scaune cu mucus si firisoare de sange

25-06-2011
ares_anne
Nu este medic/terapeut
ares_anne
Buna ziua doamna Doctor va rog mult sa-mi spuneti daca este in regula ca fetita mea de 5 luni alaptata exclusiv la san e normal sa aibe scaune numai cu mucus si foarte rar fara.
Are c-am 2 -3 scaune pe zi si cateodata am observat cu firisoare de sange.
multumesc din suflet
19 comentarii
0
25-06-2011, ora 16:03
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Mergi la urgenta! Nu este normal sa aiba sange si se poate anemia ! Sa-i faca si test pentru depistarea sangerarii oculte din scaun.
Sanatate!
0
19-07-2011, ora 19:01
constantaserban
Nu este medic/terapeut
constantaserban
Buna ziua!
Am un bebelus de 4 luni. De Paste a facut scaun foarte apos, verde inchis si cu mucus. Am fost cu el la spital si i-au dat biseptol cu saprosan plus zeama de orez si Milupa HN 25. Am urmat tratamentul si scaunele s-au imbunatatit, dar de atunci nu a mai facut decat ajutat cu supozitor si scaun usor verzui si cu putin mucus.
Acum 4 zile a facut din nou 3 scaune succesive apoase, verde inchis si cu mucus. Am fost la medicul de familie care i-a recomandat Debridat, mucilagiu de orez si Milupa HN. Am reusit sa opresc diareea chiar de a doua zi, dar scaunul este in continuare verde inchis de tot si cu mucus (unul pe zi). Am facut analiza. Azi am luat rezultat partial: rotavirus - pozitiv, adenovirus - pozitiv. Joi vom afla rezultatul la coprocultura.
Este posibil sa aiba acesti virusi chiar daca nu a facut febra? Ce alte analize as putea sa-i mai fac?
0
19-07-2011, ora 22:01
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Este posibil, bine ca ati aflat ce are, de facut tratamentul indicat, DAR sa reluati analizele la doua saptamani sau la cat vi se recomanda. Daca aveti dubii in privinta acuratetii acestor analize, le puteti reface la alt laborator.
Sanatate!
0
01-08-2011, ora 14:57
constantaserban
Nu este medic/terapeut
constantaserban
Am primit rezultatul la coprocultura: negativ. Am repetat analiza la alt laborator, iar de data aceasta nu a mai iesit nici rotavirus sau adenovirus si nimic la coprocultura. Am ajuns la un medic renumit la noi in oras, care a zis ca din experienta lui este e-coli, pentru ca acesta da mucus si scaun foarte inchis la culoare si nici nu prea iese la analiza. Am luat tratament cu negram, regim cu lapte fara lactoza, ceai de menta si zeama de orez si situatia parea buna. la 4 zile dupa ce am terminat tratamentul cu negram, au inceput din nou scaunele proaste.
Acum facem tratament cu biseptol.
Medicul de familie vrea sa repetam coprocultura si, daca tot nu iese nimic, sa ii dea copilului o cefalosporina de a patra generatie cu o gama larga de actiune.
Am senzatia ca mi-a fost transformat copilul in cobai. Se incearca diverse antibiotice pe el, la laboratoare nu iese nimic (parerea mea e ca daca ar fi fost viroza, trecea pana acum, cand sunt 3 saptamani de cand au inceout scaunele foarte proaste).
Ce ma sfatuiti sa fac?
0
01-08-2011, ora 15:29
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Mi-e foarte greu sa-mi dau cu parerea in cazul unui copil atat de mic. Dar daca nu iese nimic la anlize, personal cred ca antibioticele nu fac decat rau si irita mai rau intestinele, sa apara iar mucus si chiar diaree. Poate ar trebui sa continuati, daca nu in totalitate, dar cat se poate, regim si mai ales zeama de orez. Intrebati medicul daca ptr aceasta varsta se poate da normix, asta e bun ptr paraziti etc dar nu se absoarbe in intestine. La fel, daca poate lua probiotice, fac foarte bine. Cred ca la mijloc poate fi si o intoleranta alimentara.
Sanatate deplina puiului si sa va linistiti!
0
01-08-2011, ora 20:01
constantaserban
Nu este medic/terapeut
constantaserban
De trei saptamani este pe regim alimentar (lapte fara lactoza, supa de legume cu morcovul si orez pasat, ceai de menta cu zeama de orez) si il continuam cel putin inca 5 zile pana terminam biseptolul, iar de o saptamana si ceva ii dam Protectis.
Va multumesc frumos! Voi discuta cu medicul si despre normix.
0
28-11-2011, ora 22:54
carmen.decu
Nu este medic/terapeut
carmen.decu
Buna seara!

fetita mea (in varsta de 3 luni si 3 saptamani) are inca mari dureri de burtica (cele doua zile care au trecut a facut mare taraboi la masa: dupa 20ml a plans foarte tare si a refuzat laptele; pana pe seara a reusit sa bea 400ml). De obicei face un singur scaun/zi, insa azi a facut si pe seara, dar moale (nu pastos ca de obicei), cu niste mucozitati si particule de forma laptelui branzit. Ieri a dat afara (pe gurita) acelas fel de mucozitate insotita de particule ca de lapte branzit. Mucozitatea are o culoare usor maronie (ca un ceai). Aproape doua saptamani la rand, a baut ceai de anason + fenicul(granule) + ft putin musetel. Acest.. taraboi a coincis cu momentul in care am renunat la musetelul din ceai; am plecat urechea la niste zvonuri cum ca ar distruge flora intestinala, insa un alt medic m-a linistit, spunandu-mi ca folosesc o cantitate ft mica si nu are cum sa faca rau. Odata reintrodus, n-a mai avut deloc efectul de pana acum. Lapticul pe care l-am folosit (pana la taraboi-acum doua zile) este Aptamil (incepusem a 3a cutie; prima a fost ok, insa cei de la Milupa au facut cateva modificari, atat de ambalaj cat si de continut si a doua cutie am inceput-o tot cu mult plans la masa), insa acum am inceput trecerea catre Humana.
Va rog sa-mi spuneti unde am gresit si ce se intampla cu bebelusul meu.
0
29-11-2011, ora 14:01
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ar trebui sa consultati pediatrul sau un gestroenterolog pediatru. E bine sa aveti anlize de scaun ale fetitei: coprocultura, coproparazitologic, proba de digestie (toate din scaun) si eventual sa mergeti la o clinica unde se fac si teste pentru intolerante si alergii alimentare. Mucozitatea asta arata fie paraziti fie faptul ca, colonul este iritat de alimentatie respinsa de organism.
Sanatate!
0
29-11-2011, ora 16:40
carmen.decu
Nu este medic/terapeut
carmen.decu
Buna ziua!

Va multumesc foarte mult pentru raspuns; am prins niste directii, sa nu mai bajbai cu presupuneri.

Multa sanatate si dvs.
0
31-01-2015, ora 22:24
victorbz_ro
Nu este medic/terapeut
victorbz_ro
Buna seara! cu respect... am o fetita de 7 luni si face scaun cu mucus de culoare galbena. ce ar trebui sa facem? are si o tuse care uneori se rupe. am consultat medicul care a zis ca nu are nimic la plamani...astept un raspuns va rog! multumesc!
0
01-02-2015, ora 11:08
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Din ceea ce relatati, raspunsul este ca nu trebuie sa faceti nimic.
0
16-03-2015, ora 14:04
tania30
Nu este medic/terapeut
tania30
Buna ziua. Am o fetita in varsta de 3 saptamani si 2 zile. ma ingrijoreaza scaunele ei deoarece sunt foarte apoase amestecate su particule solide. Ultimul scaun a fost gelatinos. culoarea este galben. o alaptez exclusiv la san. In spital ni s-a administrat profilactic antibiotic si mie si fetitei(ampicilina) deoarece mi s-au rupt membranele si am nascut abia dupa 14 ore. In spital am hranit-o doar cu lapte praf deoarece nu am avut lactatie, scaunele au fost ok si dupa ce am venit acasa am alimentat-o exclusiv la san. de atunci a inceput sa aiba scaune cu multa apa, la eliminare sunt ca o spuma, uneori gelatinoase, apar dupa fiecare alaptare. Fetita vrea sa manance foarte des ziua, mereu umbla cu gurita. de dormit doarme bine, noaptea se trezeste la 3 ore, nu plange. seara intre orele 7-11 incepe sa planga, vrea sa stea doar la san, isi indoaie genunchii si da din manute, cred ca are colici. Va rog sa-mi dati un sfat: ar trebui sa ma ingrijorez si sa o duc la medic sau e normal pentru varsta ei sa aiba asemenea scaune. Ma gandesc oare sa nu fie suficient de consistent laptele meu si asta sa fie cauza? In general e vesela si se simte bine.
0
06-07-2015, ora 13:47
ileana2015
Nu este medic/terapeut
ileana2015
Buna ziua, am o fetita de 7 luni si jumatate, care a facut febra o singura data acum 3 zile, scaune apoase, cu mucus, zilnice si destul de dese, insa in cantitate ff mica. I-am prelevat probe din materia fecala, iar la rezultat a iesit pozitiv Hemoragie Oculta, Ag norovirus, adenovirus, rotavirus, e-coli, coprocultura, toate normale. Tin sa mentionez ca este la fel de energica si cu pofta de mancare.Rezultatele analizelor mi-au ajuns acum si as dori sa stiu cam ce ar putea insemna aceste hemoragii oculte.
Sunt destul de speriata si va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat.

Mii de multumiri si sanatate!
0
06-07-2015, ora 16:20
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Un medic pediatru este necesar sa examineze copilul, din 3 in 3 luni (sau ori de cate ori este nevoie, daca se poate!), pentru un bilant de etapa.Daca examenul este corect, sugarul nu prezinta nicio problema.In situatia prezentata un ex.coprocitologic transeaza problema.Efectuati invstigatii doar la recomandarea medicului, care ulterior trebuie sa aprecieze si rezultatele!!! Succes!
0
23-07-2015, ora 22:30
alexedy
Nu este medic/terapeut
alexedy
Buna seara, baietelul meu de aproape 2 luni a facut acum 1 saptamana scaun verde cu o consistenta ca o pasta. Era alaptat mixt. Sotia tocmai trecuse printr-un tratament cu antibiotice pentru uter. I-am prelevat probe din scaun si la rezultate i-au iesit Klabisella spp prezent. Dupa ce a facut acel scaun, nu a mai fost alaptat de la san deloc si scaunul a revenit la normal. Nu prezinta simptome, doar ca dupa aproape fiecare masa plange pana adoarme. Stam cateodata cu el si cate 1 - 2 ore in care plange si nu poate sa doarma. Dupa ce adoarme se foieste si se trezeste plangand (are si gaze, trage multe parturi). Ce recomandati ?
0
19-09-2015, ora 12:48
Mariannna
Nu este medic/terapeut
Mariannna
Buna, am un baietel de 3 luni si 2 saptamini, maninca exclusiv de la sin, de 10 zile are scaunul mai apos, gelatinos si galben, c-am de 2-3 ori pe zi poate si m-ai rar, am inceput sa-i dau ceai de menta cu smecta si timp de 3 zile a avut scaunul normal, dar cum am incetat s-ai m-ai dau a aparut iar acelasi scaun moale si gelatinos, inafara de aceasta problema, bebelusul, e linistit, nu a facut febra, maninca bine, doarme la fel, care poate fi cauza??
0
25-09-2015, ora 14:27
Ciobanu Ioana
Nu este medic/terapeut
Ciobanu Ioana
Buna ziua, fetita mea in vârstă de 4 luni si 1 săptămână face de 2 zile caca cu foarte puţin mucus. Scaunul are consistenta si culoarea normale pt un sugar (alăptata exclusiv), nu plange, nu are febra, nu face cu sânge. Ce-i drept cand au început scaunele asa am mâncat eu din greşeală alune si face alergie la ele (atunci a făcut un caca puţin spre verde dar doar atunci o data). Mucus asa puţin a mai avut din când in când de la naştere. Mulţumesc
Ps: este vesela si activă.
Am reintrodus laptele dulce in alimentaţia mea cam tot de atunci si cred ca nu îl tolerează.
0
07-10-2015, ora 09:35
floryz
Nu este medic/terapeut
floryz
Buna ziua! Fetita mea (1 an si 9 luni) a facut azi pt prima data scaun cu putin mucus...scaunul este aproximativ normal, usor mai moale decat de obicei.

Precizez ca zilele trecute a avut un episod cu scaun ft moale dar nu apos, situatie pe care am remediat-o din alimentatie (ceai de menta si banana cu afine), la recomandarea medicului.

Insa pana acum nu a mai avut mucus (sau nu am observat eu - astazi a facut la olita si a fost vizibil). Nu avea urme de sange. Era un mucus usor translucid cam de aceeasi culoare cu scaunul. Carui fapt se datoreaza, ce semnifica, care sunt roscurile si ce masuri ar trebui sa iau? Multumesc
0
27-11-2015, ora 12:09
Andalona
Nu este medic/terapeut
Andalona
Buna ziua, am un baietel de 3 luni. de 2 saptamani are scaun cu mucus, in general de culoare verde si uneori galben...este alaptat exclusiv...tocmai am primit rezultatele de la coprocultura si coproparazitologie si au iesit bune...numarul scaunelor pe zi e de 1 -2...ce ma sfatuiti sa fac in continuare?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: