SARCOM ? Analiza IHC ?

22-06-2012
Victor Buclea
Nu este medic/terapeut
Victor Buclea
Buna ziua ! Am 43 ani, la nivelul umarului stang mi-a aparut o umflatura iar in urma unor investigatii, am aflat :
1. BULETIN DE RADIOLOGIE :, , Examenul ecografic la nivelul partilor moi ale umarului stang corespunzator formatiunii palpabile evidentiaza : in structurile subcutanate nodul hipoecogen bine delimitat cu structura relativ omogena cu gr de 28/12 mm care prezinta la ex doppler un singur pol vascular. Nodulul descris are caractere predominant benigne si necesita pt diagnostic examen IRM umar stg'
2. EXAMINARE RM UMAR STANG :, , Formatiune tumorala in partile moi, deasupra acromionului, fara invazia osului, aderenta la fascia superficiala, in special in zona de contact cu deltoidul preinsertional ; semnalul si incarcarea cu contrast pot sugera substrat mixoid ? histiocitom ? '
In urma concluziilor RM, medicul oncolog, care mi-a adus la cunostinta ca ar putea fi vorba despre un SARCOM, a carei cauza ar putea fi metastaza plamanilor, mi-a sugerat efectuarea unui CT torace si abdomen.
3. EXAMINARE CT torace si abdomen + CIV :, , Procesul tumoral evidentiat la examinarea prin RM localizata subcutanat posterosuperior de articulatia acromio-claviculara stanga are caracter intens iodofil neomogen cu zona centrala mai putin iodofila, are contur fin neregulat si diametre axiale de aprox 28/19 mm si aprox 35 mm vertical. Infiltrarea tesutului gras subcutanat adiacent procesului tumoral si ingrosarea tegumentelor din vecinatatea procesului tumoral. Parenchimul pulmonar este expansionat pana la nivelul peretilor toracici, fara leziuni cu caracter secundar sau primitiv. Fara adenopatii sau procese tumorale mediastinale, fara acumulari fluide pleuro-pericardice. '
Dupa aceasta etapa s-a concluzionat, de catre medicul oncolog, necesitatea unei inerventii cirurgicale si efectuarea examenului anatomo-patologic.
4. INTERVENTIE CHIRURGICALA :, , S-a practicat ablatia formatiunii tumorale. Evolutie postoperatorie locala si generala favorabila. Revine pentru comunicarea rezultatului examenului anatomo-patologic '
Dupa interventia chirurgicala, medicul chirurg, un profesor renumit, mi-a spus ca este de parere ca formatiunea tumorala arata ca un LIPOM, ramanand totusi a se pronunta biopsia.
Astazi, dupa o saptamana de la interventia chirurgicala, am primit un telefon de la clinica si doctorul anatomo-patolog mi-a comunicat ca rezutatul biopsiei este neconcludent si ca nu se poate pronunta asupra belignitatii fiind necesara o analiza de imunohistiochimie, care nu poate fi facuta la acea clinica. Urmeaza ca saptamana urmatoare sa ridic, , probele' si sa le supun unei analize IHC.
Sunt ingrijorat, de aceea supun atentiei problema mea : Este sau nu SARCOM ? Unde pot efectua o analiza IHC sigura ? Daca analiza arata ca este de natura maligna, ce este de facut ?
Va multumesc pentru atentie si sper ca voi primi un raspuns incurajator !
4 comentarii
0
25-06-2012, ora 20:15
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Pentru examen IHC, mergeti cu piesa anatomica la Institutul "Victor Babes" din Bucuresti. Cand aveti rezultatul, consultati un medic oncolog. Numai bine
0
26-06-2012, ora 09:00
Victor Buclea
Nu este medic/terapeut
Victor Buclea
Multumesc ! M-am programat deja la, , Victor Babes"
0
07-07-2012, ora 22:44
Victor Buclea
Nu este medic/terapeut
Victor Buclea
Am fost diagnosticat cu DERMATOFIBROSARCOM PROTUBERANS. Cunoaste cineva cum se poate trata (ameliora) ? Incadrarea la care tip /grad de handicap se poate face ?
0
15-01-2018, ora 22:01
Ppui
Nu este medic/terapeut
Ppui
DL. Victor Buclea

Cum a decurs tratamentul, ce ati urmat, cum va simtiti?
Cunosc un caz similar..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.