Serotonina, Dopamina si Noradrenalina - tratarea depresiei...

480 comentarii 1 2 ..... 15 16
0
25-09-2015, ora 13:50
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Ok, dar pana luni poate te pui la punct si cu gramatica ! Eu iau, voi luati, ei iau, verbele nu se despart ! Lui Gigel i-au cumparat parintii bicicleta e alta treaba !
Si nici eau nu e corect, cum se mai exprima cineva pe aici ! :)

Sanatate !
0
25-09-2015, ora 16:47
Dumi1
Nu este medic/terapeut
Dumi1
Da..am trecut prin tot felul de dureri...poate ca m-am si gandit..iar la neurologie mi-a dat anxiar jumate de pastila 5 zile...si nervocalmin ziua, insa imi este cam teama sa iau sa nu devin dependent de ele..precizez ca de dormit dorm...iar doctora mi-a spus ca ma cam torpileaza cand o iau..:))!

O fi si de la bautura..dar ma gandesc ca cei de la spital mi-au facut un calmant cam puternic de m-au calmat de tot..?!

Multumesc..


Astazi ma duc la psiholog...
0
03-11-2015, ora 14:29
rebeca1986
Nu este medic/terapeut
rebeca1986
ptr. nik. buna ziua!va rog sa ma ajutati am nevoie de o sugestie..in urma cu 1 an am suferit o interventie chirurgicala de eliminare a colecistului, din acel moment viata mea a luat o intorsatura dramatica in sensul ca am inceput sa ma simt foarte rau, am facut o multime de analize si mi s-a spus ca "raul" este pe fond psihic si ca nu am alte cauze biologice si ca nu are legatura cu operatia, am inceput sa iau xanax, acest lucru nu m-a ajuat deoarece aveam ameteli si tot nu aveam aer, dupa aceasta perioada s-a intamplat sa divortez si atunci am inecput sa fac atacuri mari de panica pentru orice lucru care mi-e intampla inclusiv ca imi suna telefonul sa ca trebuia sa merg la munca, pentru absolut orice si atunci am decis sa merg la psihistru, in prima faza mi s a prescrips serodeps am luat o perioada dupa care am renuntat deoarece nu ma mai interesa nimic adica orice se intampla mi se parea normal si funny, dupa o perioada am inceput sa am stari in sensul ca nu mai puteam sta singura in casa, imi venea sa fug si o frica imensa care ma lua cu o stare de tensiune de la stomac si de frica ma fortam sa dorm sau ieseam in curte si ma plimbam dintr-un colt intr-altul...iar am apelat la psihiatrie...si mi s a prescris alt tratament...dupa ce am luat acest tratament am incept sa ma comport si mai ciudat si sa dezvolt si o anxietate sociala...adica cu oricine ma intalneam imi venea sa fug, in momentul de fata nu mai iau nici un tratament si am urmatoarele simptome...nu mai pot face absolut nimic...adica in urma faptului ca mi-am indus in minte ca trebuie sa ma potolesc sa nu fug, desi imi venea ca altefl voi ramane sigura, sa vorbesc ca altfel o sa stau muta sa imi contolez miscarile...am ajuns sa pierd contactul cu realiatea, sa fac miscari necontrolate ale corpului, lipsa echilibrului nu mai pot sa ma controlez pe strada, daca ascult pe cineva cand vorbeste o fac cu tot corpul, imi tin respiatia si ma uit si fix, nu mai pot sa vorbesc parca am capul gol, totul fac fara oprire, nu mai pot duce o idee pana la capat, daca fac ceva rpd o fac cu tot corpul, nu mai realizez pericolul, nu ma implic emotional de nici un fel nici la bucurii, tristete la minic din jurul meu, nu mai am reactii nici la condus..nu stiu ce sa mai fac...toate functiile corpului meu au luato razna nu stiu ce sa mai fac, nici simtul tactil nu il mai simt cum trebuie. daca fac un lucru repede il fac cu tot corpul, si nervii ochilor au luato razna,...nici in dumnezeu nu mai simt credinta la nivel emotional.., am uitat sa precizez si faptul ca am si o mastoidita, nu mai imi dau seama nici cand vorbesc, incerc sa vorbesc incet daca am de transmis ceva si nu cred ca articulez cum trebuie cuvintele ca lumea nu ma intelege.
0
03-11-2015, ora 20:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Uneori medicamentele nu se potrivesc. Sunt peste 60 de tipuri de neurotransmitatori in corp. Nici un doctor nu va poate face vreo analiza sa va zica ce neutransmitatori sunt dereglati si cati. De aceea nu va poate da nici din prima tratamentul corect intotdeauna.
Procedura standard este sa mergeti la medic si sa luati tratament pina il gasiti pe cel care se potriveste cu organismul dv. Ar trebui sa faceti si psihoterapie la simptomele despre care vorbiti.
0
03-11-2015, ora 21:22
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Recomand Spitomin (Buspirone) 30 mg/zi minim 4-5 saptamani, starea ta se va imbunatati 90 %, majoritatea pacientilor cu anxietate si frica raspund la acesta, altceva este cam inutil inclusiv naturistele, cu cat pierzi timpul netratandu-te cu medicatie aferenta, cu atata se poate agrava starea.
Efectul nu apare imediat ci cam dupa 21 zile, deci sa nu te sperii, trebuie sa-l iei constant.
Evident ca te duci la medic si vei discuta despre asta si el va decide in findal ce iei si cat iei.
Daca nu merge cu Spitomin, ne gandim la alta varianta.
Fata a mers la medic deja, dand raspunsul 'du-te la medic' fara alta propunere, nu ajuta la nimic.

Serodeps (Cipralex de fapt), te-a bagat putin in hipomanie si de aia nu mai aveai interes ptr nimic si totul ti se parea funny, inseamna ca nu e bun ptr tine.
0
03-11-2015, ora 21:30
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Costy

Ce e cu tine ?
Citeste fraza pina la capat.
Cand nu ai interes esti in depresie. Cand esti in hipomanie ai o energie mama mama si crezi ca poti muta muntii din loc. Devii creativ. Te implici in toate.

Si tú si fata luati Omega 3 Omega 6 vegetal. Cu mine a facut minuni la capitolul anhedonie, lipsa de interes de a face ceva.
0
03-11-2015, ora 21:49
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Am citit totul f atent, e posibil ca depresia sa fie data de anxietate, nici eu in anxietate nu aveam chef de nimic si asa mai departe, cand trecea sau mai remitea, revenea la normal.
Depresia curata e aia cand independent de teama esti praf.
Asa ca de aia am recomandat Spitomin, insa repet, medicul in final decide ce si cum.
La neurologie poate fi si acolo o idee desi nu cred, la psihiatrie e o chestie dat fiind ca s-a modificat starea la cipralex, la un om sanatos nu se prea modifica.
0
03-11-2015, ora 21:50
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Aveti nevoie de un consult cu investigatii specifice de neurologie plus unul de psihiatrie ! Nu conteaza ordinea dar sunt obligatorii ambele !

PS Mesajul este pt Rebeca !
0
04-11-2015, ora 09:30
rebeca1986
Nu este medic/terapeut
rebeca1986
va multumesc din suflet pentru sugestii!pot sa mai spun ca am urmatoarele simptome poate din cauza disperaii nu am dat toate detaliile...mi se mai intampla urmatoarele lucruri.am impresia ca fac anumite lucruri cum trebuie dar in realitate nu fac acest lucru, si nu mai am nici un fel de frica(adica nu realizez pericolul in nici un fel), pur si simplu nu mai imi simt corpul, daca fac un lucru repede o fac ca si cum as alerga, cand scriu la calculator trebuie sa stau sprijinita ca mi se misca imaginea, cand beau apa sau mananc imi cade manarea respectiv apa din gura sau ma inec fara sa imi dau seama, trebuie sa stau foarte atenta cand fac lucrurile astea si totodata la cat stau de concentrata o fac cu tot corpul, nu mai pot sa merg la nici un eveniment ca nu simt muzica, nu pot sa citesc, nu pot face absolut nimic.nu stiu la cine sa apelez sunt absolut disperata...nu ma mai descurc sa vin nici macar la munca, sa imi fac igiena cum trebuie o fac pe bucati de parca sunt paralizata si nu mai fac nimic spontan, nu mai am gust, miros.unde sa ma duc daca cineva vrea sa ma ajute poate sa ia legatura cu mine si in privat poate la telefon sau in alt mod...am ajuns in pragul disperarii incat vreau sa imi vand si o parte din proprietati numai sa ma fac bine.stau si ma gandesc daca cumva am schizofrenie...daca incerc sa fac sport nu simt lucrul asta...sunt pur si simplu paralizata...
0
04-11-2015, ora 09:40
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
La prima vedere pare o dementa (Altzheimer) precoce complicata cu ceva simptome de anxietate/depresie ! Mergeti de urgenta la NEUROLOG si ii explicati toate aceste simptome de lipsa de coordonare, desincronizare !

Ce varsta aveti ?
0
04-11-2015, ora 09:47
rebeca1986
Nu este medic/terapeut
rebeca1986
am 29 de ani!si chiar din acest motiv nu vreau sa renunt...am fost la neurolog si nu cica nu am probleme neurologice...pur si simplu nu stiu cum sa ma mai comport...nici ce sa fac cu mainile cu corpul meu nimic nu mai este firesc.si in plus ar trebui sa stea cineva cu mine sa vada toate simptomele mele..ori cine Dumnezeu sa faca asta?cand eu nu sunt in stare nici sa scriu un mesaj il fac cu greu.pe zi ce trece imi este tot mai rau.im momentul de fata simt ca o sa cad jos si stau nemiscata pentru ca nu pot sa vad in jur daca vreau sa ma uit la o colega miscarile mele sunt cu tot capul brusc.
0
04-11-2015, ora 09:57
rebeca1986
Nu este medic/terapeut
rebeca1986
in plus in momentul de fata nici nu mai am pe nimeni, mama decedata, tatal bolnav, am decat o vecina care ma mai ajuta dar nu intelege simptomele ca este o femeie simpla si crede ca e vb doar de depresie...si nici situatia financiara nu imi ermite mare lucru acum...dar as vine cum am zis din proprietati sa rezolv aceasta problema
0
04-11-2015, ora 10:02
rebeca1986
Nu este medic/terapeut
rebeca1986
cand scriu cate o hartie la munca si vorbesc cu clientul...scriu hartia dar eu parca in interiorul mine vb cu mine si nu sunt atenta la client de multe ori si zambesc de ceea la ce ma gandesc eu in interiorul meu iar omul se uita la mine si nu intelege de ce...
0
04-11-2015, ora 10:06
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Ar fi bine sa va internati cateva zile fie la neurologie fie la psihiatrie ! Sau oricum un scurt concediu medical in care sa va cautati diagnosticul si un tratament corespunzator !
0
04-11-2015, ora 10:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeti la Psihiatrie si urmati un minim de tratament.
0
04-11-2015, ora 11:00
rebeca1986
Nu este medic/terapeut
rebeca1986
am facut acest lucru dar nu m a ajutat de nici un fel...cat am stat internata acolo parca mai rau imi era...si simt cateodta o stare de adrenalina exagerata.
0
04-11-2015, ora 11:00
rebeca1986
Nu este medic/terapeut
rebeca1986
multumesc mult pentru sugestii!
0
04-11-2015, ora 12:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Da, pentru ca nu vi s-a potrivit tratamentul. Asta nu inseamna ca nu vi se potriveste nici un tratament.
Ok ?
Mergeti la psihiatru.
0
04-11-2015, ora 15:55
Psiholog Berdei Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Berdei Roxana
Buna Rebeca,
Imi pare rau pentru faptul ca treci prin aceasta stare. Sper din tot sufletul sa-ti gasesti resursele si sa consulti un medic. Te va ajuta foarte mult!
Nu te gandi la aspectele financiare!
Ma poti contacta telefonic! Datele mele de contact sunt in profilul de pe acest site.
Multa sanatate!
0
04-11-2015, ora 18:37
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Mda, ca si Clara recomand in acest caz sa te duci la un psihiatru si sa discuti cu el altul decat ala la care te-ai dus, nu stiu daca e doar anxietate dupa cum descrii, mai ales ca nu mai simti de multe ori nici o frica, asta nu ai spus pana acum, pare mult mai mult de atat.
Si daca ai schizo ai, vei lua tratament si aia e, dar asta trebuie tot medicul sa constate, desi nu cred ca e schizo.
Sa nu cumva sa se fi dereglat ceva la creier de la anestezia de la operatie, altfel nu-mi explic cum a aparut totul brusc dupa operatie si inainte nu era nimic.

La psihoterapie poti fi ajutata asa ca nu e o idee rea, poate ca cine stie ce soc ai suferit psihic inainte sau dupa operatie si socul asta te-a dat peste cap temporar, deci poti discuta cu doamna psiholog de mai sus sa vezi ce si cum.
Asa ca fa o vizita la psiholog, fa inca una la alt psihiatru si vezi ce si cum.
Fa-ti si un RMN cu substanta de contrast la cap si vezi ce e pe acolo, cam asta ai de facut.
0
17-11-2015, ora 19:49
Balaur
Nu este medic/terapeut
Balaur
Salut,

Mi-a fost prescris lysanxia (ca substanta activa) si mi s-a dat de la farmacie Prazepam... pentru depresie si anxietate.
Am incercat sa caut un prospect in romana (eu sunt in Belgia momentan) si nu am gasit.

Stie cineva de ce nu exista substanta/medicamentul asta si in Romania si care ar fi cel mai apropiat produs (am gasit ca Diazepamul, dar nu e ceva confirmat).
As fi recunoscator si pentru vreun feedback daca a incercat cineva asa ceva :)

Mersi,
0
17-11-2015, ora 20:07
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu exista asa cum nu exista si alte medicamente. Daca va intereseaza prospectul dati cautare substanta activa plus cuvantul prospect intr-o limba pe care o stiti. Dupa cate se pare consumul lui e limitat. Trebuie inlocuit ca altfel da dependenta.
0
30-11-2015, ora 07:06
sampei72
Nu este medic/terapeut
sampei72
@Mt. Nick

Buna ziua, sotia mea are de 3 ani incoace probleme cu depresie cum vine sezonul rece (iarna).
Problema ei fiind stare de nesiguranta, insomnie, incapacitatea de a lua decizii, tristeaza, etc.
Medicul le a prescris tratament cu Prozac, si isi face efect (incet dar merge), dar tot ramane cu probleme de insomine (adica doarme 1-2 ore, sau nicim pentru mai multe noptii). Am inteles ca toate aceasta sunt cauze datorate lipsei de serotonina.
Care medicamente naturiste ar fii potrivite pentru a iesi din depresie asta cit mai repede, si pentru a mentine un nivel de serotonina ideal ?
(scuzati-ma greselile dar eu nu is roman, doar sotia).

Multumesc anticipat
Stefano
0
30-11-2015, ora 15:26
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Spuneti medicului de insomnie. Medicamentele naturiste nu se combina cu cele alopate.
0
01-12-2015, ora 21:41
Psiholog Berdei Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Berdei Roxana
Buna sampei,
Intr-adevar deficitul de serotonina poate conduce la depresie, dar aceasta are la baza si factori psihologici (cum ar fi lipsa increderii in propria persoana, dificultatea de a lua decizii etc.).Cresterea nivelului de incredere in propria persoana, a stimei de sine, conduce la scaderea anxietatii, a depresiei. Astfel interventia la nivel psihologic poate modifica pozitiv biochimia pacientului.
Sanatate multa!
0
04-12-2015, ora 06:21
sampei72
Nu este medic/terapeut
sampei72
Multumesc pentru sfaturi, o sa vorbim cu medicul si cu un pishoterapeut sa vedem ce putem face.
0
05-12-2015, ora 23:18
Ela777
Nu este medic/terapeut
Ela777
Buna seara, sper sa nu va suparati pe mine ca am adaugat acest text si mahnire ale mele.Nu am stiut unde se incadreaza aceste stari?la ce rubrica?Dar totusi detaliez un pic poate ma poate ajuta cineva.Atat eu cat si familia mea suntem disperati pt ca nu stim ce sa facem si unde sa mai mergem cu tatal nostru.Va rog sa-mi spuneti DE CE se intampla ceea ce o sa va spun si unde sa mai mearga.Inca de anul trecut din luna noiembrie, tatalui meu simte continuu pana la ora actuala ca-i arde pielea pe el din cap pana in picioare, senzatie continuua zi si noapte de fierbinteala, furnicaturi, amorteli.Totul a incepul intr-o zi cand i s-a umflat degetul mare de la picior cu mont cu tot, de se umflase rau pana la glezna.Dupa masaje cu fel de fel i s-a desumflat talpa, degetele de la picioare.Seara are senzatia ca sta cu picioarele ca pe jaratec asa sunt de fierbinti, iar ziua sunt inghetate, indiferent de vreme, chiar si vara.Trebuie sa mentionez ca a facut toate analizele si tomografie amdomen+pelvis+cap si toate sunt perfecte chiar si la varsta de 84 ani cat are acum.A f si la psihiatrie de a descris starile crezand ca este pe fond nervos si plus ca sufera de insomnii de ani si ani, doarme 2-3 ore pe noapte cu patile.Toate astea ii dau o anxietate, panica, nervozitate, toate excesive si il cred pt ca, cat sa suporte un om un an si o luna?Dl dr psihiatru ia dat pt somn exraveral, xanax si pt starile descrise seroxat.Cel mai rau este ca nu stim ce sa mai facem, cum sa-l ajutam pt ca ni se rupe sufletul de el cat se chinuie zi si noapte cu aceasta senzatie de fierbinteala, amorteli, furnicaturi in tot corpul.Toate aceste stari din corp ii da stari de iritabilitate maxima, normal cu asa ceva in tot corpul.A slabit f rau.Nu fumeaza, nu bea alcool, nici excitante cum ar fi cafea, cola, ceai negru etc, nu consuma.Nu mananca gras, nu carne porc decat pui, legume.Este hipertensiv ia cloridina.Va rog din suflet sa-mi dati un sfat, un indiciu ce poate sa fie si ce se mai poate face.S-a facut un an si o luna decand se chinuie asa.Chiar nu exista un diagnostic, un leac?Doctorii nu prea il baga in seama din cauza ca daca are 84 ani trebuie aruncat la gunoi.Parca nu era de ajuns ca eu am atacuri de panica de ani de zile cu agorafobie, mai trebuia si necazul cu tatal nostru.Nici nu mai stim de la ce capat sa mai luam toate astea pt a ameliora macar putin.Credeti ca 5Ht i-ar face bine tatalui meu?Nici nu ma mai gandesc la mine pt ca vreau sa-l stiu bine pe el.Mii de multumiri!
0
31-12-2015, ora 17:48
Psiholog Gabriel Pîrvan
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Gabriel Pîrvan
Noul an să vă aducă speranţă, sănătate şi fericire!
La mulţi ani!

Gabriel PÈ‹rvan psihoterapeut
0
17-11-2016, ora 16:21
Webga
Nu este medic/terapeut
Webga
Bună seara! Domnule Nicky, v-aș ruga să-mi comunicați dacă acest 5htp sau ce anume considerati ca ar putea da rezultate și în cazul băiatului meu de 12 ani diagnosticat cu adhd. Precizez ca în s-a prescris Medikinet dar după 2 zile l-am întrerupt deoarece acuza dureri de cap, piept și se înroșea la fața și urechi de parcă ar fi băgat capul în cuptor. Va mulțumesc anticipat!
0
13-01-2021, ora 17:08
Florea1234
Nu este medic/terapeut
Florea1234
Buna Nick. Cum as putea lua legătura cu tine ptr a ma ajuta cu mai multe sfaturi? Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
480 comentarii 1 2 ..... 15 16

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul