SARCINA DUPA DESFUNDAREA TROMPELOR

02-05-2010
LORY 76
Nu este medic/terapeut
LORY 76
BUNA ZIUA, LA CAT TIMP DUPA CURATAREA TROMPEI UTERINE ( PRIN METODA LAPAROSCOPIE ) AS PUTEA SA INCERC SA RAMAN INSARCINATA ? VA MULTUMESC ANTICIPAT
3 comentarii
1
01-07-2010, ora 13:13
Dr. Radu Botezatu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Radu Botezatu
Prin metoda laparoscopie nu se pot dezobstrua trompele uterine. In cazul unei probe de permeabilitate pozitive (cromopertubatie) inseamna ca trompele au fost permeabile. Puteti incerca o sarcina in orice moment, iar aceasta va aparea in cazul lipsei altei afectiuni care poate duce la inferilitate.
Mai multe informatii cum ar fi daca ati mai fost insarcinata sau varsta si durata/ regularitatea ciclurilor mentruale pot conduce spre un diagnostic.
0
03-02-2011, ora 10:56
hancu.daniela@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
hancu.daniela@yahoo.com
cu urmatoarele rezultate in urma unei histerosalpincografii :
- trompa uterina dreapta opacifiata omogen, filiforma, cu traiect ascendent, slab permeabila
- trompa uterina stanga se opacifiaza filiform proximal, mult dilatata distal (hidrosalpinx), nu este permeabila
- proba Cotte slab pozitiva in dreapta, negativa in stanga
se poate ramane insarcinata pe cale naturala?
Va rog, astept raspuns.
0
02-04-2018, ora 21:53
Larisamari19
Nu este medic/terapeut
Larisamari19
Buna ziua pe data de 26-03-2018 am fost la doamna dct ioana trotea din tg-jiu ca am avut trompa stanga unfundata si mia spus ca imediat dupa desfundarea trompei pot sa am relatii intime cu soțul meu.. intrebarea mea este la cat timp dupa tratamentul care lam luat si dupa trompa curațata pot sa raman insarcinata?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul