ROmedic a implinit 10 ani ROmedic a implinit 10 ani
Forum medical - întrebări și răspunsuri medicale
Vizitarea site-ului implică acceptarea cookies-urilor. Citește mai multe
Forum medical Regulament Colaborare - răspunsuri

SCAUNE CU MUCUS

25-06-2011, ora 16:40
Autor: ares_anne
Buna ziua doamna Doctor va rog mult sa-mi spuneti daca este in regula ca fetita mea de 5 luni alaptata exclusiv la san e normal sa aibe scaune numai cu mucus si foarte rar fara.
Are c-am 2 -3 scaune pe zi si cateodata am observat cu firisoare de sange.
multumesc din suflet
9 comentarii
25-06-2011, ora 16:03
Autor: Teodora M.
Mergi la urgenta! Nu este normal sa aiba sange si se poate anemia ! Sa-i faca si test pentru depistarea sangerarii oculte din scaun.
Sanatate!
19-07-2011, ora 19:01
Buna ziua!
Am un bebelus de 4 luni. De Paste a facut scaun foarte apos, verde inchis si cu mucus. Am fost cu el la spital si i-au dat biseptol cu saprosan plus zeama de orez si Milupa HN 25. Am urmat tratamentul si scaunele s-au imbunatatit, dar de atunci nu a mai facut decat ajutat cu supozitor si scaun usor verzui si cu putin mucus.
Acum 4 zile a facut din nou 3 scaune succesive apoase, verde inchis si cu mucus. Am fost la medicul de familie care i-a recomandat Debridat, mucilagiu de orez si Milupa HN. Am reusit sa opresc diareea chiar de a doua zi, dar scaunul este in continuare verde inchis de tot si cu mucus (unul pe zi). Am facut analiza. Azi am luat rezultat partial: rotavirus - pozitiv, adenovirus - pozitiv. Joi vom afla rezultatul la coprocultura.
Este posibil sa aiba acesti virusi chiar daca nu a facut febra? Ce alte analize as putea sa-i mai fac?
19-07-2011, ora 22:01
Este posibil, bine ca ati aflat ce are, de facut tratamentul indicat, DAR sa reluati analizele la doua saptamani sau la cat vi se recomanda. Daca aveti dubii in privinta acuratetii acestor analize, le puteti reface la alt laborator.
Sanatate!
01-08-2011, ora 14:57
Am primit rezultatul la coprocultura: negativ. Am repetat analiza la alt laborator, iar de data aceasta nu a mai iesit nici rotavirus sau adenovirus si nimic la coprocultura. Am ajuns la un medic renumit la noi in oras, care a zis ca din experienta lui este e-coli, pentru ca acesta da mucus si scaun foarte inchis la culoare si nici nu prea iese la analiza. Am luat tratament cu negram, regim cu lapte fara lactoza, ceai de menta si zeama de orez si situatia parea buna. la 4 zile dupa ce am terminat tratamentul cu negram, au inceput din nou scaunele proaste.
Acum facem tratament cu biseptol.
Medicul de familie vrea sa repetam coprocultura si, daca tot nu iese nimic, sa ii dea copilului o cefalosporina de a patra generatie cu o gama larga de actiune.
Am senzatia ca mi-a fost transformat copilul in cobai. Se incearca diverse antibiotice pe el, la laboratoare nu iese nimic (parerea mea e ca daca ar fi fost viroza, trecea pana acum, cand sunt 3 saptamani de cand au inceout scaunele foarte proaste).
Ce ma sfatuiti sa fac?
01-08-2011, ora 15:29
Mi-e foarte greu sa-mi dau cu parerea in cazul unui copil atat de mic. Dar daca nu iese nimic la anlize, personal cred ca antibioticele nu fac decat rau si irita mai rau intestinele, sa apara iar mucus si chiar diaree. Poate ar trebui sa continuati, daca nu in totalitate, dar cat se poate, regim si mai ales zeama de orez. Intrebati medicul daca ptr aceasta varsta se poate da normix, asta e bun ptr paraziti etc dar nu se absoarbe in intestine. La fel, daca poate lua probiotice, fac foarte bine. Cred ca la mijloc poate fi si o intoleranta alimentara.
Sanatate deplina puiului si sa va linistiti!
01-08-2011, ora 20:01
De trei saptamani este pe regim alimentar (lapte fara lactoza, supa de legume cu morcovul si orez pasat, ceai de menta cu zeama de orez) si il continuam cel putin inca 5 zile pana terminam biseptolul, iar de o saptamana si ceva ii dam Protectis.
Va multumesc frumos! Voi discuta cu medicul si despre normix.
28-11-2011, ora 22:54
Buna seara!

fetita mea (in varsta de 3 luni si 3 saptamani) are inca mari dureri de burtica (cele doua zile care au trecut a facut mare taraboi la masa: dupa 20ml a plans foarte tare si a refuzat laptele; pana pe seara a reusit sa bea 400ml). De obicei face un singur scaun/zi, insa azi a facut si pe seara, dar moale (nu pastos ca de obicei), cu niste mucozitati si particule de forma laptelui branzit. Ieri a dat afara (pe gurita) acelas fel de mucozitate insotita de particule ca de lapte branzit. Mucozitatea are o culoare usor maronie (ca un ceai). Aproape doua saptamani la rand, a baut ceai de anason + fenicul(granule) + ft putin musetel. Acest.. taraboi a coincis cu momentul in care am renunat la musetelul din ceai; am plecat urechea la niste zvonuri cum ca ar distruge flora intestinala, insa un alt medic m-a linistit, spunandu-mi ca folosesc o cantitate ft mica si nu are cum sa faca rau. Odata reintrodus, n-a mai avut deloc efectul de pana acum. Lapticul pe care l-am folosit (pana la taraboi-acum doua zile) este Aptamil (incepusem a 3a cutie; prima a fost ok, insa cei de la Milupa au facut cateva modificari, atat de ambalaj cat si de continut si a doua cutie am inceput-o tot cu mult plans la masa), insa acum am inceput trecerea catre Humana.
Va rog sa-mi spuneti unde am gresit si ce se intampla cu bebelusul meu.
29-11-2011, ora 14:01
Ar trebui sa consultati pediatrul sau un gestroenterolog pediatru. E bine sa aveti anlize de scaun ale fetitei: coprocultura, coproparazitologic, proba de digestie (toate din scaun) si eventual sa mergeti la o clinica unde se fac si teste pentru intolerante si alergii alimentare. Mucozitatea asta arata fie paraziti fie faptul ca, colonul este iritat de alimentatie respinsa de organism.
Sanatate!
29-11-2011, ora 16:40
Buna ziua!

Va multumesc foarte mult pentru raspuns; am prins niste directii, sa nu mai bajbai cu presupuneri.

Multa sanatate si dvs.
Adaugă un comentariu / răspuns

17-05-2013, ora 10:25
Iti imaginezi un fond de ten de care sa te indragostesti ? Daca nu ai incercat niciodata machiajul mineral e momentul sa incepi chiar azi. Daca iti este cunoscut, Glamy are pentru tine o supriza : anotimpul rece iti aduce in plus 20% reducere pentru produsele compacte Bellapierre.
Te asteptam in magazinul nostru online cu un cadou de 25 RON la inscrierea pe site si transport gratuit la toate comenzile tale prin curier rapid.

Vezi cosmeticele minerale de pe Glamy