumnezeu) dar vă rog să aveţi puţintică răbdare. Ştiu că sunteţi într-o stare care vă îngrijorează, dar îmi este imposibil să îi împac, să-i reconciliez pe toţi cei care-mi solicită ajutorul (ar trebui să stau în faţa computerului timp de 7 zile non-stop, şi nici în acest mod nu aş rezolva tot ce poate fi rezolvabil).

Să fiţi binecuvântată şi să vă ajute Bunul Dumnezeu în tot ce faceţi de factură pozitivă.
Numai bine ;)

Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
20-03-2010, ora 21:41
filipppmariusss
Nu este medic/terapeut
filipppmariusss
Cunosc o persoana care a fost diagnosticata cu Tulburari psihotice polimorfe acute cu sint. de schiz., dupa 3 ani de tratament evoluita continua prin anxietate, mare importanta pentru ca nu s-a mai repetat un alt episod.E de inteles, de un an a cunoscut anxietatea, uneori e o stare de tensiune psihica fata de obiectul fobic, iar noaptea Insomnie, ii doresc tot bine sa o pot ajuta.
6
21-03-2010, ora 19:16
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate domn,

Aţi putea fi mai explicit/coerent, că nu se înţelege esenţa mesajului?! Aţi vrut să-mi spuneţi/transmiteţi că vreţi să o ajutaţi pe acea persoană, prin intermediul recomandării de a lua 5-htp? Sau ce anume?
5-htp-ul NU se combină cu niciun medicament sintetic cu profil psihiatric. Combinaţia creşte riscul de producere a unor complicaţii neuro-psihiatrice; complicaţii cu potenţial de letalitate foarte mare (de peste 90%).
Se poate asocia cu anumite medicamente sintetice/naturale cu proprietăţi psihoactive, dar cu deosebit de multă prudenţă şi în doze mici cantitativ şi concentrativ.
Vă rog să clarificaţi mesajul anterior. Mulţumesc!


Toate cele bune şi multe binecuvântări :)
0
30-03-2010, ora 14:02
MARIAN O.
Nu este medic/terapeut
MARIAN O.
Salut Nick.si eu am de vreo 7 ani anumite probleme, mai exact o tulburare afectiv depresiva pe care o tratez cu ziprexa dar as vrea tare mult sa reusesc sa nu mai iau acest medicament si nici un altul.Am citit acest blog azi si am vazut ca foarte multe persoane au nevoie de 5-HTP si am o veste buna pt. toti pt ca pot sa va fac rost de el in ce cantitati doriti.Am un prieten care este distribuitor la aceasta firma americana si care il importa si in Romania la pretul de 90-100 de lei flaconul de 90 de capsule, concentratie 50 mg.Personal am luat acest 5-HTP 2 luni in ianuarie si februarie anul acesta si parca a fost raiul pe pamant dar dupa 2 luni mi sa facut foarte rau si am fost nevoit sa-l intrerup.Nu renuntasem si nici nu redusese-m doza de zipreza si probabil ca de aceea mi sa facit rau.Vreau sa spun ca doua luni cat l-am luat am fost foarte activ, am dormit f.bine si putin, adica 7, 8 ore pe noapte si nu 10, 12 ore cum dorm din cauza la ziprexa si am fost foarte fericit.As vrea din nou sa-l iau si sa renunt la ziprexa dar nu prea mai am curaj deoarece cam de fiecare data cand am renuntat la medicamante am ajuns din nou la psihiatrie internat si nu mai vreau.Te rog spunele celor ce au nevoie de 5 HTP ca pot sa le fac rost oricand si in orice cantitati si te rog raspunde-mi la acest comentariu cu sfaturile tale.Eu nu prea stiu sa folosesc internetul -*.Ma pot intilni cu voi in Bucuresti sa vi-l dau iar pt provincie probabil ca o sa trimitem prin posta sau curier. -*.Mult succes la toti.



(*modificat de admin)
6
01-04-2010, ora 00:07
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate domn Marian,

Vă mulţumesc pentru oferta de a ne ajuta cu 5-htp-ul, sunteţi foarte drăguţ. Din fericire, 5-htp-ul este disponibil şi în România, chiar de foarte bună calitate! Persoanele care vor dori să achiziţioneze 5-htp de la prietenul dvs., au numerele de telefon postate; îl vor contacta şi vor face tranzacţia dorită :)

...
Mă bucur că v-aţi simţit bine în perioada administrării 5-htp-ului, dar, după cum am precizat, nu aveaţi voie să-l combinaţi cu un medicament cu profil psihiatric. Nu renunţaţi la Zyprexa fără aviz medical, pentru că veţi regreta, cum bine aţi dedus. Continuaţi tratamentul aşa cum v-a fost prescris şi aveţi încredere în Dumnezeu, vă va ajuta aşa cum vă ajută tot timpul, în chip nevăzut. Gândiţi pozitiv şi autosugestionaţi-vă la fel de pozitiv :) Ştiu că gândirea pozitivă este un proces care pentru dvs. poate să fie dificil de pus în practică, dar dificultatea poate deveni uşurinţă cu ajutorul determinismului psihic, funcţiei voliţionale, a voinţei. În concluzie, doriţi-vă să gândiţi pozitiv, aveţi încredere că veţi reuşi şi veţi ajunge să materializaţi acea gândire. Gândirea pozitivă este foarte importantă!

Să fiţi binecuvântat de Bunul Dumnezeu şi să vă însănătoşitţi grabnic :)
Toate cele bune!


În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
0
01-04-2010, ora 17:38
MARIAN O.
Nu este medic/terapeut
MARIAN O.
Draga Nick.Iti multumesc foarte mult pt.raspuns.Este adevarat ca de fiecare data cand am renuntat la medicamente am avut probleme, nu m-am simtit bine dar atunci nu stiam de 5 htp, Acum cu 5 htp si cu alte produse poate ca o sa reusesc sa inlocuiesc madicamentul ca doar nu l-oi lua toata viata.Ultima data cand le-am scos doctora mea psihiatra mi-a dat mana libera adica mi-a zis hai sa incercam numai ca n-a mers.poate ca mai trebuie sa las sa treaca timp.nu stiu de ce perioada de timp are nevoie creierul sa se regenereze sau de ce factori depinde.As vrea totusi sa-mi spui si te rog ce ar fi bine sa iau pt a fi pregatit in cazul ca doctora imi da unda verde sa renunt la medicament si ii rog pe cei care au reusit sa renunte la ele sa ne impartaseasca si noua din experientele lor pt. ai lua ca model si pt. a ne incuraja.Stiu din ce am citit pe forum ca tu esti unul dintre ei adica ca ai reusit sa nu mai iei un anumit medicament si te felicit pt. ca sa stii ca este mare lucru.Astept raspunsurile voastre si vreau sa va spun la toti ca sunt foarte bucuros ca am descoperit acest forum.Va simt ca pe niste prieteni cu care ma inteleg deoarece majoritatea se confrunta s-au sau confruntat cu aceste probleme.Te rog sa-mi spui daca atunci cand doctora imi va da unda verde esti de acord sa ma ghidezi cu sfaturile tale.Va imbratisez si va multumesc.Cum zici tu-NIHIL SINE DEO.Doamne ajuta si sarbatori fericite la toti.
6
01-04-2010, ora 23:01
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate domn Marian,

Sunteţi un om foarte educat, felicitări sincere. :)
Da, aveţi dreptate, şi eu am luat un medicament - Remeron - pentru un stres posttraumatic netratat. Netratat fiind, ca de altfel nici diagnosticat, a generat un sindrom depresiv-anxios. Nu am tolerat Remeronul şi, adorând cercetarea medicală, am decis să "descopăr" ceva cu profil naturopat. Dumnezeu m-a ajutat să găsesc 5-htp. L-am comandat din Canada pentru că, atunci nefiind disponibil în România, nu puteam decât să sper la importarea lui de câtre un agent economic şi, fiind contracronometru, n-am mai avut răbdarea necesară aşteptării. M-a ajutat enorm de mult. După o săptămână de administrare am devenit alt om. De aceea am conceput o "campanie" de popularizare şi informare, o "campanie" care a avut efectul scontat, cel aşteptat, Slavă Domnului. Acum este disponibil în foarte multe spaţii comerciale, atât pe internet cât şi la farmacii şi plafaruri. ;)

Scurt şi la obiect: Dacă d-na doctor vă dă undă verde, eu, Mr. Nick, vă promit că voi face tot posibilul să vă susţin cu sfaturi, să vă ofer un suport moral, să vă "consiliez", etc., atât cât voi putea, mult sau puţin :)
...

Toate cele bune şi Dumnezeu să vă binecuvânteze. Şi eu vă îmbrăţişez şi vă mulţumesc pentru bunătate, simplitate, pozitivism şi, mai ales, pentru faptul că-mi oferiţi şansa să mai fac şi alte fapte bune. Mă hrănesc cu fapte bune şi îmi îngraş sufletul cu iubire şi lumină. Mulţumesc!!!
Sărbători fericite şi pline de spiritualitate :)
...


Cu respect şi solidaritate,
Mr. Nick :)
0
07-04-2010, ora 13:45
Andeea
Nu este medic/terapeut
Andeea
buna ziua tuturor.marian as vrea sa te intreb daca te-ai simtit mai bine dupa ce ai luat 5 htp ul acela.as vrea sal iau si eu dar parca mi-e frica.si eu sufar de depresie de aproape 7 luni dar mam simtit si bine in aceste luni.dar acum iara mi-au revenit starile acelea urate de plans si frica si pesimism ca nu ma fac niciodata bine si ganduri urate.nu mai am asa nici o speranta parca.daca ai putea sa-mi dai un sfat.nu am fost la nici un medic si n-am luat nici un medicament pana acum caci mi-e frica.cand am fost la urgenta in urma unui atac de panica o asistenta mi-a spus pe un ton mai urat ca daca nu incerc io singura sa ma fac bine pot sa merg eu la toti psihiatrii din lume ca nu ma mai poate ajuta nimeni si ajung sa ma imbolnavesc psihic rau.chestia asta mi-a facut mult rau si de atunci ma gandesc ca nu ma mai pot face bine niciodata:((si nu vreau asta!!iti multumesc
0
07-04-2010, ora 14:06
Andeea
Nu este medic/terapeut
Andeea
am uitat sa spun ca mi-am facut un test de depresie pe un site si mi-a iesit ca sufar de depresie severa.as putea lua 5 htp ul acesta?
as vrea sa ma ajute!multumesc
0
08-04-2010, ora 16:13
MARIAN O.
Nu este medic/terapeut
MARIAN O.
Iti multumesc foarte mult Nick.Cred ca o sa-ti scriu pe mail pt.ca vreau sa ma imprietenesc mai mult cu tine daca si tu vrei.Stiu ca primesti foarte multe mail-uri dar astept sa-mi raspunzi cand ai timp.Sper ca ai avut niste sarbatori minunate.Iti doresc numai bine.Cu respect si admiratie.Marian.
Adaugă un comentariu / răspuns
480 comentarii 1 2 34 ..... 15 16 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul