Secretie vaginala Frotiu

16-09-2010
PUP_ME
Nu este medic/terapeut
PUP_ME
Buna, daca ma ajutati va rog ca nu inteleg mare lucru, din secretie vaginala-frotiu mia iesit
Celule epiteliale - frecvente
Reactie inflamatorie -intensa -frecvente polimorfonucleare
Hematii -absent
Flora polomorfa gram variabila - frecventa
Levuri -frecvente cu inmuguriri
Triochomonas vaginalis-absent

si la examen microscpic nativ
Triochomonas vaginalis-absent
9 comentarii
0
18-09-2010, ora 16:14
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ai o infectie mixta, microbiana si micotica.e nevoie de tratament.
0
18-09-2010, ora 23:38
PUP_ME
Nu este medic/terapeut
PUP_ME
este grav?
0
18-09-2010, ora 23:50
PUP_ME
Nu este medic/terapeut
PUP_ME
cam ce ar trebui sa iau, ginecologul mia dat duplaston si canesten fara sa vada secretia, am miercuri programare dar as vrea si parerea dumneavostra, inca nu am luat nimica pt ca duplaston trebuie sa iau in a 16-a zii dupa menstruatie, de la ce am putut sa fac aceasta infectie mixta? :( , nu am schimbat partenerul niciodata, si va trebui si sotul meu sa faca ceva analize ?banuesc ca si el va trebui sa ia medicamente, nu?
Multumesc foarte mult
0
19-09-2010, ora 18:18
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Sa nu incepi inca tratamentul pana nu vede ginecologul si rezultatul acesta. tratamentul va fi completat si daca va fi necesar, va primi si sotul terapie. Sunt multiple cauzele acestor infectii, in detaliu te poti informa pe net. Nu este grav, stai linistita. Anual sa faci si testul Papanicolau.
0
20-09-2010, ora 08:23
PUP_ME
Nu este medic/terapeut
PUP_ME
am facut si papanicolau in aceasi zii dar nu mi-au venit rezultatele, problema ii ca mi-am facut programare la medicul de familie, mai trebuie sa merg si la ginecolog? medicamentul care mi la dat ginecologul este pt reglarea ciclului menstrual si saptamana care vine la sfarsit este a 16 zi dupa ciclu si nu cred ca prin programare pana atunci ca sa-l intreb :(
0
20-09-2010, ora 08:27
PUP_ME
Nu este medic/terapeut
PUP_ME
am uitat sa specific ca ziua in care mi-am facut si frotiu si papanicolau a fost cu exact 4 zile inainte de menstruatie, ar trebui sa refac cumva secretia, sau nu are nici o legatura?
0
23-09-2010, ora 06:04
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu are rost sa refaci ex. secretiei.vezi ce rezolvi la MF.
0
23-09-2010, ora 08:40
PUP_ME
Nu este medic/terapeut
PUP_ME
Acuma mi-am ridicat si rezultatul papanicolau, mi-a iesit ca nu am candida, gardnerella, actimicite, herpes simplex etc, la toate analizele mia iesit NU, in schimb la descriere eitologica : Frotiu normal cu PMN prezente., ce inseamna ca am infectie micotica?
0
29-12-2012, ora 06:33
emily28
Nu este medic/terapeut
emily28
Buna ziua,

Am o intrebare daca ati putea sa ma ajutati daca analizele de mai jos sunt ok sau nu si ce ar trebui sa fac daca nu sunt ok. Multumesc mult.

Celule epiteliale - frecvente
Leucocite - relativ frecvente
Levuri - absente
Trichomonas vaginalis - absent
Flora mixta gram pozitiva - frecventa
Bacili Doderlein - rari
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •